30 Mayıs 2018, Çarşamba 22:11:51

Hava-Sen'den THY'nin kararına eleştiri!

Türk Hava Yolları'nda çalışan pilot ve kabin memurlarının üye olduğu Hava-Sen Sendikası, zehir zemberek bir açıklama yayınladı.
  • Kokpti kadar maaş alsın demiyor, aynı zam oranı diyor.Bugune kadar oldugu gibi...merak etme maaşınız her zaman bizden fazla olcak için rahat olsun.
  • greve saatler kala pilotlar grev e katılmayacağını açıkladığı vakit işte herşey o dakika kaybedildi şimdi kimse ağlamasın maalesef bu işlerin bu hale geleceği belliydi çaylar içildi ..
  • Yarın istifa ediyorum. Bişey sandık üye olduk cacık çıktı bunlar da. Sendikasızlık en güzeli bu devirde. Yıllık 1200 kagat cepte kalır.
  • Despite the reputation of the job, there’s nothing glamorous about life as a flight attendant, especially in the first few years. New flight attendants who work for major carriers start out making $18,000-$20,000 a year. Flight attendants at smaller airlines and regional carriers? They make even less. dünya çapında pilotların aldığı maaşlar 200.000usd ile 300.000usd ve yukarısında geziniyor. türk hava yolları ise cogunun yarısı kadar dahi vermiyor. THY dünya standartlarının üstünde maaş veriyor bunlara sanırım potansiyel pilot hepsi bizim haberimiz yok. Türk hava yollarında kabinde çalışılır fakat kokpit anlamında never ever.
  • katar havayolları bu sekilde. diğer tüm dünya da aynı sekılde hatta daha dusuk coğu sırket. thy de aldıkları paralara cok yakın paralar alıyorlar. biz pilotlar ise en yakın rakibimiz pegasustan daha dusuk alıyoruz.katar da kaptan maası 90.000 tl bu sirket kabin sirketi olmus resmen. Promotion/Career perspectives: 1. Cabin Crew F2 (Economy Class) After approximately 2 years: 2. Cabin Crew F1 (Business or First Class) After approximately 2-3 years: 3. Cabin Senior CS (in charge of Economy Class on wide-body aircraft and of complete aircraft on narrow-body aircraft) After approximately 2-3 years: 4. Cabin Senior Director CSD (in charge of wide-body aircraft) The salary for each position are as follows: 1. F2: approx. €1500 2. F1: approx. €2000 3. CS: approx. €2200 4. CSD: approx. €2700
  • Çin 30.000 dolar maaş ödüyor böyle giderse THY nin uçakları yerde kalır
  • Siz hangi dünyadasınız, yalanlarınızla insanları kandırıyorsunuz yer-sen
  • Burda bence tek sıkıntı halâ para o yuzden dışarıdan biri olarak kademeli yükseltelim maaşları kaptan en az 40.000 fo 25.000 kabinde 10.000 nasıl? :))) bence herkes mutlu olacak.. Cünkü hepiniz eğitimli üniversite okumuş insanlarsınız... Okumak önemli bagcılardan gelmek yada nişantasından gelmek farketmez...zaten ortadoğuda da maaşlar aynen böyle cok uctugum için sıkı takipteyim :)para bir yere kadar ya saglık, dinlenme bunların peşine düşün...kavga etmeyi bırakın...
  • %10 zamma sevinen oldu mu bilmem. 1 Temmuz itibariyle yapılacak %4+enflasyon oranı zamdan kırpıp %10'a hapsetmişler. Bunlar yer personelini hesap bilmez aptallar sanıyor olmalılar.
  • Hava sene uye oldular . Isten atildilar. Atilanlar icin ne yapiyorsun

Türk Hava Yolları'nda çalışan pilot ve kabin memurlarının üye olduğu Hava-Sen Sendikası, zehir zemberek bir açıklama yayınladı. THY Yönetimi'nin aldığı kararların hesapsızca olduğunu iddia eden Hava-Sen Yönetimi, bu durumun çalışanlar arasına yeni nifaklar soktuğunu ifade etti.

İşte Hava-Sen tarafından yayınlanan o açıklama:

"Değerli Sivil Havacılık çalışanları.

HAVA SEN ‘in varlığı THY işverenini ve onun uydusu sendikayı yeni kararlar almaya zorluyor. Ancak alelacele ve hesapsızca atılan bu adımların çalışanlar arasına yeni nifaklar soktuğu  görülmektedir. THY yönetimi yaptığı yanlışlara bir yenisini daha eklerken, ayrımcı yaklaşımını yanına  yetkili sendikayı da alarak gerçekleştirmiştir. THY çalışanlarının  asıl problemi para değil işyerlerinde sendika ve işverenin el ele vererek yarattıkları olumsuz çalışma koşulları ve düşünmedikleri uçuş emniyetidir. Problemleri tehdit, şantaj ve rüşvetle çözeceğini marifet zanneden bazı yöneticiler olduğunu HAVA SEN olarak görüyoruz. Zammı veririm sizi de istediğim gibi uçururum mantığının hem mevcut sendika tarafından hem de şirket tarafından kabul gördüğünü ama bu ücret zammının uçuş emniyetini yok sayan FTL de olan problemleri çözmediğini de ayrıca belirtiyoruz. Hepimizin bildiği gibi personel ve uygulama eksikliğinden kaynaklanan  olumsuzluklar zam ile giderilemeyecektir. Bunu yaşayarak göreceğiz.

THY çalışanlarının hak ettikleri ücret zammını bile adil ve dürüstçe yapamayan, zaten vermesi gereken enflasyon farkını sizlere maaş zammı gibi yansıtan, şirket içerisinde mesleki ayrımcılığı körükleyen , yer personelini ve kabini ikinci sınıf sayan bu tavrı kınıyor ve HAVA SEN olarak reddediyoruz. Yüksek maaş alana yüksek oran, düşük maaş alana düşük oran  düzenlemesi iş barışına vurulacak en büyük darbedir.

Bizler HAVA SEN olarak sendikacılık bölmek değil birleştirmektir diyoruz.

İmzaladığı toplu iş sözleşmesinde bile ayrımcılığı reddeden maddeyi okumaktan acizlere, TİS gereği işverene sundukları görüşleri içeren yazışmaları üyelerine açıklamaya davet ediyoruz. THY yönetimine ise daha adil paylaşım , çalışanlar arasında olması gereken iş barışını bozacak zam oranlarını bir daha düşünerek özellikle düşük gelir elde eden başta yer personeline seyyanen zam ile daha fazla hak sağlayacak eşit bir  paylaşım yapmasını öneriyoruz.

Bu konuda her türlü kanuni haklarımız üyelerimiz adına kullanılacak ve paradan önce sıranın uçuş emniyetini yok sayan eksik uygulanan FTL e ne zaman geleceği her zaman sorulacaktır.

Havacılığın bir zincir olduğunu biliyor ve  bu zincirin halkalarını birbirinden ayırarak zayıflatmaya çalışanları uyarıyoruz. Hak ettiğimiz ücretleri bir lütufmuş gibi göstermeniz sorunlarımızı çözmüyor. Geçmiş dönemlerde yapılan bu tip ayrımcı uygulamaların şirket bünyesindeki yaraları yıllarca kapatılamamıştır.

Saygılarımızla.

HAVA SEN YÖNETİM KURULU"

Hava-Sen'den THY'nin kararına eleştiri!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (154)

KM ~ 4 yıl önce
Kokpti kadar maaş alsın demiyor, aynı zam oranı diyor.Bugune kadar oldugu gibi...merak etme maaşınız her zaman bizden fazla olcak için rahat olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gökhan ~ 4 yıl önce
greve saatler kala pilotlar grev e katılmayacağını açıkladığı vakit işte herşey o dakika kaybedildi şimdi kimse ağlamasın maalesef bu işlerin bu hale geleceği belliydi çaylar içildi ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rize Çayı ~ 4 yıl önce
Çay lar içildi Pilot açığı çıktı Beş dakikalık Mülakattan elenen adayları Tekrar çağırın
Fo ~ 4 yıl önce
Yarın istifa ediyorum. Bişey sandık üye olduk cacık çıktı bunlar da. Sendikasızlık en güzeli bu devirde. Yıllık 1200 kagat cepte kalır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FO ~ 4 yıl önce
Despite the reputation of the job, there’s nothing glamorous about life as a flight attendant, especially in the first few years. New flight attendants who work for major carriers start out making $18,000-$20,000 a year. Flight attendants at smaller airlines and regional carriers? They make even less. dünya çapında pilotların aldığı maaşlar 200.000usd ile 300.000usd ve yukarısında geziniyor. türk hava yolları ise cogunun yarısı kadar dahi vermiyor. THY dünya standartlarının üstünde maaş veriyor bunlara sanırım potansiyel pilot hepsi bizim haberimiz yok. Türk hava yollarında kabinde çalışılır fakat kokpit anlamında never ever.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fo ~ 4 yıl önce
katar havayolları bu sekilde. diğer tüm dünya da aynı sekılde hatta daha dusuk coğu sırket. thy de aldıkları paralara cok yakın paralar alıyorlar. biz pilotlar ise en yakın rakibimiz pegasustan daha dusuk alıyoruz.katar da kaptan maası 90.000 tl bu sirket kabin sirketi olmus resmen. Promotion/Career perspectives: 1. Cabin Crew F2 (Economy Class) After approximately 2 years: 2. Cabin Crew F1 (Business or First Class) After approximately 2-3 years: 3. Cabin Senior CS (in charge of Economy Class on wide-body aircraft and of complete aircraft on narrow-body aircraft) After approximately 2-3 years: 4. Cabin Senior Director CSD (in charge of wide-body aircraft) The salary for each position are as follows: 1. F2: approx. €1500 2. F1: approx. €2000 3. CS: approx. €2200 4. CSD: approx. €2700

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Selo ~ 4 yıl önce
Ele gecen maaslar daha yuksek. Su an bir CS ( kabin amiri ) yaklasik 18 bin tl aliyor katar da. Ayrica kalacagi yer -ulasim - elektrik - su - telefon - laundry ucretsiz.
Selo ~ 4 yıl önce
Ortadogu sirketlerinde f.o. nun maasi yaklasik olarak kabin amiri maasinin iki katidir.
Pilot ~ 4 yıl önce
Çin 30.000 dolar maaş ödüyor böyle giderse THY nin uçakları yerde kalır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hangi kafadasınız ~ 4 yıl önce
Siz hangi dünyadasınız, yalanlarınızla insanları kandırıyorsunuz yer-sen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saskınlık verici ~ 4 yıl önce
Burda bence tek sıkıntı halâ para o yuzden dışarıdan biri olarak kademeli yükseltelim maaşları kaptan en az 40.000 fo 25.000 kabinde 10.000 nasıl? :))) bence herkes mutlu olacak.. Cünkü hepiniz eğitimli üniversite okumuş insanlarsınız... Okumak önemli bagcılardan gelmek yada nişantasından gelmek farketmez...zaten ortadoğuda da maaşlar aynen böyle cok uctugum için sıkı takipteyim :)para bir yere kadar ya saglık, dinlenme bunların peşine düşün...kavga etmeyi bırakın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
??? ~ 4 yıl önce
%10 zamma sevinen oldu mu bilmem. 1 Temmuz itibariyle yapılacak %4+enflasyon oranı zamdan kırpıp %10'a hapsetmişler. Bunlar yer personelini hesap bilmez aptallar sanıyor olmalılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nur ~ 4 yıl önce
Hava sene uye oldular . Isten atildilar. Atilanlar icin ne yapiyorsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000