03 Ağustos 2022, Çarşamba 14:14:47

Hürjet'in motorları Türkiye'de

HÜRJET’te kullanılacak F404 Motorları, Türkiye’ye teslim edildiler. Teslim edilen F404 Motorları, HÜRJET uçağının prototiplerinde kullanılacaklar.
  • Bu bir prototip. Yani yeni dogacak. Yillarca yapilmayani yapiyolar..Hazir almak kolay..zamanla motorda yapilacak inşallah Onemli olan bu girisimlere sahip cikmak eksiklerini yapici elestirmek lazim
  • Yerli ve milli hava araçlarımızın motorları hep dışarıdan alınıyor. Hadi dışarıdan alınıyor o zaman neden hep bize dost olmayan İngiltere, ABD, Rusya gibi Ülkelerden almak zorundayız. Brezilyanın EMBRAER firması ile görüşülse Türkiye de Uçak (askeri, sivil) fabrikası açılsa olmaz mı? Adamlara bana yangın söndürme uçağı lazım 50 tane alacağım, askeri nakliye uçağı lazım 50 tane alacağım, THY 50 tane sivil uçak alacak dese adamlar güle oynaya gelmez mi? Hadi olmadı diyelim Mmsela Japonya, mesela Güney Kore gibi ileride bize sıkıntı çıkarmayacak Ülkelerden motor alsak daha iyi değil mi? Örneğin; Akkuyu Nükleer santralinin yapımını Ruslara verdik şimdiden sıkıntı çıkmaya başladı. İleride Rusya ile sorun yaşadığımızda Nükleer santralde arıza var elektrik veremem derse ne yapacağız. Bunları devlet büyüklerimiz görmez/düşünmez mi?
  • Hürkuş un gösterisini izlemiştim. Hürjet in daha performanslı olduğu bilgilerini inceledim. Ülkemizin coğrafyasından dolayı bu uçaklara çok ihtiyaç duyabiliriz. TUSAŞ ailesine yerli uçağımız için tebrikler. Fakat, Amerikadan motor aldığımız için çok seviniyoruz. TEI neden hala motor yapamıyor, geçmiş yıllarda sosyal medya ve TV lerde çokca çıkıp, tüm uçak ve helikopterlerin hatta hızını alamayıp Altay tankının motorunu dahi yapmaya aday olan TEI genel müdürü bu sıralar saklanıyor. Ölü takliti yapıyor. TEI de binlerce insan çalışıyor ama başarılı bir ürünü yok. MMU motoru için Rolce Royce ve Kale havacılıktan bahsediliyor. TEI de çalışmak için; mezuniyet, tecrübe, yabacı dilin önemli olmadığı, genel müdürün babasının vakfından veya ağır siyasi torpil gerektiğini tüm Türkiye biliyor. TUSAŞ ın uçakları ve helikopterlerinin motorları ile milli muharip uçak ın motorunun üretimi için TEI nin çalıştırılması ve oraya liyakatlı vatansever yönetim kadrolarının getirilmesi gerekmez mi?
  • Türkiye 80'lerde de bu şekilde abd'den motor,parça,mühendislik vs alıp burada birleştirip F 16 ve helikopter yapıyordu şimdi ne fark var? O zamanlarda da iktidar olanlar birçok konuda yalan söylüyordu ama az da olsa utanmaları vardı şimdi ne utanma ne arlanma ne de Allah'dan korkma var koltuk aşkına herşey mübah.
  • ‘milli imkanlarla geliştirilen’ uçağın Amerikan yapımı motorları teslim edildi????? Bu bilgi de bir gariplik mi var yoksa bana mı öyle geliyor?
  • Gercekten boyle bir haber altina troller dolusup yorum yagdirmasini beklerdim, haberi okumadan hemen yoruma baktim ama artik tik yok :) Medeniyeti aciklik, sanati heykel zannedenler ucak motoru ahha amerikadan geliyormus diye atlamasi lazimdi :)
  • Hem yerli ve milli şunu bunu yapıyoruz diye palavra atıyorsunuz hem de aleyhimize ne varsa yapan,teröristlere ve hainlere destek veren abd'den motor vs alıyorsunuz. Her şeyiniz yalan,dolan,talan. Para,çıkar,koltuk için herşeyi yapar,her kılığa girersiniz hamdolsun !
  • Bu resimde 10 tane torpilli adam sayabilirim ve üstelik kanıtlaya da bilirim...
  • Komik adamlar yalanlariniz tavan yapti

HÜRJET’te kullanılacak F404 Motorları, Türkiye’ye teslim edildiler. Teslim edilen F404 Motorları, HÜRJET uçağının prototiplerinde kullanılacaklar.

TUSAŞ tarafından milli imkanlarla geliştirilen ve Türkiye’nin ilk jet motorlu uçağı olacak HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı’nın üretim faaliyetleri devam ediyor. Edinilen bilgiye göre; ABD’li General Electric şirketi, HÜRJET’te kullanılacak F404 motorlarını kısa süre önce Türkiye’ye teslim etti.

Böylelikle HÜRJET Projesi için kritik öneme sahip olan ve kamuoyu tarafından da yakın olarak takip edilen F404 motorlarının teslimat süreci, planlanan tarihten de önce başlamış oldu. Hatırlanacağı üzere ABD, Milli Muharip Uçak prototiplerinde kullanılacak F110 motorlarını da yine Haziran 2022’de Türkiye’ye teslim etmişti. (savunmasanayist)

Hürjet'in motorları Türkiye'de

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Onemli ~ 12 gün önce
Bu bir prototip. Yani yeni dogacak. Yillarca yapilmayani yapiyolar..Hazir almak kolay..zamanla motorda yapilacak inşallah Onemli olan bu girisimlere sahip cikmak eksiklerini yapici elestirmek lazim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tuhaf ~ 13 gün önce
Yerli ve milli hava araçlarımızın motorları hep dışarıdan alınıyor. Hadi dışarıdan alınıyor o zaman neden hep bize dost olmayan İngiltere, ABD, Rusya gibi Ülkelerden almak zorundayız. Brezilyanın EMBRAER firması ile görüşülse Türkiye de Uçak (askeri, sivil) fabrikası açılsa olmaz mı? Adamlara bana yangın söndürme uçağı lazım 50 tane alacağım, askeri nakliye uçağı lazım 50 tane alacağım, THY 50 tane sivil uçak alacak dese adamlar güle oynaya gelmez mi? Hadi olmadı diyelim Mmsela Japonya, mesela Güney Kore gibi ileride bize sıkıntı çıkarmayacak Ülkelerden motor alsak daha iyi değil mi? Örneğin; Akkuyu Nükleer santralinin yapımını Ruslara verdik şimdiden sıkıntı çıkmaya başladı. İleride Rusya ile sorun yaşadığımızda Nükleer santralde arıza var elektrik veremem derse ne yapacağız. Bunları devlet büyüklerimiz görmez/düşünmez mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Burak ~ 12 gün önce
Yok bir tek siz düşünüyorsunuz :)
başarısız TEI ~ 14 gün önce
Hürkuş un gösterisini izlemiştim. Hürjet in daha performanslı olduğu bilgilerini inceledim. Ülkemizin coğrafyasından dolayı bu uçaklara çok ihtiyaç duyabiliriz. TUSAŞ ailesine yerli uçağımız için tebrikler. Fakat, Amerikadan motor aldığımız için çok seviniyoruz. TEI neden hala motor yapamıyor, geçmiş yıllarda sosyal medya ve TV lerde çokca çıkıp, tüm uçak ve helikopterlerin hatta hızını alamayıp Altay tankının motorunu dahi yapmaya aday olan TEI genel müdürü bu sıralar saklanıyor. Ölü takliti yapıyor. TEI de binlerce insan çalışıyor ama başarılı bir ürünü yok. MMU motoru için Rolce Royce ve Kale havacılıktan bahsediliyor. TEI de çalışmak için; mezuniyet, tecrübe, yabacı dilin önemli olmadığı, genel müdürün babasının vakfından veya ağır siyasi torpil gerektiğini tüm Türkiye biliyor. TUSAŞ ın uçakları ve helikopterlerinin motorları ile milli muharip uçak ın motorunun üretimi için TEI nin çalıştırılması ve oraya liyakatlı vatansever yönetim kadrolarının getirilmesi gerekmez mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dasqin ~ 13 gün önce
motor yapmayi sen kolaymi saniyon 10motor kac yil aliyor biliyonmu se
Fark ne? ~ 14 gün önce
Türkiye 80'lerde de bu şekilde abd'den motor,parça,mühendislik vs alıp burada birleştirip F 16 ve helikopter yapıyordu şimdi ne fark var? O zamanlarda da iktidar olanlar birçok konuda yalan söylüyordu ama az da olsa utanmaları vardı şimdi ne utanma ne arlanma ne de Allah'dan korkma var koltuk aşkına herşey mübah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
???? ~ 14 gün önce
‘milli imkanlarla geliştirilen’ uçağın Amerikan yapımı motorları teslim edildi????? Bu bilgi de bir gariplik mi var yoksa bana mı öyle geliyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
akıl mantık izan ~ 14 gün önce
Sana dost olmayıp işine geldiği zaman yanaşan Amerika gibi biz de işimize geldiği için zaman kazanmak açısından bu motorları alıyoruz, yanaşıyoruz. İlle de muhalif olacağım diye lütfen ısrar etmeyin. Her iki uçakta da motor harici aürecin hızlanması adına ithal motorlarla geliştirme süreci devam edip aynı süreçte tahminim 2028 gibi tamamı motoru dahil yerli uçakların seri üretimine geçilecek. Eminin bu kadar şikayet ettiğiniz iktidar değişince her şey gönlünüzce olur..Eski zamanları bil eyecek kadar genç olsam inanacağım..Şaka gibi ya..Toptancı bir kabul ya da red zihniyeti çok zehirli..Biraz grimiz olmalı..
akıl mantık izan'a ~ 14 gün önce
Daha geçenlerde öldürülen terörist için taziye yayınlayan,yunanistana destek veren,fetoyu barındıran ülkeden motorları hangi zamanı kazanmak için alıyorsun,yanaşıyorsun ve o zaman zarfında hangi eğitim sistemi ve kalitesi,yetişmiş insan,bütçe,liyakat,hak,hukukla neyi,nasıl yapacaksın? Bu ülkede torpil,hemşehricilik,particilik,adam kayırma bitmedikçe,insana,eğitime,bilime,adalete,hakkaniyete değer ve önem verilmedikçe hiçbir şey yapılamaz !
~ 14 gün önce
Fetö yü barındıran derken…iktidar da aynısını yapmıyor mu? Besleyip büyüttüğü ve şuan da da koruduğu..! Maaşı malum bankadan çeken vatandaşı hapise atanlar, halkım beni affet beni kandırdılar deyince hesap vermiyorlar..! Aman ne “ak” parti..!!
hAYRET ~ 14 gün önce
Gercekten boyle bir haber altina troller dolusup yorum yagdirmasini beklerdim, haberi okumadan hemen yoruma baktim ama artik tik yok :) Medeniyeti aciklik, sanati heykel zannedenler ucak motoru ahha amerikadan geliyormus diye atlamasi lazimdi :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayret yazana ~ 14 gün önce
Medeniyetin içinde doğruluk,dürüstlük kavramları da var. Çıkar için yalan söylemek,yalanlara inanmak yok ama yalanı ve yalakalığı sanat haline getirenlere ne desek az...
Hayret ~ 14 gün önce
Bence siz önce gidip Türkçe okuma yazma eğitimi alın. Merinoslarla çağdaş vatansever insanları karıştırmayın
Havacı54 ~ 12 gün önce
Trollerin yorumlarını bekliyormuş. Asıl trol sen ve senin gibiler. Klasikleşmiş klişe cümleleri papağan gibi tekrarlayan bir güruhsunuz. Heykel, başı açık kapalı falan,içki vs. Bunlar hakkında nasıl takıntılarınız varsa yenemiyorsunuz bir türlü. Afedersiniz başörtülü bacımızın üzerine idrarını yapmak suretiyle, camide bira içtiler vs heykel takıntınız da atatürk düşmanlığından geliyor.
Takiyyeciler ~ 15 gün önce
Hem yerli ve milli şunu bunu yapıyoruz diye palavra atıyorsunuz hem de aleyhimize ne varsa yapan,teröristlere ve hainlere destek veren abd'den motor vs alıyorsunuz. Her şeyiniz yalan,dolan,talan. Para,çıkar,koltuk için herşeyi yapar,her kılığa girersiniz hamdolsun !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.... ~ 15 gün önce
Bu resimde 10 tane torpilli adam sayabilirim ve üstelik kanıtlaya da bilirim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik ~ 15 gün önce
Komik adamlar yalanlariniz tavan yapti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yap ~ 15 gün önce
Sen yap da gorelim
pilot ~ 15 gün önce
ucak yerli motor amerikan ))
Yerrli ~ 15 gün önce
Sorarsan yerli ve milli, ama motorları amerikadan, aklımızla alemi ediyorsunuz.sana F35 yada F16 vermeyen amerika bu tenekeden mamül prototipe ileride motor verir mi, milleti kandırmaya çalışmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz.tee davutoğlu başbakan iken havayolu uçağımız 2020 lerde de havadaydı hani nerede gören varmı?
Erkan ~ 15 gün önce
Dogru söylüyorsun CHP ah CHP aaaah
Sen ~ 15 gün önce
Boş adam... Tek başına tuvalete gidemiyorsundur eminim ama mevzu kibir olunca mühendis kesiliyorsun.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000