11 Ekim 2016, Salı 09:14:15

Havelsan simülatör görüntü üreticisi şirketini satın aldı

Havelsan Genel Müdürü Atalay, "Artık Silikon Vadisi'nde olan biteni uzaktan, üçüncü göz ile takip etmek yerine, ileri teknoloji firmalarından biri olarak o ortamın içinde yaşayabileceğiz." dedi.
  • 2 yıllık haberi dün olmus gibi yazmissiniz ya, helal olsun ne diyelim. Havelsan bir özel istiraktir, devletin parasi marasiyla da alakasi yoktur, uydurmayalim. Ama yine de hemen yonetim kurulunu arayalim, size hesap versinler niye aldiklarini !
  • Yaaa anlamak mumkun degil.Turkiyede bu isi yapabilecek yetenek var iken simulator dunyasindan 3.lig firmasina yatirim yapilirmi?Yazik degilmi bu memleketin parasina...Bu karari alanlari aciklayin lutfen...

HAVELSAN, yaklaşık 1 yıllık süreç sonunda Silikon Vadisi'nde faaliyet gösteren simülatör teknolojileri geliştiricisi Quantum3D'yi satın aldı. HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, bu satın almayla hem Silikon Vadisi'ndeki teknolojik gelişmelerin içerisinde yer alacaklarını hem de ürün gamı ve pazar imkanlarını artıracaklarını söyledi.

Önemli bir simülatör üreticisi olan HAVELSAN, stratejik bir kararla bu görüntü üreticilerinden biri olan ve kendi tedarikçileri arasında yer alan Quantum3D firmasını satın aldı. Bu satın alma, şirkete, başta Amerika kıtası olmak üzere birçok yeni pazara açılma ve var olanları geliştirme fırsatı verecek. Savunma sanayisindeki hava, kara ve deniz sistemleri için geliştirilen simülatörlerin içindeki en yüksek teknolojilerden bir tanesini görüntü üreticileri oluşturuyor. Dünyada bu teknolojiyi üreten sayılı firma bulunuyor. Bütün simülatör üreticileri de ihtiyaçlarını bu firmalardan karşılıyor.

San Jose’de 1997 yılında kurulan Quantum3D, gerçek zamanlı görsel simülasyon sistemi geliştirmeleri yapıyor. Quantum3D, yazılım ve donanımı buluşturarak jet, helikopter, çeşitli yer araçlarının ve havada yakıt ikmali gibi senaryoların simülasyonlarını geliştiriyor. Geliştirilen simülasyonlar eğitim faaliyetlerinde aktif olarak kullanılıyor.

Quantum3D, dünya çapında pazarlara satışa hazır ticari ürünler geliştiren üretim ağırlıklı bir şirket olacak. Mevcut Quantum3D ürünlerinden gerçek zamanlı görsel simülasyonlar için ödüllü MANTIS yazılımı, Indepence IDX görüntü jeneratörleri ve GeoScapeSE serisi dünya çapında görsel veri bankası ürünleri önceden olduğu gibi Quantum3D markası altına pazar aramaya devam edecek.

Boeing, Lockheed Martin, Virgin Galactic, Honda gibi büyük müşterileri olan Quantum3D, ABD ordusunun bazı projelerine de dahil oluyor. 50 kişilik bir çalışan kadrosuna sahip Quantum3D, herhangi bir isim değişikliğine gitmeyecek ve mevcut çalışanlarıyla beraber çalışmalarını sürdürecek. Satın almanın bedeliyle ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmadı.

"Kendini kanıtlamış bir şirket"
HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, HAVELSAN’ın Quantum3D'yi almasının iki açıdan büyük önem taşıdığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bunlardan ilki artık Silikon Vadisi'nde olan biteni uzaktan, üçüncü göz ile takip etmek yerine, ileri teknoloji firmalarından biri olarak o ortamın içinde yaşayabileceğiz. Yani teknolojik gelişmelere erişimimiz daha kolay olabilecek. İkinci olarak ise yüzde 100 ABD markası olarak tanınan Quantum3D’nin, HAVELSAN ile birlikte dünya çapında güçlü bir sinerji yaratarak tüm dünyada adından söz ettirecek bir şirket olacağına inanıyorum. Quantum 3D şimdiye kadar kendini alanında kanıtlamış ve ABD’de kritik konularda teknoloji yoğun çözümler sunmuş bir şirkettir. Bu nedenle HAVELSAN’ın yurtdışı pazarlama stratejisi çerçevesinde bizimle birlikte hareket edecek olan yeni iştirakimizin bize güç katacağına inanıyorum."

Bu satın almanın şirkete sağlayacağı olanaklara da değinen Atalay, şunları kaydetti:

"Bu yatırımla birlikte HAVELSAN artık görüntü üreteçlerini de özgün olarak sağlama imkanına kavuştu. Yani HAVELSAN, başka bir yapıya ihtiyaç duymadan, mevcut ve potansiyel projelere kendi bünyesinde çözüm bulabilecek. Özellikle simülatör sistem çözümlerimizde kullandığımız kaynaklara sahip olmamız rekabet açısından da elimizi güçlendiriyor. Bu satın alma ile biz şimdiye kadar iştirakimizin sahip olduğu tüm fikri mülkiyet haklarına da sahip oluyoruz. Bu da daha geniş ürün gamı ve yeni pazar imkanları anlamına geliyor.

Havelsan simülatör görüntü üreticisi şirketini satın aldı

Facebook Yorum

Yorumlar

Abuzer ~ 4 yıl önce
2 yıllık haberi dün olmus gibi yazmissiniz ya, helal olsun ne diyelim. Havelsan bir özel istiraktir, devletin parasi marasiyla da alakasi yoktur, uydurmayalim. Ama yine de hemen yonetim kurulunu arayalim, size hesap versinler niye aldiklarini !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Face22 ~ 4 yıl önce
Yaaa anlamak mumkun degil.Turkiyede bu isi yapabilecek yetenek var iken simulator dunyasindan 3.lig firmasina yatirim yapilirmi?Yazik degilmi bu memleketin parasina...Bu karari alanlari aciklayin lutfen...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000