20 Haziran 2015, Cumartesi 08:40:08

Havalimanlarının güvenliği tartışma konusu oldu

İç Güvenlik Bakanlığı, Amerika’da uçuş güvenliği konusunda derin kaygı duyduğunu bildirdi.
  • Türkiye'de birçok havalimanında ön cihazları kaldırtmaya çalışan TSA'nın güvenirliliği tartışılır oldu.
  • Biz hala güvenlik noktalarını kaldıralım

İç Güvenlik Bakanlığı, Amerika’da uçuş güvenliği konusunda derin kaygı duyduğunu bildirdi. Senato’da ifade veren bakanlık baş müfettişi, havaalanı güvenlik noktalarında terör hücreleriyle bağlantısı olan 73 kişinin güvenlik taramalarının yüzde 96’sından geçmeyi başardığını ve aynı oranda tehlikeli silah ve maddelerin de gözden kaçtığını söyledi.

11 Eylül saldırılarının ardından 14 yıl geçti. Ancak bugün Amerika’da ulaşım güvenliğinden sorumlu TSA’nın sorumluluklarını yerine getirip getiremediği tartışılıyor.

İç Güvenlik Bakanlığı'ndan John Roth,  “Ulaştırma Güvenlik Dairesi’nin bu önemli görevi yerine getiremediği konusunda kaygılarımız var” diyor.

İç Güvenlik Bakanlığı Baş Müfettişi John Roth, Senato’daki ifadesinde ekibinin TSA’nın havalalanı güvenlik taramalarında çok ciddi açıklar tespit ettiklerini belirtti: “Çok korkunç sonuçları olabilecek bir tehlikeyi atlamayı göze alamayız. Teröristler tek bir şansı bile kullanacaktır.”

Uçuş güvenliğindeki açıklarla ilgili uyarılar Senatör Ron Johnson gibi birçoklarını telaşladırdı: “TSA her gün 2 milyon yolcuyu, her yıl da 660 milyon kişiyi taramadan geçiriyor. Bu çok zor bir iş.”

Birçokları, havaalanlarında hızlı güvenlik denetimlerinden geçebilen yolcu sayısının giderek artmasıyla ilgili sorunlara dikkati çekiyor. Rebecca Roering, Minneapolis-St. Paul Uluslararası Havaalanı’ndaki TSA ekibinin başında.

Roering,  “Güvenlik açıklarına rağmen TSA, yolcuları hızla taramadan geçirebilmek için hızlı geçiş statüsünü şeker dağıtır gibi dağıtıyor” şeklinde konuşuyor.

Uçuş güvenlik memuru Robert Maclean’e göre uçaklarda da kolayca saklanabilen patlayıcı aygıtlara karşı açıklar var: “Terörist bir grup bunu aklına koyarsa uçağa, yüksek irtifada patlatılmak üzere küçük patlayıcılar sokabilir.”

VOA News

Havalimanlarının güvenliği tartışma konusu oldu

Facebook Yorum

Yorumlar

alpi ~ 7 yıl önce
Türkiye'de birçok havalimanında ön cihazları kaldırtmaya çalışan TSA'nın güvenirliliği tartışılır oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 7 yıl önce
Biz hala güvenlik noktalarını kaldıralım

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000