22 Şubat 2024, Perşembe 09:26:04

Havada Korsan ATC Tehlikesi!

Somali ve Somaliland arasındaki hava sahası kontrolü üzerine yaşanan anlaşmazlık, hava trafiği için karmaşık bir duruma neden oluyor.
  • Emin bazı ülke ATC'lerinden daha iyi kotarmışlardır durumu. En azından, 3bin feette 10 mil uçurtmaya kalkmazlar.

Somali ve Somaliland arasındaki hava sahası kontrolü üzerine yaşanan anlaşmazlık, hava trafiği için karmaşık bir duruma neden oluyor.

OpsGroup'un hafta sonu paylaştığı bilgilere göre, Doğu Afrika'nın yoğun hava sahasında, Mogadişu uçuş bilgi bölgesi (FIR) frekanslarında sahte kontrolcülerin faaliyet gösterdiği ve gerçek sektör kontrolörünün talimatlarına aykırı emirler verdiği bildiriliyor. Bu sahte talimatlar, özellikle Mogadişu hava sahasının kuzey kısmını etkiliyor ve Hargeisa'dan yayıldığı tespit edilmiş durumda.

Somaliland, uluslararası alanda tanınmayan bir devlet olmasına rağmen, 1991'den bu yana Somali'den ayrı olarak özerk bir şekilde yönetiliyor ve bağımsızlık talebiyle hareket ediyor. Ancak, Ocak ayında Somaliland'ın Etiyopya ile imzaladığı anlaşma, Kızıldeniz liman haklarını kabul etmesi karşılığında resmi tanıma talebinde bulunması, Somali hükümeti tarafından kınandı. Bu durum, Mogadişu Kontrolü'nün Somaliland üzerindeki hava trafiğini kısmen engellemesiyle bir tepkiye yol açtı. Bunun üzerine Somaliland, iddia ettiği topraklar üzerinde hava sahası kontrolünü ilan etti.

Ancak, sahte ATC iletimleri, resmi kontrol merkezinden farklı olarak tasarlanmış ve Mogadişu hükümeti tarafından sorumluluğu kabul edilmesi için kafa karışıklığı yaratmayı amaçlıyor.

Bu durum, Doğu Afrika'nın önemli hava rotalarından biri olan bu bölgedeki hava trafiğini etkiliyor. Yemen ve Eritre ile Etiyopya'nın Tigray bölgesi gibi diğer bölgeler, uçuşlara kapatılmış durumda.

Somali, daha önce Birleşmiş Milletler aracılığıyla sağlanan bir anlaşmadan geri çekilmiş ve Somaliland ile hava sahasının ortak yönetimini reddetmişti. Bu, bölgedeki hava sahası konusundaki belirsizliği arttırdı.

©AirportHaber.com

Havada Korsan ATC Tehlikesi!

Yorumlar

Hahahaa ~ 2 ay önce
Emin bazı ülke ATC'lerinden daha iyi kotarmışlardır durumu. En azından, 3bin feette 10 mil uçurtmaya kalkmazlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türkçe öğren önce ~ 2 ay önce
Hasetinden çatla oe :)))
Dün yine seni andım ~ 2 ay önce
gözlerim doldu O tatlı günlerimiz bir anı oldu Ayrılık geldi başa, katlanmak gerek Seni çok çok özledim, arkadaşım eşek
Ağzını topla ~ 2 ay önce
Bu paraya bu kadar şoför kardeş.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000