22 Haziran 2022, Çarşamba 11:21:33

Havada gerilim tırmanıyor

Çin-Tayvan gerilimi tırmanıyor! Onlarca savaş uçağı havalandı, gözler ABD'ye çevrildi.
  • Yerinde olsam Amerika'ya asla guvenmem Ukrayna örneği var

Çin ile Tayvan arasındaki gerilim ABD Başkanı Joe Biden'ın açıklamaları ile zirveye tırmandı. Çin dün 29 savaş uçağı ile Tayvan hava savunma sahasına girerken Tayvan Güvenlik güçleri alarma geçti ve savaş uçaklarıyla füze sistemlerini devreye soktu. Şimdi gözler Tayvan'ı savunma konusunda güvence veren Washington yönetimine çevrildi...

Çin'den havalanan 29 adet savaş uçağının Tayvan'ın hava savunma tanımlama sahası (ADIZ) ilan ettiği bölgeye girmesi ile Tayvan güvenlik güçleri alarma geçti. Çin uçaklarının ihlali sonrası Tayvan savunma jetlerini ve füze sistemlerini devreye soktu.

ONLARCA SAVAŞ UÇAĞI HAVALANDI

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ihlal yapan uçaklar arasında 17 avcı uçağı, altı H-6 bombardıman uçağı, erken uyarı uçakları ve bir adet havada yakıt ihmali uçağının olduğu belirtildi. Bakanlığın yayınladığı haritaya göre, uçaklardan bazıları Pratas'ın kuzey doğusundaki bir bölgede uçtu, bazıları ise Tayvan'ı Filipinler'den ayıran Bashi Kanalı'na ve Pasifik'e uçtu ve geldikleri rotadan Çin'e geri döndüler.

Tayvan savaş uçakları ihlal yapan jetleri uyarmak için havalanırken, Çin savaş uçakları Tayvan'ın füze sistemleri ile izlendi.

"AMAÇLARI TEPKİMİZİ ÖLÇMEK"

Çin'in hamlesi Pekin'in geçen ay 30 uçakla yaptığı ihlal sonrası en büyük ihlal olarak kayıtlara geçti. Tayvan, Çin'in sürekli yaptığı ihlallerin arkasındaki nedenin hava kuvvetlerini yıpratmak ve kendilerinin tepkilerini ölçmek olduğunu iddia ediyor.

Geçmişte bu tür hareketlerin ülkenin egemenliğini korumayı amaçlayan tatbikatlar olduğunu iddia eden Çin'den konuya ilişkin henüz bir yorum gelmedi.

Havada gerilim tırmanıyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Tayvanin ~ 2 ay önce
Yerinde olsam Amerika'ya asla guvenmem Ukrayna örneği var

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000