27 Ocak 2017, Cuma 09:23:47

Havalimanları şehir merkezlerine bağlanacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, havalimanlarının raylı sistemlerle şehir merkezlerine bağlanacağını açıkladı.
  • Halkalı -Yenihavalimanı tren 2021 e kaldı:(
  • Ankara esenboğa Turkiyenin Başkenti metro yok galiba
  • Çubukdan sola dönün 150 km.cik bari metroyu bizim Beypazarınada getirin efendim.Ha inşaallah bu arada Gebze Haydarpaşa banliyosunun tamirine başlamanın 15.senei devriyesi yaklaşıyor!İnşaallah onuda açarız.
  • Cok gec kalindi, 3uncu havalimanina gerekli
  • Temcit pilavı çevir dur yıllardır
  • Esenboğa için en azından raylı sistem gelene kadar bir kaç ucuz ulaşım yolu sağlarsanız .. Belko yeterince zengin oldu zaten
  • İZMİR GENE KENDİ HALLETTİ BU İŞİ DE AHHA CE HA PE ZİHNİYETİ İŞTE !!!!
  • Ortaya atılan "havalimanını raylı sistemle şehir merkezine bağlıyoruz" algısı var. Tamam bağlasınlar. Ancak bilinsin ki bu raylı sistemler gerçek havalimanı yolcusuna (yani uçakla seyahat edenlere) en düşük oranda hizmet verecektir. Söz konusu raylı sistemler, ağırlıklı olarak, şehirden havalimanına günü birlik gidip geleceklere, havalimanlarında çalışanlara, şehir başlangıç istasyonu ile havalimanı arasındaki güzergah üzerindeki yerleşim birimlerinde oturanlara (buralara da istasyonlar konulacağı varsayımıyla) hizmet verecektir. Yapabiliyorlarsa, örneğin Hong Kong'ta olduğu gibi başlangıç istasyonunda bagaj verilip biniş kartı alınabilecek, oradan da duraklamasız hava limanına erişecek, adına da Havalimanı Ekspresi denilen YHT düzeninde sistemler yapsınlar! En azından şimdi yapıyoruz dedikleri havalimanı metrolarında her 3 seferden birisini ekspres olarak havalimanına işletsinler!...
  • Sayın bakanım çağrınızı aldım.Bende güçlü ve istikrarlı bir Türkiye için varım.HAYIR diyor ve sizlerin izinden gidiyorum.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ulaştırma türlerinin birbiriyle entegrasyonunun çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları ile İstanbul Yeni Havalimanı'nın raylı sistemle şehir merkezlerine bağlanması için çalışmalar başlatıldı. Esenboğa Havalimanı'nın da şehir merkezine raylı sistemle bağlanması için bu yılın ilk yarısında ihale yapılacak." dedi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ulaştırma türlerinin birbiriyle entegrasyonunun önemli olduğunu ifade ederek, hiçbirinin diğerinden bağımsız olmadığını söyledi.

Ulaşım açısından ana koridorları birbirine bağladıklarını anlatan Arslan, "Yatırımcı da herhangi bir yere yatırım yaptığı zaman, 'ulaştırma türleri birbirine entegre mi, erişim kolay mı, yatırım yaptığımda oraya kolay gidebilir miyim, ürettiğim ürünü, başka pazarlara gönderebilir miyim?' diye bakıyor. Bu nedenle ulaştırma türlerinin birbiriyle entegrasyonu çok önemli. Bu pencereden bakarak, projeleri yapmaya çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"Esenboğa, şehir merkezine raylı sistemle bağlanacak"

Havacılık sektöründe önemli bir yol katettiklerini belirten Arslan, havalimanlarının raylı sistemlerle şehir merkezlerine bağlanmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Atatürk Havalimanı'nın raylı sistemle şehir merkezine bağlı olduğunu anımsatan Arslan, şöyle konuştu:

"Sabiha Gökçen Havalimanı'nın da raylı sistemle Kadıköy-Kaynarca-Kartal hattına bağlanması çalışmamız devam ediyor. Ankara'da Keçiören metrosunu hizmete sunduk. Bu hattın, yaklaşık 27 kilometre olan Esenboğa Havalimanı'na bağlanmasına ilişkin ihalesi, bu yılın ilk yarısında yapılacak. Böylece hem Esenboğa'yı hem de Yıldırım Beyazıt Üniversitesini Ankara'daki merkezi raylı sistem ağına bağlamış olacağız. Bununla da yetinmeyeceğiz. Bu hattı daha sonra Çubuk'a kadar uzatacağız. Bu hatla ilgili etüt çalışmalarına başladık. Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'ndan Kızılay'a bağlanmasıyla ilgili bugünlerde ihale sürecini başlatıyoruz. İnşallah 2 yıl içinde de diğer raylı sistemlerle entegre olacak şekilde uzatmış olacağız."

Arslan, Antalya'da EXPO kapsamında 5,5 ay gibi rekor sürede raylı sistemi hizmete sunduklarını bildirerek, böylece Antalya Havalimanı'nın, İzmir'de ise Adnan Menderes Havalimanı'nın raylı sistemle şehir merkezine bağlı olduğunu kaydetti.

"Yeni Havalimanı raylı sistemle şehir merkezine bağlanacak"

İstanbul yeni havalimanının raylı sistemle şehir merkezine bağlanmış olması gerektiğine işaret eden Arslan, Gayrettepe'den yeni havalimanına kadar olan 34 kilometrelik raylı sistemin ihalesinin sonuçlanmasının ardından yer tesliminin yapıldığını ve çalışmaların başladığını anlattı.

Yeni havalimanını, Halkalı'dan da raylı sistemle ana omurgaya bağlayacaklarını dile getiren Arslan, "Bunları ayrıca şehir içindeki diğer raylı sistemlerle de entegre edeceğiz ki insanlar havalimanından çıktığı zaman sadece istasyonda aktarma yaparak istediklere yere gidebilsinler." dedi.

Havalimanları şehir merkezlerine bağlanacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Halkalı ~ 5 yıl önce
Halkalı -Yenihavalimanı tren 2021 e kaldı:(

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Erkan pekmez ~ 5 yıl önce
Ankara esenboğa Turkiyenin Başkenti metro yok galiba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Niyazi ~ 5 yıl önce
Çubukdan sola dönün 150 km.cik bari metroyu bizim Beypazarınada getirin efendim.Ha inşaallah bu arada Gebze Haydarpaşa banliyosunun tamirine başlamanın 15.senei devriyesi yaklaşıyor!İnşaallah onuda açarız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kk ~ 5 yıl önce
Cok gec kalindi, 3uncu havalimanina gerekli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tabi manyakmısın ~ 5 yıl önce
Temcit pilavı çevir dur yıllardır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Esenboğa ~ 5 yıl önce
Esenboğa için en azından raylı sistem gelene kadar bir kaç ucuz ulaşım yolu sağlarsanız .. Belko yeterince zengin oldu zaten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İZMİR ~ 5 yıl önce
İZMİR GENE KENDİ HALLETTİ BU İŞİ DE AHHA CE HA PE ZİHNİYETİ İŞTE !!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 5 yıl önce
Ortaya atılan "havalimanını raylı sistemle şehir merkezine bağlıyoruz" algısı var. Tamam bağlasınlar. Ancak bilinsin ki bu raylı sistemler gerçek havalimanı yolcusuna (yani uçakla seyahat edenlere) en düşük oranda hizmet verecektir. Söz konusu raylı sistemler, ağırlıklı olarak, şehirden havalimanına günü birlik gidip geleceklere, havalimanlarında çalışanlara, şehir başlangıç istasyonu ile havalimanı arasındaki güzergah üzerindeki yerleşim birimlerinde oturanlara (buralara da istasyonlar konulacağı varsayımıyla) hizmet verecektir. Yapabiliyorlarsa, örneğin Hong Kong'ta olduğu gibi başlangıç istasyonunda bagaj verilip biniş kartı alınabilecek, oradan da duraklamasız hava limanına erişecek, adına da Havalimanı Ekspresi denilen YHT düzeninde sistemler yapsınlar! En azından şimdi yapıyoruz dedikleri havalimanı metrolarında her 3 seferden birisini ekspres olarak havalimanına işletsinler!...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ben ~ 5 yıl önce
Sen de bişeyi beğenmiyorsun
HAYIR ~ 5 yıl önce
Sayın bakanım çağrınızı aldım.Bende güçlü ve istikrarlı bir Türkiye için varım.HAYIR diyor ve sizlerin izinden gidiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Deeeh ~ 5 yıl önce
Anca gidersin.
Deeh ~ 5 yıl önce
Biraz kitap okusanız, biraz dünya siyasetini takip etseniz biraz aydın olsanız böyle abuk subuk cevaplar vermezsiniz. Durumunuz hakikaten çok vahim sizlerin.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000