15 Şubat 2024, Perşembe 09:35:32

Hava-Sen'den TİS süreciyle ilgili açıklama

Havayolu Çalışanları Sendikası (Hava-Sen), THY A.O. ile yetkili sendika Hava-İş arasındaki görüşmelere ilişkin yazılı açıklama yayınladı.
  • Sendika vergiler neden hiç konuşulmuyor.Bizimde vergilerimizi şirket ödesin.Müdürlere ve tgs’de oldugu gibi
  • Tutturdunuz pazar mesaisi diye aldığınız maaş yeter de artar bile şimdi git bana bir bardak çay yanına da karışık çerez getir
  • KHB Başkanı attığın mailler umrumuzda değil. Para kazanmak için bu işi yapıyoruz paramızı vermezseniz en iyi kabin ekibi değil, en züğürt, kiraya çalışan kabin ekibi yaparsınız bizi. Elinize sağlık, amacınız bu ise başardınız !
  • İkinci emekliliğe geçip okeye dönen dünyalığı hayli tamamlayan akbabalar, artık evinizde dinlenme vaktiniz gelmedi mi ? Şimdi de paranın yanında makam hırsı mı bürüdü gözünüzü :)))
  • İhtiyar heyetine bir hediye. Beleş mezar varmış ona da talip olurmusunuz :))) beleşçiler
  • Ya bi gidin evinize dünyalığınız zaten tamam. Bu neyin hırsı ya. Biraz da emekliliğin tadını çıkarın halinize şükredin. Yerinizde olmak isteyen milyonlar var. Ama sizler şükürsüz doyumsuz tayfasınız. Ne desek boş.
  • Arkadaşlar bordroya baktınız mı sendikaya ne kadar ödemişiz ocakta:)
  • Mutlu değilsen, Havasen
  • Zaten şuanda ben neyi nasıl istersem öyle olur diyen purser kaptanlardan sonra bunlara bi de eyt verirsen genç personel mahvolur. Yaş farkını bırak kuşak farkından zaten bir ton sorun yaşanıyor.
  • 3 yıl 5 yılda amir olanlardan sonra bize amirlik emekli olduğumuzda anca gelsin öyle mi? Biraz aklı başında olun artık. Bu şirket amiri memur, memuru amir uçurmuyo mu? 5 senesi dolan herkes neden amirlik için eğitime değerlendirmeye alınmıyor. Bizim günahımız ne?

Havayolu Çalışanları Sendikası (Hava-Sen), THY A.O. ile yetkili sendika Hava-İş arasındaki görüşmelere ilişkin yazılı açıklama yayınladı.

Hava-Sen, "TİS sürecinin takibindeyiz" açıklamasını yaptı.

İşte Hava-Sen tarafından yapılan açıklamanın tamamı:

"Değerli Sivil Havacılık Çalışanları,

THY A.O. ile mevcut yetkili sendika arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri daha öncesinde de yapıldığı şekliyle büyük bir gizlilik içerisinde, kapalı kapılar arkasında, çalışanlardan saklanarak, işverenle ortak davranışlar sergilenerek devam etmektedir. Mevcut Hava İş yönetiminin göreve getirildiği 2013 Kasım ayından itibaren kaybedilen haklar neticesinde, çalışanların neredeyse hiçbir kazanımının kalmadığı sözleşme sadece maaş zamlarının ne olacağına dair bir görüşmeye dönüşen, işverenin dikte ettirdiği tek sayfalık kağıt parçası haline gelmiştir.

Asıl itibarıyla uçucuların dinlenme süreleri de dahil olmak üzere hiçbir konuda çözüm üretme yeteneği ve dirayeti kalmamış olan mevcut sendika yetkilileri, kişisel kazançlarının teminatı olan işverenin kararını bekleyen ve önlerine konulan sözleşmeyi imzalamaktan başka çıkar yolu olmayan, teslim olmuş, binlerce çalışanın zorla üye yapıldığı bir sendikanın, her an işveren tarafından değiştirilme riski olan kişiler olduklarını bu süreçte çalışana bir kez daha göstermiştir.

Toplantı tutanakları açıklanamayan, görüşülen konuların neler olduğunun şeffaflıkla görülemediği, hangi konularda hangi taleplerin yapıldığının bilinmediği, işverenin tekliflerinin görülemediği, çalışanın dahil olmaması için her türlü önlemin alındığı bu sürecin takdiri bir kez daha çalışanlar tarafından değerlendirilecektir.

Uçucu bir personelin çalışma hayatı süresince çoluk çocuğuna harcayacağı gelirinden neredeyse bir gayrimenkul alacak kadar aidat ödeyerek haklarını savunmaları için yetki verdiği mevcut yetkili sendikayı, bir kez daha en azından üye aidatlarından aldıkları maaşları bu kez hak etmeye ve havacılıkta birikmiş sorunları cesaret göstererek çözmeye davet ediyoruz.

Toplu iş görüşmesi sürecini her zamanki ciddiyetle, çözüm önerilerimizle takip etmeye devam edeceğiz. İşverenin insafına bırakılan çalışanların sesi olmaya ve Türk Sivil Havacılığının biriken ve gelecekte kriz yaratacak sorunlarının tek çözüm adresinin HAVA-SEN olmaya devam edeceğini üyelerimiz başta olmak üzere sivil havacılık çalışanlarına bir kez daha duyurmaktan gurur duyuyoruz.

Uçuş personelinin pazar mesaisi alacaklarının işverence iç edilmesine karşın görüşmelerin ön şartı yapmayan yetkili sendikanın;

1- 20 yıldır bankalardan tahsil edildiği halde çalışanlara ödenmeyen banka promosyonlarının geriye dönük olarak hak sahiplerine ödenmesi ve bundan sonra her yıl ödenmesinin güvence altına alınması,
2- Yaklaşık son 10 yıldır ödendiği için artık işyeri şartı haline gelen prim ödemelerini toplu sözleşmeye bir hak olarak yazdırılması,
3- Her ayın son günü hakedilen maaşların, izleyen ayın 8. günü ödenmesi yoluyla işverene işçinin parasından faiz ve çıkar sağlanmasının önüne geçilerek maaşların izleyen ayın birinci günü ödenmesi uygulamasına geçilmesi,
4- Geçmiş 6 ayın TÜFE oranının 2.5 katını ilk 6 ay için talep eden ancak henüz ücret maddelerine geçilmeden % 94’lük talebini % 75’e çekerek üyesini ve çalışanı değil işverenin çıkarlarını koruduğunu gösteren yetkili sendikanın ciddi, tutarlı, ekonomik gerçeklere ve hissedilen enflasyona uygun bir oran için samimi gayret göstermesi,
5- “Çok para verdiğinde çalışanın limitlerini ve sağlığını zorlama hakkını” kendinde gören acımasız bir anlayışa karşı, uçuş emniyetini önceleyen bir çalışma düzeninin sağlanması,
6- EYT statüsünde olan işçilerin emeklilik haklarının verilerek tekrar işe devam etmeleri olanağının verilmesi,
7- 140.000 euro ve üzeri gibi sektör gerçekleri ile bağdaşmayan pilotaj eğitim borçlarının kabul edilebilir düzeye çekilerek Türk Lirasına çevrilmesi ve ödenebilir taksitler halinde tahsil edilmesi,
başta olmak üzere birçok konuda her çalışanı ikna ve tatmin edecek şekilde, işçiden yana tavır almasını ve Toplu İş Sözleşmesinin en kısa sürede imzalanmasını bekliyor, sürecin takipçisi olacağımızı bir kez daha taraflara hatırlatmayı görev biliyoruz.

HAVA-SEN olman gereken yer, senin sendikan ve ülkemiz havacılığının geleceğidir."

Hava-Sen'den TİS süreciyle ilgili açıklama

Yorumlar Tüm Yorumlar (144)

Nnxmmd ~ 1 ay önce
Sendika vergiler neden hiç konuşulmuyor.Bizimde vergilerimizi şirket ödesin.Müdürlere ve tgs’de oldugu gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pazarcılar burdamı ~ 2 ay önce
Tutturdunuz pazar mesaisi diye aldığınız maaş yeter de artar bile şimdi git bana bir bardak çay yanına da karışık çerez getir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yeni Memur ~ 2 ay önce
KHB Başkanı attığın mailler umrumuzda değil. Para kazanmak için bu işi yapıyoruz paramızı vermezseniz en iyi kabin ekibi değil, en züğürt, kiraya çalışan kabin ekibi yaparsınız bizi. Elinize sağlık, amacınız bu ise başardınız !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bay garson ~ 2 ay önce
Bana bir bardak portakal suyu birazda fıstık içi getir aldığın maaşın hakkını ver 70 bin maaş alan garson nerde görülmüş
Doyumsuzluk ya ~ 2 ay önce
İkinci emekliliğe geçip okeye dönen dünyalığı hayli tamamlayan akbabalar, artık evinizde dinlenme vaktiniz gelmedi mi ? Şimdi de paranın yanında makam hırsı mı bürüdü gözünüzü :)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beleş mezar ~ 2 ay önce
İhtiyar heyetine bir hediye. Beleş mezar varmış ona da talip olurmusunuz :))) beleşçiler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İhtiyarlar ~ 2 ay önce
Ya bi gidin evinize dünyalığınız zaten tamam. Bu neyin hırsı ya. Biraz da emekliliğin tadını çıkarın halinize şükredin. Yerinizde olmak isteyen milyonlar var. Ama sizler şükürsüz doyumsuz tayfasınız. Ne desek boş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sendika ~ 2 ay önce
Arkadaşlar bordroya baktınız mı sendikaya ne kadar ödemişiz ocakta:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Théwomanpilot ~ 2 ay önce
Mutlu değilsen, Havasen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eyt sini alıp ~ 2 ay önce
Zaten şuanda ben neyi nasıl istersem öyle olur diyen purser kaptanlardan sonra bunlara bi de eyt verirsen genç personel mahvolur. Yaş farkını bırak kuşak farkından zaten bir ton sorun yaşanıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eyt takik ~ 2 ay önce
burda biri var eytye takmis devamli fakli rumuzlarla ayni kisi yorum yapiyor.kiskanc
Eyt işbaşı yapsın ~ 2 ay önce
3 yıl 5 yılda amir olanlardan sonra bize amirlik emekli olduğumuzda anca gelsin öyle mi? Biraz aklı başında olun artık. Bu şirket amiri memur, memuru amir uçurmuyo mu? 5 senesi dolan herkes neden amirlik için eğitime değerlendirmeye alınmıyor. Bizim günahımız ne?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000