15 Eylül 2020, Salı 08:52:29

Havada işler tersine döndü

Getirilen yeni karantina önlemleriyle Avrupa’da hava yollarının iyileşme süreci darbe aldı

Getirilen yeni karantina önlemleriyle Avrupa’da hava yollarının iyileşme süreci darbe aldı.

Bölgedeki hava yolu trafiğini denetleyen Eurocontrol’e göre, Avrupa’da hava yollarındaki canlanma, aniden tersine döndü. Eurocontrol ülkeler arasındaki koordinasyonu sağlayamamanın yolcu güvenini düşürdüğünü ve önemli bir sektörü zedelediğini açıkladı.

Brüksel merkezli Eurocontrol’ün yaptığı açıklamaya göre, uçuşların sayısı 6 milyon olacak. Bu rakam 2019’a kıyasla %55’lik bir düşüşe işaret ediyor. Aynı zamanda tüm dünyada uçuşların durma noktasına geldiği nisan ayındaki tahmininden de bir milyon aşağıda.

Eurocontrol Genel Müdürü Eamonn Brennan yapılan açıklamada, ülkeler arasında uçuşların yeniden başlatılmasına dair koordinasyon kurulamamasının karmaşaya neden olduğunu ve insanların uçuşlarını iptal ettiğini söyledi ve “şimdi geriye gidiyoruz ve bu gerçekten tüm sektör için endişe verici” dedi.

Avrupalı hava yolu şirketlerinin, trafikte yaz sonu için beklediği artış gerçekleşmedi. Zira pandemi devam ediyor ve ülkeler seyahat konusunda birçok kısıtlama getiriyor. Eurocontrol, ağustos ayında bir miktar iyileşme sağlandıktan sonra, uçuşların ocak ayında %40 oranında bir düşüş göreceğini açıkladı. Bu oran Eurocontrol’ün aynı dönem için daha önce yaptığı tahminden %20 daha fazla.

Eurocontrol, korona virüs testlerinde düzen sağlamanın ve genel ölçüm kriterlerinin daha kestirilebilir bir ortam yaratacağını ve talebi arttıracağını söyledi. Bu koşullar altında hava yolu şirketleri kapsamlı kısıtlamalarda ve karantina önlemlerinde gerçekleşecek artıştan daha az etkilenebilir.

Ulaştırmadan Sorumlu Avrupa Birliği Komisyon Üyesi Adina Valean yaptığı açıklamada, havaalanlarındaki park alanlarının kullanımı için, mevcut ‘kullan ya da kaybet’ kurallarını askıya alan kararın 27 Mart’a kadar uzatılmasına yönelik teklif vereceğini söyledi.

24 Ekim tarihinde sona ermesi beklenen yönetmeliğin süresinin uzatılması birçok havayolu tarafından olumlu karşılanacak. Ancan Wizz Air Holdings Plc gibi daha hızlı iyileşme gösteren şirketlerin daha kalabalık olan havaalanlarında park alanı bulmada sıkıntı yaşayabileceği tahmin ediliyor.

Havada işler tersine döndü

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000