27 Eylül 2017, Çarşamba 11:32:28

Havalimanlarının teslim talebine ret!

Bağdat'ın havalimanlarının teslim edilmesi talebine, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) olumsuz yanıt verdi.
  • “Uluslararası hava uçuşları” durdurulmuş. Kara uçuşlarına devam mı?

Bağdat'ın havalimanlarının teslim edilmesi talebine, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) olumsuz yanıt verdi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, havalimanları da dahil olmak üzere, sınır kontrollerinin 3 gün içerisinde Bağdat'a verilmemesi halinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) çift yönlü tüm uluslararası hava uçuşlarını durduracaklarını dün bildirmişti:

"IKBY yetkilileri yerel, bölgesel ve uluslararası çevrelerin referandumun anayasal olmadığı yönündeki çağrılarını dinlemedi. IKBY'deki sınır kapıları Irak Sınır Kontrol Kurumu'nun denetimine tâbidir. Sınır kontrollerinin 3 gün içerisinde Bağdat'a verilmemesi halinde IKBY'den ve IKBY'ye olan tüm uluslararası hava uçuşlarını durduracağız. Bu kararı Bakanlar Kurulu'nda aldık. IKBY'nin serveti denetimden uzak yönetiliyor ve gelirleri yurt dışındaki kişisel hesaplara gidiyor."

ERBİL'DEN YANIT: UYGULANABİLİR DEĞİL

Erbil Uluslararası Havalimanı Müdürü Telar Faik de uluslararası yasalara göre, IKBY'deki havalimanlarının merkezi hükümete bağlı olduğunu ve uçuşları durdurabileceklerini belirtmişti.

Telar Faik, “Bağdat'ın söz konusu talebi gerçekçi ve uygulanabilir değil. Merkezi hükümetin memurlarının, IKBY'deki havalimanlarında çalışması mantıklı değil” demişti.

Ulaştırma Bakanı Mevlüd Bawemurad ise, konuyla ilgili Irak Ulaştırma Bakanı görüşerek meseleyi çözmeye çalıştıkları söylemişti.

CUMA GÜNÜ TÜM UÇUŞLAR ASKIYA ALINACAK

Irak Sivil Havacılığı, Kuzey Irak'ta yapılan sözde bağımsızlık referandumunun ardından bölgeye yönelik yaptırımlara başladı. Irak Sivil Havacılığı'ndan az önce Erbil ve Süleymaniye'ye uçan şirketlere gönderilen yazı ile 29 Eylül Cuma gününden itibaren uluslararası tüm uçuşların askıya alındığını duyurdu.

Havalimanlarının teslim talebine ret!

Facebook Yorum

Yorumlar

Editör... ~ 1 yıl önce
“Uluslararası hava uçuşları” durdurulmuş. Kara uçuşlarına devam mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000