02 Mayıs 2022, Pazartesi 09:17:58

Hürjet'in parça üretimi tamamlandı

TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı’nın parça üretimi tamamlandı. Montaj faaliyetlerinin ise %50’sinden fazlası tamamlanmış durumda.
  • Göster o zaman fotoğrafları? Burada f22 üretmiyorsun. Eğitim jeti bu. Pakistan bile üretiyor. Çok laf az iş.
  • airport haber böyle haberler yaparak içimizdeki ingilizleri üzmektesin,,, ama desenki daha fabrikası bile yok yada hepsi ama hepsi toplama parça bak o zaman bayram havası olur

TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı’nın parça üretimi tamamlandı. Montaj faaliyetlerinin ise %50’sinden fazlası tamamlanmış durumda.

TRT HABER’e konuşan TUSAŞ Uçak Grubu Ürün Direktörü Nezaket Güneri Orbay, HÜRJET Projesi hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin ilk milli jet motorlu askeri uçağı HÜRJET’in parça üretiminin tamamlandığını belirten Orbay, ilk prototipinin montaj faaliyetlerinin ise yarısından fazlasının tamamlandığını açıkladı.

TUSAŞ, HÜRJET Projesi kapsamında şu anda komponent seviyesi montaj faaliyetlerini sürdürüyor. 2022 yılı ortasına kadar Son Nihai Montaj (Final Assembly Line) geçmeyi planlayan TUSAŞ, yıl sonunda HÜRJET’i hangardan çıkartacak. HÜRJET’in, yer testlerinin ardından 18 Mart 2023’te ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

HÜRJET Projesi kapsamında, iki adet prototip uçabilir uçak ile test faaliyetlerinde kullanılmak üzere bir adet statik ve bir adet yorulma test uçağı üretilmesi planlanıyor. TUSAŞ, bahsi geçen test uçaklarının üretim faaliyetlerine ise ‘fiilen’ başlamış durumda.

Proje kapsamında geliştirilmesi planlanan HÜRJET Konfigürasyonları ise şu şekilde: Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimi, Hafif Taarruz (Yakın Hava Desteği), Eğitimlerde Karşıt Kuvvet (Red Flag) Görevi, Hava Devriyesi (Silahlı ve Silahsız), Akrobatik Gösteri Uçağı, Uçak Gemisi Uyumlu Uçak.

12.01.2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), HÜRJET için önemli bir karar verdi. SSİK, HÜRJET’in düşük yoğunluklu seri üretiminin başlamasını kararlaştırıldı. Böylelikle TUSAŞ öz kaynaklarıyla başlatılan HÜRJET Projesi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı zırhına büründü.

Hürjet'in parça üretimi tamamlandı

Facebook Yorum

Yorumlar

w ~ 3 ay önce
Göster o zaman fotoğrafları? Burada f22 üretmiyorsun. Eğitim jeti bu. Pakistan bile üretiyor. Çok laf az iş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fren mren ~ 3 ay önce
Zaten burada jet uçağı denen şeyin iniş takımında fren sistemi, balatası vs dahi yok. Maket bu düpedüz. İlkokul müsameresinde kullanılabilir ancak. Ortada uçak fotoğrafı yok! Buna uçak diye bakan varsa ilkokula gitsin...
no-name ~ 3 ay önce
airport haber böyle haberler yaparak içimizdeki ingilizleri üzmektesin,,, ama desenki daha fabrikası bile yok yada hepsi ama hepsi toplama parça bak o zaman bayram havası olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yandaş ~ 3 ay önce
sana göre airbus uçaklarının tamamını fransa üretiyor boeing %100 amerika malı kendi milletinin üretimine bu kadar muhalif olduğuna göre sen %100 yerli deyilsin

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000