18 Aralık 2017, Pazartesi 10:09:36

Havayollarının çekilmesi turizm sektörünü endişelendiriyor!

İstanbul’a uçuşunu durduran bayrak taşıyıcı havayolu şirketi sayısı yediye ulaştı. Turizmciler, gelişmelerden endişeli...
  • 3. havalimanına kim gidecek boyle giderse
  • Liberal anlayışı benimsemeyen neden endişe ediyor? Yolcuları siz taşırsiniz. Havalimanı ile iş bitmiyor, başka sebepler var.
  • Ya boşverin arkadaşlar her yazıda ideoloji siyasi birşeyler aramayın . Biz şuan iyiyiz 2018 yazıda süper daha şimdiden nisan mayıs haziran aylarına full dolulukla bakıyoruz . varsın gelmesinler çokta tın dünyanın en çok noktasına biz uçuyoruz transitin haddi hesabı yok kendimizi küçük görmeye hiç mi hiç gerek yok !! Çünkü biz büyük bir devlet sağlam bir milletiz . Osmanlıdan beri , Cumhuriyetten beri oynanan oyunlar tutmadı tutmaycak ! Göreceksiniz kazanan biz olucaz !
  • Alitalia ve Iberia zaten yaşam savaşı veriyorlar Swiss ve Austria zaten Lufthansa Grup a ait Lufthansa Türkiye de 5 yere uçuyor .Unutmadan çoğu havayolu şirketi Thy ile rekabet edemedi.
  • olum biz havacıyız sen bizi ampul kafa mı zannettin. bu haberi dünya üzerinde herhangi bir havacı okuduğunda eyvah der. yatırımı varsa bir dikkat kesilir. ne oluyor orada diye risk yöneticilerini incelemeye gönderir. biri çıkınca diğeri de çıkmaya meyil eder. hadi bu habere ampülcü bir kılıf uyduruluyor da pgs müdürü neme gerek çıkıp açıklama yapıyor? yapma sessiz kal. herkes gerçekleri bilirken öne atma kendini. bunlara yaranılamayacağını öğrenemediniz mi hala. gidin eski ampülcülere sorun.
  • By
  • Türk Havayolu şirketleri kendini kandırmasın.Bir kere Pegasus'un AHL'den uçuşu var mı da kendine pay çıkarıyor ? Evet Pegasus gerçekten uygun fiyatlı ama operasyon merkezi Sabiha Gökçen.Ben üzülüyorum şahsen yabancıların çekilmesine.Özellikle Airfrance ve Alitalia'nın çekilmesi çok kötü oldu kendi adıma söylüyorum tabi bunları.Fiyatları THY'nin fiyatlarından daha uygundu.Özellikle de uzun uçuşlarda.Meydan THY'ye kalırsa yandık.Gene üst gelir grubunun ulaşım aracı olacak uçaklar.AHL ve yeni yapılan 3.havalimanı için diyorum bunları.Pegasus Ankara ve İzmir'den yurtdışı uçuşlarını arttırsın bence iç hat yolcusu 3.havalimanına uğramaz bile o zaman.Çok zenginler hariç tabi.
  • İmkan olsa vize olsa oturum olsa o uçaklar dolu dolu giderdi dönmemek üzere ..anketlere bakın kendi vatandaşımız bile cennet vatandan fırsat bulsa gitmek istiyor !!
  • Slot verirken thy kollanmalıymış. Peki, biz avrupa ve amerika'dan slot isterken bunu unutmayalım ama.
  • Nane beye bittim? buna bizim başarımız diyor. Türkiye batmış, havacılığı da batma yolunda ilerliyor. Nane bey olan-bitenin farkında değil!

Beşi Avrupa’dan (Air France, Iberia, Swiss, Alitalia, Austrian) ve ikisi Amerika’dan (Air Canada, Delta) 7 bayrak taşıyıcısı havayolu son bir yılda İstanbul uçuşlarını durdurdu.

"MÜCADELE ETME FIRSATI KALMADI"

Dünya Gazetesi'nden İbrahim Ekinci'nin haberine göre, bazıları alt markalarla (Air France, Mart 2018’den itibaren İstanbul uçuşlarını alt markası Joon ile yapacak) seferleri devam ettirseler de “bayrak taşıyıcısı” firmaların uçuşlarını durdurması “olumsuz” bir gelişme olarak sektör çevrelerinde de dikkatle izleniyor. Marka ve güvenlik algısını temsil eden bayrak taşıyıcı şirketlerin uçuşlarını kesmesinin, özellikle seyahatlerinde konfor arayan yüksek gelir grubunda Türkiye algısını olumsuz etkilemesinden korkuluyor.

Uçuş iptallerinde şirketten şirkete asıl gerekçe değişse de birkaç neden öne çıkıyor. TÜROB Başkanı Timur Bayındır’a göre bu firmaların uçuşlarını iptal etmelerinin ana sebebi, “Türkiye’ye talep düşüşü ve artan maliyetler karşısında THY’nin rekabet avantajı”.

Pegasus CEO’su Mehmet Nane ise gelişmeyi Türk taşımacıların başarısı olarak değerlendirdi. Nane, “İstanbul’a olan talebin düşmesi bir yana bu Türk taşıyıcılarının başarısıdır. Bizimle mücadele etme fırsatı kalmadı. Özellikle fiyat konusunda da Türk taşıyıcılar öne çıktı” dedi.

TURİST SAYISI 4.8 MİLYON AZALMIŞ DURUMDA

Talepteki düşüş turizm sayılarından açıkça görülüyor. Türkiye turizmi için önemli Avrupa ülkelerinden turist gelişi, bu yıl ocak – ekim döneminde, düşüş öncesi yılın (2015) aynı dönemine kıyasla 4.8 milyon azalmış durumda. AB kurumları ve Almanya, Hollanda gibi bazı AB üyesi ülkelerle FETÖ’nün darbe girişimi sonrası başlayan politik gerginliğin yanı sıra bazı terör olaylarının yarattığı tedirginlik, turist gelişine yansımıştı. 2015 yılı Ocak – Ekim ayları arasında Türkiye’ye 5 milyon 144 bin Alman gelmişti.

2016’da bu sayı aynı dönem için 3.6 milyona geriledi. Bu yıl geçici rakamlarla 3 milyon 336 bin! 2 milyona yakın kayıp var! Ocak – Ekim 2015 ile bu yılın ocak – ekim dönemi kıyaslandığında İngiltere’den gelişlerde yaklaşık 1 milyon, Hollanda’dan gelişlerde 420 bin, Fransa’dan gelişlerde 260 bin, İtalya’dan gelişlerde 280 bin azalma var.

Avrupa dışından uçuş durduran Air Canada’nın iptalinde de yolcu sayısındaki dramatik düşüşün 5 milyon turist kaybı ve rekabet 7 bayrak taşıyıcısını durdurdu THY tarihinin en yüksek kasım ayı doluluğuna ulaştı Kasım ayında THY’nin toplam doluluk oranı geçen yılın aynı dönemine göre 5,4 puan artışla yüzde 79.5, dış hat doluluk oranı ise 5.6 puanlık artışla yüzde 78.6 oldu.

"BİR SÜRELİĞİNE UÇUŞLARIMIZI ASKIYA ALIYORUZ"

Böylece THY iç ve dış hat uçuşlarında en yüksek kasım ayı yolcu doluluk oranlarına ulaştı. Kasım 2016’ya göre, taşınan yolcu sayısı 18.4 artarak 5.3 milyon yolcuya çıktı. 2015 Kasım ayı ile karşılaştırıldığında da yolcu sayısı 13.4, talep ise 12.4 arttı. etkisi büyük. Kanada’dan 2015 Ocak – Ekim’de 173 bin turist gelmişti. Bu yıl aynı dönemde gelen sayı 69 bin kişi. Yarıdan fazla düşüş olmuş. Şirketin Türkiye Müdürü Nedime Konuksever de Air Canada’nın Toronto’dan İstanbul AHL’ye uçuşlarını geçici süreliğine durdurması sonrasında yaptığı açıklamada, “Bir süreliğine uçuşlarımızı askıya alıyoruz. Talep artar artmaz yeniden başlamayı planlıyoruz” demişti. Iberia Havayolları da İstanbul seferlerini “talepteki dramatik düşüş” nedeniyle durdurduğunu açıklamıştı.

Bu şirket 7 Mayıs’tan itibaren sefer durdurmuştu. Delta’nın ülkesi ABD’den Türkiye’ye geliş rakamları 2015 yılı ocak – ekim döneminde 726 bin kişiydi, bu yıl 304 bine düşmüş. Roma – İstanbul – Roma uçuşlarını durduran Alitalia’nın ülkesi İtalya’dan da büyük düşüş var. Türkiye’ye en fazla turist gönderen Avrupa ülkesi Almanya’dan hat iptali yok. Ancak Alman Lufthansa Grubu bünyesinde bulunan İsviçre Havayolları (Swissair) İstanbul uçuşlarını durdurmuştu. Lufthansa da Münih- İstanbul hattını kapatmıştı. Güvenlik gerekçesiyle seferlerini iptal eden tek firma İsrail havayolları El Al oldu.

"POLİTİK SÖYLEMLER YATIŞIRSA..."

Gelişmeyi, “üzücü” olarak değerlendiren Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı, Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun, uçuş iptallerinin üç nedene dayandığını söyledi: AHL’deki trafik sıkışıklığı nedeniyle slot alamamaları ve bunun sonucu olarak pazar payı kaybı, politik gerginlikler ve tasarruf ihtiyacı... Gerek TÖSHİD Başkanı Teoman Tosun’un gerekse TÜROB Başkanı Timur Bayındır’ın işaret ettiği “THY’nin rekabet avantajı” kazanması konusu slotlarla ilgili. Konuyu değerlendiren TÖSHİD Başkanı Tosun, şöyle konuştu:

"Bu gelişmenin üzücü tarafı, bayrak taşıyıcısı firmaların gelmemesi. Maalesef iptaller oldu. Alt markalarla geliyorlar. Böyle olmaması lazım tabii. Trafik sıkışıklığı vardı. Bu sıkıntıyı AHL olarak aşamadık. THY diyelim 4 sefer yapıyorsa bunlar da 4 sefer istediler. Olmayınca pazar payları azaldı. Bu paylar THY ile bizler gibi diğer yerli firmalara kaldı. Bir de politik gerginliklerin etkisi vardır. Slot sıkıntısı 3. Havalimanı açıldığında çözülür. Ekim 2018’de açıldığında sıkıntı olmayacağını, bu şirketlerin geleceğini düşünüyoruz. Slot sorunu olmaz çünkü. Yolcu gelmesinde sorun yok. Çünkü yerlerini THY ve diğer şirketler dolduruyor. Slot verirken THY’nin kayırıldığına ilişkin şikayetleri olabilir ama ben kollanması gerektiğine de inanıyorum zaten. Ama tabii absürd derecede değil de daha kabullenilebilir seviyede olmalı. Politik söylemler yatışırsa... Ben biraz bunun etkisi olduğu, bu şekilde cevap verildiğini düşünüyorum. Bu tavır gibi de görünüyor. Şimdi her firma için aynı şeyi söyleyemeyiz. Ekonomik etkenler de vardır. Tasarruf etmek isteyebilirler bazı hatlarda. Biz Onur Air olarak Almanya uçuşlarımızda böyle yaptık. Bazı şehirlere uçmayı bıraktık. Alt markalar koyuyorlar. Uçuşlar bitmiyor ama tabii bayrak taşıyıcı ana markaların uçması önemlidir.”

Türkiye’ye uçuşlarını durduran diğer şirketler arasında Tayvanlı EVA ile Malezya Havayolları da var.

Havayollarının çekilmesi turizm sektörünü endişelendiriyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

b777 300 er ~ 2 yıl önce
3. havalimanına kim gidecek boyle giderse

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IGA ~ 2 yıl önce
Atlas ve Onur
Nuri ~ 2 yıl önce
Liberal anlayışı benimsemeyen neden endişe ediyor? Yolcuları siz taşırsiniz. Havalimanı ile iş bitmiyor, başka sebepler var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Otelci K/M ~ 2 yıl önce
Ya boşverin arkadaşlar her yazıda ideoloji siyasi birşeyler aramayın . Biz şuan iyiyiz 2018 yazıda süper daha şimdiden nisan mayıs haziran aylarına full dolulukla bakıyoruz . varsın gelmesinler çokta tın dünyanın en çok noktasına biz uçuyoruz transitin haddi hesabı yok kendimizi küçük görmeye hiç mi hiç gerek yok !! Çünkü biz büyük bir devlet sağlam bir milletiz . Osmanlıdan beri , Cumhuriyetten beri oynanan oyunlar tutmadı tutmaycak ! Göreceksiniz kazanan biz olucaz !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Otelci??? ~ 2 yıl önce
Otelcilik kökenli isen ve tecrüben var ise, fiyatların yerlerde gezdiğini bilirsin. Gelen turistin ekonomik seviyesinin ve sosyo kültürel seviyesinin dip yaptığını bilirsin. Karlılığın söz konusu olamadığını bilirsin. Avrupalı turistin el ayak çektiğini bilirsin. Nitelik ve nicelik farkını bilirsin. Bir çok turizmcinin sektörü ve mesleğini mecburen bıraktığınıda bilirsin. Biliyorsan bilirsin. Bilmez isen bunları konuşmam doğal.
Otelci ~ 2 yıl önce
Sayın otelci size bir tavsiye. Bedava diye fazla makarna yemeyin. Alzheimer başlangıcı var sizde. Nerede yaşadığınızı ve nereden geldiğimizi unutmuşsunuz. Piyasa sizin yazdığınız üç beş yolcu ile yürümüyor. Biraz okuyun bence
Yolcu ~ 2 yıl önce
Alitalia ve Iberia zaten yaşam savaşı veriyorlar Swiss ve Austria zaten Lufthansa Grup a ait Lufthansa Türkiye de 5 yere uçuyor .Unutmadan çoğu havayolu şirketi Thy ile rekabet edemedi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
he hee ~ 2 yıl önce
peki amerikalı ve air canada? güvenli olmadığı için olmasın!! üçüncü havalimanına kim gelecek!!!
yavaş ~ 2 yıl önce
olum biz havacıyız sen bizi ampul kafa mı zannettin. bu haberi dünya üzerinde herhangi bir havacı okuduğunda eyvah der. yatırımı varsa bir dikkat kesilir. ne oluyor orada diye risk yöneticilerini incelemeye gönderir. biri çıkınca diğeri de çıkmaya meyil eder. hadi bu habere ampülcü bir kılıf uyduruluyor da pgs müdürü neme gerek çıkıp açıklama yapıyor? yapma sessiz kal. herkes gerçekleri bilirken öne atma kendini. bunlara yaranılamayacağını öğrenemediniz mi hala. gidin eski ampülcülere sorun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
S..... gitsinler ~ 2 yıl önce
By

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pan pan ~ 2 yıl önce
Türk Havayolu şirketleri kendini kandırmasın.Bir kere Pegasus'un AHL'den uçuşu var mı da kendine pay çıkarıyor ? Evet Pegasus gerçekten uygun fiyatlı ama operasyon merkezi Sabiha Gökçen.Ben üzülüyorum şahsen yabancıların çekilmesine.Özellikle Airfrance ve Alitalia'nın çekilmesi çok kötü oldu kendi adıma söylüyorum tabi bunları.Fiyatları THY'nin fiyatlarından daha uygundu.Özellikle de uzun uçuşlarda.Meydan THY'ye kalırsa yandık.Gene üst gelir grubunun ulaşım aracı olacak uçaklar.AHL ve yeni yapılan 3.havalimanı için diyorum bunları.Pegasus Ankara ve İzmir'den yurtdışı uçuşlarını arttırsın bence iç hat yolcusu 3.havalimanına uğramaz bile o zaman.Çok zenginler hariç tabi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HABERİN OLSUN ~ 2 yıl önce
Evet,PGS İST-ADB uçuyor,3. limana da girecek.
İmkan olsa ~ 2 yıl önce
İmkan olsa vize olsa oturum olsa o uçaklar dolu dolu giderdi dönmemek üzere ..anketlere bakın kendi vatandaşımız bile cennet vatandan fırsat bulsa gitmek istiyor !!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nerde kaldın ? ~ 2 yıl önce
Dünya bağrını açmış,Türkleri bekliyor...!
Meka ~ 2 yıl önce
Slot verirken thy kollanmalıymış. Peki, biz avrupa ve amerika'dan slot isterken bunu unutmayalım ama.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kemal Riza ~ 2 yıl önce
Nane beye bittim? buna bizim başarımız diyor. Türkiye batmış, havacılığı da batma yolunda ilerliyor. Nane bey olan-bitenin farkında değil!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumcu ~ 2 yıl önce
Nane bilmez ki bu işleri, o tv satsın sebze meyve satsın...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000