08 Ağustos 2020, Cumartesi 15:01:10

Havayolu şirketleri pandemiden nasıl etkilendi?

Koronavirüs krizinde birçok havayolu şirketi zarar etti. Salgın sona erinceye kadar geçecek sürede bazı küçük ve zayıf şirketlerin bu sarsıntıyı atlatamayarak iflas etmesi bekleniyor. Peki, hangi havayolu şirketi ne kadar zarar etti?
  • Lufthansa çalışan kimseyi çıkarmayacagini açıkladı ve sadece çalışan maaşlarından %10 indirim yaptılar.british ise %8 indirime gitti maaşlarda.bizimkiler %60 istiyorlar hey masallah
  • korona dediler milleti rezil ettiler. Başlayacam koronasina hepsi düzmece boş iş. Her şey bir an evvel eski sisteme dönmeli.
  • ama thy de uçuyoruz, hiç bir sıkıntı yok. turizm bakanı oteline adam beklerken sağlık bakanı kalabalığa karışmayın diyor. rte beyruta toki satmanın derdinde. siyasal islam bir harika dostum
  • O kadar devasa havayolu şirketleri kanırırken bizdekilere kimse toz kondurmuyor. Sanırsınız düşman tarafından ele geçirilmiş te her türlü işkenceye rağmen hayati sırları açıklamayan MİT ajanları. Bu aslında ne kadar kırılgan, ne kadar balon, ne kadar spekülasyona açık, ne kadar güvensiz ve yalana meyilli olduğumuzu gösteriyor.
  • Felaket tellalı airporthaber. Benim için de bittiniz.
  • Yukarıdaki yazıyı okuyalım ve THY'nin gıymetini bilelim. dünyadaki tüüm havayolları ortalama 5000 kişi işten çıkarmış yahut çıkarmak üzre. bilmem anlatabildim mi. sabır çocuklar.
  • Kadrolasmanin sadece vasifli insanlarca yapildigi bir ulke oldugumuzda ilerleyecegiz
  • Muhahhahaha. Su ulkeyi yonetecek lider vasifli, yolsuzluga bulasmamis, calmamis cirpmams, Ailesini IQ su dusuk partililerini Kayirmamis bir adam lazim. Yok o degil. Bu saydiklarim onda herhalde yok.
  • Tek cijis yolumuz bunlari ilk secimde gondemek hatta geri gwlmeyecek sekikde. Moden Turkiyem guzel gunler yakin
  • THYde batardı da halkın vergileriyle ayakta kalıyor.

Koronavirüs krizinde birçok havayolu şirketi zarar etti. Salgın sona erinceye kadar geçecek sürede bazı küçük ve zayıf şirketlerin bu sarsıntıyı atlatamayarak iflas etmesi bekleniyor. Dev şirketler ise, küçülmeye gidip personel çıkararak ayakta kalmaya çalışacak. Peki, hangi havayolu şirketi ne kadar zarar etti? İşte cevabı…

Uluslararası Hava Taşımacılığı Derneği (IATA) küresel hava trafiğinin koronavirüs öncesi seviyeye geri dönmesinin 2024 yılını bulacağını açıkladı. Deutsche Welle'de yer alan habere göre; Uluslararası hava trafiği geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 96.8 düştü. Avrupalı havayolları şirketlerine talepler de aynı zaman diliminde yüzde 96.7 azaldı.

Lufthansa

Alman havayolu şirketi Lufthansa salgın nedeniyle 2020’nin ilk yarısında yaklaşık üç milyar euro zarar etti. Yetkililer şirkette tam zamanlı sözleşmeyle çalışan yaklaşık 22 bin personel fazlası olduğu görüşünde. Lufthansa CEO’su Carsten Spohr şirketin uzun vadede küçülmeye gitmesi gerektiğini belirtiyor. Yaklaşık 760 uçaklı filodan 100 uçağın çıkarılması planlanıyor.

Ryanair

Avrupa’da sivil hava taşımacılığı lideri Ryanair nisan ve haziran aylarında geçen senenin aynı zaman dilimine göre yüzde 95 oranında ciro kaybı yaşadı. Her ne kadar korona krizi İrlandalı şirketi kuruluşundan bu yana ilk kez net bir kayıpla karşı karşıya bıraksa da, şirketin 1,85 milyar euroluk zararı sektörün diğer şirketlerinin kayıplarına göre düşük bir seviyede.

International Airlines Group (IAG)

İngiliz-İspanyol şirketi IAG 5,3 milyar euroya düşen cirosunun yaklaşık 1,37 milyar euroluk bir faaliyet kaybına neden olduğunu açıkladı. Çokuluslu şirket hurdaya çıkarılacak jet taramalarının toplam 2,2 milyar euro zarara neden olmasını bekliyor. IAG’nin kardeş şirketi British Airways’te çalışan 12 bin personel de işten çıkarılacak. Bu rakam şirket çalışanlarının dörtte birine tekabul ediyor.

Air France KLM

Fransa’nın Air France ile Hollanda’nın KLM şirketlerinin birleşmesi sonucu ortaya çıkan Air France KLM’in cirosu geçen seneye oranla yüzde 83 zarar kaydederek 1,18 milyar euro oldu. Şirket ayrıca 1,55 milyar euroluk faaliyet kaybı yaşadı. Air France ve Hop!’un toplam 7 bin 580 kişiyi işten çıkarması bekleniyor. Hollandalı KLM ise 2022’ye kadar toplam 33 bin çalışandan 5 binine çıkış verecek.

Easyjet

Ucuz uçak bileti satışlarıyla ünlü İngiliz şirket Easyjet nisan-haziran arası yaklaşık 3,6 milyar euro zarar etti. 315 uçaklı filodan sadece on uçağı faaliyette tutan şirket yaklaşık 7,7 milyon euroluk ciro ile 2019’un aynı çeyreğinde elde edilen yaklaşık 1,8 milyar euronun hayli gerisinde kaldı. Mayıs ayında açıklamalarda bulunan Easyjet yetkilileri 4 bin 500 kişinin işten çıkarılacağını duyurdu.

Norwegian

Koronavirüs salgını öncesinde de kritik bir süreçten geçen Norveçli şirket Norwegian ticari bilgilerini ağustos ayı sonunda paylaşacağını duyurdu. Nisan ayında İsveç ve Danimarka’da bulunan kardeş şirketlerinin faaliyetlerini durduran Norwegian 4 bin 700 pilot ve kabin görevlisini işten çıkardı.

SAS

İskandinav Hava Yolları SAS tarafından geçen aylarda yapılan açıklamalara göre şirket çalışanlarının yarısının, yani yaklaşık 5 bin çalışanın işten çıkarılması sözkonusu. Şirket hisselerinin büyük bir kısmını elinde bulunduran Danimarka, İsveç ve Wallenberg Vakfı bir kurtarma paketi hayata geçirdi.

Wizz Air

Macar havayolları şirketi Wizz Air mayıs ayında rakiplerinden daha fazla uçuş seferi gerçekleştirmesine rağmen, yaklaşık 9 milyon euro kâra karşın 57 milyon euro zarar etti. Şirkette görev yapan 5 bin personelin yüzde 20’si işini kaybetti.

Condor

Alman tatil ve havayolu şirketi Condor, geçen yıl ana holdingin yüzlerce çalışanı işten çıkarması sonrasında, koronavirüs krizini yeni bir personel tasfiyesine gitmeden atlatmayı planlıyor. Şirket kısa mesai ve sendikalarla varılan kriz anlaşmaları ışığında personel giderlerini düşük tutacak. 4 bin 200 kişinin çalıştığı holding, ticari rakamları hakkında veri paylaşmıyor.

Havayolu şirketleri pandemiden nasıl etkilendi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

Km ~ 3 ay önce
Lufthansa çalışan kimseyi çıkarmayacagini açıkladı ve sadece çalışan maaşlarından %10 indirim yaptılar.british ise %8 indirime gitti maaşlarda.bizimkiler %60 istiyorlar hey masallah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Babo ~ 3 ay önce
korona dediler milleti rezil ettiler. Başlayacam koronasina hepsi düzmece boş iş. Her şey bir an evvel eski sisteme dönmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
komik ~ 3 ay önce
ama thy de uçuyoruz, hiç bir sıkıntı yok. turizm bakanı oteline adam beklerken sağlık bakanı kalabalığa karışmayın diyor. rte beyruta toki satmanın derdinde. siyasal islam bir harika dostum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Helal Olsun ~ 3 ay önce
O kadar devasa havayolu şirketleri kanırırken bizdekilere kimse toz kondurmuyor. Sanırsınız düşman tarafından ele geçirilmiş te her türlü işkenceye rağmen hayati sırları açıklamayan MİT ajanları. Bu aslında ne kadar kırılgan, ne kadar balon, ne kadar spekülasyona açık, ne kadar güvensiz ve yalana meyilli olduğumuzu gösteriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Okur ~ 3 ay önce
Felaket tellalı airporthaber. Benim için de bittiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ceren ~ 3 ay önce
Yukarıdaki yazıyı okuyalım ve THY'nin gıymetini bilelim. dünyadaki tüüm havayolları ortalama 5000 kişi işten çıkarmış yahut çıkarmak üzre. bilmem anlatabildim mi. sabır çocuklar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TK calisani ~ 3 ay önce
Siz TK damisiniz bilmiyorum ama aylardir istihdam koruma adina aldigimiz ucretler sadece basic giderlerimizi karsiliyor ne yedigimiz ne yasadigimiz belli... Hic olmazsa tazminatimizi verip cikartsalar da borclarimizi vs odesek.... Ne full time calistiriliyoruz ne tazminatimizi veriyorlar 4-5 aydir surunmece , borc harc hesaplamaktan kafayi usutecegiz artik... Personelini bu kadar madur etmemeli sirket gercekten cok kotu bir durum... Neden TK ile ilgili hic bir rakamlar aciklanmiyor ? Mudurler yonetimdekiler vs onlarin maaslari ne oldu??? Yillarca ozveri ile calistigim sirketin bana bu sekilde muamele etmesi gercekten cok uzucu ve onur kirici ... Onun disinda hizmetin on safhasinda calistik virus cikti her yolcuya hizmet verdik kimde ne oldugunu bilmeden ve 15 gun sonra hooop aciga aliyoruz maas yok 3-4 ay sormadilar bile ne yiyip ne iciyoruz!!!!! Bana veya herhangi bir arkadasima virus bulussa vs ne olacakti? Kim vericekti hesabini?? Tabiki bunlari dusunen yok , sirket icin sicil numarasi olan her an yerine baskasi konulabilen bir personel. Yillarimi/zi verdik ve gordugumuz muamele bu!!!! Tesekkurler
İmam hatiplilinin camide oldugu ulke ~ 3 ay önce
Kadrolasmanin sadece vasifli insanlarca yapildigi bir ulke oldugumuzda ilerleyecegiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Almanya kiskaniyor ~ 3 ay önce
Muhahhahaha. Su ulkeyi yonetecek lider vasifli, yolsuzluga bulasmamis, calmamis cirpmams, Ailesini IQ su dusuk partililerini Kayirmamis bir adam lazim. Yok o degil. Bu saydiklarim onda herhalde yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akepe arabistana ~ 3 ay önce
Tek cijis yolumuz bunlari ilk secimde gondemek hatta geri gwlmeyecek sekikde. Moden Turkiyem guzel gunler yakin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 3 ay önce
THYde batardı da halkın vergileriyle ayakta kalıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000