28 Temmuz 2020, Salı 09:45:35

Hava-İş'ten gündeme dair önemli açıklamalar

Türk Hava Yolları çalışanlarının bağlı olduğu yetkili sendika Hava-İş'ten gündeme dair önemli açıklamalar geldi.
 • 2018 te dolar 3.75 idi simdi 7!
 • 2018 maaşı kabulüm, ama o zaman ki doviz üzerinden
 • yolcuya bileti 2020 fiyatindan sat, calisanina 2018 den öde sonra kargo cok yaptık diye övün, (bedavaya taşıdın herhalde)
 • Artık Havaiş bitti.. Hepinizin gördüğü kadarıyla hakkımızı savunmaktan acizler. Havaiş te hala kalan varsa , çıkmaya başlasın. Belki akılları anca o zaman başlarına gelir de şirkete karşı hakkımızı savunmaya başlarlar yoksa yakında kçö yü bile arar olursunuz.
 • bir gün de uçak ta şöyle sesiniz çıkmaz ya en çok ona gülüyorum klavye delikanlıları sizi.
 • YAA ARKADAŞLAR ALIN TÜM MAAŞIMIZ SİZİN OLSUN..BEDAVAYA UÇALIM BİZ..ZATEN ŞÖFÖRÜZ..SİZ VE VE MÜDÜRLER KRALSINIZ..EN İYİ MAAŞI SİZ ALMALISINIZ..PİLOTLARA GEREK YOK..SİZ BU KAFAYLA MÜDÜRLERLE UÇAKLARIDA UÇURURSUNUZ...NE MAAŞMIŞ YAAA MAAŞIMIZI AĞZINIZDAN EKSİK ETMEDİNİZ..PEGASUS YADA SUNEX APTAL DİMİ PİLOTLARA BU İMKANLARI TANIRKEN...THY KAPTANLARA 5000+KÇÖ VEREREK UÇURSUN..YAĞLARINIZ ERİDİMİ..PARA ALMADAN UÇUYORUZ..NE DİŞ BİLENMİŞ PİLOTLARA VAYBEE..SALYALARINIZ AKIYOR...TEK BİR UÇUŞTA BİLE YAŞADIĞIMIZ NE RİSKLER VAR..AMA ŞİMDİ BİZDE YERDE RİSK ALIYORUZ DERSİNİZ..KİME DERSİNİZ GECE GÜNDÜZ 200 MİLYON DOLARLIK UÇAKTA YOLCULARLA HER TÜRLÜ RİSK ALAN VE EN UFAK HATASINDA LİSANSI ELİNDEN ALINAN PİLOTLARA SÖYLERSİNİZ..AMA EVDEN ÇALIŞAN KAPTANDAN FAZLA İMKANLARA SAHİP (MAİLE BİLE CEVAP YAZMAYAN KUMANDAYLA TV İZLEYEN) MÜDÜRLERE LAF SÖYLEMEZSİNİZ..ÇÜNKÜ HAVACILIKTA RİSKİ ALAN KABŞN KOKPİT DİİL..SİZİN GİBİ İNSANLAR VE MÜDÜRLER RİSK ALIYOR..PİLOT KARDEŞLERİM YAA LÜTFEN RİCA EDİYORUM..MAAŞ ALMAYALIM ZATEN HAKETMİYORUZ..MAAŞLARIMIZI BİZİM BU MAAŞLARIMIZI DİLLERİNE DOLAMIŞ İNSANLARA VERELİM DE LÜTFEN KURTULALIM ARTIK KONUŞMASINLAR...BAYDI BU PİLOT MAAŞI KONUŞMALARI...YETER ARTIK..KRAL SİZSİNŞZ ..SİZ ÇOK ÇALIŞIYOSUNUZ..PİLOTLAR GEREKSİZ
 • Kamyon-sen yine eline verilen metni yayımlamış.
 • Avrupa ucuşları 16 ekime kadar açmayacak.
 • Artık eskisi gibi olmayacak maaşlarda dahil şimdiden alışın boşuna yormayin o güzel beyninizi . Zamanında yedik içtik yeter artık karın tokluğuna
 • Sendikalar aidatları maaşlarıni koruyamadigi isciden değil bu yoklukta müdür olarak atananlardan alsınlar. Sirkette uçak ucmuyor özel kalem müdürü var yanına bide özel kalem operasyon müdürü atıyorlar.Sendikalarin tek kırmızı çizgisi var o da aidatlar. Ne sizin emeğiniz ne geçim kaygınız.

Türk Hava Yolları çalışanlarının bağlı olduğu yetkili sendika Hava-İş'ten gündeme dair önemli açıklamalar geldi.

"Pandemi sürecinde verilen görevleri sağlıklarını hiçe sayarak ailelerinin geçimlerini sağlamak için layıkıyla yerine getiren siz değerli üyelerimizi derinden etkilediğini biliyor ve aynı kaygıları bizler de taşıyoruz" ifadelerinin yer aldığı açıklamada Kısa Çalışma Ödeneği'nin işveren tarafından ticari olarak daha cazip görüldüğü belirtildi.

İşte Hava-İş tarafından yapılan o yazılı açıklama:

"Değerli üyelerimiz;

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda yaşanılan maddi ve manevi sorunları en makul şekilde çözümleyebilmek adına işveren ile  bir dizi görüşme gerçekleştirdik. Sizlere daha önceki bilgilendirme maillerimizde de bahsettiğimiz gibi bizler üyelerimizin başta çalışma koşulları, maddi ve manevi hakları olmak üzere süregelen belirsizliği sonlandırmak adına, işveren temsilcileri, siz değerli üyelerimiz ve kamuoyu ile iletişim kanallarını tümüyle açık tuttuk ve tutmaya devam ediyoruz.

Ancak işveren ile yapmış olduğumuz görüşmelerde tarafımıza şifahen iletilmiş teklifler haricinde işveren tarafından hiçbir resmi teklif verilmemiştir. Yapılan bu şifahi teklifler; maaşlarda 2018 Ocak ayı rakamlarına dönülmesi, ikramiyenin 4’ten 2’ye düşürülmesi ve bu anlaşmanın 2022 yılına kadar geçerli olmasını kapsıyordu. Tarafımıza iletilen bu teklifin resmi bir yolla iletilmesini ve bizimde bu teklifi üyelerimizle paylaşma talebimizi işveren yetkililerine her görüşmemizde ilettik. Resmi teklifin ısrarla iletilmemesi üzerine komisyon görüşmelerini sonlandırma kararı aldık. Bu esnada Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle KÇÖ’nün Temmuz ayı için uzatılması kararı verildi. Bu süreçte 26. Dönem TİS ile hak edilen 4. Dönem zamlarını %7,25 olarak almış olduk.

Aynı zamanda her ne kadar komisyonlarda bir ilerleme sağlanamamış olsa da iyi niyet çerçevesinde işveren ile görüşmelerimiz devam etmiştir. Yapılan görüşmelerde yaşanılan sürecin üyelerimiz için ciddi maddi ve manevi kayıplar oluşturduğunu ve bu süreci tüm üyelerimizle şeffaf bir şekilde değerlendirme talebimizi işverene defaten iletmiş bulunmaktayız. Bu durumun pandemi sürecinde verilen görevleri  sağlıklarını hiçe sayarak ailelerinin geçimlerini sağlamak için layıkıyla yerine getiren siz değerli üyelerimizi  derinden etkilediğini  biliyor ve aynı kaygıları bizler de taşıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde TBMM de kabul edilen kanun değişikliği ile Kısa Çalışma Ödeneğinin uzatılma yetkisi 31 Aralık 2020 tarihine kadar Sn.Cumhurbaşkanımıza verilmiştir. Bu yetki ile gerekli görülmesi halinde Kısa Çalışma Ödeneği Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından uzatılabilecektir.

Tüm bu gelişmeler ışığında işveren ile yapmış olduğumuz görüşmelerde son kararı değerli üyelerimizin vereceği bir takım maddeler üzerinde uzlaşmış olmamıza rağmen işverenin KÇÖ’nün devamı için kanundan kaynaklı olanağı kullanma niyetinde olduğunu görüyoruz. İşveren yetkilileri ile yapılan görüşmelerde  önceliğimizin istihdamın devamlılığı olduğunu ilettik ve bu konuda mutabakat sağladık. Bizler sizlerin temsilcisi olarak, yapılan görüşmelerde başta ücret olmak üzere aşağıdaki hususlarda sizlerin onayı ile mutabık kalabileceğimizi belirtmiş bulunmaktayız;

26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin şartlarından feragat etmeden sözleşmenin yürürlükte kalması (İkramiyelerin ikiye düşürülmemesi, pazar mesaisi, fazla çalışma ücretleri, yol ve harcırah ücretlerinin ödenmesi suretiyle);

 

 • Hiçbir sebeple işten çıkarmaların (toplu ya da bireysel) olmaması,
 • Yapılması muhtemel protokolde 5000 TL altında ücret alan hiçbir üyemize maaş indirimi uygulanmaması, ( A0 ve A1 Kadroları dâhil )
 • İşveren tarafından şifahen olarak iletilen 2018 Ocak rakamları yerine çalışılan birimler özelinde %25 - %40 arasında maaş indirimlerinin üyelerimiz tarafından onaylanması şartıyla anlaşma yapılabileceği,
 • Yapılması muhtemel protokol süresinin en fazla 6 aylık olması ve 6 ayda bir günün koşullarının değerlendirilip ihtiyaç halinde tekrar masaya oturulması,

işveren yetkililerine yapılan tüm görüşmelerde iletilmiştir.

Ancak geldiğimiz durumda üyelerimiz için belirsizlik anlamına gelen, devletin sırtına ek yükler bindirecek olan Kısa Çalışma Ödeneği işveren tarafından ticari olarak daha cazip görülmektedir.

Ülkemizin şanlı bayrağını göklerde dalgalandırmak gibi önemli bir misyonu yüklenmiş olan THY’nin yöneticileri bu misyonu daha da göklere çıkarmak yerine işçilere ve devlete ek yükler getirecek Kısa Çalışma modelini benimsemek istemesi anlaşılabilir değildir. Havacılığın ticari bir faaliyet olmaktan çok uçuş emniyeti temelli olduğu bilincini taşıyan üyelerimiz, içinden geçtiğimiz olağanüstü şartlarda her türlü fedakarlığı yapma taraftarı iken THY Yönetiminin süreci bilinmezliğe sürüklemesi en çok zararı Bayrak Taşıyıcımız, gözbebeğimiz THY markasına vermektedir. Bizler pandeminin tüm sıkıntılarının sadece üyelerimize yüklenmesini doğru bulmuyoruz. Sizlerinde bildiği gibi yaşanan bu belirsizlik ortamı çalışanları etkilemekte bu da uçuş emniyeti ve güvenliğini riske atmaktadır.

Buradan bir kez daha belirtmek isteriz ki, yaşanan bu belirsizlik ortamının bir an önce sona ermesi gerekmektedir. Daha önce yapılan  fedakârlıklar gibi belirlenen şartlarda bir protokol yapıp bayrak taşıyıcımızı daha yükseğe taşımaya hazır olduğumuzu, bu süreci siz değerli üyelerimizin onayına sunarak ve sizlerin desteği ile yürütmek istediğimizi bir kez daha belirtiriz. Devlete daha fazla yük olmanın bir çözüm olmadığını; işveren çalışan el birliği ile bu zor günleri atlatmanın çalışanlar açısından daha uygun olduğunu hatırlatırız. Daha önce de THY’nin yaşadığı her türlü zor zamanda yanında olduğumuz gibi bu sıkıntılı günlerinde de Hava–İş Sendikası olarak elimizi taşın altına koyma sorumluluğumuzu taşıyor ve taşımaya devam ediyoruz.

Saygılarımızla,
Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)"

Hava-İş'ten gündeme dair önemli açıklamalar

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (306)

Q ~ 7 ay önce
2018 te dolar 3.75 idi simdi 7!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
skpk ~ 7 ay önce
2018 maaşı kabulüm, ama o zaman ki doviz üzerinden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nacizane ~ 7 ay önce
yolcuya bileti 2020 fiyatindan sat, calisanina 2018 den öde sonra kargo cok yaptık diye övün, (bedavaya taşıdın herhalde)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sendika bitmiş ~ 7 ay önce
Artık Havaiş bitti.. Hepinizin gördüğü kadarıyla hakkımızı savunmaktan acizler. Havaiş te hala kalan varsa , çıkmaya başlasın. Belki akılları anca o zaman başlarına gelir de şirkete karşı hakkımızı savunmaya başlarlar yoksa yakında kçö yü bile arar olursunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
delikanlı ~ 7 ay önce
bir gün de uçak ta şöyle sesiniz çıkmaz ya en çok ona gülüyorum klavye delikanlıları sizi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PİLOT VE MAAŞI YETER ARTIK ~ 7 ay önce
YAA ARKADAŞLAR ALIN TÜM MAAŞIMIZ SİZİN OLSUN..BEDAVAYA UÇALIM BİZ..ZATEN ŞÖFÖRÜZ..SİZ VE VE MÜDÜRLER KRALSINIZ..EN İYİ MAAŞI SİZ ALMALISINIZ..PİLOTLARA GEREK YOK..SİZ BU KAFAYLA MÜDÜRLERLE UÇAKLARIDA UÇURURSUNUZ...NE MAAŞMIŞ YAAA MAAŞIMIZI AĞZINIZDAN EKSİK ETMEDİNİZ..PEGASUS YADA SUNEX APTAL DİMİ PİLOTLARA BU İMKANLARI TANIRKEN...THY KAPTANLARA 5000+KÇÖ VEREREK UÇURSUN..YAĞLARINIZ ERİDİMİ..PARA ALMADAN UÇUYORUZ..NE DİŞ BİLENMİŞ PİLOTLARA VAYBEE..SALYALARINIZ AKIYOR...TEK BİR UÇUŞTA BİLE YAŞADIĞIMIZ NE RİSKLER VAR..AMA ŞİMDİ BİZDE YERDE RİSK ALIYORUZ DERSİNİZ..KİME DERSİNİZ GECE GÜNDÜZ 200 MİLYON DOLARLIK UÇAKTA YOLCULARLA HER TÜRLÜ RİSK ALAN VE EN UFAK HATASINDA LİSANSI ELİNDEN ALINAN PİLOTLARA SÖYLERSİNİZ..AMA EVDEN ÇALIŞAN KAPTANDAN FAZLA İMKANLARA SAHİP (MAİLE BİLE CEVAP YAZMAYAN KUMANDAYLA TV İZLEYEN) MÜDÜRLERE LAF SÖYLEMEZSİNİZ..ÇÜNKÜ HAVACILIKTA RİSKİ ALAN KABŞN KOKPİT DİİL..SİZİN GİBİ İNSANLAR VE MÜDÜRLER RİSK ALIYOR..PİLOT KARDEŞLERİM YAA LÜTFEN RİCA EDİYORUM..MAAŞ ALMAYALIM ZATEN HAKETMİYORUZ..MAAŞLARIMIZI BİZİM BU MAAŞLARIMIZI DİLLERİNE DOLAMIŞ İNSANLARA VERELİM DE LÜTFEN KURTULALIM ARTIK KONUŞMASINLAR...BAYDI BU PİLOT MAAŞI KONUŞMALARI...YETER ARTIK..KRAL SİZSİNŞZ ..SİZ ÇOK ÇALIŞIYOSUNUZ..PİLOTLAR GEREKSİZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tatlibak ~ 7 ay önce
Kamyon-sen yine eline verilen metni yayımlamış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kahin ~ 7 ay önce
Avrupa ucuşları 16 ekime kadar açmayacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HİÇBİR ŞEY ~ 7 ay önce
Artık eskisi gibi olmayacak maaşlarda dahil şimdiden alışın boşuna yormayin o güzel beyninizi . Zamanında yedik içtik yeter artık karın tokluğuna

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atama ~ 7 ay önce
Sendikalar aidatları maaşlarıni koruyamadigi isciden değil bu yoklukta müdür olarak atananlardan alsınlar. Sirkette uçak ucmuyor özel kalem müdürü var yanına bide özel kalem operasyon müdürü atıyorlar.Sendikalarin tek kırmızı çizgisi var o da aidatlar. Ne sizin emeğiniz ne geçim kaygınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000