05 Nisan 2020, Pazar 11:52:21

HAVA-SEN'den THY'ye çağrı: "Sağlığıma dokunma!"

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisinden en çok etkilenen sektörlerin başında sivil havacılık geliyor. Ülkemizde de bu şirketlerini başını THY çekiyor. HAVA-SEN, THY'nin bu süreçte özel grup sağlık sigortalarının iptal ettiğini ve bu tavrın hasmane olduğunu iddia etti.
  • ne hava iş ne havasen ikisinide günahım kadar sevmem ama Havasenin yaptığı büyük haksizlik "Aile bireyi Özel Sağlık Sigortası poliçelerinin devamını isteyen çalışanımız, kredi kartından veya havale yönetimi ile ödeme yaparak devam ettirebilecektir." bu ibareyi algılayamayıp bide üstüne ısrarla HERKESIN özel sağlık sigortası kesildi demeleri beni benden aldı... insanlar bunlara güvenip peşlerinden gitmeyi düşündü al birini vur ötekine...
  • Dünyanın Dev Hava Yolu Şirketleri Bu Krizde Önünü Göremezken Thy Personeli Şirketten Gelen Mesajla Havalara Uçmuş,İcraat Görmeden Emin Olmayın Derim.Zira Tuğçe Saatman'ın Masrafları Peşinden Koşan Thy "Aman Personelim Canım Personelim" Demez.
  • Bu kadar aidat ile ne yapılıyor, bu paralar nereye gidiyor? Ayda yılda bir verilen hediyelerin dışında başka ekstra gider var mı?(Sendika çalışan maaşları vs dışında) Bu bilgilere nerden ulaşıyoruz?
  • Sayende kaybediken hakkimizi geri kazandik, tskkurler Hava Sen
  • Tskkurler Hava Sen sizlerin sayesinge geri adim attilar ve saglik sigortasi devam ediyor
  • Personelden haberin yok tamam Okuma yazmanda yok sanirim Hava civa sen
  • Şirketimiz bu konuyla alakali mail yayinladi.Konuyu arastirmadan duyuru yapan derneklere kapak olsun
  • Şirket mail yayınladı sigortaların yatırılmaya devam edeceğine dair. Attıkları mail şu an bu sitede de haber... inanmayanlar için. Seçim, emin olmadan yazı yazma
  • bütün personelden bahsetmiyor. çeşitli gerekçelerle kısmi ödeme yerine ücretsiz izne çıkartılan (emekli, 60 yaş üstü, eğitimde olan vs.) insanlar için ikinci bir yıkım oldu. ailesi için personel zaten kendisi ödüyordu. haberin en altında bahsedilmiş ÜCRETSİZ İZNE çıkarılan için geçerli ay sonunda 0 tl ve 0 sigorta. yakında para da ödettirirler.
  • üzülmeyin yok öyle bir şey diyenler zaten VPN kullanıyor.Kimse onların kim olduğunu bilmeyecek.

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisinden en çok etkilenen sektörlerin başında sivil havacılık geliyor. Ülkemizde de bu şirketlerini başını THY çekiyor. HAVA-SEN, THY'nin bu süreçte özel grup sağlık sigortalarının iptal ettiğini ve bu tavrın hasmane olduğunu iddia etti.

Konuyla ilgili HAVA-SEN tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bu tutum, akılla, vicdanla, insaf ve izanla bağdaşmayan, personelini hasım gören bir anlayışın dışa vurumudur" ifadeleri kullanıldı.

AirportHaber'in edindiği bilgiye göre, HAVA-SEN'in bahsettiği durumun "ücretsiz izne" çıkarılan personel için gerçekli olduğu öğrenildi.

İşte HAVA-SEN'in yaptığı o açıklamanın tamamı:

"Ülkemizde giderek hızla yayılan Corona virüs nedeniyle havacılık çalışanlarının yaşadığı mağduriyet konusunda HAVASEN  3 Mart günü ilk uyarıyı yapmış ve 2 Nisan günü de kapsamlı ve detaylı bir değerlendirmeyi kamuoyu ile paylaşmıştır. Aradan geçen 3 gün içinde THY yönetiminin personelini mağdur, etme salgının faturasını çalışana çıkartma konusundaki kararlılığının devam ettiğini gösteren yeni uygulamalarına  tanık olunmuştur. Sendikamıza ulaşan büyük bir kısmı da üyemiz olmayan çok sayıda THY personelinden özel grup sağlık sigortalarının iptal edildiği bilgisi edinilmiştir. Grup sigorta kapsamı dışına çıkarılan personelin aile bireyleri de böylece kapsam dışı kalmıştır. Bu tutum, akılla, vicdanla, insaf ve izanla bağdaşmayan, personelini hasım gören bir anlayışın dışa vurumudur.

Sağlık hizmetlerine ulaşmanın  kısıtlandığı ve güçleştiği, çok aciliyeti olmayan hastaların pandemi teşhisi ve tedavisi konusunda hizmet veren kamu hastanelerine başvurmaması yönünde tavsiyelerin sözkonusu olduğu bu süreçte, yıllarca özveri ile hizmet ederek şirketini dünyada ilk sıralara yükselten çalışanlarının özel grup sağlık sigortalarının iptal edilmesini tasarruf kavramı ile açıklamak mümkün değildir. Nihayetinde THY'nin üstlendiği özel sağlık sigortası bedeli personel başına ayda 250 TL civarında bir rakamdan ibarettir. 2019 yılında 4.5 milyar TL kar açıklayan bir şirketin bütün personel için toplamı ayda 6-7 milyon tutan bir rakama muhtaç hale gelmesi son derece üzücü ve düşündürücüdür. Üstelik personelin bizzat kendisinin ödediği aile bireylerinin sigortalarının da bu kapsamda iptal edilmesi açık bir hukuksuzluktur.

THY yönetimine bu kararı aldıranların, tavsiye edenlerin, sonuçlarını tam anlamıyla anlatmadıklarını düşünmek istiyoruz. Eğer sonuçları bilinerek böyle bir karar alındıysa ve  THY gerçekten bu kadar zor durumda ise, sağlık sigorta taksitlerini ödeyemeyeceğini ancak devam etmek isteyenlerin bu bedeli kendilerinin karşılaması gerektiğini duyurmuş olsa idi, bu yaklaşımın çok daha mantıklı olacağı kuşkusuzdur.  Bu noktada, yıllardır üyelerinden topladığı yüzmilyonlarca lira aidat geliri olan sözde yetkili sendika Hava İş'in de ilk kez üyeleri lehine bir tutum ortaya koyarak çalışanların sağlık sigortası yükünü THY'den alarak  personele katkıda bulunması seçeneğini gündeme alması gerekmektedir.

Bu tespitlerden hareketle, ücretsiz izne zorladığı çalışanlarını ve ailelerini parasız, sahipsiz ve güvencesiz bırakan, sağlık hizmetlerine ulaşmasını engelleyen THY yönetimi ivedilikle bu tutumundan vazgeçmelidir.

Bu süreçte THY yönetimini;

1-  Sessiz sedasız başladığı işten çıkartmaları durdurmaya,
2-  Tüm personele en az Kısa Çalışma Ödeneği kadar maddi katkı yapmaya,
3-  Tüm personelin ve ailesinin özel grup sağlık sigortalarının devamı için gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz.

Salgın hiç bitmeyecekmiş veya uzun yıllar sürecekmiş gibi davranan THY yönetimi, kısa veya orta vadede bu sorun çözüldüğünde bugün dışladığı, mağdur ettiği, çaresiz bıraktığı personeli ile yola devam etmek zorunda kalacağını unutmamalıdır.  Bu günler geçecek ancak herkes tarihe bugün takındığı tutum ve tavırlarla yazılacaktır.

HAVA-SEN Senin sendikan..
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

HAVA-SEN'den THY'ye çağrı: "Sağlığıma dokunma!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (77)

Traş Sendikalar ~ 2 ay önce
ne hava iş ne havasen ikisinide günahım kadar sevmem ama Havasenin yaptığı büyük haksizlik "Aile bireyi Özel Sağlık Sigortası poliçelerinin devamını isteyen çalışanımız, kredi kartından veya havale yönetimi ile ödeme yaparak devam ettirebilecektir." bu ibareyi algılayamayıp bide üstüne ısrarla HERKESIN özel sağlık sigortası kesildi demeleri beni benden aldı... insanlar bunlara güvenip peşlerinden gitmeyi düşündü al birini vur ötekine...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beklenen ~ 2 ay önce
Dünyanın Dev Hava Yolu Şirketleri Bu Krizde Önünü Göremezken Thy Personeli Şirketten Gelen Mesajla Havalara Uçmuş,İcraat Görmeden Emin Olmayın Derim.Zira Tuğçe Saatman'ın Masrafları Peşinden Koşan Thy "Aman Personelim Canım Personelim" Demez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hava işe sorun ~ 2 ay önce
Bu kadar aidat ile ne yapılıyor, bu paralar nereye gidiyor? Ayda yılda bir verilen hediyelerin dışında başka ekstra gider var mı?(Sendika çalışan maaşları vs dışında) Bu bilgilere nerden ulaşıyoruz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tskkurler ~ 2 ay önce
Sayende kaybediken hakkimizi geri kazandik, tskkurler Hava Sen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tskkurler ~ 2 ay önce
Tskkurler Hava Sen sizlerin sayesinge geri adim attilar ve saglik sigortasi devam ediyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Semavi ~ 2 ay önce
Personelden haberin yok tamam Okuma yazmanda yok sanirim Hava civa sen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Semaver ~ 2 ay önce
şimdi anladım neden havaişe üye oluyorsunuz . ne olsa size müstehak demeye dilim varmasa da duyurudan sonra maili aldığınızınfa farkıına varın dıye de BİZMİ SÖYLEYELİM onu da biz yapalım
Geri adim ~ 2 ay önce
Sirket geri adim atti ve saglik sigortasi tekrar devam, Trol defol git buradan
Hayal sen cilere ~ 2 ay önce
Şirketimiz bu konuyla alakali mail yayinladi.Konuyu arastirmadan duyuru yapan derneklere kapak olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havasen e kapak olmuş ~ 2 ay önce
Şirket mail yayınladı sigortaların yatırılmaya devam edeceğine dair. Attıkları mail şu an bu sitede de haber... inanmayanlar için. Seçim, emin olmadan yazı yazma

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt ~ 2 ay önce
Esas kapak size olmuş,şirket daha yeni karar verip yayınladı,tv lere haber olunca...
Tencereeeeee ~ 2 ay önce
Hakıkaten size ne yapsa hava-iş helal olsun . Yahu mail bundam sonra geldi diyecek kadar mı UYKUDASINIZ ne dağıtıyorlat size ne içiyorsunuz allahaşkına
Cpt yanit ~ 2 ay önce
Şirket bunu on gun once zaten yayinlamisti .Sen nasil kaptansin maillerini iyi takip et. Sadece ortaligi karistir.Camur atin
herhangi biri ~ 2 ay önce
bütün personelden bahsetmiyor. çeşitli gerekçelerle kısmi ödeme yerine ücretsiz izne çıkartılan (emekli, 60 yaş üstü, eğitimde olan vs.) insanlar için ikinci bir yıkım oldu. ailesi için personel zaten kendisi ödüyordu. haberin en altında bahsedilmiş ÜCRETSİZ İZNE çıkarılan için geçerli ay sonunda 0 tl ve 0 sigorta. yakında para da ödettirirler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet ~ 2 ay önce
Gelen mailde ucretsiz izinde olanlarin da primleri odenmeye devam edecek denmis. Lutfen bi okuyun dikkatlice
ya doğruysa ~ 2 ay önce
üzülmeyin yok öyle bir şey diyenler zaten VPN kullanıyor.Kimse onların kim olduğunu bilmeyecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:)) ~ 2 ay önce
Vpn kullananlarin bulunamayacagini sanmak nasil bir iyimserlikse artik bu devirde. Bulmak istediklerini elleriyle koymus gibi bulurlar. Hic kimse bu denli iyimser olmamali bence.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000