25 Ekim 2021, Pazartesi 14:57:08

HAVA-SEN'den SHGM'ye Önemli Bildirim

Havayolu Çalışanları Sendikası HAVA-SEN, yabancı pilotların lisanslandırılması ile Türk pilotların istihdam sorunlarıyla ilgili inceleme ve değerlendirme yaptı. Değerlendir sonucu başta SHGM olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına gönderildi.
  • Neden cikarilmiyor?
  • Bizim pilotlardan bir cacık olmaz, hepsi birbirinin kuyusunu kazar, birisi ıssız kalsim en yakın arkadaşı hoop anında utanmadan yerine geçer. Birlik beraberlik hak getire. Her koyun kendi bacağından asılır - gemisini kurtaran kaptan en baş slogandir. Düşen arkadasiniza bir geçmiş olsun bile demeden anında.... Yabancı kaptanlar olmasa maaşınız yarıya düşer gık demeden 10 bine bile çalışmak için birbirinizi yersiniz. Sizlerin haklarinizi savunmak için öne düşenlere aciyorum, ilk fırsatta ilk zorlukta anlık menfaatiniz için anında satmazsaniz birşey bilmiyorum. Azicikta iğneyi kendinize batirsaniz nasıl olur.
  • Kiralık ubereats hesabı bulunur..
  • O Dayanisma Aidati ni odemeye devam ettikce Statuko degismez diger sendikaya bagli kalirsiniz, dik durun o aidati odemeyin
  • kardeş iki "pilot" sözcüğü kullanımından birinde dilbilgisi hatası var. Bu yüzden onlar pilot sen... neysen osun
  • Yabanciyi kusturursen 5-6 sene sonra ulkede pilot krizi cikar dolar olmus 10 euro olmus 11 hangi babayigit trde ucus okuluna gider bu saatten sonra bence yabanci lisanslari cevirme sarti bile kalkmasi lazim 3-5 yagli tabaka’nin menfaati icin havacilik onu kapanmasin.
  • Yurtdışında iş aramaya gittiğinizde, hükümetlerince yayınlanmayan ama el altından yapılan kısıylamalarla karşılaşıyorsunuz. Avrupa ülkeleri kendi dillerinde Level 6 istiyorlar. Almanya, Fransa, İspanya gibi. Vietnam yabancılar için yaş dünürü koymuş, kendi vatandaşına uygulamıyor. EASA lisansı bir başka enstrüman. Çin gibi bazı ülkeler Türk personel almıyorlar Bizdeki yabancılar da, kendi ülkelerinde de iş olmadığından burada kalıyorlar. Yarın işler açıldığında, bakalım kaç kişi kalacak. Bizi yurtdışında istihdam etmiyorlar, ama biz kendi vatandaşımız yerine yabancıları istihdam ediyoruz. Türkiye’nin dış politikası mütekabiliyet üzerinedir. Şu anda ise, “bir daha koy” türevine geçtik. ABD’de iş ilanı kaptana 5.000$ veriyor; Çin’de 13.000$. Türkiye’de iş vermiyor. 800’den fazla pilot 2 yıldır işsiz. Yurtdışından geri gönderilenler ile birlikte 1.500’ü geçer rakam. Siz de işsiz kalınca görürüm boyunuzu. Twitter da muz yeme videoları izlersiniz. Yüz verdik deliye, geldi sıçtı halıya misali.
  • para için hayatlarını feda eden havasenli kaptanlar şimdi ekip arkadaşı ve kardeşçe çalıştıkları yabancı pilotlara bile para için acımadıklarını belirtiyorlar bunlar yabancı kaptanı bile siliyorsa kabin ekipleri umurları değil bir an önce havasenden ayrılıp insanlığın herkesin eşit haklarının savunulduğu havaiş sendikasına geçme zamanıdır
  • Sor Shgm'ye umurunda mı sendikalar ve Türk işsiz pilotlar. Bu ülkede iktidar değişmeden havacılık asla hakkaniyetli bir hale gelemez çünkü o alanda da hortumları kendilerine bağladılar ve yandaşlarını yerleştirdiler bütün koltuklara uzun süredir. Diğer ülkelerle araları kötü olur diye mi göndermiyolar bu yabancı pilotları neyden tırsıyolar ne çıkarları var lütfen biri yorumlara yazsın şu yabancı sevicliği yaa. Kendi ülkesine ve kendi emekçisine bu kadar düşman bir yönetim ile hiç bir yol alamayız kaç yıl daha sabırla beklersek bekleyelim. Bi bakmışız yaş sınırını geçmiş ve vasıfsız kalmışız ortada, yaptığımız bütün harcamalar ile. 97 Atpl ortalaması ile mezun oldum, fakat işe giremediğim için tekrar uçuş tazeleme zamanım geldi bir kez daha ve 20bin Tl ödeyeceğim uçuş okuluna bu yeni kur ile. Kendi eski yaptığım meslek ile aylarca yemeden içmeden para biriktirdim ve sonu belli olmayan bi hayale yatıracam yine bu parayı. Yabancı pilotlar burada "uçuş sonrası takılalım mı" diye birilerinden kağıt alıp sonra da sefa sürsün diye...Ben şahsen önümüzdeki seçimlere kadar halen işe giremezsem ve seçimlerde yine aynı sonuç çıkarsa pes edip başka bir ülkeye eskiden yaptığım mesleğimi yapmak üzere göç edeceğim kesinlikle. Bu ülke resmen "Nitelikli İnsan Kıyma Makinesi".
  • Keşke yabancı kaptanları biraz kendinize örnek alsanız, yazık şu yaptığınız hiç size yakışmıyor

Havayolu Çalışanları Sendikası HAVA-SEN, yabancı pilotların lisanslandırılması ile Türk pilotların istihdam sorunlarıyla ilgili inceleme ve değerlendirme yaptı. Değerlendir sonucu başta Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına gönderildi.

SHGM'ye gönderilen yazıda şu ifadeler kullanıldı:

"HAVA-SEN olarak kendi vatandaşımıza iş bulma önceliğimiz ve sorunları çözme konusunda yetkili kurumları ve sektörün paydaşlarını uyarma ve çözüm önerilerimizi sunma sorumluluğumuz vardır. Yaşanan sürecin yarattığı sorunların çözümleri kendi vatandaşımızın mağduriyetlerini görmezden gelerek bulunamayacağı gibi, ekonomik olarak ülke dışına çıkarılan dövizin önüne geçecek önlemleri de kapsamalıdır. Havacılık çalışanlarının istihdamının ve gelirlerinin devamının sağlanması için önerilerimiz dikkatlerinize sunmayı bir görev biliyoruz."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından "işsiz pilot" kavramının olması gerektiği gibi tanımlanarak düzenlenmesi gerektiğini belirten HAVA-SEN, "Türkiye’de ‘işsiz’ kavramı bazı meslek grupları için tam anlamıyla gerçek durum ile örtüşmemektedir. Örneğin pilotların çalışma yaşı 65’te son bulmaktadır. Yabancı pilot istihdamı talep eden ticari şirket ilana çıkmadan önce Bakanlığın onayına tabi olmalıdır" ifadelerini kullandı.

İŞTE HAVA-SEN'İN O DEĞERLENDİRME YAZISI:

 

HAVA-SEN'den SHGM'ye Önemli Bildirim

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

Yabancilar ~ 1 ay önce
Neden cikarilmiyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çuvaldız ~ 1 ay önce
Bizim pilotlardan bir cacık olmaz, hepsi birbirinin kuyusunu kazar, birisi ıssız kalsim en yakın arkadaşı hoop anında utanmadan yerine geçer. Birlik beraberlik hak getire. Her koyun kendi bacağından asılır - gemisini kurtaran kaptan en baş slogandir. Düşen arkadasiniza bir geçmiş olsun bile demeden anında.... Yabancı kaptanlar olmasa maaşınız yarıya düşer gık demeden 10 bine bile çalışmak için birbirinizi yersiniz. Sizlerin haklarinizi savunmak için öne düşenlere aciyorum, ilk fırsatta ilk zorlukta anlık menfaatiniz için anında satmazsaniz birşey bilmiyorum. Azicikta iğneyi kendinize batirsaniz nasıl olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km7 ~ 1 ay önce
Kiralık ubereats hesabı bulunur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Daynisma aidati ~ 1 ay önce
O Dayanisma Aidati ni odemeye devam ettikce Statuko degismez diger sendikaya bagli kalirsiniz, dik durun o aidati odemeyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ ~ 1 ay önce
kardeş iki "pilot" sözcüğü kullanımından birinde dilbilgisi hatası var. Bu yüzden onlar pilot sen... neysen osun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabanci ~ 1 ay önce
Yabanciyi kusturursen 5-6 sene sonra ulkede pilot krizi cikar dolar olmus 10 euro olmus 11 hangi babayigit trde ucus okuluna gider bu saatten sonra bence yabanci lisanslari cevirme sarti bile kalkmasi lazim 3-5 yagli tabaka’nin menfaati icin havacilik onu kapanmasin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 1 ay önce
Yurtdışında iş aramaya gittiğinizde, hükümetlerince yayınlanmayan ama el altından yapılan kısıylamalarla karşılaşıyorsunuz. Avrupa ülkeleri kendi dillerinde Level 6 istiyorlar. Almanya, Fransa, İspanya gibi. Vietnam yabancılar için yaş dünürü koymuş, kendi vatandaşına uygulamıyor. EASA lisansı bir başka enstrüman. Çin gibi bazı ülkeler Türk personel almıyorlar Bizdeki yabancılar da, kendi ülkelerinde de iş olmadığından burada kalıyorlar. Yarın işler açıldığında, bakalım kaç kişi kalacak. Bizi yurtdışında istihdam etmiyorlar, ama biz kendi vatandaşımız yerine yabancıları istihdam ediyoruz. Türkiye’nin dış politikası mütekabiliyet üzerinedir. Şu anda ise, “bir daha koy” türevine geçtik. ABD’de iş ilanı kaptana 5.000$ veriyor; Çin’de 13.000$. Türkiye’de iş vermiyor. 800’den fazla pilot 2 yıldır işsiz. Yurtdışından geri gönderilenler ile birlikte 1.500’ü geçer rakam. Siz de işsiz kalınca görürüm boyunuzu. Twitter da muz yeme videoları izlersiniz. Yüz verdik deliye, geldi sıçtı halıya misali.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ŞİYAR ~ 1 ay önce
para için hayatlarını feda eden havasenli kaptanlar şimdi ekip arkadaşı ve kardeşçe çalıştıkları yabancı pilotlara bile para için acımadıklarını belirtiyorlar bunlar yabancı kaptanı bile siliyorsa kabin ekipleri umurları değil bir an önce havasenden ayrılıp insanlığın herkesin eşit haklarının savunulduğu havaiş sendikasına geçme zamanıdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadi ordan ~ 1 ay önce
Hadi ordan
Siyarcım ~ 1 ay önce
Kafayı siyarmıssın galiba:)))
3 Yıldır İşsiz Pilot ~ 1 ay önce
Sor Shgm'ye umurunda mı sendikalar ve Türk işsiz pilotlar. Bu ülkede iktidar değişmeden havacılık asla hakkaniyetli bir hale gelemez çünkü o alanda da hortumları kendilerine bağladılar ve yandaşlarını yerleştirdiler bütün koltuklara uzun süredir. Diğer ülkelerle araları kötü olur diye mi göndermiyolar bu yabancı pilotları neyden tırsıyolar ne çıkarları var lütfen biri yorumlara yazsın şu yabancı sevicliği yaa. Kendi ülkesine ve kendi emekçisine bu kadar düşman bir yönetim ile hiç bir yol alamayız kaç yıl daha sabırla beklersek bekleyelim. Bi bakmışız yaş sınırını geçmiş ve vasıfsız kalmışız ortada, yaptığımız bütün harcamalar ile. 97 Atpl ortalaması ile mezun oldum, fakat işe giremediğim için tekrar uçuş tazeleme zamanım geldi bir kez daha ve 20bin Tl ödeyeceğim uçuş okuluna bu yeni kur ile. Kendi eski yaptığım meslek ile aylarca yemeden içmeden para biriktirdim ve sonu belli olmayan bi hayale yatıracam yine bu parayı. Yabancı pilotlar burada "uçuş sonrası takılalım mı" diye birilerinden kağıt alıp sonra da sefa sürsün diye...Ben şahsen önümüzdeki seçimlere kadar halen işe giremezsem ve seçimlerde yine aynı sonuç çıkarsa pes edip başka bir ülkeye eskiden yaptığım mesleğimi yapmak üzere göç edeceğim kesinlikle. Bu ülke resmen "Nitelikli İnsan Kıyma Makinesi".

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hahahahah ~ 1 ay önce
Joe biden ne dedi? İktidarı değiştiriemeliyiz muhalefeti desteklemeliyiz dedi, sen şimdi bu muhalefetten medet mi umuyorsun? Uydu devlet olucaz eğer muhalefet iktidar olursa :))
havacilik ~ 1 ay önce
ulkede havacilik gelişmişse sem boyle iş hayalleri kurabiliyorsan , bu durumu hukumetr borclusun , havaciliğim gelişmesine THY nin buyumesine cok katkida bulundular.Herşey dört dörtluk demiyorum yanliş anlama ama tek hedefi heykel yapmak olan bir anlayiş olsaydi havacilil bunin onda biri anca olurdu
Havacılık a cevap ~ 1 ay önce
Kardeşim kime ne anlatıyorsun ki ? Bunlara sorsan İstanbul havalimanı nı yapmak yerine dünyanın en büyük Atatürk heykelini yapsaydık eğer çok daha büyük bir hizmet yapmış olurduk ehahsehhe Bunlar uçak fabrikası kapatanların torunları , bunlara napsan yaranamazsın o yüzden boşver gitsin. Ayrıca yorumların tamamını yayınlayın sayın site yönetimi , sizin yüzünüzden nasılsa yorumlar yayınlanmıyor diyip yorum yazasım gelmiyor...
Fo ~ 1 ay önce
Keşke yabancı kaptanları biraz kendinize örnek alsanız, yazık şu yaptığınız hiç size yakışmıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000