31 Mayıs 2022, Salı 12:31:13

HAVA-SEN'den sert açıklama; Hem THY yönetimine hem HAVA-İŞ'e yüklendi

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN), THY yönetiminin aldığı kararla pilotların yıllık izinlerini yok saydığını ifade ederek hem THY yönetimine hem de Hava İş Sendikası'na yüklendi.
  • Kolay gelsin herkese,nasıl fitnelik yapmak guzelmi :))
  • yönetiminde pilot bulunmayan sendika demiş havaiş için içinde insanlık namına bişey bulunmayan havasen neyi sorguluyor sadece pilotları savunduğunu sanan aslında sadece kendi yönetimindekileri düşünen bir sendika kocaman bir hava boşluğu
  • Haram İş’in kamyoncuları döktürmüşler yorumları..
  • M.K ekiplerin yanında izinleri almaz
  • Şöyle bir yorumları okuyorum da gerçekten yukarıda zerre menfaat gözetmeyen ,işçinin tarafinda bir açıklama yazılmış.Altındaki yorumlardan bazıları saçma ve hakaretlere varan yorumlar.Gerçekten ama gerçekten sokak röportajlarındaki ekmeği olmayıp olsun Çok şükür diyip hiçbir şey yapmayan insanlardan farksızsınız.Başkalari mutlu olsun ve seninde çıkarların için bu kadar işçinin ahını alarak Türkiye'nin en tanınan şirketlerinden biri olan THY'nin markası düşüyor bunu yükseltmek için yukarıda uğraşan bir sendika var saçma sapan yorumlar. Benim yorumuma cvp yazacaklara tek sözüm"Sende biliyorsun doğruyu" diyerek kötü niyetli ve eğitimli cahillikle devam edin Haklı olan kazanacaktır.
  • Bir insan hiçbir hakkını korumayan, sürekli haklarını satma peşinde olan, üyelerinin zekasıyla sürekli oynayan, patronla kolkola sürekli işçinin sosyal haklarını tırpanlayan, hiç sevilmeyen hiç de sevilmeyecek olan bıyıklının sarı sendikasına hangi akılla hala üye kalabilir anlamak imkansız, bir kişi çıksın Havaiş'in bu yönetimi tarafından alınmış tek bir adam gibi hak söylesin ben de üye olacağım tekrar, senelerce temsilcilik yapan pilotlar bile sonunda anladılar kullanıldıklarını istifa ettiler, e geri kalan tüm pilotlar hala neden üye????
  • Kendini korumasini beceremeyen boynu bukuk,Kabin ekipleri Civa iş e uye olmaya ezilmeye devam! Dunya ezik Kabim memurlari gununuz kutlu olsun
  • En azından çok şeyi biz konuşamıyoruz HAVASEN dile getieiyor diye teşekkür edecekken bu ne şiddet arkadaşlar . HAVAİŞ in elinde neler kaybedıyoruz teşwkkür edecegınıze hala ona yürütoruz … üye olmuyorsunuz bari destek olun ayıp ya
  • Hava Sen Bomboşsun.. Sizden bisey olmaz
  • Maalesef mevcut durumda hava-iş muhalefeti hava-sene gitmiş veya sendikasız durumdadır. Şu haliyle hava-iş yönetimi hiç bir şekilde seçim kaybetmez. Hak kayıpları devam eder gider. Hava sen topa girmeden laf üretir , hava iş aldığı aidatların keyfini sürer. YHY yönetimi hepten memnun. Olan çalışana olur.

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN), THY yönetiminin aldığı kararla pilotların yıllık izinlerini yok saydığını ifade ederek hem THY yönetimine hem de Hava İş Sendikası'na yüklendi.

HAVA-SEN açıklaması:

THY’de dar gövde filolarında görev yapan pilotların, artan operasyonel yoğunluk nedeniyle yıllık planlı izinlerinin iptal edilerek “boş günlerinin arkasına yıllık izin haklarından birkaç gün bağlanarak sözde izin kullandırılacağına” ilişkin  yapılan duyuru, yıllık izin kavramının içinin boşaltılması anlamına gelmekte, bu deneme ile işverenin bir süre sonra bu uygulamayı olağanlaştırma ve sıradanlaştırma plan ve düşüncesine de zemin hazırlandığı kuşkusunu uyandırmaktadır.

Yönetim Kurulunda pilot bulunmayan yetkili sendikanın bu hak ihlalini üyelerinden duyması ne kadar acizlik ise, bu uygulamanın yetkili sendikaya bilgi verilmeden ve yetkili sendika bypass edilerek doğrudan pilot çalışanlara duyurulması da o kadar düşündürücüdür. Üstelik yetkili sendika yayınladığı duyuruda, işverenin kendilerine sormadan, danışmadan veya en azından bilgi vermeye gerek görmeden tek taraflı işlem yaptığını itiraf ve ikrar etmektedir.

Apar topar toplu sözleşme imzalattırdığı yetkili sendikayı yok sayan, “sendika yerine koymayan” bu girişim, THY’de sendikanın artık sadece kağıt üzerinde kaldığını, işverenin  hazırladığı sözleşme ve protokolleri imzalaması için masaya  çağırdığı içi boş bir yapıya dönüştüğünü göstermektedir. THY’deki sendikal hareketin 60 yıl sonra getirildiği nokta, bu tabloyu yaratanlar açısından büyük bir utançtır.

Daha da ibretlik olanı ise, 5 satırlık bir mahcup açıklamayla yıllık izinleri hiç eden uygulamanın “üyelerin dik duruşu” ile engellendiğini öne sürmek, böylece pilotları hedef göstererek onların arkasına saklanmaktır. Sendikaların amacı ve işlevi, üyelerini öne sürmek, üyelerini işverenin önüne atmak değil, onların önünde siper olmaktır. 3.5 sene önce tek taraflı olarak Pazar  ve tatil mesailerini kaldıran işverene karşı dik duramayan yetkili sendikanın, bu hak kaybının telafisini sağlamadan, yeni Toplu iş Sözleşmesine koşarak ve İlker Aycı ile sarmaş dolaş olarak imza atması da  bir başka utanç vesikası olarak sendikacılık tarihinde yerini almıştır.

HAVA-SEN, sendikacılık oynayanları deşifre etmeye ve bu oyunu bozmaya kararlıdır. Sorunları anlamayan ve bilmeyen yapıların sonunun geldiği, sistemin bu tür yapıları tasfiye edeceği açıktır. İşçi sırtından nemalanma dönemi artık sona ermiştir.

Sorunların konuşulacağı, çözümün bulunacağı yer sadece ve sadece HAVA-SEN’dir.

HAVA-SEN'den sert açıklama; Hem THY yönetimine hem HAVA-İŞ'e yüklendi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Imorcinci ~ 2 ay önce
Kolay gelsin herkese,nasıl fitnelik yapmak guzelmi :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ŞİYAR ~ 2 ay önce
yönetiminde pilot bulunmayan sendika demiş havaiş için içinde insanlık namına bişey bulunmayan havasen neyi sorguluyor sadece pilotları savunduğunu sanan aslında sadece kendi yönetimindekileri düşünen bir sendika kocaman bir hava boşluğu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haram iş ~ 2 ay önce
Haram İş’in kamyoncuları döktürmüşler yorumları..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir dost ~ 2 ay önce
M.K ekiplerin yanında izinleri almaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Esas ~ 2 ay önce
Ondan korkun, kendisi yaralı parmağa şeetmez.
Kazanacağız, Çünkü haklıyız ~ 2 ay önce
Şöyle bir yorumları okuyorum da gerçekten yukarıda zerre menfaat gözetmeyen ,işçinin tarafinda bir açıklama yazılmış.Altındaki yorumlardan bazıları saçma ve hakaretlere varan yorumlar.Gerçekten ama gerçekten sokak röportajlarındaki ekmeği olmayıp olsun Çok şükür diyip hiçbir şey yapmayan insanlardan farksızsınız.Başkalari mutlu olsun ve seninde çıkarların için bu kadar işçinin ahını alarak Türkiye'nin en tanınan şirketlerinden biri olan THY'nin markası düşüyor bunu yükseltmek için yukarıda uğraşan bir sendika var saçma sapan yorumlar. Benim yorumuma cvp yazacaklara tek sözüm"Sende biliyorsun doğruyu" diyerek kötü niyetli ve eğitimli cahillikle devam edin Haklı olan kazanacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 2 ay önce
Bir insan hiçbir hakkını korumayan, sürekli haklarını satma peşinde olan, üyelerinin zekasıyla sürekli oynayan, patronla kolkola sürekli işçinin sosyal haklarını tırpanlayan, hiç sevilmeyen hiç de sevilmeyecek olan bıyıklının sarı sendikasına hangi akılla hala üye kalabilir anlamak imkansız, bir kişi çıksın Havaiş'in bu yönetimi tarafından alınmış tek bir adam gibi hak söylesin ben de üye olacağım tekrar, senelerce temsilcilik yapan pilotlar bile sonunda anladılar kullanıldıklarını istifa ettiler, e geri kalan tüm pilotlar hala neden üye????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KABINSEN ~ 2 ay önce
Kendini korumasini beceremeyen boynu bukuk,Kabin ekipleri Civa iş e uye olmaya ezilmeye devam! Dunya ezik Kabim memurlari gununuz kutlu olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HAVASEN OLMASA DAHA NELER OLURDU ~ 2 ay önce
En azından çok şeyi biz konuşamıyoruz HAVASEN dile getieiyor diye teşekkür edecekken bu ne şiddet arkadaşlar . HAVAİŞ in elinde neler kaybedıyoruz teşwkkür edecegınıze hala ona yürütoruz … üye olmuyorsunuz bari destek olun ayıp ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boş ~ 2 ay önce
Hava Sen Bomboşsun.. Sizden bisey olmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt. ~ 2 ay önce
Maalesef mevcut durumda hava-iş muhalefeti hava-sene gitmiş veya sendikasız durumdadır. Şu haliyle hava-iş yönetimi hiç bir şekilde seçim kaybetmez. Hak kayıpları devam eder gider. Hava sen topa girmeden laf üretir , hava iş aldığı aidatların keyfini sürer. YHY yönetimi hepten memnun. Olan çalışana olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000