01 Haziran 2017, Perşembe 10:37:57

Helikopter kazasının detayları ortaya çıkıyor!

13 kahraman askerin şehit olduğu helikopter 300 metreden düştü, mühimmatı infilak etti.
  • Kafamda soru isaretleri var
  • 300 m yuksekten dustu diyor demekki 300 veya daha ustunde tele carpmis .. yuksek gerilim hatlari o jadar yuksekte olmaz...
  • Abi anlayan birisi varsa yazsın lütfen Kaptanlar bu yüksek gerilim hatlarını radarda ya da herhangi bir araç vasıtası ile tespit edemiyor mu? Ya da kalkıştan önce yol alacağı güzergah belli değil mi? Bildiğim kadarıyla roket saldırılarından korunmak için alçaktan uçuş yapılıyormuş ama böyle kazaların artık bize milyonda bir ihtimal gelmesi lazım Şehitlerimize Allah tan rahmet diliyorum :( Onlar sayesinde evimizde rahat uyuyoruz hepsinden Allah razı olsun :((
  • Ya hangi mühimmat infilak eder. Mühimmat deposumu genel maksat helikopterimi. Valiliğin açıklaması yersen olayı. Ben şahsen yemedim. Yakında çıkar ne oldüğü. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Çanımızı yandı.
  • Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Onlar sayesinde evimizde rahat uyuyoruz.
  • Çok üzücü bir durum, çok değerli komutanları kaybettik milletimizin başı sağ olsun. Sürekli o bölgelerde uçan helikopter pilotları bu yüksek gerilim tellerinin nerelerde hangi vadilerde olduğundan nasıl habersiz olur anlaşılır gibi değil! Navigasyonda yada ellerindeki uçuş chartlarında bu bilgiler yok mu?
  • Bunca üst rütbeli askerin bir helikopterde toplanmis olmasi garip degilmi?

Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Şenoba Beldesi'nden havalandıktan kısa süre sonra yüksek gerilim hatlarına takılarak düşen aralarında  23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın da bulunduğu 13 askerin şehit olduğu elim helikopter kazasının ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Helikopterin yüksek gerilim hatlarına takıldıktan sonra 300 metre yükseklikten yere çakıldığı, çıkan  yangında içerisinde bulunan mühimmatın da patladığı ifade edildi. Tümgeneral Aydın ve beraberindekilerin üs bölgelerini denetlemeye gittikleri, akşam Şenoba'da iftar açtıktan sonra birliğe dönüşe geçtikleri sırada kazanın meydana geldiği belirtildi.

Kuzey Irak sınırına yakın olan Şenoba Beldesi'ndeki üs bölgelerini denetlemek üzere dün sabah saatlerinde Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan ayrılan Tümen Komutanı ve Kato Dağı operasyonunu yöneten Tümgeneral Aydoğan Aydın ile birlikte 2 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 1 üsteğmen, 2 başçavuş ve 2 uzman çavuş olmak üzere 13 askeri personeli taşıyan helikopterin düşmesiyle ilgili detayları belli oldu. Dün gün boyunca askeri üs bölgelerini denetleyen Tümgeneral Aydın ve beraberindeki askeri heyet, akşam saatlerinde Şenoba Beldesi'nde iftar açtıktan sonra tümene dönmek üzere havalandı.

300 METREDEN YERE ÇAKILDI

Saat 20.55 sıralarında geçtiği vadinin her iki yamacında bulunan yüksek gerilim direklerine bağlı tellere takılan Couger tipi helikopter, ekseni etrafından dönerek yaklaşık 300 metre yükseklikten yere çakıldı. Alev alan helikopterde mühimmat infilak etti. Parçalanan helikopterdeki personelin tamamı şehit düştü.

VADİDEN GEÇEN NEHRİN DİĞER KIYISINA DÜŞTÜ

Düşen helikopter, anayoldan yaklaşık 3 kilometre vadi içerisine düştüğünü belirten yetkililer, helikopterin Şenoba Beldesi'nin içinden geçen nehrin diğer kıyısına düştüğünü, gece şartlarında bu yüzden enkaza geç ulaştığını söyledi.

GÜVENLİK KORUCULARI VE KÖYLÜLER YARDIMA KOŞTU

Helikopterin düşmesiyle birlikte çevre köylerde bulunan güvenlik korucuları ve çok sayıda köylü, enkaza ulaşmak için arama kurtarma birliklerine yardımcı olmak için olay bölgesine geldi. AFAD ve 112 ekipleri halen bölgede intikal etti. Helikopterin düştüğü bölgede geniş güvenlik önlemi alındı.

Olay yeri inceleme ekipleri şehitlerin cenazelerinin hastanelere taşınmasının ardından başladığı çalışmalarına  halen devam ediyor. 

Helikopter kazasının detayları ortaya çıkıyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

??????? ~ 2 yıl önce
Kafamda soru isaretleri var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 2 yıl önce
300 m yuksekten dustu diyor demekki 300 veya daha ustunde tele carpmis .. yuksek gerilim hatlari o jadar yuksekte olmaz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FW ~ 2 yıl önce
Kahramanmaraş'ta 1500 feet AGL'de yüksek gerilim hattı vardır. Alçak irtifa seyrüsefer yaparken o vadiye sokulur, altından geçerken de teller gösterilir ve her yerde buna benzer tehlikelerin olabileceği öğretilirdi. Benzer şekilde yapılan tepeden tepeye teleferikler vardır, özellikle Karadeniz'de. Burası Türkiye, normalde olmayacak çok şey var.
Canıtın ~ 2 yıl önce
Abi anlayan birisi varsa yazsın lütfen Kaptanlar bu yüksek gerilim hatlarını radarda ya da herhangi bir araç vasıtası ile tespit edemiyor mu? Ya da kalkıştan önce yol alacağı güzergah belli değil mi? Bildiğim kadarıyla roket saldırılarından korunmak için alçaktan uçuş yapılıyormuş ama böyle kazaların artık bize milyonda bir ihtimal gelmesi lazım Şehitlerimize Allah tan rahmet diliyorum :( Onlar sayesinde evimizde rahat uyuyoruz hepsinden Allah razı olsun :((

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cntn ~ 2 yıl önce
helikopter uçak değildir.uçak havalanından kalkar yükselir havaalanına iner.helikopterlerde gps vs.var ama gece hem uçup hem navigasyonla uğraşamazsın zaten alçak uçuyorsun anlık sürekli kumandalar veriyorsun. pilotlar kabaca geçtikleri yerleri bilir tabi daha önce oralarda sıkça uçmuşlarsa.gece görüş gözlüğü gündüz gibi görüş sağlamaz.gündüz 110derece görüş açısıyla 200 m.de seçebildiğin detayı gece 40 derece görüş açısıyla 20mde ancak o da gri yeşil tonlarlda görüntüyle seçebilirsin.tabi yeterli ay ışığı yıldız ışığı varsa. hava nemliyse yağışlıysa zaten yetersiz olan görüş ve derinlik algısı iyice düşer.bu şartlarda yere yakın ve havada kabaca 200km hızla gidiyorsun,üstelik etraf dümdüz değil dağ tepe vadi tel ağaç herşey var,bulutu var yağışı var rüzgarı türbülansı var.böyle bir ortam. umarım bu işin ne kadar zor ve riskli olduğunu canlandırabilirsiniz.Allah rahmet etsin
Pilotx ~ 2 yıl önce
Ya hangi mühimmat infilak eder. Mühimmat deposumu genel maksat helikopterimi. Valiliğin açıklaması yersen olayı. Ben şahsen yemedim. Yakında çıkar ne oldüğü. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Çanımızı yandı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 2 yıl önce
Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Onlar sayesinde evimizde rahat uyuyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A9 ~ 2 yıl önce
Yalancı... Dikkat 2 asker 15 temmuz sonrası görevden uzaklaştırıldı.. Haberin varmı??
??? ~ 2 yıl önce
A 9 musun nesin , sensin yalancı . Elbette Askerlerimiz sayesinde evimizde rahat uyuyoruz.
A9 ~ 2 yıl önce
Ama linç ettiğiniz asker değilmi? Önüne idamlık ip attığınız asker? İşinize geldimi asker , işinize gelmeyince darbeci.. Uyumaya devam edin.. Şehit nedir bilmiyorsun, boş boş konuşma
Mert ~ 2 yıl önce
Çok üzücü bir durum, çok değerli komutanları kaybettik milletimizin başı sağ olsun. Sürekli o bölgelerde uçan helikopter pilotları bu yüksek gerilim tellerinin nerelerde hangi vadilerde olduğundan nasıl habersiz olur anlaşılır gibi değil! Navigasyonda yada ellerindeki uçuş chartlarında bu bilgiler yok mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
*_* ~ 2 yıl önce
Bunca üst rütbeli askerin bir helikopterde toplanmis olmasi garip degilmi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Toplu taşıma ~ 2 yıl önce
Minibüsle gitseler daha mı iyiydi

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000