21 Şubat 2021, Pazar 14:47:30

Havadaki unvan krizinde yeni gelişme

Uçak Elektrik-Elektronik ve Uçak Gövde Motor bölümü mezunlarının unvan problemi için CHP'li Mahmut Tanal harekete geçti.
  • 15 sene önce eskişehir uçak bölümüne derece ile girdim. 5 senelik okulu bitirdim lise de ki teknisyen ünvanının bile altına düşüp eleman olduk. bu ülkenin adaletinden bişey olmaz. 15 senedir hakkın ırzına geçiliyor koca devlet sessiz . sebep ne açık ve net itü uçak mühendislerinin kartelini korumak tüm mühendislik koltuklarına kendi devrelerini alıp kolluyorlar.
  • İTÜ dışında kimseye mühendislik unvanı verilemez ve bu yetki sadece İTÜ lobisinin keyfine verilmiştir diye bir kanun yok maalesef. SHGM'nin yüksekögretim kurumlarının akademik unvanı ile ilgili hiçbir hukuki yetkisi yoktur. Bu kanunsuz unvanın sebebi Mesleki Yeterlilik Kurumu değildir. Zira bu kurumda kiler de Eleman unvanının 2 yıllık sözel bölümlere verildiğini bilirler. Bütün mezunlar, KPSS'ye görememe, kanunsuz unvan nedeniyle yaşadığı maddi ve manevi sıkıntılar gibi anayasal hak ihlalleri için dava açmalıdır. İTÜ'den Can Erel'in neler yaptığını herkes öğrendi artık
  • Hangi müşteriymiş bu kadar sektörden uzak :D
  • askerlik anısını anlatırken diyor ya hani; sahne alıyorum habire plaket plaket, ertesi gün paspas elimde. İşte aynısı uçak teknisyenlerinde oluyor. Uçuşa gidiyorum üniforma falan, dış istasyonda herkes mühendis diyor falan; Türkiyeye geliyorum üzerimde tulum
  • Makine mühendisiyim. Meslek lisesi uçak bakım alanında uçak gövde motor öğretmeni olrak çalışıyorum. Uçak gövde motor bölümü 4 yıllık bir bölüm olduğundan ve içeriğinde de mühendislik dersleri olduğundan ve ilave olarak haliyle uçak dersleri olduğundan bu bölüm mezunlarına kesinlikle uçak bakım mühendisi ünvanı verilmelidir. Bu bir haktır
  • Bu ülkenin cumhurbaşkanının üniversite diploması yok. Diplomasi olan gençlere de eleman unvanı veriliyor. Muz cumhuriyeti.
  • Yazılanları okudumda, çoğu yazı seviyesiz ve içériği bom boş olmuş.Kim ne unvanla veya sıfatla çalışıyor olsun, önce bir birimize saygı duymalıyız Bu konui ile ilgili kurumlar, Mesleki yeterlilik kurumu ve SHGM'dir.YÖK bu iki kurumdan görüş alır ve ona göre de açıklams yapar.Peki SHGM nin görüşü nedir? gidip SHGM nin web sayfasına bakarsak uçak bakım teknisyeni diye ifade etmiştir.Peki diğer resmi kurumun görüşü nedir? maalesef eleman diye bahseder.YÖK'te görüşünü buradan alır. Peki ne yapılması gerekiyor.Madem biz AB kriterlerini getirmekle hükümlü devletiz.AB sivil havacılık otoretisi ne diyorsa, bizde onu uygulamalıyız.Yani Aircraft maintenance engineer.Peki bunu uygulaması gereken resmi kurum kim olmalı? tabi ki bizim sivil havacılık otoretisi olan SHGM ve sonrasında da YÖK Aklımıza şu soru gelmeli! mühendislik eğitimi veren fakülteler ne olacak? onlar mühemdislik diplomalarındaki ünvan aynı kalacak.Peki bu işi kim veya kimler çözer? ulaştırma bakanlığı ve milli eğitim bakanlığı oturup konuşup kararname ile çözerler, görüş almak için AB kriterlerini yerine getirmeden hangi kurum sorumlu ise oradan görüş alınır.Tşk.
  • Dhmi apron trafik ve buro memurlarinin da ünvan sorunu cozulmeli biz siradan memur degiliz havacilik idare memuru unvani verilip aim lisansi verilmeli
  • Büyük sorun inşallah halledilir
  • Bu arkadaslar muhendis mufredstinda okuyuorlar ve Ucak Bakim Muhendisi olarak Mezun olabilirler. Zaten insani okul muhendis yapmaz, Muh olmak icin gerekli donanimi verir. Ister ucak muh mezun ol ister ucak bakim muh. Sektorde bu isi pratik yaptiktan sonra muh olursun.. burda onemli olan 4 yil icindeki mufredatir. Ben baktim, direk muh Dersleri aliyorlar.

Uçak Elektrik-Elektronik ve Uçak Gövde Motor bölümü mezunlarının unvan problemi için CHP'li Mahmut Tanal harekete geçti.

CHP İstanbul Milletvekili Tanal, söz konusu bölüm mezunlarının “Uçak Bakım Mühendisi” unvanına sahip olmaları için kanun teklifi hazırladı.

CHP’li vekilin hazırladığı kanun teklifi, Havacılık Yüksekokulu ve Havacılık Uzay Bilimleri Fakültesi’nin Uçak Elektrik-Elektronik Bölümü ve Uçak Gövde-Motor Bölümü’nün lisans programını tamamlayan kişilerin, “Uçak Bakım Mühendisi” unvanına sahip olmasını öngörüyor.

‘ELEMAN’ DİYE DÜŞÜK ÜCRET ALIYORLAR, KAMUYA ATANAMIYORLAR

CHP’nin hukukçu vekili Mahmut Tanal’ın imzasını taşıyan 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin gerekçesinde, üniversitede 1 yılı hazırlık olmak üzere toplam 5 yıl öğrenim gören uçak elektrik-elektronik bölümü mezunlarına “Eleman” unvanının verilmesinin hukuka ve hakkaniyete açıkça aykırı olduğu belirtildi.

Türkiye’deki bazı bazı üniversitelerde “Uçak Elektrik-Elektronik” bölümünden mezun olmak için “Uçak ve Uzay Mühendisliği” bölümü öğrencilerinden daha fazla kredi ile ders almaları gerektiğinin aktarıldığı gerekçede, “Daha yoğun ve daha fazla ders ile mezun olan Uçak Elektrik-Elektronik bölümü mezunları, mühendis unvanına sahip olamamalarından dolayı yöneticilik kadrosuna gelememektedirler. Unvan farkından dolayı daha az ücretlere çalıştırılmaktadırlar. Bu durum Uçak Elektrik-Elektronik mezunu kişilerin önüne haksız bir set çekildiğinin göstergesidir. Yine ‘uçak bakım elemanı’ olarak kamu personeli istihdam edilmediği için bu unvana sahip kişiler istihdam problemi de yaşamaktadır. Her ne kadar uçak bakım elemanı mezunu veren üniversite sayısı artmış ise de bahsedilen problemlerden dolayı mesleği icra eden kişilerde motivasyon eksikliği yaşanacağı aşikardır” ifadelerine yer verildi.

DİĞER ÜLKELERDE ‘MÜHENDİS’ DENİLİYOR

Birçok ülkede uçak bakım elemanlarının mezun olduğu bölüm ile eşdeğer müfredata sahip olan bölümlerin, Uçak Bakım Mühendisi, Uçak/Havacılık Elektrik Elektronik Mühendisi şeklinde adlandırıldığının kaydedildiği gerekçede, “Dolayısıyla ülkemizde de hak kaybı yaşanmaması ve emeklerinin karşılığını alabilmeleri için uçak bakım elemanlarının unvanları, ‘uçak bakım mühendisi’ olarak değiştirilerek kanunlaştırılmalıdır” denildi.

Havadaki unvan krizinde yeni gelişme

Yorumlar Tüm Yorumlar (93)

dereceli eleman ~ 3 yıl önce
15 sene önce eskişehir uçak bölümüne derece ile girdim. 5 senelik okulu bitirdim lise de ki teknisyen ünvanının bile altına düşüp eleman olduk. bu ülkenin adaletinden bişey olmaz. 15 senedir hakkın ırzına geçiliyor koca devlet sessiz . sebep ne açık ve net itü uçak mühendislerinin kartelini korumak tüm mühendislik koltuklarına kendi devrelerini alıp kolluyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hukuk ~ 3 yıl önce
İTÜ dışında kimseye mühendislik unvanı verilemez ve bu yetki sadece İTÜ lobisinin keyfine verilmiştir diye bir kanun yok maalesef. SHGM'nin yüksekögretim kurumlarının akademik unvanı ile ilgili hiçbir hukuki yetkisi yoktur. Bu kanunsuz unvanın sebebi Mesleki Yeterlilik Kurumu değildir. Zira bu kurumda kiler de Eleman unvanının 2 yıllık sözel bölümlere verildiğini bilirler. Bütün mezunlar, KPSS'ye görememe, kanunsuz unvan nedeniyle yaşadığı maddi ve manevi sıkıntılar gibi anayasal hak ihlalleri için dava açmalıdır. İTÜ'den Can Erel'in neler yaptığını herkes öğrendi artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Customer ~ 3 yıl önce
Hangi müşteriymiş bu kadar sektörden uzak :D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doktor ~ 3 yıl önce
Bahsedilen Uçak/Havacılık/Elektrik Elektroniği ve Uçak Gövde Motor bölümleri, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinde. Uçak Mühendisliği de mezkûr fakültede. Aynı fakültedeki teknik bölümler kanunen aynı unvanı alırlar. Uçak Mühendisliği Tıp Fakültesinde olsaydı hemşirelere de doktor diyelim saçmalığı bir anlam ifade edebilirdi
Cem yılmaz ~ 3 yıl önce
askerlik anısını anlatırken diyor ya hani; sahne alıyorum habire plaket plaket, ertesi gün paspas elimde. İşte aynısı uçak teknisyenlerinde oluyor. Uçuşa gidiyorum üniforma falan, dış istasyonda herkes mühendis diyor falan; Türkiyeye geliyorum üzerimde tulum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ramazan ~ 3 yıl önce
Makine mühendisiyim. Meslek lisesi uçak bakım alanında uçak gövde motor öğretmeni olrak çalışıyorum. Uçak gövde motor bölümü 4 yıllık bir bölüm olduğundan ve içeriğinde de mühendislik dersleri olduğundan ve ilave olarak haliyle uçak dersleri olduğundan bu bölüm mezunlarına kesinlikle uçak bakım mühendisi ünvanı verilmelidir. Bu bir haktır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rte ~ 3 yıl önce
Bu ülkenin cumhurbaşkanının üniversite diploması yok. Diplomasi olan gençlere de eleman unvanı veriliyor. Muz cumhuriyeti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
avionic ~ 3 yıl önce
Yazılanları okudumda, çoğu yazı seviyesiz ve içériği bom boş olmuş.Kim ne unvanla veya sıfatla çalışıyor olsun, önce bir birimize saygı duymalıyız Bu konui ile ilgili kurumlar, Mesleki yeterlilik kurumu ve SHGM'dir.YÖK bu iki kurumdan görüş alır ve ona göre de açıklams yapar.Peki SHGM nin görüşü nedir? gidip SHGM nin web sayfasına bakarsak uçak bakım teknisyeni diye ifade etmiştir.Peki diğer resmi kurumun görüşü nedir? maalesef eleman diye bahseder.YÖK'te görüşünü buradan alır. Peki ne yapılması gerekiyor.Madem biz AB kriterlerini getirmekle hükümlü devletiz.AB sivil havacılık otoretisi ne diyorsa, bizde onu uygulamalıyız.Yani Aircraft maintenance engineer.Peki bunu uygulaması gereken resmi kurum kim olmalı? tabi ki bizim sivil havacılık otoretisi olan SHGM ve sonrasında da YÖK Aklımıza şu soru gelmeli! mühendislik eğitimi veren fakülteler ne olacak? onlar mühemdislik diplomalarındaki ünvan aynı kalacak.Peki bu işi kim veya kimler çözer? ulaştırma bakanlığı ve milli eğitim bakanlığı oturup konuşup kararname ile çözerler, görüş almak için AB kriterlerini yerine getirmeden hangi kurum sorumlu ise oradan görüş alınır.Tşk.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beğen ~ 3 yıl önce
Yanlışlıkla beğenme butonuna bastım
Dhmi apron trafik ~ 3 yıl önce
Dhmi apron trafik ve buro memurlarinin da ünvan sorunu cozulmeli biz siradan memur degiliz havacilik idare memuru unvani verilip aim lisansi verilmeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İbrahim ~ 3 yıl önce
Büyük sorun inşallah halledilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sadece egitim muftedatinabakmak yeterli ~ 3 yıl önce
Bu arkadaslar muhendis mufredstinda okuyuorlar ve Ucak Bakim Muhendisi olarak Mezun olabilirler. Zaten insani okul muhendis yapmaz, Muh olmak icin gerekli donanimi verir. Ister ucak muh mezun ol ister ucak bakim muh. Sektorde bu isi pratik yaptiktan sonra muh olursun.. burda onemli olan 4 yil icindeki mufredatir. Ben baktim, direk muh Dersleri aliyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000