15 Haziran 2022, Çarşamba 14:05:20

HAVA-SEN: "Ücretlerde eşel mobil sistemine geçilsin"

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN), personel ücretlerinde eşel mobil sistemine geçilmesi çağrısında bulundu.
  • Bu akıl ilemi sendikacılık yapacaksınız? Yarısı devletin olan kurumu Nasıl dolara endekslersin o zaman para biriminde dolar olsun sizde ABD vatandaşı olun bitsin laf olsun torba dolsun başka bir şey değil eğlenmeye devam
  • grev şart olacak gibi eski düzen her daim önemli vurgusu
  • Yemin olsunki ev sahibi yada diyo 4 bin kira vereceksin yada diyo çık ne yapayım 3 çocuk var okula gidiyor kiralarda bakıyorum bayram tepe gibi bı yer bile 5 binden başlıyo ilanlara bakabilirsiniz allah için şimdi ne yapalım maaşımda 5 bin ölelim mi yeter allah için yardımcı olun
  • Arkadaş dövizle kazanan şirket personele hakkını vermeye gelince sorun çıkarıyorsa bu durum çokta iyi niyetli değildir. Bilet fiyatlarına, sigorta ücretlerine, vergilere meydana gelen değişimler fazlasıyla yansıtıldı. Şirketin parası varlık fonundan vakumlandığı için personele kalanla yetinmeleri söyleniyor. Sadece kaptan değil, hostes değil, yurtdışı değil, iştirakler değil. Maalesef tüm personelin hakkına giriliyor şu anda. Kimse biz pandemide personel çıkarmadık edebiyatı yapmasın.
  • Beyler Almanya havalimanında çalıştırmak üzere personel alacakmış. Bizden iyi personel mi bulacak. Kalifiye elemanlarız.Tüm tgs göç ederiz. Geçim derdi de olmaz. 2 seneye evde arabada alırsınız
  • Güzel açıklama valla beğendim. Zamanında hava sene geçtim son anda yetki almayı kaybettik. Tekrar böyle bir akım olursa geçmeye hazırım...
  • Maaşlar 1000 Euro olmali tgs de
  • şeflerine bu gazı fazla vermişler bu aralar odalarından çıkmalar mobing baskı aynı kış aýındaki gibi atarlanmalari biri çıkar bi tokatlar ozaman tokatlayan suçlu olur ahmet bolata mail atma zamani geldi bu çoban sürüsüne biri dur demeli dışarda yürümesini bilmeyenleri başımıza şef müdür yapmışlar en çokda o koyuyor Tgsyi bitirdiniz 12 yıllik şirket 12 yıl geriye düştü sonu havaş çelebi gibi olacak 5 binle geçim olmuyor kurban parasi bekliyoruz yada Allahdan rahmet
  • Ahh su kaptanciklar. Akillarinca Tgs ile algi yaratip kendilerine pay cikarmaya calisiyorlar. Cok zekiler cooook.
  • Yok tuzak falan demişte havaiş olmasaydı allah muhafaza size kalsaydı şu kabin ekipleri kendinize 85 kabine 10 bile vermezdiniz daha önce görüldü boşuna üflemeyin dağılın sendikacılık nedir nasıl yapılır diye düşünüyorsanız havaiş yaz takip et

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN), personel maaşlarının döviz karşısında ciddi derece eridiğini belirterek, "Aralık 2021 TÜFE oranının % 13.58 olarak açıklanması ve artış trendinin giderek istikrar kazanması karşısında pandemideki kayıpların telafisi bir yana, THY ve özellikle TGS çalışanlarının ekonomik mağduriyetlerinin katlanarak arttığı gözlenmiştir." açıklamasında bulundu.

HAVA-SEN'den bir dönem akaryakıt fiyatlarında uygulanan eşel mobil sisteminin maaşlarda uygulanması çağrısında bulundu.

İşte HAVA-SEN tarafından yayınlanan o çağrı metni:

"1 Ocak 2022’de yürürlüğe giren 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, hiçbir müzakerede bulunulmadan, THY çalışanlarından adeta kaçırılarak 28 Aralık 2021 günü THY yönetimi ve yetkili sendika tarafından imzalanmıştır. Bu acelenin nedeni 3 Ocak 2022 günü anlaşılmış ve Aralık ayı TÜFE endeksinin % 13.58 artması karşısında 2022 yılında oluşacak fahiş enflasyonun işaretleri alınmıştır. O tarihte Ocak-Kasım 2021 enflasyonu % 19.82 iken ve 2022 yılı enflasyonu % 21,39 olarak tahmin edilirken, pandemi başlangıcında %35 – %50 düşürülmüş maaşlara, Toplu Sözleşmede pandemi kesintilerinin iadesi amacıyla verilen % 60 + TÜFE oranını bazı kesimlerin yüksek bulduğu hatırlardadır.

Ancak Aralık 2021 TÜFE oranının % 13.58 olarak açıklanması ve artış trendinin giderek istikrar kazanması karşısında pandemideki kayıpların telafisi bir yana, THY ve özellikle TGS çalışanlarının ekonomik mağduriyetlerinin katlanarak arttığı gözlenmiştir.

Toplu Sözleşmenin imza tarihinde 1 dolar 11,39 TL iken bugün 17.25 seviyesindedir. THY ve TGS çalışanlarının 1 Ocak 2022 günü aldığı maaşın bugün dolar karşısında kaybı % 35 seviyesindedir.

2022 yılının ilk 5 ayındaki TÜFE de % 35,64 olarak açıklanmıştır. Haziran enflasyonuna göre enflasyon farkının % 40 civarında olacağı öngörülmektedir. Ancak her türlü mal ve hizmetin nerede ise hergün arttığı, kamunun yönettiği ve yönlendirdiği ana kalemlerde (elektrik, doğalgaz, akaryakıt vb) durmaksızın artış yapıldığı dikkate alındığında, sektör çalışanlarının maaşlarının hızla erimeye devam ettiği görülmektedir.

1 Temmuz’dan itibaren Toplu Sözleşme gereği yapılacak artışın enflasyon farkı + % 5 olarak uygulanacak olmasının her ay artan fiyatlar karşısında THY ve TGS çalışanlarını korumasız ve çaresiz bırakacağı ortadadır.

Özellikle imzalanan toplu iş sözleşmesinde kurulan tuzak sonucunda, 2023 yılında TÜFE’ye ilaveten % 1 gibi gayrıciddi ve sadaka kabilinden bir ek zam yapılacak olması, önümüzdeki sene THY çalışanlarını çok daha zor günlerin beklediğinin de habercisidir.

2022 başında toplu iş sözleşmesi gereği, pandemi başında azaltılan ücretlerin iadesi amacıyla yapılan % 85 ücret artışına rağmen dolardaki yükselme nedeniyle 2022 yılında ilk çeyreğinde THY personel giderleri 443 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Pandemiden önceki yıl olan 2019’un ilk çeyreğinde THY personel giderlerinin 517 milyon dolar olduğu dikkate alındığında uygulanan % 85 oranındaki artış ve 2 maaş prim desteğine rağmen çalışanların gelirlerinin dolar bazında nasıl kan kaybettiği açıkça ortaya çıkmaktadır.

Geliri dolar üzerinden olan ve bilançosu dolar olarak hesaplanan THY’nın  çalışanlarına ödediği TL maaşlar bugün dolar bazında ancak 2018 ilk çeyreğine ulaşabilmiştir.

Üstelik 2018 yılında % 20, 2019 yılında % 11,8 olan TÜFE endeksi bugün % 73.5’e yükselmiştir. Nisan-Haziran 2022 döneminde dolardaki ve enflasyondaki artış nedeniyle THY giderleri içerisinde personel giderleri payının daha da azalacağı hesaplanmaktadır. Pandemide dahi toplam giderler içindeki payı % 15.10’a düşen personel giderleri 2022 ilk çeyreğinde % 15’e gerilemiş olup Nisan-Haziran döneminde tarihi dibi göreceğinde tereddüt kalmamıştır.

Açlık sınırının 6.000 TL, yoksulluk sınırının 20.000 TL olduğu bu süreçte yol yakınken önlem alınması artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Çalışanlardan habersiz, geceleri buluşarak çalışanların haklarını tırpanlayacak şekilde protokoller imzalayan THY yönetimi ve yetkili sendika bu kez de personel lehine yeni bir protokol hazırlamalı ve personele sahip çıkmalıdır.

HAVASEN olarak bu olağanüstü süreçte uygulanabilecek önerilerimiz aşağıda sıralanmaktadır :
1- Ülkemizde yaşanmış yüksek enflasyon dönemlerinden edinilen tecrübelerden faydalanılmalıdır. Çalışanların en az mağdur edildiği ve enflasyonun çalışanlar üzerinde baskısının azaltıldığı, aylık enflasyon farkının ücretlere yansıtıldığı eşel mobil sistemine geçilmeli, her ay gerçekleşen TÜFE ertesi ay ücretlere yansıtılmalıdır. Bu yöntem, gelirleri yabancı para üzerinden olan THY giderleri üzerinde ek yük yaratmayacaktır.

2- Toplu iş sözleşmesi gereği 6 ayda bir yapılacak olan maaş artışları, enflasyonun artışının devam ettiği süreçte 6 aylık değil 3 aylık olarak uygulanmalıdır. Personelden aldığı aidatlarla refahını sağlayan yetkili sendika THY yönetimini TİS revizesi için toplantıya çağırmalı ve bu konuda ısrarcı olmalıdır.

3- Gelirlerinin % 90’dan fazlasını döviz bazında elde eden THY yönetimi, personeline TL üzerinden üstelik 6 ayda bir artış yaparak ücret ödeme fırsatçılığından vazgeçmeli ve maaşların dolara endekslenmesi seçeneğini tartışmalıdır.

4- THY’nin yaklaşık 28.000 çalışanının 3200 kadarı yurtdışı birimlerinde çalışmaktadır. Bu rakamdan Anadolu teşkilatında çalışanlar da çıkartıldığında yaklaşık 24.000 personelin İstanbul’da yaşadığı tahmin edilmektedir. THY ve TGS çalışanlarının ücretlerine bu nedenle piyasa şartlarında daha gerçekçi rakamların olduğu ve İTO tarafından hazırlanan İstanbul Geçinme Endeksi dikkate alınarak artış yapılmalıdır.  Kiraların, ulaştırma giderlerinin ve tarımsal üretim merkezlerine uzaklığı nedeniyle gıda fiyatlarının diğer illere göre çok daha fazla arttığı İstanbul’da İTO’nun yayınladığı İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi verilerinden yararlanılmalı ve artış belirlenirken İTO ve TÜFE ortalaması esas alınmalıdır.

Yukarıdaki seçeneklerin THY ve TGS başta olmak üzere diğer havacılık işletmeleri tarafından da değerlendirilmesi, gerek uçuş emniyetinin sağlanması ve gerekse havacılık gibi bilgi, birikim, özen ve dikkat gerektiren bir sektörde yetişmiş insan kaynağının korunmasına, haklarının verilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

HAVA-SEN sizin sendikanız ve sorunların çözüm merkezidir.

HAVA-SEN"

HAVA-SEN: "Ücretlerde eşel mobil sistemine geçilsin"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (69)

Dolar$ ~ 2 ay önce
Bu akıl ilemi sendikacılık yapacaksınız? Yarısı devletin olan kurumu Nasıl dolara endekslersin o zaman para biriminde dolar olsun sizde ABD vatandaşı olun bitsin laf olsun torba dolsun başka bir şey değil eğlenmeye devam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaldırım Mühendisi ~ 2 ay önce
Kurumun yarısının devlete ait olup olmamasının mali işlerle ne alakası var? Bu ne saçma bi anlayış? Gelirler dolarla ise giderler de bi nebze dolar dikkate alınarak düzenlenebilir. Enflasyon, hayat pahalılığı, alım gücü düşünüldüğünde personelin hakkını vermek gerekmez mi? Kimse fazla para istemiyor kardeşim. Millet eski maaşını istiyor. 2018-2019 yıllarında bu şirkette 1500 dolara denk gelecek kadar TL ile maaş alan bi personel, bugünkü maaşı 1500 dolar etmiyor.
Biletler? ~ 2 ay önce
Madem öyle bilet fiyatları neden dövize endeksli...
tgs li ~ 2 ay önce
grev şart olacak gibi eski düzen her daim önemli vurgusu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 2 ay önce
Yemin olsunki ev sahibi yada diyo 4 bin kira vereceksin yada diyo çık ne yapayım 3 çocuk var okula gidiyor kiralarda bakıyorum bayram tepe gibi bı yer bile 5 binden başlıyo ilanlara bakabilirsiniz allah için şimdi ne yapalım maaşımda 5 bin ölelim mi yeter allah için yardımcı olun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Off ~ 2 ay önce
Biraz kesin ya. Git email at
Döviz Kurları ~ 2 ay önce
Arkadaş dövizle kazanan şirket personele hakkını vermeye gelince sorun çıkarıyorsa bu durum çokta iyi niyetli değildir. Bilet fiyatlarına, sigorta ücretlerine, vergilere meydana gelen değişimler fazlasıyla yansıtıldı. Şirketin parası varlık fonundan vakumlandığı için personele kalanla yetinmeleri söyleniyor. Sadece kaptan değil, hostes değil, yurtdışı değil, iştirakler değil. Maalesef tüm personelin hakkına giriliyor şu anda. Kimse biz pandemide personel çıkarmadık edebiyatı yapmasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haydin Almanya ya ~ 2 ay önce
Beyler Almanya havalimanında çalıştırmak üzere personel alacakmış. Bizden iyi personel mi bulacak. Kalifiye elemanlarız.Tüm tgs göç ederiz. Geçim derdi de olmaz. 2 seneye evde arabada alırsınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KmQ ~ 2 ay önce
Güzel açıklama valla beğendim. Zamanında hava sene geçtim son anda yetki almayı kaybettik. Tekrar böyle bir akım olursa geçmeye hazırım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 2 ay önce
Maaşlar 1000 Euro olmali tgs de

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TGS ~ 2 ay önce
şeflerine bu gazı fazla vermişler bu aralar odalarından çıkmalar mobing baskı aynı kış aýındaki gibi atarlanmalari biri çıkar bi tokatlar ozaman tokatlayan suçlu olur ahmet bolata mail atma zamani geldi bu çoban sürüsüne biri dur demeli dışarda yürümesini bilmeyenleri başımıza şef müdür yapmışlar en çokda o koyuyor Tgsyi bitirdiniz 12 yıllik şirket 12 yıl geriye düştü sonu havaş çelebi gibi olacak 5 binle geçim olmuyor kurban parasi bekliyoruz yada Allahdan rahmet

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Planlamaci ~ 2 ay önce
Ahh su kaptanciklar. Akillarinca Tgs ile algi yaratip kendilerine pay cikarmaya calisiyorlar. Cok zekiler cooook.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ŞİYAR ~ 2 ay önce
Yok tuzak falan demişte havaiş olmasaydı allah muhafaza size kalsaydı şu kabin ekipleri kendinize 85 kabine 10 bile vermezdiniz daha önce görüldü boşuna üflemeyin dağılın sendikacılık nedir nasıl yapılır diye düşünüyorsanız havaiş yaz takip et

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000