29 Mayıs 2020, Cuma 16:35:30

HAVA-SEN "Yabancı Pilotlara Hayır" Dedi!

Sivil havacılık sektöründe örgütlü Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne (SHGM) başvurarak yaşanılan pandemi sürecinde, yabancı pilotlarla ilgili önlem alınmasını istedi.
  • Bu şirketlerin yabancı pilot hayranlığı gerçekten kahrettirir. Yöneticiler ne kadar gölgesinden korkuyor ki, kendi milletinden olanlara bir türlü güvenemiyorlar. Zannedersin yabancılar uçağı uçururken kuş ta konduruyor. Yok arkadaşım yok, bu uçakların öyle anlaşılmayacak bir yanı yok. Sen adam gibi anlatırsan bu vatan evladı bunu hem öğrenir hem de ileri taşır. Ama yok ben yabancılardan el altından komisyon alıyorum diye vatan evlatlarını harcıyorsan kendi geleceğine kazık atıyorsun bilesin. El elin eşeğini türkü çağırarak arar. Ayazda kalırsın.
  • Ulaştırma Bakanımıza ve SHGM'ne sesleniyoruz bir an önce önlem alınsın kendi pilotlarımız işsiz iken neden yabancı pilotlar çalıştırılıyor? TALPA ses ver.
  • İnsanların işini kaybedecek olmalarına sevinenler var ne kadar zavallıca ama hiç şaşırmadım bunlar yatılarda Kendilerinden 10 kat daha az maaş alan kabin ekiplerine hesap kitlenmeye çalışan pilotlarla muhtemelen . Ama unutmayın KARMA is a bitch der yabancılar :)
  • TALPAAAA nerdesin ses ver. Gömlek satışları nasıl gidiyor? Sizi ilgilendirmiyor mu üyelerin işsiz kalması?
  • Easa dan alınan lisasları kontrol yapması bence uygun. Senin lisansına ne uygulanıyorsa mütekabiliyet esaslarına göre aynısı yapılmalıdır.
  • Ey yöneticiler yarın öldüğünüZde musalla taşına gelecek olan ruhunuza fatiha okuyacak olan bu memleketin aslan gibi evlatlarıdır lütfen ama lütfen bu sorunu çözün şimdi isim vermeyecem ama okuyanlar anlayacak bir şirketimiz iranlı pilot cennetine döndü bir tane geldi sonra bir çoğaldılar pir çoğaldılar memleketin aslan gibi delikanlıları işsiz gezerken kanıma dokunuyor bunun vebalini ödeyemezsiniz...
  • Bay yabancı kaptan,molly, pesta, toefl, ielts notları hazır dışardan dlr a girilse onada girerdik. Kişisel başarısızlık diye tutturmuşssunuz gidiyo evraklarımız hazır bekliyoruz
  • Ben bişey demedim kat'iyen yalan arkadaşlar!
  • yurtdışına gideriz diye blöf yapıp zam üstüne zam alan? Siz gittiğinizde orada size Yabancı denmeyecekmiydi?
  • Bu ülkede bunu onaylayacak birtane bile Vatan Sever Türk Şirketi yok.. Açık ve Net..

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne (SHGM)  başvurarak yaşanılan pandemi sürecinde, yabancı pilotlarla ilgili önlem alınmasını istedi.

Türk pilotlarının özellikle Avrupa Birliği ülkelerindeki havayollarına başvurduğunda SHGM tarafından verilen lisanslarının kabul edilmediğini ve çok sayıda sınava tabi tutularak EASA lisansı almaya zorlandıklarını belirten HAVA-SEN, sadece AB ülkeleri değil tüm ülkelerin lisanslarının ise Türk Sivil Havacılılık otoritesince kabul edilerek Türk havayolu şirketlerinde işe başlamaları için her türlü kolaylığın gösterildiğine dikkat çekti.

Uluslararası ilişkilerdeki "karşılıklılık" ilkesinin pilotların istihdamında uygulanmamasının doğru olmadığı belirtilen yazıda, Türk havayolu şirketlerinin ciddi kriz yaşadığı bir dönemde ülkemizin kaynaklarını etkin şekilde kullanılarak Türk pilotlarına öncelik verilmesinin ve istihdamlarının korunmasının önemine vurgu yapıldı.

"YABANCI PİLOTLARIN DÖNÜŞÜ SAĞLIK RİSKİ YARATIR"

Ülkemizde görev yapan yaklaşık 1000 civarında pilota yılda 100 milyon dolar civarında ödeme yapılıyor. Pilotlar, bu dövizin büyük bölümünü ülkelerine transfer ediyor. Pilot olmak için  60.000 euro ile 140.000 euro ödeyerek eğitim alan Türk gençlerinin ise Türk şirketlerinde iş bulmaları güçleşiyor. Yaşanan pandemi krizinden sonra pilot fazlasının oluşacağına dikkat çekilirken yeni dönemde yabancı istihdamının azaltılması veya sınırlandırılmasını isteyen HAVA-SEN sağlık riskine karşı da SHGM'yi uyardı. Mart sonundan itibaren ülkelerine giden yabancı pilotların hangi şartlarda olduklarının, hastalığı geçirip geçirmediklerinin ve Covid19 ile ilgili önlemlere uyup uymadıklarının bilinmediğini ifade eden HAVA-SEN sözkonusu pilotların Türkiye'ye tekrar dönüşlerinde gerekli önlemlerin alınmasını istedi.HAVA-SEN "Yabancı Pilotlara Hayır" Dedi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (99)

Hayret ~ 1 ay önce
Bu şirketlerin yabancı pilot hayranlığı gerçekten kahrettirir. Yöneticiler ne kadar gölgesinden korkuyor ki, kendi milletinden olanlara bir türlü güvenemiyorlar. Zannedersin yabancılar uçağı uçururken kuş ta konduruyor. Yok arkadaşım yok, bu uçakların öyle anlaşılmayacak bir yanı yok. Sen adam gibi anlatırsan bu vatan evladı bunu hem öğrenir hem de ileri taşır. Ama yok ben yabancılardan el altından komisyon alıyorum diye vatan evlatlarını harcıyorsan kendi geleceğine kazık atıyorsun bilesin. El elin eşeğini türkü çağırarak arar. Ayazda kalırsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hava ~ 1 ay önce
Ulaştırma Bakanımıza ve SHGM'ne sesleniyoruz bir an önce önlem alınsın kendi pilotlarımız işsiz iken neden yabancı pilotlar çalıştırılıyor? TALPA ses ver.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mert ~ 24 gün önce
YUNAN BIR PILOTLA UCUYORDUM BIR UCUSDA. TURKLERE KUFUR ETTI. YAZIKLAR OLSUN TURK GENCLERININ ONUNU ACMAYIP YABANCI PILOTLARI UCURANLARA ...
KM ~ 1 ay önce
İnsanların işini kaybedecek olmalarına sevinenler var ne kadar zavallıca ama hiç şaşırmadım bunlar yatılarda Kendilerinden 10 kat daha az maaş alan kabin ekiplerine hesap kitlenmeye çalışan pilotlarla muhtemelen . Ama unutmayın KARMA is a bitch der yabancılar :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TALPA ~ 1 ay önce
TALPAAAA nerdesin ses ver. Gömlek satışları nasıl gidiyor? Sizi ilgilendirmiyor mu üyelerin işsiz kalması?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
easa ~ 1 ay önce
Easa dan alınan lisasları kontrol yapması bence uygun. Senin lisansına ne uygulanıyorsa mütekabiliyet esaslarına göre aynısı yapılmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gaptan ~ 1 ay önce
Ey yöneticiler yarın öldüğünüZde musalla taşına gelecek olan ruhunuza fatiha okuyacak olan bu memleketin aslan gibi evlatlarıdır lütfen ama lütfen bu sorunu çözün şimdi isim vermeyecem ama okuyanlar anlayacak bir şirketimiz iranlı pilot cennetine döndü bir tane geldi sonra bir çoğaldılar pir çoğaldılar memleketin aslan gibi delikanlıları işsiz gezerken kanıma dokunuyor bunun vebalini ödeyemezsiniz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bay yabancı kpt ~ 1 ay önce
Bay yabancı kaptan,molly, pesta, toefl, ielts notları hazır dışardan dlr a girilse onada girerdik. Kişisel başarısızlık diye tutturmuşssunuz gidiyo evraklarımız hazır bekliyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havva Şen ~ 1 ay önce
Ben bişey demedim kat'iyen yalan arkadaşlar!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Siz değilmiydiniz ~ 1 ay önce
yurtdışına gideriz diye blöf yapıp zam üstüne zam alan? Siz gittiğinizde orada size Yabancı denmeyecekmiydi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 1 ay önce
Bu ülkede bunu onaylayacak birtane bile Vatan Sever Türk Şirketi yok.. Açık ve Net..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000