22 Temmuz 2018, Pazar 17:20:15

Hürjet projesine tam destek

Türkiye ve dünya pazarlarındaki ihtiyaçlar dikkate alınarak geliştirilen Hürjet Projesi'ne Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından güçlü destek verilecek.
  • Güzel bir proje. Umarım güzel bir şekilde tamamlandığını da görürüz.
  • Silah ve uçak Teknolojisinde şöyle bir laf vardır. Elinizdeki son teknoloji değilse hiç yapmayın. Oyuna 5 - 0 mağlup başlarsınız.
  • Hey Masallah
  • Ülke olarak geleceğe hazırlanabilmek için bu tip projeler olmazsa olmaz.Dost ve kardeş ülkelerede ancak bu şekilde destekleyebiliriz
  • Bu da vatan haini chdp lilere kapak olsun
  • Mevcut basina tanitolan prototip ici bos, motorsuz, hic birseyi olmayan, iptal olan bir proje. %20 pazar payindan bahsedenler kendilerini bit pazarinda sandilar galiba.
  • Geliyor

Türkiye ve dünya pazarlarındaki ihtiyaçlar dikkate alınarak geliştirilen Hürjet Projesi'ne Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından güçlü destek verilecek.

Hürjet Projesi, SSB koordinasyonunda, Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından Temmuz 2017’de başlatıldı. Proje kapsamında, jet motorlu eğitim uçağı geliştirilmesi hedefleniyor.

Kavramsal tasarımı Nisan 2018’de tamamlanan Hürjet'in ön tasarım faaliyetleri kapsamında mühendislik ve analiz çalışmaları devam ediyor.

Türk Hava Kuvvetleri’nin Milli Muharip Uçak için pilot yetiştirmede kullanacağı jet eğitim uçağı ihtiyacının karşılanmasına yönelik planlanan Hürjet Projesi için 2 Temmuz'da SSB, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Türk Havacılık Uzay Sanayii arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında, SSB ve Hava Kuvvetleri projeye güçlü destek verecek.

Projede iki konfigürasyonda Hürjet üretilecek. Bunlardan biri tamamen eğitim uçağı odaklı, ikincisi aynı uçağın silahlı varyantı olacak. Silahlı varyantında, uçağa atış kontrol radarı, harici yük ve atış kontrol sistemleri ile çeşitli görev sistemleri eklenecek.

Proje tasarım kurgusunda, daha önceki eğitim uçağı, eğitim sistemi ve hava aracı geliştirme projelerinden maksimum yararlanılacak.

Birçok ülke arayışta

Jet eğitim uçağının pazar büyüklüğü 20 yıl içerisinde yıllık ortalama 1,6 milyar dolara ulaştı.

Gelecek 10 yıl içerisinde Türk Hava Kuvvetleri de dahil olmak üzere pek çok silahlı kuvvetin mevcut jet eğitim uçaklarının yerini gelişmiş sürümlerine bırakacak olması sebebiyle artan ihtiyacı karşılamak üzere ABD, Avusturalya, Brezilya, Avusturya, Bulgaristan, Belçika, Kolombiya, Fransa, Tayvan, Peru, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsveç gibi ülkeler çalışmaya başladı.

Aynı zamanda, yeni nesil savaş uçaklarının üstün performansları ve harp teknikleri, jet eğitim uçaklarında daha üst seviye performans ihtiyacını beraberinde getirdi.

Hürjet için iddialı hedef ve takvim

ABD’nin kendi bünyesinde başlattığı jet eğitim uçağı projesinin üretici firmaları 2020’li yılların sonlarına kadar meşgul etmesi nedeniyle ABD'nin dış pazarı desteklemekte zorlanacağı değerlendiriliyor. ABD'nin yaratacağı bu boşluk ile 2017-2025 arasında yaklaşık 2 bin 500 jet eğitim uçağı satılması ve Türkiye’nin bu ihtiyacın yaklaşık yüzde 20’sini karşılayabileceği öngörülüyor.

Söz konusu pazardan maksimum seviyede pay alınabilmesi için Hürjet Projesi kapsamında iddialı bir takvim planlamasına gidildi. Hürjet'in ilk uçuşunun 2022'de, ilk teslimatın ise 2025'te gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Dünya pazarına yönelik hedeflerin yanı sıra harekat bağımsızlığının maksimum seviyede sağlanabilmesi için Hürjet’te yerli/milli geliştirilen sistem ve alt sistemlerin kullanımına ve Milli Muharip Uçak ile sistemlerin ortaklaştırılmasına öncelik verilecek. Hürjet projesine tam destek

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

murat ~ 4 yıl önce
Güzel bir proje. Umarım güzel bir şekilde tamamlandığını da görürüz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknoloji ~ 4 yıl önce
Silah ve uçak Teknolojisinde şöyle bir laf vardır. Elinizdeki son teknoloji değilse hiç yapmayın. Oyuna 5 - 0 mağlup başlarsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Son teknoloji olacak ~ 4 yıl önce
Zaten
Hür ~ 4 yıl önce
Hey Masallah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İyi ama yetmez ~ 4 yıl önce
Ülke olarak geleceğe hazırlanabilmek için bu tip projeler olmazsa olmaz.Dost ve kardeş ülkelerede ancak bu şekilde destekleyebiliriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dost kardeş ~ 4 yıl önce
Yok öyle bir ülke. Uyuma
Kapak ~ 4 yıl önce
Bu da vatan haini chdp lilere kapak olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatan ~ 4 yıl önce
Vatan haini değil. Vatansever okumuş insanlar. Kısaca bir paket kömüre oy satmazlar. Ülke için can verirler. Ensar vakfını savunmazlar.
CEVAP ~ 4 yıl önce
Demirtaş %8,4 oy aldı,partisi barajı geçsin diye bazı “Vatanseverler”destek verdi bu HDP denen örgüte. Sonuç? %11.7 Seçimlerde tek başarabildiğiniz şey.15 Temmuzda gördük kim televizyon karşısında kim tankın karşısında.Ak parti seçmeni sizin düşündüğünüz gibi o kadar basit oy vermiyor,yok kömürmüş,yok makarnaymış.Eğer öyleyse siz dağıtın da size oy versinler.Ensar vakfını savunan yok,sapık şerefsizin kim neyini savunucak? Bırakın artık Erdoğan düşmanlığı yapmayı,yeter. Artık küfür de etmeyin değerlerimize.
Kapak ~ 4 yıl önce
Bunu yazarak vatanseverlere nasıl kin beslediğiniz belli olmuş. Burası çağdaş medeni bir ülke. Bayrağımızı yere atıp basanlara yer yok. Ülkeyi cehalet değil medeniyet ve teknoloji ileriye taşıyacak. Tek bir tavsiye; biraz kitap okumayı deneyin.
CEVAP ~ 4 yıl önce
Talihsiz bir yorum olmuş. Ya Türkiyede yaşamıyorsunuz ya da hiç gazete dahi okumuyorsunuz. Ensar vakfı yasasını engelleyenler kimdi ? Kömür ve makarnaya oy verenler kimdi ? 15 Temmuzda show yapanlar değil gerçek vatanseverler vardı. Asker kafasını kesmediler. Demokratik haklarını savundular. Ama sizin durum da vahim. Hayalleri gerçek sanıyorsunuz. Size de bir tavsiye dünya literatürünü okuyun. Okuyunda biraz bilgi sahibi olun. O zaman ülkemiz gerçekten daha da ileri gider.
Prototip ~ 4 yıl önce
Mevcut basina tanitolan prototip ici bos, motorsuz, hic birseyi olmayan, iptal olan bir proje. %20 pazar payindan bahsedenler kendilerini bit pazarinda sandilar galiba.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türkler ~ 4 yıl önce
Geliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000