27 Nisan 2009, Pazartesi 21:41:52

Havelsan güçlü adımlarla ilerliyor

Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı İDEF’09’da alanında lider şirketleri ile mutabakat muhtırası imzalayan Havelsan, güçlü ortaklıklarla büyümeye devam ediyor.

Türk savunma sanayisinin C4ISR, deniz savaş sistemleri ve simülasyon sistemleri lideri Havelsan, dünyanın önde gelen güvenlik ve savunma sistemleri üretici Rheinmetall Defence ile Türk donanması denizaltı mürettebatının eğitim gereksinimlerini karşılayacak denizaltı dalış simülatörleri ve denizaltı komuta mürettebat eğiticilerinin üretimi için bir mutabakat muhtırası imzalayacak.
Anlaşma ile her iki firmanın da uzmanlık ve teknolojilerini bir araya getirecek denizaltı simülatör pazarından endüstriyel, teknolojik ve ticari fırsatlar yaratması bekleniyor.

ÖNEMLİ BİR ORTAKLIK KURULDU
Anlaşma ile ilgili bilgi veren Havelsan Genel Müdürü Faruk Yarman, “Havelsan ve Rheinmetall Defence firmaları zengin kaynakları ve iş uzmanlıkları ile Pazar için uzun ve verimli bir işbirliği için saygın, önemli bir ortaklık kurmuşlardır.” dedi.

Rheinmetall Defence Simülasyon ve Eğitim işinin başında bulunan Ulrich Sasse anlaşmaya dikkat çekerek, “Bu anlaşma Rheinmetall Defence ile Havelsan arasında yeni bir ilişki başlatarak Türk donanmasının mevcut ve gelecekteki gereksinimlerinin karşılanması için ileri doğru atılmış bir adım olacaktır.” şeklinde konuştu.

FİNMECCANİCA VE ELETTRONİCE ANLAŞMALARI 29 NİSAN’DA
Denizaltı simülatörlerinde Alman Rheinmetall şirketi ile işbirliği anlaşmasını imzalayan Havelsan, savunma elektronik alanında da Finmeccanica ve Elettronice şirketleri ile mutabakat muhtırasının altına imza koymaya hazırlanıyor.

İtalya’nın önde gelen havacılık, savunma ve güvenlik şirketi Finmeccanica, İtalya’nın elektronik savunma harp lideri Elettronice ile Havelsan, 29 Nisan 2009 tarihinde savunma elektronik sektöründe bir mutabakat muhtırası imzalayacak.

Anlaşma ile birlikte, Türk, İtalyan ve üçüncü ülke pazarları için komuta kontrol sistemleri, deniz sistemleri, hava savunma, elektronik harp ve anayurt güvenliği konularında endüstriyel, teknolojik ve ticari fırsatları kovalamak için ortak çalışma grupları kurulacak.

Finmeccanica Teknik, Endüstriyel ve Finansal Müdür Filippo Bagnato anlaşmaya ilişkin şu bilgileri verdi ; “Büyüme politikası, Finmeccanica’nın Türkiye ve dünya pazarında uzun ve verimli bir ortaklı kurmayı amaçlayan politikası ile mükemmel bir uyum içinde olan Havelsan, geniş kaynakları ve uzmanlığıyla prestijli bir ortaklık sunmaktadır.”

Muhtırayı değerlendiren Havelsan Genel Müdür Faruk Yarman da, “Bu anlaşmanın saygın ortakları modern savunmanın yeni gereksinimlerini karşılamak için en iyi çözümlerini biraraya getirdiler.” dedi. Muhtırayı, “müthiş bir ortaklık” olarak yorumlayan Elettronice S.p.A Genel Müdürü Gabriele Gambarara, şöyle konuştu; “Havelsan ve Finmeccanica savunma pazarında müthiş bir ortaklık oluşturdular. İmkan, kaynak, uzmanlık ve mevcut kabiliyetlerinin kombinasyonu, Türkiye,İtalya ve üçüncü ülke pazarlarında potansiyel müşterilerin modern savunma platformundaki ihtiyaçlarını karşılayabilmek için tam bir savunma sistemi geliştirip üretmeleriyle sonuçlanacaktır.”

EĞİTİM UÇAKLARINDA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI
İDEF fuarında bir dizi mutabakat muhtırası ile dikkatleri üzerine çeken Havelsan, uçak dizayn dünyasında deneyim ve yenilikleriyle geniş bir platform alanı sunan, Kore’nin önde gelen hava savunma alanında çözüm sağlayan şirketlerinden KAI ile, uçak simülatörleri, Başlangıç Temel Eğitim Uçağı (KT-1) satış destek ve diğer alanlarda mevcut programların işbirliği konusunda bir mutabakat muhtırası daha imzalayacak.

Anlaşma ile birlikte taraflar, pazardaki uçak simülatörleri konusunda endüstriyel, teknolojik ve ticari fırsatları takip etmek için teknolojilerini ve deneyimlerini birleştirecekler.

Anlaşma ile ilgili KAI CEO’su Hong-Kyung Kim, “Türkiye’nin komşu ülkelerine birleşik pazar yoluyla KT-1’in pazar satış payını geliştirmeyi umuyoruz ve ümit ediyoruz ki, bu ülkeler arasında karşılıklı çıkarlar için çeşitli işbirliklerine doğru atılmış ilk adımdır” değerlendirmesini yaptı.

Havelsan güçlü adımlarla ilerliyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000