28 Kasım 2020, Cumartesi 11:57:12

HEAŞ'tan pistle ilgili iddialara jet yanıt

Gazeteci İsmail Saymaz'ın bugünkü yazısında Hamdi Topçu'nun Sabiha Gökçen Havalimanı pistiyle ilgili gündeme getirdiği iddialara HEAŞ'tan jet yanıt geldi. Peki, HEAŞ'ın açıklamasında hangi ifadeler yer aldı?
  • Dersin havacılık duayeni bu hamdi. Ye ye çiraz ye. Yabancı misafir de what hamdi :)
  • Açıklamayı anlayan varsa açıklasın lütfen. Teşekkürler.
  • Tabi canım hiç güvenlik riski olmadı, o tümsek ve çukurlarda zıplaya zıplaya, uçaklar darma duman oldu o kadar, biraz kalkışta lastik falan patladı, uçakların mcp tarzı elektronik sistemleri kitlendi, yani hiç bir uçak patlamadı, güvenlik riski olmadı yani !!!
  • HEAŞ Pisti tamamen yeniledi ve dahada ileri götürmeyi başardı. Uçuşlarımda hep daha konforlu artık. Pistte laf edecek birşey kalmadı. Yeni pist tamamen DHMI tarafından yaptırıldığı için bunun sorumlusu HEAŞ olamaz. Bence HEAŞ a bırakılsaydı çoktan bitmiş uçuşa bile açılmıştı.
  • Masterplan da planlaması yapılan planın ne olduğunun anlaşılması için ispanyol firmadan danışmanlık hizmeti alınıp pistin tamir ettirilmesi gerektiği anlaşılmış, anlaşılmayan kısımlar için yeniden danışmanlık hizmeti alınmış mış taa.. Sizin yapacağınız işin.
  • İkinci pist neden bitmedi? Ne zaman bitecek? Ah bu memurlar ah.
  • 1.ve 2. Tünelde büyük çatlaklar var HEAŞ tüneli almak istemiyor. Bu yüzden işletme el değiştirecek ve DHMİ gelerek çatlak tünellerin riskini görmezden gelerek üzerine toprak atılarak devir alacak. Hamdolsun.
  • Yine bir yap(a)madıklarımız değil, yaptıklarımız yazısı. Tamamen algıya yönelik. 2.pist gecikmiş mi ?, gecikmiş. Neden ? yok. 1.pistte neler neler yaptık deniyor. Yapmasaydınız da görseydik. Tabi yapacaktınız. Yeni slot veriyor musunuz ? yok. Neden ? Kem küm. Bu ülke şeffaf olmadığı sürece düze çıkamayacak. Korona'da pozitif çıkan sayısı ?, kem küm, ama biz şunları saymayız, bunları koymayız. Borsa İstanbul'un %10'unu kaça sattınız ? Sana ne. Sanki parası benim alın terimden çıkmıyor. Madem bu kadar paraya ihtiyaç var, satıyorum de, en yüksek veren alsın. Seni seçen milleten neyi saklıyorsun ? Aynen görevden affedilen sayın Bakan'in söylediği gibi, Allah sonumuzu hayretsin.
  • Pist acilen onarıma girmeli umarım yeni bir kaza daha yaşanmaz .............................

Gazeteci İsmail Saymaz'ın bugünkü yazısında Hamdi Topçu'nun Sabiha Gökçen Havalimanı pistiyle ilgili gündeme getirdiği iddialara HEAŞ'tan jet yanıt geldi.

THY Yönetim Kurulu eski Başkanı Hamdi Topçu, İstanbul Havalimanı'nın kısa bir sürede tamamlanmasına rağmen Sabiha Gökçen Havalimanı'nın tek pistle faaliyete devam ettiğini ve pistin 1 yıla yakın bir süre hizmete kapatılacak onarılması gerektiğini ifade etmişti. 

Topçu, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin aşınma ile bozulması sonucu uçuş güvenliğinin tehdit edildiğini belirtti. 

Sabiha Gökçen Havalimanı otoritesi HEAŞ'ın Teknik İşler Müdürlüğü'nden konuyla ilgili kamuoyuna duyuru yapıldı. 

İşte iddialar üzerine yapılan o açıklamanın tamamı:

"Sabiha Gökçen Havalimanı açılış yılı olan 2000 yılından günümüze tek bir pist ile hizmet vermektedir. Havalimanımız ihtiyaçlarına yönelik planlamalar, uluslararası danışmanlardan hizmet alınarak, her zaman en iyi, en ekonomik ve en doğru çözümü bulma felsefesi ile yapılmıştır. Havalimanımız 2009 yılında uluslararası bir firma ile 20 yıllık Masterplanlamasını gerçekleştirmiş, artan yolcu ve uçak trafiğine yönelik atılması gereken adımlar Masterplanda belirlenmiştir. Diğer taraftan bahse konu Masterplan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne sunularak onay alınan, Türkiye’deki ilk plan olma özelliğini de taşımaktadır.

Masterplan da planlaması yapılan ve yapımına 2012 yılında başlanması gereksinimi belirlenen II. Pistin fizibilite ve avan proje çalışmalarına Masterplan çalışmaları akabinde zaman kaybetmeden başlanmıştır. Avan proje çalışmaları 2011 yılında tamamlanan II. Pist projesi yapım işleri Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) arasında imzalanan 31.12.2012 tarihli protokol ile DHMİ’ne devredilmiştir.

II. Pist projesinin hayata geçmesi sürecinde yaşanan gecikmeler göz önünde bulundurularak mevcut pistin durumunun tespitine yönelik 2012 yılında yine uluslararası İspanyol bir firmadan danışmanlık alınmıştır. Danışmanlık hizmeti sonrasında ise mevcut pist bakım ve onarımının profesyonel bir firma tarafından yapılması tavsiye ve düşüncesi ile ihale gerçekleştirilmiş ve bakım-onarım işleri için 2014 yılında uluslararası bir firmaya devredilmiştir. Gerek mevcut personelimiz ile sağlanan gerekse uluslararası firma tarafından yapılan bakım onarım çalışmaları sürecinde mevcut pistimiz hiçbir zaman uçuş güvenliğini tehdit eder noktaya gelmemiştir.

Bakım-onarım işleri devam ederken II. Pist inşaatında yaşanan gecikmeler nedeni ile mevcut pistimizde daha köklü ve kalıcı bir imalat yapılması yönünde araştırmalara devam edilmiş olup, 2017 yılında İsviçre menşeili bir firmanın ar-ge çalışması olan hızlı priz alan çimento ürününün havalimanımız için çözüm olacağı tespit edilmiştir. Her 6 ayda bir yapılan slot koordinasyon toplantıları ile tüm paydaşlara (Havayolları, Terminal İşletici Firma, DHMİ vd.) bir sonraki döneme ilişkin yapılacak çalışmalar hakkında bilgi paylaşılmış, çalışmaların operasyona etkisi olmaması için görüş alışverişinde bulunulmuş ve nihayetinde belirli geceler 5 er saatlik kapalılıklar yapılmıştır. Yapılan 5 er saatlik kapalılıklarda her gece yaklaşık 100 m2 pist beton kaplaması kırılıp, kaldırılıp yenilenmiş ve sabah hiçbir aksama olmadan meydanımız uçuş trafiğine açılmıştır. Bu yöntem ile 2018 yılında 7.200 m2, 2019 yılında 8.800 m2 pist beton kaplaması değiştirilmiştir.

II. Pist projesi kapsamında yaşanan gelişmeler neticesinde mevcut pistin II. Pist açıldıktan sonra yenilenmesi işi 2019 yılında proje kapsamından çıkarılmıştır. Bu karar sonrası II. Pist açıldıktan sonra mevcut pist bölgesinde yapılması gereken bağlantılar ve diğer imalatlar için kısıtlı bir süre kapalılık yapılması planlanmaktadır.

Diğer taraftan ülkemizi ve Dünya yı tehdit eden Covid-19 pandemi sürecinde alınan tedbirler kapsamında yolcu uçuş trafiği Nisan ve Mayıs aylarında durdurulmuş, bu durumu havalimanımız fırsata çevirerek Nisan ayı boyunca 25 gün meydanımızı tüm uçuşlara kapatarak yine 9.000 m2 pist beton kaplaması değişimi gerçekleştirmiştir. Pandemi sürecinde, başta bu çalışma olmak üzere havalimanı genelinde yapılan bakım ve onarım faaliyetleri neticesinde ACI Europe tarafından 25-40 milyon yolcuya sahip havalimanları kategorisinde “Yüksek Övgüye Değer Havalimanı” seçilmiştir.

Mevcut pistimiz üzerinde yapılan tüm çalışmalar uçuş emniyeti ve konforunu artırmaya yönelik yapılmış olup, yılda 200.000 üzeri uçak trafiğine hizmet vermiş ve vermeye devam eden pistimiz üzerinde bugün itibari ile her iki unsura da etki edecek herhangi bir deformasyon bulunmamaktadır. Ancak maddenin doğası gereği yaşanması muhtemel deformasyonlar ve bakım, onarım ihtiyaçları için meydanımızda 7 gün 24 saat nöbetçi ekipler bulunmakta ve her fırsatta havalimanımızı daha iyiye ve daha ileriye götürecek planlamalar ve projeler hayata geçirilmektedir."

©AirportHaber.com

HEAŞ'tan pistle ilgili iddialara jet yanıt

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Hemdi ~ 2 ay önce
Dersin havacılık duayeni bu hamdi. Ye ye çiraz ye. Yabancı misafir de what hamdi :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bu açıklama açık mı? ~ 2 ay önce
Açıklamayı anlayan varsa açıklasın lütfen. Teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dolmuşjet Gaptanı ~ 2 ay önce
Tabi canım hiç güvenlik riski olmadı, o tümsek ve çukurlarda zıplaya zıplaya, uçaklar darma duman oldu o kadar, biraz kalkışta lastik falan patladı, uçakların mcp tarzı elektronik sistemleri kitlendi, yani hiç bir uçak patlamadı, güvenlik riski olmadı yani !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bence HEAŞ DHMI yi devralsın ~ 2 ay önce
HEAŞ Pisti tamamen yeniledi ve dahada ileri götürmeyi başardı. Uçuşlarımda hep daha konforlu artık. Pistte laf edecek birşey kalmadı. Yeni pist tamamen DHMI tarafından yaptırıldığı için bunun sorumlusu HEAŞ olamaz. Bence HEAŞ a bırakılsaydı çoktan bitmiş uçuşa bile açılmıştı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asfasd ~ 2 ay önce
Heaş pisti bakıma almaktan aciz bir firma.pisti bizzat görmüş biri olarak pistteki çukurlar inanılmaz boyutta telsiz içinde kayboluyor.iniş kalkışta sanki tarlaya iniyormuşsunuz gibi.hamdi topçu hakı
Olabilir mi? ~ 2 ay önce
Burada DHMI Turkiye de ucuslara engel yapi olusturuyor anlami cikiyor!
Peh peh peh ~ 2 ay önce
Masterplan da planlaması yapılan planın ne olduğunun anlaşılması için ispanyol firmadan danışmanlık hizmeti alınıp pistin tamir ettirilmesi gerektiği anlaşılmış, anlaşılmayan kısımlar için yeniden danışmanlık hizmeti alınmış mış taa.. Sizin yapacağınız işin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
soru basit ~ 2 ay önce
İkinci pist neden bitmedi? Ne zaman bitecek? Ah bu memurlar ah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yanıt basit ~ 2 ay önce
Para bitti diyorlar.
Tünel ~ 2 ay önce
1.ve 2. Tünelde büyük çatlaklar var HEAŞ tüneli almak istemiyor. Bu yüzden işletme el değiştirecek ve DHMİ gelerek çatlak tünellerin riskini görmezden gelerek üzerine toprak atılarak devir alacak. Hamdolsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sürücü ~ 2 ay önce
Yine bir yap(a)madıklarımız değil, yaptıklarımız yazısı. Tamamen algıya yönelik. 2.pist gecikmiş mi ?, gecikmiş. Neden ? yok. 1.pistte neler neler yaptık deniyor. Yapmasaydınız da görseydik. Tabi yapacaktınız. Yeni slot veriyor musunuz ? yok. Neden ? Kem küm. Bu ülke şeffaf olmadığı sürece düze çıkamayacak. Korona'da pozitif çıkan sayısı ?, kem küm, ama biz şunları saymayız, bunları koymayız. Borsa İstanbul'un %10'unu kaça sattınız ? Sana ne. Sanki parası benim alın terimden çıkmıyor. Madem bu kadar paraya ihtiyaç var, satıyorum de, en yüksek veren alsın. Seni seçen milleten neyi saklıyorsun ? Aynen görevden affedilen sayın Bakan'in söylediği gibi, Allah sonumuzu hayretsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 2 ay önce
Pist acilen onarıma girmeli umarım yeni bir kaza daha yaşanmaz .............................

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tarik ~ 2 ay önce
Ulan 10 senede 2.pisti yapamamissin,onu aciklasana
HT ~ 2 ay önce
Okuduğunu anlayamayan arkadaş bu soruyu herhalde DHMİ ye soruyorsun değil mi?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000