04 Haziran 2009, Perşembe 15:29:58

Helikopter kazasında skandal gibi olay!

Muhsin Yazıcıoğlu’na mezar olan helikopterin ELT cihazının (Acil Yer Bulma Vericisi) değiştirildiği ortaya çıktı. Telekomünikasyon Kurumunun elindeki kayıt ile helikopterde kaza sonrası bulunan ELT cihazının numaraları birbirini tutmadı.
  • 1.helikopterlerde kayıt yapan cihaz var diyen arkadaş ya cihazın ismini söyle yada kafa bulandırma 2.ELT cihazı ile sabotaj nasıl oluyor,bilen varsa söylesin yada kafa bulandırmayın benimde helikopterin yerinin bulanamaması nedeninden bu cihazın olmadığı yönünde görüşüm vardı ama vardı diyorlar ki olmasa dahi bu hava araçları görerek uçuş yaptıkları için kazayla bir ilgisi yok ama yeri çabuk tespit edilebilseydi en azından rahmetli gazetecinin kurtulması ihtimali yüksekti,üstelik Allah aşkına bu rahmetlileri yaşarken sanki çok umursuyormuş gibi şimdi üzerlerinden politika yapanları Allah'a havale ediyorum,sabotaj ihtimali sıfır olan bir kaza ama eksiklikler varsa onlardan konuşun lütfen
  • ARTEX 406 ELT cihazına eski nesil diyen birinin bu konuyu bilmediği kesin.Bu cihazı kaza mahallindeki şartlar çerçevesinde değiştirilebileceğini düşünmek abesle iştigal etmektir.Lütfen doğru kanallardan ve yeterli bilgiler almadan yorum yaparak havacılığımıza balta vurmayalım.
  • bu helikopterde varmı bilmiyorum ama helikopterlerin genelinde belirli uçuş paraetrelerini kayıt yapan cihazlar var.dikkatlice araştırmak lazım.bunlar kaza sebebibini ortaya çıkatabilir.
  • modelini bilmiyorum ama bu helikopterlerde voice recorder var mıdır?
  • ya bu tür bilgileri verenleri çok merak ediyorum.bilmeden nasıl konuşuyorlar.arkadaşlar ya bu helikopterde kayıt özelligi olan cihaz olmadıgı söylendi bu nasıl mümkün olur.ben helikopter teknisyeniyim bütün helikopterlerde kara kutu belki yoktur ama kayıt özelligi olan cihazlarlar mutlaka vardır.kaza kırım ekibi bunu araştırdımı araştırmadıysa mutlaka bunu araştırsın lütfen.
  • Muhakkak pilotlari bilgisi disinda olmustur.Sorusturmayi önce teknikte baslanmalidir.Ondan sonrada sabotaj ve merhum Yazicioglu'na suikasta kadar gidebilir.
  • Sn vekilimizin ELT ler hakkında bilgi edinmesi gerekli. Yanlış bilgileri yada bilgilendirilmesi var.
  • Bu helikopterdeki ELT cihazi kazadan yaklasik 15 gun once yeni nesil ELT olan ARTEX -406 ile degistirildi. Ancak ruhsatname uzerinde bu degisiklik henuz yapilmadan kaza oldu. Bu sebeple ruhsatname uzerinde eski ELT bilgisi gorulmektedir. Bu bir gelisme degildir, bir bulguda degildir.
  • böylesine hayati bir öneme sahip olayin arastirilmasi, objektif kriterler isiginda yapilmis olduguna inanmak istiyoruz. Tipki diger önemli kazalarda oldugu gibi. Hangi memur , hangi müdür ,sef ,amir vb sorusturmadan gecmis ,bunlar yapilsa , kurumlardaki alavere,dalavere olma olasiligi potansiyel olarak azalirmi , azalmazmi ?. Her holdingin varsa eger bürokraside isi , Ankara da isi ni halledecek,hallettirecek , calisani varmi yokmu ? . ben rahmetli yazicioglunun siyasi fikirlerine katilmayan bir sahsiyetim, ama insanin ici cani yaniyor , böylesine degerli siyasilerin bir sekilde ( Adnan Kahveci) gibi toplum olarak ihtiyac duydugumuz zaman diliminde maalesef yoklar. Degerlerimiz eritiliyor,cüzdan sevgimizmi büyük vatan sevgimizmi ? yazik.
  • Sn. vekilim biraz daha iyi araştırma yaparsanız öğrendiğiniz bazı yanlış şeyleri düzeltmiş olursunuz. 406 Mhz ELT ye eski nesil derse bu işin içinden çıkamaz tabi. Ayrıca kendisi bilmiyor mu ki telsiz ruhsatnamelerinin ne kadar zor değiştiğini, her ekipman değişiminde ruhsat değişirse Telekomünikasyon kurumunun kapısının önünde nöbet tutulması gerekir. Çok bilen vekilimize saygılarla :)

Muhsin Yazıcıoğlu’na mezar olan helikopterin ELT cihazının (Acil Yer Bulma Vericisi) değiştirildiği ortaya çıktı. Telekomünikasyon Kurumunun elindeki kayıt ile helikopterde kaza sonrası bulunan ELT cihazının numaraları birbirini tutmadı.

BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’na mezar olan helikopterin ELT cihazının (Acil Yer Bulma Vericisi) değiştirildiği ortaya çıktı. Telekomünikasyon Kurumunun elindeki kayıt ile helikopterde kaza sonrası bulunan ELT cihazının numaraları birbirini tutmadı.

Gazeteport’un haberine göre, kazayı araştıran TBMM komisyonu üyesi ve CHP Adana milletvekili Tacidar Seyhan bu konudaki belgeyi bularak komisyona sundu. Seyhan, Telekomünikasyon Kurumu’ndan düşen helikopterin "Hava Araçları Telsiz Sistem Ruhsatnamesini’’ aldı. Bu ruhsat ile de ELT cihazının farklı olduğu ortaya çıktı.

CİHAZ MONTE Mİ EDİLDİ?

Ruhsattaki bilgiler ve ELT cihazının seri numarası ile, kaza sonrası helikopterde bulunan ELT cihazının numarası birbirini tutmadı. CHP’li Seyhan bu konuda şunları söyledi:

’’Kaza sonrası helikopterde bulunan ARTEX-406 MHz. ELT (Acil Yer Bulma Vericisi) cihazı Telekomünikasyon Kurumunca ruhsatlandırılmamış. Ruhsata göre helikopterde 121.5 MHz. ile 243.0 MHz. kanallarında sinyal yollayan AR Pointer, 4000-10 marka bir ELT cihazı olması gerekiyor. Ruhsata göre helikopterin üzerinde olması gereken ELT cihazı çok daha modern bir cihaz. Bulunan cihaz ise eski nesil...Bu durumda helikopterin üzerine eski nesil ELT cihazı, sonradan monte edilmiş. Arama ve kurtarma faaliyetlerindeki en önemli unsur bu ELT cihazıdır’’

ALİ SABANCI NE DEMİŞTİ?

Esas Holding'e bağlı MedAir'ın sahibi Ali Sabancı kazadan sonra ortaya atılan "Helikopterde ELT cihazı yoktu" iddiaları üzerine Konya Dedeman Otel'de katıldığı "Global KOBİ Platformu" konulu toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlamış ve şunları söylemişti: "Helikopterler hassas aletler, kaza yapan helikopter Atatürk Sanayi Sitesi'nde toplanmaz. Bizim tek bildiğimiz bu helikopter sefere çıkarken ELT cihazı çalışıyordu ve arızası yoktu ama ondan sonrasını yaşayacağız. Kaza kırım raporu gerçekleri anlatacak bize."

 

Helikopter kazasında skandal gibi olay!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 13 yıl önce
1.helikopterlerde kayıt yapan cihaz var diyen arkadaş ya cihazın ismini söyle yada kafa bulandırma 2.ELT cihazı ile sabotaj nasıl oluyor,bilen varsa söylesin yada kafa bulandırmayın benimde helikopterin yerinin bulanamaması nedeninden bu cihazın olmadığı yönünde görüşüm vardı ama vardı diyorlar ki olmasa dahi bu hava araçları görerek uçuş yaptıkları için kazayla bir ilgisi yok ama yeri çabuk tespit edilebilseydi en azından rahmetli gazetecinin kurtulması ihtimali yüksekti,üstelik Allah aşkına bu rahmetlileri yaşarken sanki çok umursuyormuş gibi şimdi üzerlerinden politika yapanları Allah'a havale ediyorum,sabotaj ihtimali sıfır olan bir kaza ama eksiklikler varsa onlardan konuşun lütfen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ARTEX 406 ELT cihazına eski nesil diyen birinin bu konuyu bilmediği kesin.Bu cihazı kaza mahallindeki şartlar çerçevesinde değiştirilebileceğini düşünmek abesle iştigal etmektir.Lütfen doğru kanallardan ve yeterli bilgiler almadan yorum yaparak havacılığımıza balta vurmayalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
bu helikopterde varmı bilmiyorum ama helikopterlerin genelinde belirli uçuş paraetrelerini kayıt yapan cihazlar var.dikkatlice araştırmak lazım.bunlar kaza sebebibini ortaya çıkatabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
modelini bilmiyorum ama bu helikopterlerde voice recorder var mıdır?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ya bu tür bilgileri verenleri çok merak ediyorum.bilmeden nasıl konuşuyorlar.arkadaşlar ya bu helikopterde kayıt özelligi olan cihaz olmadıgı söylendi bu nasıl mümkün olur.ben helikopter teknisyeniyim bütün helikopterlerde kara kutu belki yoktur ama kayıt özelligi olan cihazlarlar mutlaka vardır.kaza kırım ekibi bunu araştırdımı araştırmadıysa mutlaka bunu araştırsın lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Muhakkak pilotlari bilgisi disinda olmustur.Sorusturmayi önce teknikte baslanmalidir.Ondan sonrada sabotaj ve merhum Yazicioglu'na suikasta kadar gidebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sn vekilimizin ELT ler hakkında bilgi edinmesi gerekli. Yanlış bilgileri yada bilgilendirilmesi var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu helikopterdeki ELT cihazi kazadan yaklasik 15 gun once yeni nesil ELT olan ARTEX -406 ile degistirildi. Ancak ruhsatname uzerinde bu degisiklik henuz yapilmadan kaza oldu. Bu sebeple ruhsatname uzerinde eski ELT bilgisi gorulmektedir. Bu bir gelisme degildir, bir bulguda degildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
böylesine hayati bir öneme sahip olayin arastirilmasi, objektif kriterler isiginda yapilmis olduguna inanmak istiyoruz. Tipki diger önemli kazalarda oldugu gibi. Hangi memur , hangi müdür ,sef ,amir vb sorusturmadan gecmis ,bunlar yapilsa , kurumlardaki alavere,dalavere olma olasiligi potansiyel olarak azalirmi , azalmazmi ?. Her holdingin varsa eger bürokraside isi , Ankara da isi ni halledecek,hallettirecek , calisani varmi yokmu ? . ben rahmetli yazicioglunun siyasi fikirlerine katilmayan bir sahsiyetim, ama insanin ici cani yaniyor , böylesine degerli siyasilerin bir sekilde ( Adnan Kahveci) gibi toplum olarak ihtiyac duydugumuz zaman diliminde maalesef yoklar. Degerlerimiz eritiliyor,cüzdan sevgimizmi büyük vatan sevgimizmi ? yazik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sn. vekilim biraz daha iyi araştırma yaparsanız öğrendiğiniz bazı yanlış şeyleri düzeltmiş olursunuz. 406 Mhz ELT ye eski nesil derse bu işin içinden çıkamaz tabi. Ayrıca kendisi bilmiyor mu ki telsiz ruhsatnamelerinin ne kadar zor değiştiğini, her ekipman değişiminde ruhsat değişirse Telekomünikasyon kurumunun kapısının önünde nöbet tutulması gerekir. Çok bilen vekilimize saygılarla :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000