21 Mart 2021, Pazar 16:50:11

"Test ücretleri uçak biletinden daha pahalı!"

Turizm sezonun açılmasına sayılı günler kala ülke girişlerinde istenen koronavirüs testleriyle alakalı yeni bir öneri geldi.
  • gidiş test şart, geliş test şart Aşi şarti tiçaret olmuş. Yesinler
  • Resmen krizi fırsata çeviriyorlar. Çoğu ülke bu pcr testlerinden ekstra gelir elde etmeye başladı. Bazı turizm ülkeleri hotellere bile pcr testi yetkisi verdi ve ücretlendirme konusunda bir düzenleme yok. Kendi kafalarına göre 150-200 usd arası ücretler söylüyorlar hotelin yıldızı arttıkça fiyat da artıyor.
  • Asisiyla, testiyle, ilaciyla vs tamamen Korona diye bir sektor yarattilar. Dunya uyaniyor isyan ediyor artik bu ise, siz de uyanin ozgurluklerinizden bu kadar kolay vazgecmeyin.
  • vize konusunda da eşitlik olsun o zaman. test ücreti çok diye seyehatten vazgeçen turiste kaldık mı?

Turizm sezonun açılmasına sayılı günler kala ülke girişlerinde istenen koronavirüs testleriyle alakalı yeni bir öneri geldi.

Türk İsviçre Seyahat Acenteleri Birliği (TİSAB) Onursal Başkanı Hüseyin Samsunlu, PCR test ücretlerinin yüksek olması hatta neredeyse uçak bileti fiyatlarını geçmesi nedeniyle turizm sektörünün olumsuz yönde etkilendiğini ifade etti.

TİSAB Onursal Başkanı Samsunlu, "Türkiye ülkeye girişte getirdiǧi PCR test mecburiyeti nedeniyle hem turizmde hem de uçak seyahatlerinde daha da büyük bir darbe aldı. Test mecburiyetini nerdeyse birçok ülke uyguluyor. Ancak İsviçre'deki testler 140 ile 195 İsviçre Frankı arasında deǧişen fiyatlarda olduǧu için seyahatlerde caydırıcı olmaya başladı. Kendi vatandaşımızın bütçesine bile büyük bir etki yaptıǧı içın vatandaşlarımız bile mecbur olmadıkça, uçak bileti fiyatından daha fazla olan test ücretleri nedeniyle Türkiye’ye gitmiyor" dedi.

Samsunlu, PCR testleri yerine Antijen testi sonuçlarının kabul edilmesiyle ciddi bir hareketliliğin yaşanacağını vurguladı. Hüseyin Samsunlu, "Turizmde hattı müdafaa politikası başlaması çok faydalı olacaktır" diyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Bilindiǧi gibi diplomaside ülkeler arasında karşılık ilkesi vardır. Bu PCR testi konusunda ülkeler karşılıklı olarak birbirlerinden aynı testi yaptırmaları yöntemine gidebilirler. Örneǧin Türkiyeden,İsviçreye gelecek yolculardan İsviçre hükümeti Antigen Rapid hızlı testi kabul etmeye başladı. Bu Antigen hızlı Test ücretleri oldukça düşük ücretli. Eǧer Türkiye,İsviçre gibi hızlı Antigen testini ,İsviçreden ülkemize gelecek misafirlerden isterse,Türkiye’seyahat edeceklerin sayısında hızlı bir artış olacaktır.

Bu konuda atılacak adımlarda Otel+Acenta+Tur Operatörü gerektiǧinde çok yüksek olmayan hızlı test ücretini de üstlenebilecek böylelikle ülkemizde tatil yapmak isteǧi de artacaktır. Ayrıca hızlı test ülkemize varış noktasında yapılmasına imkan tanınırsa ekonomik olarak ülkemize büyük bir girdi saǧlanmasının da önü açılabilir. İsviçreden,Türkiye geleceklere hızlı Test yapılmasının Türkiye otoriteleri tarafından kabul edilmesi konusunda yapılacak girişimler,sektörümüze bir nefes aldıracaktır düşüncesindeyım.

Konunun Turizm Bakanlıǧı ve Saǧlık Bakanlıǧının gündemine alınması, Türk turizmine olaǧanüstü faydalar saǧlayacaǧına inanıyorum."

©AirportHaber.com
 

"Test ücretleri uçak biletinden daha pahalı!"

Facebook Yorum

Yorumlar

Grb ~ 3 yıl önce
gidiş test şart, geliş test şart Aşi şarti tiçaret olmuş. Yesinler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kriz ~ 3 yıl önce
Resmen krizi fırsata çeviriyorlar. Çoğu ülke bu pcr testlerinden ekstra gelir elde etmeye başladı. Bazı turizm ülkeleri hotellere bile pcr testi yetkisi verdi ve ücretlendirme konusunda bir düzenleme yok. Kendi kafalarına göre 150-200 usd arası ücretler söylüyorlar hotelin yıldızı arttıkça fiyat da artıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bos isler bunlar ~ 3 yıl önce
Asisiyla, testiyle, ilaciyla vs tamamen Korona diye bir sektor yarattilar. Dunya uyaniyor isyan ediyor artik bu ise, siz de uyanin ozgurluklerinizden bu kadar kolay vazgecmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vize ? ~ 3 yıl önce
vize konusunda da eşitlik olsun o zaman. test ücreti çok diye seyehatten vazgeçen turiste kaldık mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000