12 Şubat 2021, Cuma 15:16:15

HAVELTED yönetmeliğin revize edilmesini istiyor

Havacılık Elektriği Teknik Elemanları Derneği (HAVELTED), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne ATSEP lisans yönetmeliğinin revize edilmesi için talepte bulundu. Taraflar arasında konuya ilişkin toplantı düzenlendi.
  • bir elektronikci olarak arkadaşlarımı destekliyorum böylece kurum içinde iyi olur bütün personel kalite belgesi alacak ve dhmi nin itibarı dahada artacaktır dolayısıyla buatsep kavgasıda bitecek huzurlu bir ortamolusacaktır saygılar
  • evet yok, zaten o yüzden kurumun bölünmesi gerekiyor.
  • atco lisansı alsınlar, nasıl olsa elektrikçilerin atco lisansı almasının zararı yok, daha büyük düşünün bence.
  • Şalter diye küçümsediğiniz ayrıcılarda 380bin volt gerilim var. Ayırıcı açma kapama için özel kıyafetler giyilir, prosedürler uygulanır. Öyle vor cihazının reset tuşuna basmaya benzemez bu iş :-)
  • kanadalı buna ne diyecek şimdi.işine gelmediği için görmezden gelecektir.
  • Bunların ki şuna benziyor: Havalimanındaki bilet memuru lisans alır ama uçak teknisyeni lisans alamaz.
  • İnsan kaynakları memuru ile aim memuru arasında ne fark var? ikiside memur, yarın insan kaynaklarından birinin sağlam yerlerde tanıdığı olsa ve onlar için de afilli bir isim bulunup havacılık insan kaynakları memuru diye lisans çıkartsalar ne diyeceksiniz.
  • Uzmanlık almasalardı o notamları nasıl çekeceklerdi, notam uzamanlığı güzelde yakışıyor.
  • Üniversitede okuduğun bölümle ilgili bir işe neden girmedin peki sevgili aimci kardeş. Tek amacın üniversitede mühendislik,işletme,fen fak. okuyup sonrasında dhmi'ye aim memuru olarak girmek miydi? Yoksa sen üniversite okuyup iş bulamadığın için kpss kastırıp ardından bahtıma ne çıkarsa diye sınava girip eskaza aim memuru mu oldun?
  • İsviçre elektrikçilere atsep veriyor,belgeler ortada ama muzcu işine gelmeyen belgeyi görmüyor.

Havacılık Elektriği Teknik Elemanları Derneği (HAVELTED), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne ATSEP lisans yönetmeliğinin revize edilmesi için talepte bulundu. Taraflar arasında konuya ilişkin toplantı düzenlendi.

HAVELTED'in talebi doğrultusunda gerçekleştirilen ve SHGM Seyrüsefer Daire Başkanlığı'nca orgazine edilen ilk toplantı video konferans yöntemiyle dün yapıldı.

Toplantı sonrasında yazılı bir açıklama yapan HAVELTED, "Engel olmaya çalışan malum lobilere, akıntıya karşı kürek çekerek enerjilerini boşa harcamak yerine müspet anlamda birlik ve beraberlik ruhu ile ülkemiz, kurumumuz ve çalışanlar için kazanım olacak şekilde enerjilerini harcamalarını tavsiye ederiz" dedi.

İşte HAVELTED tarafından yapılan açıklamanın tamamı:

"Ülkemizde de ATM/CNS sistemlerinin kesintisiz ve güvenli çalışabilmesi için hali hazırda ATSEP lisansı ile görev yapan DHMİ elektronik personelinin yanı sıra, elektrik, makine ve bilgi teknolojileri birimlerinde görev yapan personelin de lisans alması, yetkinlik ve yeterliliklerini belgelemesi amacıyla, Genel Müdürümüzün talimatları doğrultusunda İşletme Dairesi Başkanlığınca SHGM ’ne yazı yazılarak ATSEP lisans yönetmeliğinin revize edilmesi talep edilmiştir.

SHGM tarafından DHMİ Genel Müdürlüğü talebine kayıtsız kalınmamış, SHGM başkanlığında çalışma komisyonu kurmaya karar vermiş ve DHMİ’den komisyona katılacak personelin bildirilmesini istemiştir. Bu aşamada çalışma grubu için elektrik, makine, bilgi teknolojileri ve elektronik disiplinleri adına çalışma grubu için isimler tefrik edilmiş olup, SHGM Seyrüsefer Daire Başkanlığınca 11.02.2021 tarihinde video konferans yöntemi ile ilk toplantı düzenlenmiştir.

Yıllar sonra ilk defa bir masa etrafında haklı taleplere yönelik gerçekleşen bu çalışmaların başlamasında bizlerden desteğini esirgemeyen;

Genel Müdürümüz Sayın Hüseyin KESKİN başta olmak üzere, Sivil Havacılık Genel Müdürü Sayın Kemal YÜKSEK, İşletme Daire Başkanımız Sayın Kürşat ÖZER, Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkan Vekili Sayın Ahmet Gürkan ODABAŞI, Elektrik Şube Müdürümüz Nusret AYDIN, İşletme Dairesi Başkanlığının önceki başkanları ve emeği geçen herkese DHMİ teknik personeli olarak teşekkür ediyoruz.

Bu çalışmaların başladığı yıllardan itibaren bizlere desteklerini esirgemeyen Ulaştırma Memur-sen’e, Türk Ulaşım-Sen’e ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’na  camiamız adına teşekkür ediyoruz.

DHMİ teknik personelinin yeterlilik ve yetkinliklerini yükseltecek çalışmalarda görev alan arkadaşlarımıza, tüm engellemelere rağmen kararlı bir şekilde haksızlığa karşı verdikleri mücadelede kolaylıklar diliyoruz.

Ülkemizin de üyesi olduğu uluslararası havacılık organizasyonlarına  üye ülkelerin (Fransa, İspanya, Bulgaristan, Sırbistan, Nijerya, Hindistan vb.) lisans yönetmelikleri incelendiğinde ATM/ANS sistemlerine hizmet veren tüm personelin (Elektrik, Makine, Bilgi Teknolojileri, Elektronik personeli vb.) ATSEP lisansı içinde derecelendirildiği ve teknik personel için Technical Personnel, Engineering and Technical Personnel, Maintenance Personnel” ifadelerinin kullanıldığı konuyla ilgili tüm tarafların malumu olmasına rağmen;

-2012, 2016, 2017 yıllarında DHMİ Elektrik ve Makine personelinin ATSEP lisansı alması için SHGM tarafından başlatılan ATSEP lisans yönetmeliği revizyon çalışmaları, kurumumuz içinde ve dışındaki bir kısım çevrelerin lobi çalışmaları neticesinde akamete uğramış,

-2020 yılında İşletme Dairesi Başkanlığının girişimleri sonrası tekrar gündeme alınan ATSEP lisans yönetmeliği revizyonu çalışmalarında, aynı lobi çevrelerinin Elektrik, Makine ve Bilgi Teknolojileri personelinin lisans almasını önlemek amacıyla lobi çalışmalarına başladıkları yönünde haberler alınmış,

-Nihayetinde 11.02.2021 tarihinde ilk defa bir araya gelinerek herkesin eteğindeki taşları dökmesi SHGM yöneticiliğinde gerçekleşmiş, soyut ve algıya yönelik hezeyanlar ile özellikle Elektrik ve Makine personelinin ATSEP Lisans Yönetmeliği kapsamına alınmasına muhalefet edilmesine rağmen, onlarca uluslararası örnek uygulama ve mevzuatın ortaya serilmesi neticesinde, malum kişiler her zamankinden daha fazla rahatsız olmuşlardır.

-Öyle ki; gerçeklerin geçte olsa eninde sonunda ortaya çıkmak gibi bir huyu olduğunu bilen bizler için şaşırtıcı olmayan konuşmalar yaşanılmış, yurtdışı örneklerinden Elektronik Birim Personelinin de haberdar olduğu, ancak bu duruma kendilerince bahaneler ve savunma mekanizmaları geliştirerek algı yönetimi yoluyla gerçekleri gizleme yoluna gittikleri kurulan cümlelerin satır aralarından göz önüne serilmiştir.

ATSEP lisans yönetmeliğinin AB ülkeleri ve dünyadaki uygulamalarda olduğu gibi ülkemizde de daha kapsayıcı olması için yaklaşık 10 yıldır sürdürülen çalışmalarda, kendini DHMİ ve SHGM nin üstünde görerek diğer teknik personelin ATSEP lisansı almasına engel olmaya çalışanları anlamamız mümkün değildir. Engel olmaya çalışan malum lobilere, akıntıya karşı kürek çekerek enerjilerini boşa harcamak yerine müspet anlamda birlik ve beraberlik ruhu ile ülkemiz, kurumumuz ve çalışanlar için kazanım olacak şekilde enerjilerini harcamalarını tavsiye ederiz.

Saygılarımızla…
HAVELTED"

HAVELTED yönetmeliğin revize edilmesini istiyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (195)

havacı ~ 1 yıl önce
bir elektronikci olarak arkadaşlarımı destekliyorum böylece kurum içinde iyi olur bütün personel kalite belgesi alacak ve dhmi nin itibarı dahada artacaktır dolayısıyla buatsep kavgasıda bitecek huzurlu bir ortamolusacaktır saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yok ~ 3 yıl önce
evet yok, zaten o yüzden kurumun bölünmesi gerekiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ATCO ~ 3 yıl önce
atco lisansı alsınlar, nasıl olsa elektrikçilerin atco lisansı almasının zararı yok, daha büyük düşünün bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şeltırcı ~ 3 yıl önce
Şalter diye küçümsediğiniz ayrıcılarda 380bin volt gerilim var. Ayırıcı açma kapama için özel kıyafetler giyilir, prosedürler uygulanır. Öyle vor cihazının reset tuşuna basmaya benzemez bu iş :-)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ottawa ~ 3 yıl önce
kanadalı buna ne diyecek şimdi.işine gelmediği için görmezden gelecektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
korona ~ 3 yıl önce
Bunların ki şuna benziyor: Havalimanındaki bilet memuru lisans alır ama uçak teknisyeni lisans alamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tayyar ~ 3 yıl önce
İnsan kaynakları memuru ile aim memuru arasında ne fark var? ikiside memur, yarın insan kaynaklarından birinin sağlam yerlerde tanıdığı olsa ve onlar için de afilli bir isim bulunup havacılık insan kaynakları memuru diye lisans çıkartsalar ne diyeceksiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
notam uzmanı ~ 3 yıl önce
Uzmanlık almasalardı o notamları nasıl çekeceklerdi, notam uzamanlığı güzelde yakışıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Niye okudun? ~ 3 yıl önce
Üniversitede okuduğun bölümle ilgili bir işe neden girmedin peki sevgili aimci kardeş. Tek amacın üniversitede mühendislik,işletme,fen fak. okuyup sonrasında dhmi'ye aim memuru olarak girmek miydi? Yoksa sen üniversite okuyup iş bulamadığın için kpss kastırıp ardından bahtıma ne çıkarsa diye sınava girip eskaza aim memuru mu oldun?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
adalet ~ 3 yıl önce
İsviçre elektrikçilere atsep veriyor,belgeler ortada ama muzcu işine gelmeyen belgeyi görmüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000