19 Haziran 2020, Cuma 13:09:21

Hava-Sen'den Protokol ve Sandık Çağrısı

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN), yeni tip koronavirüs (Covid-19) sonrası Türk Hava Yolları'nda personel ücretlerinin kısa çalışma ödeneği üzerinden yatırılmasıyla yeni bir sürece girildiğini ifade etti.
  • Hava sen gündemi iyi takip ediyor ve yapıcı bir çaba içerisinde. Mevzuat tek sendikayı yetlkili kılıyor anladığım kadarıyla. Zor bir mücadele...başarılı olabilirler mi zaman gösterecek.
  • Arkadaşlar, Yoksulluk sınırı 7,500 tl olarak hesaplanmış ve hava sen bunu birde paylaşmış, Bu ülkede 15 yıllık mühendisler herşey iyi iken 4000 tl ye çalışıyordu. Şu an thy ve devlet thy çalışanlarını mağdur etmedi ve herpsine ortalama 3500 ile 4000 tl arası bir para verdi, Ayıptur günahtır yazıktır, Herke şunu iyi Bilsin ki thy bundan sonra o paraları dağıtmayacak sizlere, Tüm şirket yönetimi de yer de çalışan personelde biliyor fazla fazla para alırken o paralalrı rakı ve eğlenve masalarında yada iş adamı buluruz diye lüks mekanlarda ezdiğinizini, thy kabinin yarısı tindar da halen takılma peşinde, kimse şirketi İçin üzülmüyor elini taşın altına koymuyor. Deniz bitti gölde boğulma zamanı...
  • Bazı densizler yine alamadıkları maaşlara takmışlar,Dünyanın en zor işlerinden biri olan kabin memurlarının aldığı maaş seni niye rahatsız eder ,sonuçta İnsanlar çalışıyor ve emeklerinin karşılığını alıyor,sende aynı maaşları almayı haketmek yerine niye fesatlığındam başkaşının aldığı maaş sana bu kadar koyuyor,madem çok hassasın 3-4 maaş alan milletvekillerine de ses çıkarsana,Kpps sınavlarında en sonlarda yer alan kişilerin torpille işe yerleştirilmelerine ses çıkarsana,aldığı maaş ile ile haftayı bile bitiremeyen emekliler işçiler için ses çıkarsana,işiniz gücünüz fesatlık,kıskıançlık,hazımsızlık sizden bir bok olmaz aynen devam edin böyle,bir lafta bazı kendini üstün insan gören kaptanlara,genelleme yapmıyorum bazılarınız için diyorum dikkat edin,sizin çalışma arkadaşlarınız olan kabin memurlarını niye bu kadar hor görüyorsunuz anlamış değilim,tamam paran varmış eğitim almış kaptan olmuşsun kabinde de emin ol senden daha eğitimli vasıflı insanlar var ama senin gibi görgüsüz değiller,şunu unutma birgün havada o çayı kahveyi içerken boğazında kalabilir ve seni kurtatacak tek insan kabin memurları olacaktır o yüzden hasetliği bırakın İnsan olun,
  • Ney hava sen' e üye olanlar yakin markajda diye bir soylem var nekadar doğru bilen varmıı
  • yaw he he. o paralara bu işi yapacak amele zor bulursunuz. Ha uyandırayım adım adım gider bu işler, sıra kıme gelecek sen onu düşün
  • Ya dostlar, gercekten uzulerek izliyoruz sizi, TK da oyle sikintilar var ki... hangi birini cozeceksiniz... her seye goz yumdunuz, hirsizliklara, torpillere, simdi is kokpite kabine gelince yani size dokunca, konusmaya basladiniz. Hepinizi tavsiyem, helak lokma pesinde kosun, bu ulkede havacilik bolumunden mezun binlerce ogrenci varken, halen malum parti genclik kollarindan kabin memuru, yer isletme personeli topluyorsunuz. Yonetiminiz, sirkete degil, ulkenin vergilerine el uzatiyor resmen, hic konusmadiniz, neden cunku sizde yiyorsunuz... Pazar mesaisi nedir ya? Hepiniz devlet memuruydunuz ucmaya mi basladiniz? Biz Tk kaptanlarini da iyi biliriz 25 dk taksi yapanlari sirf pazar mesaisinden daha fazla alabilmek icin... ya ne rezaletler :) ey guzel dostlarim, Allah herkese hakettigini versin, ama bu duam cogunuza beddua niteliginde olacaktir malum sizler neyi hakedip, etmediginizi cok iyi biliyorsunuz... :)
  • Çok yanlış bilinen konular var; 1-DÜNYADAKİ BÜTÜN ŞİRKETLERDE karışık yabancı pilotlar olduğu için; dünyadaki tüm şirketlerde pilot maaşları dolara endekslidir.Bu havacılığın kuralı kanunudur.Aksi takdirde kaliteli yabancı pilot çalışmaz 2-Pilotlara yüzde 50 zam yapılmadı; o sıralarda dolar fırladı.THY pilot maaşları bir anda dünyadaki en kötü charter şirketlerinin bile altına düştü.Türkiyedeki tüm şirketlerden daha aşağı düştü. Yani o yüzde 50 zam ile pilot maaşları diğer şirketlerle aynı hale getirildi hatta altında kaldı 3- PEKİ O ZAM NASIL YAPILDI;) Bİ ARAŞTIRIN SORUN. 3 TANE YABANCI PİLOT ŞİRKETE GİTTİ. YÖNETİME,ŞİRKETTE ÇALIŞAN 200 TANE YABANCI PİLOT ADINA GELDİKY MAAŞLARIMIZ EURO DOLAR BAZINDA ÇOK DÜŞTÜ EĞERKİ ZAM YAPIP NORMAL DİĞER ŞİRKETLERİN SEVİYESİNE GETİRMEZSENİZ BAYRAMDAN SONRA 200 PİLOT İSTİFA EDİCEZ DEDİ.ORTALIK KARIŞTI VE ZAM YAPILDI. 3-Yani zammı isteyen hava iş değildi,türk pilotlarda değildi.zaten türk pilotlar aynı şeyi yapsaydı şirket o 200 türk pilotu atardı.yabancı olunca farklı 4-Kabin kokpite gelen yüzde 300 vergi artışını thy uçuculardan kesti ama tüekiyedeki diğer şirketler bunu yapmadı.Buna pazar ve yol paralarını kesme olayıda girince ZATEN PİLOT VE KABİNİN MAAŞLARI YÜZDE 20 GERİYE GİTTİ.BUNA BİDE İKTAMİYE KESİNTİSİ İLAVE OLDU. 5-Şu pandemi 3 aylık döneminde pegasus sunex yüzde 50 maaş verdi. 6-Pegasus sunexde 3 aydan sonra işten atılma yada maaşların kesilmesi olmicak,bunu devletin şirketi nşye yapıyor. 7-Personelin yüzde 90 nı borçlu pilot kabin yer herkes.Araştırın..bu şekilde devam ederse çok hacizler gelicek çok yuva dağılıcak. 8-THY daha maaşı ve hakları ne kadar kısacak.pegasus sunexin yarısı kadaramı pilot uçuracak 9-THY da PİLOTLAR VE KABİN MEMURLARI PANDEMİ DÖNEMİNDE UÇTUĞU HALDE RİSK ALMALARINA RAĞMEN YÜZDE 10 MAAŞ ALDILAR. PEGASUS SUNEX UÇMADIKLARI HALDE YÜZDE 50 VERDİ. 10-Thy pandemi döneminde uçtu.KARGO UÇUŞLARI 3 E KATLADI.YANİ GELİR VARDI. 11- YAKIT GİDERİ HAVACILIKTA YÜZDE 63 TÜR.YAKIT FİYATLARI 3 KAT DÜŞTÜ. Son olarak personel maaşları çok düşük kalem oluşturur.Personelin maaşı yerine yakıt tasarrufu ve organizasyon düzenlemesi ile bunu çözmelidir. Personelin maaşları ile oynanması stres yaratır ki herkes şu anda mali olarak bitik durumda,buda uçuş emniyetsizliği yaratır.
  • Yaşasın Havaiş!!! Kahrolsun Kokpit!!! En büyük amir bizim amir!!
  • Kabinden cok kişi çıkartılacak diye duydum maaşlarınızı asgari ucrete sabitlemelerini isteyecek duruma geleceksiniz o maaşa calısan arkadasları begenmiyorsunuz bakalım ne yapacaksınız doktoralılar hahajakaldndlsöskwk
  • Yaa çay kahve getiren bir insan kaptanla nasıl kendini bir tutar

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN), yeni tip koronavirüs (Covid-19) sonrası Türk Hava Yolları'nda personel ücretlerinin kısa çalışma ödeneği üzerinden yatırılmasıyla yeni bir sürece girildiğini ifade etti.

Hava-Sen, çalışanların yoksulluk sınırının altında bir ücrete razı edilmesinin şirkete onur ve şeref kazandırmayacağını ifade ederek yazılı bir açıklama yaptı.

İşte HAVA-SEN tarafından yapılan o açıklama:

"Türk Hava Yolları'nda küresel salgın koşullarında kısmen kısa çalışma ödeneğinin yanı sıra şirket katkısının sadece % 10 düzeyinde gerçekleşmesi ile yeni bir sürece girilmiştir. Bu ay, çalışanların aldığı ücretler yarı yarıya düşürülmüştür. Personelin çoğunluğu, devlet katkısı dahil yoksulluk sınırı olan 7.942 TL’nin (Türk-İş Mayıs 2020) altında bir ücrete mahkum edilmiştir. Çalışanlarının büyük bölümünü işten çıkartmama vaadi karşılığında yoksulluk sınırının altında bir ücrete razı etmenin, yolcu sayısı bakımından dünya dokuzuncusu olan THY gibi bayrak taşıyıcı bir havayoluna onur ve şeref kazandırmayacağı açıktır.

1- THY yönetimi, bir yandan istihdamı koruyarak işçi çıkartmamak için sonuna kadar direneceğini, 2020 ve 2021 yıllarında işten çıkartma yapılmayacağını belirtirken bir yandan da bir kısım pilotun Türk Silahlı Kuvvetleri’ne gönderilmesini planladığını açıklamış, ihtiyaç fazlası olarak görülen kabin memurlarının ise hemşire olarak görevlendirilmeleri için hazırlık yaptığı medyaya yansımıştır. Düşünülen projeler, yetişmiş insan kaynağının sivil havacılıktan uzaklaştırılması, bir süre sonra yeniden yabancı pilotlara davetiye çıkarılması sonucunu doğuracaktır. Ülkemizin geçtiği bu zor süreçte böylesi bir kaynak israfı lüksü yoktur.

2- Bu konuda aylardır ses çıkarmayan yetkili sendikanın yaptığı "Kazanılmış haklarımızı koruyacağız, Toplu İş Sözleşmesi vazgeçilmezimizdir. Toplu sözleşme kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. " türündeki açıklamaların hiçbir değerinin ve inandırıcılığının olmadığı 2016 yılı sonunda görülmüştür. Havacılığımızın krize girdiği 2016 yılında da, kazanılmış hakların kırmızı çizgileri olduğunu belirten Hava-İş yönetiminin 1 ay sonra keskin bir dönüş yaparak işverene "bu sene işçiye sıfır zam verin." dediği, işverenin ise % 1.5 zam vererek "jest yaptığı" hatırlardadır.

3- HAVA-SEN, yaşanan pandeminin ve ekonomik sıkıntının farkındadır. Ancak bu zorlu dönemi aşmak için herkesin ve tüm paydaşların özveride bulunmasının gereğine inanmakta, toplam giderler içinde % 16'ya düşen personel giderlerine yüklenerek sorunu çözme formülünün akılcı, hakkaniyetli ve adil bir yaklaşım olmadığını düşünmektedir. THY çalışanları esasen son derece verimli olarak çalışmaktadırlar. 2019 yılında, arz edilen koltuk kilometre (AKK) başına personel gideri 1.1 USD seviyesinde olup aynı kulvarda rekabet ettiği küresel havayollarının en az % 50 altındadır. 2012 yılında 1.65 USD olan bu rakamın 2013 yılında Hava- İş'in yeni yönetimine tesliminden sonra 1.1 USD’ye düşürülmüş olması yetkili sendikanın kimin tarafında saf tuttuğunu göstermesi bakımından ibret vericidir. Aynı şekilde 2012 yılında toplam faaliyet giderlerinin içinde personel giderleri % 18.1 oranında yer tutarken bu oranın 2019 yılında % 16,3 'e düşmesi de bu gerçeğe kuvvet kazandırmaktadır.

4- Bu çerçevede HAVA-SEN, belli bir süreyle sınırlı kalacağı öngörülen bu dönemde, emekliliği veya ayrılmayı özgür iradeleri ile talep edecek çalışanlar dışında hiçbir personelin işten çıkartılmaması, bir özveride bulunulacak ise külfetin adil ve dengeli dağıtılması, ücretlerde belli bir süre ile indirim yapılacak ise, 2020 Temmuz TİS zamları uygulandıktan sonra değerlendirmede bulunulması gerektiğini düşünmektedir. Bu süreçte “kırk katır mı, kırk satır mı?” açmazına sokulmaya çalışılan personelin işten çıkartma yasağına takılmadan azaltılması amacıyla, eski defterleri karıştırarak çeşitli gerekçeler üretmenin, uçucu personelin sağlık muayenelerinde açık aramanın etik dışı olduğunu belirtmekte de fayda görülmektedir. Özellikle geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir yazı ile “personelin sosyal medya paylaşımlarına dikkat etmeleri” hususunda uyarılması da, bu gerekçe ile bir tasfiye sürecine hazırlanıldığını göstermesi bakımından kaygı vericidir. Bunun yanı sıra, operasyonların düşük kapasitede yürütüldüğü bu süreçte işverenin ayrımcılık yapmaması, uçuş görevlerinin adil ve dengeli bir şekilde planlanması, eşitlik ilkesinin hayata geçirilmesi bakımından ayrı önem arz etmektedir.

5-Pandeminin ülkemizde başladığı 11 Mart 2020 tarihinden sonra işveren ile yetkili sendikanın yaklaşık 3 ay sonra bir araya gelebildiği toplantılar sonrası Hava-İş'in "teklifleri çalışanlarla paylaşılacağına ilişkin" açıklaması son derece talihsizdir. Yetkili sendika, işverenle uzlaştığı formülü sadece paylaşmak değil, çalışanlarına onaylatmak da zorundadır. 2016 sonunda yaşandığı gibi, TC kimlik numaralarından tercihleri kolayca saptanacak sanal anket yöntemi ile oylamaya sunularak oldubittiye getirilmesinin kabul edilmesi mümkün olmayıp Genel Müdürlük binasında yeterli sayıda sandık kurularak çalışanların, sivil toplum kuruluşlarının, THY'de faaliyet gösteren sendikaların gözetim ve denetimi altında bir oylama yapılmasının, sandıktan çıkacak kararın çalışanın iradesine uygun şekilde Toplu Sözleşmenin tadil edilmesinin doğru, hukuki ve demokratik olacağı, doğacak kuşkuları ortadan kaldıracağı değerlendirilmektedir.

Bu nedenlerle, Kısa çalışma Ödeneğinin 1 Temmuz tarihinden itibaren kaldırılması ve işten çıkartma yasağının 3 ay daha uzatılmasına ilişkin çalışmaların, binlerce THY çalışanını çok düşük maddi gelirlerle kısa vadede 3 ay daha belirsizliğe ve kaygılı bir bekleyişe mahkum edeceği anlaşılmaktadır. Kaldı ki, işten çıkartma yasağının 17 Ekim’e kadar uzatılması nedeniyle üzerinde mutabık kalındığı belirtilen “işten çıkartmama vaadinin” esasen bir anlamı olmadığı düşünülmektedir. Zaten yasaklanmış olan bir yaptırımın kazanım olarak sunulması yetkili sendikanın can yakıcı gündeme ne kadar uzak olduğunu göstermesi bakımından ibret vericidir.

THY yönetimi ve gerekse Hava-İş’in 30.000 THY çalışanının sorumluluğunu 3 ay daha öteleme kolaycılığına kaçmadan Temmuz Toplu Sözleşme artışlarını da dikkate alarak belli bir tarih aralığı ile sınırlamak suretiyle yeni ücretlendirme politikasını en geç Temmuz ayı başında belirleyerek sendikaya üye olsun olmasın tüm çalışanların onayına sunmaları tarafların tarihi sorumluluğudur. Bunun yanı sıra, işten çıkartmama vaadinin karşılığı çalışanları çok düşük ücretlerle çalışmaya mecbur bırakmanın ise kabul edilmesinin mümkün olamayacağını hatırlatmakta fayda görülmektedir.

HAVA-SEN; HAVACILIK ÇALIŞANLARININ HAKKINI HUKUKUNU ARAMAKTA, İŞİNİ EKMEĞİNİ KORUMAKTA KARARLIDIR. ANCAK BU MÜCADELEDE BİRLİK OLMANIN ZAMANIDIR, HAVA-SEN OLARAK SİZİN BURADA OLMANIZ HALİNDE HAKLARINIZI KORUYABİLİRİZ. EKMEĞİNİN PEŞİNDEYSEN ARTIK HAVA-SEN’E GEÇME ZAMANIDIR…

HAVA-SEN YÖNETİM KURULU"

Hava-Sen'den Protokol ve Sandık Çağrısı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (156)

Hava sen ~ 14 gün önce
Hava sen gündemi iyi takip ediyor ve yapıcı bir çaba içerisinde. Mevzuat tek sendikayı yetlkili kılıyor anladığım kadarıyla. Zor bir mücadele...başarılı olabilirler mi zaman gösterecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çalışan Vatandan ~ 14 gün önce
Arkadaşlar, Yoksulluk sınırı 7,500 tl olarak hesaplanmış ve hava sen bunu birde paylaşmış, Bu ülkede 15 yıllık mühendisler herşey iyi iken 4000 tl ye çalışıyordu. Şu an thy ve devlet thy çalışanlarını mağdur etmedi ve herpsine ortalama 3500 ile 4000 tl arası bir para verdi, Ayıptur günahtır yazıktır, Herke şunu iyi Bilsin ki thy bundan sonra o paraları dağıtmayacak sizlere, Tüm şirket yönetimi de yer de çalışan personelde biliyor fazla fazla para alırken o paralalrı rakı ve eğlenve masalarında yada iş adamı buluruz diye lüks mekanlarda ezdiğinizini, thy kabinin yarısı tindar da halen takılma peşinde, kimse şirketi İçin üzülmüyor elini taşın altına koymuyor. Deniz bitti gölde boğulma zamanı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnsan olun ~ 14 gün önce
Bazı densizler yine alamadıkları maaşlara takmışlar,Dünyanın en zor işlerinden biri olan kabin memurlarının aldığı maaş seni niye rahatsız eder ,sonuçta İnsanlar çalışıyor ve emeklerinin karşılığını alıyor,sende aynı maaşları almayı haketmek yerine niye fesatlığındam başkaşının aldığı maaş sana bu kadar koyuyor,madem çok hassasın 3-4 maaş alan milletvekillerine de ses çıkarsana,Kpps sınavlarında en sonlarda yer alan kişilerin torpille işe yerleştirilmelerine ses çıkarsana,aldığı maaş ile ile haftayı bile bitiremeyen emekliler işçiler için ses çıkarsana,işiniz gücünüz fesatlık,kıskıançlık,hazımsızlık sizden bir bok olmaz aynen devam edin böyle,bir lafta bazı kendini üstün insan gören kaptanlara,genelleme yapmıyorum bazılarınız için diyorum dikkat edin,sizin çalışma arkadaşlarınız olan kabin memurlarını niye bu kadar hor görüyorsunuz anlamış değilim,tamam paran varmış eğitim almış kaptan olmuşsun kabinde de emin ol senden daha eğitimli vasıflı insanlar var ama senin gibi görgüsüz değiller,şunu unutma birgün havada o çayı kahveyi içerken boğazında kalabilir ve seni kurtatacak tek insan kabin memurları olacaktır o yüzden hasetliği bırakın İnsan olun,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
System ~ 14 gün önce
Hiçbir kaptan ekibi için negatif bir bakışa sahip olamaz. Burada yazılanlardan çıkarım yapmak doğru olmaz. Burası trol dolu...
Kpt ~ 14 gün önce
Bak güzel kardeşim , o sana laf edenler arasında senden daha eğitimli vasıflı insanlar var.Yani sen sana yapılanı başkasına yapma .Bu arada sana cevap verdim ama sen kabin memuru felan değilsin
İnsan olun diyen ~ 14 gün önce
Çay kahve kaptanın boğazında kalınca tıp fakültesi mezuniyetinle sen kurtaracaksın galiba bayan zart üni mezunu.Komik olmayın kendinizi bir sey sanmayın.Size emanet olacaksa canım direkt ölmemiz lazım tıp fak mezunu garson hanım
Neeeeee ~ 14 gün önce
Dünyanın en zor işlerinden biri mi? Gülerken koltuktan düştüm vicdansiz
kaptanligi ~ 14 gün önce
tamam egitim almissin olarak aciklamak da ne bileyim yaw hehh hee
Paris ~ 15 gün önce
Ney hava sen' e üye olanlar yakin markajda diye bir soylem var nekadar doğru bilen varmıı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
x ~ 15 gün önce
yaw he he. o paralara bu işi yapacak amele zor bulursunuz. Ha uyandırayım adım adım gider bu işler, sıra kıme gelecek sen onu düşün

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PGS ~ 15 gün önce
Ya dostlar, gercekten uzulerek izliyoruz sizi, TK da oyle sikintilar var ki... hangi birini cozeceksiniz... her seye goz yumdunuz, hirsizliklara, torpillere, simdi is kokpite kabine gelince yani size dokunca, konusmaya basladiniz. Hepinizi tavsiyem, helak lokma pesinde kosun, bu ulkede havacilik bolumunden mezun binlerce ogrenci varken, halen malum parti genclik kollarindan kabin memuru, yer isletme personeli topluyorsunuz. Yonetiminiz, sirkete degil, ulkenin vergilerine el uzatiyor resmen, hic konusmadiniz, neden cunku sizde yiyorsunuz... Pazar mesaisi nedir ya? Hepiniz devlet memuruydunuz ucmaya mi basladiniz? Biz Tk kaptanlarini da iyi biliriz 25 dk taksi yapanlari sirf pazar mesaisinden daha fazla alabilmek icin... ya ne rezaletler :) ey guzel dostlarim, Allah herkese hakettigini versin, ama bu duam cogunuza beddua niteliginde olacaktir malum sizler neyi hakedip, etmediginizi cok iyi biliyorsunuz... :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PİLOTLARA YÜZDE 50 ZAM YAPILMADI ~ 15 gün önce
Çok yanlış bilinen konular var; 1-DÜNYADAKİ BÜTÜN ŞİRKETLERDE karışık yabancı pilotlar olduğu için; dünyadaki tüm şirketlerde pilot maaşları dolara endekslidir.Bu havacılığın kuralı kanunudur.Aksi takdirde kaliteli yabancı pilot çalışmaz 2-Pilotlara yüzde 50 zam yapılmadı; o sıralarda dolar fırladı.THY pilot maaşları bir anda dünyadaki en kötü charter şirketlerinin bile altına düştü.Türkiyedeki tüm şirketlerden daha aşağı düştü. Yani o yüzde 50 zam ile pilot maaşları diğer şirketlerle aynı hale getirildi hatta altında kaldı 3- PEKİ O ZAM NASIL YAPILDI;) Bİ ARAŞTIRIN SORUN. 3 TANE YABANCI PİLOT ŞİRKETE GİTTİ. YÖNETİME,ŞİRKETTE ÇALIŞAN 200 TANE YABANCI PİLOT ADINA GELDİKY MAAŞLARIMIZ EURO DOLAR BAZINDA ÇOK DÜŞTÜ EĞERKİ ZAM YAPIP NORMAL DİĞER ŞİRKETLERİN SEVİYESİNE GETİRMEZSENİZ BAYRAMDAN SONRA 200 PİLOT İSTİFA EDİCEZ DEDİ.ORTALIK KARIŞTI VE ZAM YAPILDI. 3-Yani zammı isteyen hava iş değildi,türk pilotlarda değildi.zaten türk pilotlar aynı şeyi yapsaydı şirket o 200 türk pilotu atardı.yabancı olunca farklı 4-Kabin kokpite gelen yüzde 300 vergi artışını thy uçuculardan kesti ama tüekiyedeki diğer şirketler bunu yapmadı.Buna pazar ve yol paralarını kesme olayıda girince ZATEN PİLOT VE KABİNİN MAAŞLARI YÜZDE 20 GERİYE GİTTİ.BUNA BİDE İKTAMİYE KESİNTİSİ İLAVE OLDU. 5-Şu pandemi 3 aylık döneminde pegasus sunex yüzde 50 maaş verdi. 6-Pegasus sunexde 3 aydan sonra işten atılma yada maaşların kesilmesi olmicak,bunu devletin şirketi nşye yapıyor. 7-Personelin yüzde 90 nı borçlu pilot kabin yer herkes.Araştırın..bu şekilde devam ederse çok hacizler gelicek çok yuva dağılıcak. 8-THY daha maaşı ve hakları ne kadar kısacak.pegasus sunexin yarısı kadaramı pilot uçuracak 9-THY da PİLOTLAR VE KABİN MEMURLARI PANDEMİ DÖNEMİNDE UÇTUĞU HALDE RİSK ALMALARINA RAĞMEN YÜZDE 10 MAAŞ ALDILAR. PEGASUS SUNEX UÇMADIKLARI HALDE YÜZDE 50 VERDİ. 10-Thy pandemi döneminde uçtu.KARGO UÇUŞLARI 3 E KATLADI.YANİ GELİR VARDI. 11- YAKIT GİDERİ HAVACILIKTA YÜZDE 63 TÜR.YAKIT FİYATLARI 3 KAT DÜŞTÜ. Son olarak personel maaşları çok düşük kalem oluşturur.Personelin maaşı yerine yakıt tasarrufu ve organizasyon düzenlemesi ile bunu çözmelidir. Personelin maaşları ile oynanması stres yaratır ki herkes şu anda mali olarak bitik durumda,buda uçuş emniyetsizliği yaratır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
320 Cpt ~ 15 gün önce
Yaşasın Havaiş!!! Kahrolsun Kokpit!!! En büyük amir bizim amir!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arkadaslar ~ 15 gün önce
Kabinden cok kişi çıkartılacak diye duydum maaşlarınızı asgari ucrete sabitlemelerini isteyecek duruma geleceksiniz o maaşa calısan arkadasları begenmiyorsunuz bakalım ne yapacaksınız doktoralılar hahajakaldndlsöskwk

Yanıtla

Kalan karakter 1000
1-Senin arkadaşın filan değiliz. ~ 15 gün önce
2-Senin kim olduğunu çok iyi biliyoruz. 3-Kabin,kokpit bir gün yine ekmek yer ama sen kendini geliştirmediğin sürece öyle yerinde sayar hasetinden çatlarsın.
Mike ~ 14 gün önce
Lütfen dediğin gibi olsun da yolumuza bakalım. Öyle duymakla olmaz o işler.
Asgari ucret ~ 14 gün önce
Çoğu çalışmaya devam eder çünkü başka bi is yapamaz
Yol bebem ~ 14 gün önce
Biz aç değiliz. Asgari ücret benim makyaj masrafına yetmez
Gülüyorum şurdaki yorumlara ~ 15 gün önce
Yaa çay kahve getiren bir insan kaptanla nasıl kendini bir tutar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
;) ~ 15 gün önce
Doğru, lise mezunu adamlarla bir tutmamak lazım kabini

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000