11 Haziran 2018, Pazartesi 08:44:56

Havalimanında üst yapı çalışmaları başladı

Mersin'in Tarsus ilçesinde inşa edilen ve tamamlandığında 30 milyon yolcu kapasitesi ile Türkiye'nin ikinci büyük havalimanı olacak Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın üst yapı çalışmalarına başlandı.
  • Yarın biter Sayin Bakan oldu taxirut mesafesi kaç, kactane vor var ?kac tane İLS? Cat kaç ?Betonu pistte ve apronda kaclik kullanmışlar ? PCN kaç ? Pist başı ve sonları kaç ?Hakim yönü neresi Mania var mı? Dediğiniz 30 milyon yolcu sayısı neye göre?TİS bağlantı var mı? Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde DHMİ Teknik bir iş yapar Birakintiniz Ulaştırma Bakanlığı döneminde Bu zamana kadar yapmadınız bırakın söz sahibi olanlar konuşsun Binlerce Kez Teşekkürler DHMİ yapıyor DHMİ çalışıyor TÜRKİYE uçuyor
  • Açıldığı zaman Adana havalimanı kapanacak büyük ihtimal nedeni ise şehir içinde kaldığı için ve iki havalimanı arasında fazla bir mesafe olmayacak kapanması en doğru olanı
  • Açılınca mevcut Adana Havalimanı ne olacak peki
  • Gerçek anlamda ilk bölgesel havalimanınız olacaktı yıllardır yıllardır hala olamadı.

Mersin'in Tarsus ilçesinde inşa edilen ve tamamlandığında 30 milyon yolcu kapasitesi ile Türkiye'nin ikinci büyük havalimanı olacak Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın üst yapı çalışmalarına başlandı.

Türkiye‘nin ilk bölgesel, büyüklük bakımından da ikinci havalimanı unvanına sahip olacak Çukurova Bölgesel Havalimanı’nda inşaat çalışmaları sürüyor. Çukurova Havalimanı’nın 60 metre genişliğinde, her biri 3 bin 500 metre uzunluğunda iki pisti olacak. Proje kapsamında karayolu ve demiryolu bağlantısıyla yolcuların havalimanına kolay ulaşımları sağlanacak. Mersin ile Adana arasında otoyolun yanı sıra D-400 karayoluna havalimanından direkt bağlantı olacak. 40 metre genişliğinde 17 kilometrelik yol yapım çalışması da hızla sürüyor. Yine karayolu ile birlikte gelecek demiryolu hattı da projenin kapsamı içerisinde bulunuyor. Böylece Adana‘dan veya Mersin‘den çıkan yolcular rahatlıkla havalimanına ulaşabilecek.

İki pisti olacak

Her biri 3 bin 500 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde iki adet piste sahip olacak havalimanındaki çalışmalar görüntülendi. Beton dökme işleminin devam ettiği pistte hummalı bir çalışma yürütülürken, terminal binası da şekillenmeye başladı.

Bakan Elvan incelemelerde bulundu

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Vali Ali İhsan Su ile birlikte Tarsus ilçesinde yapımı devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu. Yüklenici firma temsilcilerinden çalışmalarla ilgili brifing alan Elvan, daha sonra inşaat sahasını gezdi, terminal binası ve ana pistteki betonlama çalışmalarını yerinde inceledi.

Elvan, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Çukurova Hava Limanı'nın 30 milyon yolcu kapasitesi ile Türkiye'nin ikinci büyük hava limanı olacağını söyledi. Hava limanında son derece yoğun bir çalışma yürütüldüğünü belirten Elvan, "Her hangi bir aksaklık söz konusu değil. Hedefimiz 2019 yılında Çukurova Bölgesel Hava Limanı'nın tüm Türkiye'nin hizmetine sunmak" dedi.

Havalimanı inşaatında alt yapı ile ilgili çalışmaların büyük oranda tamamlandığını dile getiren Elvan, "Şu anda ana pistin betonlama çalışmaları devam ediyor. İki pist olacak. Bunların biri ana pist, diğeri ise yedek olarak kullanılabilecek pist. Bunun dışında 9 adet taksi yolu olacak. Hem yolcu uçakları için bir apron olacak hem kargo uçakları için hem de özel uçaklar için birer apron olacak. Pistimizin uzunluğu 3 bin 500 metre ve 60 metre eninde olacak. Bu pistin altında yaklaşık 4 metre dolgu var. Bunların tamamı bitirilmiş durumda, apronların ve taksi yollarının alt yapısı bitirilmiş durumda. Sadece betonlama çalışması kaldı. Hava sıcaklığı nedeniyle daha çok gece betonlama çalışmaları yürütülüyor. İnşallah ağustos ayında alt yapı hemen hemen bitirilmiş olacak" ifadelerini kullandı.

"Üst yapı çalışmaları başladı"

Üst yapının da ihalesine çıkıldığını ve üst yapı çalışmalarına süratle başlandığını kaydeden Elvan, "Ana terminalde betonlama çalışması devam ediyor. Terminal binası 145 bin metrekarelik bir alana oturmuş durumda. Bunun anlamı, 500 bin metrekarenin üzerinde kapalı alan olacak demektir. 3 ile 5 kat arasında değişen bir terminal binamız olacak. Dolayısıyla 500 bin metrekare kapalı alan olacak ve Türkiye'nin ikinci büyük hava limanı olacak. O açıdan biz çok önemsiyoruz. Üst yapı ile ilgili de çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor" diye konuştu. 

Havalimanında üst yapı çalışmaları başladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Mersin'de ~ 10 ay önce
Yarın biter Sayin Bakan oldu taxirut mesafesi kaç, kactane vor var ?kac tane İLS? Cat kaç ?Betonu pistte ve apronda kaclik kullanmışlar ? PCN kaç ? Pist başı ve sonları kaç ?Hakim yönü neresi Mania var mı? Dediğiniz 30 milyon yolcu sayısı neye göre?TİS bağlantı var mı? Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde DHMİ Teknik bir iş yapar Birakintiniz Ulaştırma Bakanlığı döneminde Bu zamana kadar yapmadınız bırakın söz sahibi olanlar konuşsun Binlerce Kez Teşekkürler DHMİ yapıyor DHMİ çalışıyor TÜRKİYE uçuyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı çocuk ~ 10 ay önce
Açıldığı zaman Adana havalimanı kapanacak büyük ihtimal nedeni ise şehir içinde kaldığı için ve iki havalimanı arasında fazla bir mesafe olmayacak kapanması en doğru olanı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Xyz ~ 10 ay önce
Açılınca mevcut Adana Havalimanı ne olacak peki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adana Şakirpaşa Havalimanı ~ 10 ay önce
Malesefki bir Adanalı olarak üzülerek söylüyorum. Havalimanımız taşınıp mevcut yeri ranta kurban gidecek...
hala mı ~ 10 ay önce
Gerçek anlamda ilk bölgesel havalimanınız olacaktı yıllardır yıllardır hala olamadı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000