08 Mayıs 2021, Cumartesi 09:43:47

Havada gergin dakikalar...

F-35'ler ve Rus jetlerinin ilk kez karşı karşıya geldiği bölgede bir yolcu uçağı haber vermeden rotadan saptı, 60 saniyelik gerilim şok etkisi yarattı.

ABD'nin başını çektiği 26 NATO ülkesinin savaş oyununda ilk tehlikeli yakınlaşma gerçekleşti, on binlerce askerin yer aldığı son çeyrek asrın en büyük gerilim hattı binlerce kilometrelik bir alana yayıldı.

Karadeniz kıyısındaki Romanya ve Bulgaristan'dan havalanan helikopterlerin ardından, bu kez Rus medyası bir ABD insansız hava aracının Rusya ordusuna ait savaş gemisine yaklaştığını yazdı.

Rusya lideri Vladimir Putin, 2014 yılında el koyduğu Kırım çevresinde Ukrayna ve Batılı ülkelere geçtiğimiz ay büyük bir gözdağı verdi, birçok savaş gemisini de Defender Europe 21 tatbikatına karşılık Karadeniz'de bıraktı.

ABD'ye ait stratejik drone RQ-4 Kırım yakınlarındaki bir Rus savaş gemisinin çevresinde görüldü. Yerel medyadaki haberlere göre, ABD keşif drone'u Rus hava savunma savunma sistemleri tarafından tespit edildi.

ABD'nin Estonya'da Rusya sınırına 100 kilometre mesafedeki Tapa üssünden füzeler ateşlemesi ise, beklendiği gibi Moskova'yı kızdırdı. Kremlin'e yakın medya, füzelerin doğrudan Rusya'ya karşı fırlatıldığını savundu.

BALTIK DENİZİ ÜSTÜNDE GERİLİM

Defender Europe 21 için Estonya'ya iniş yapan İtalyan F-35 jetleri ise, ilk kez Baltık Denizi üzerinde Rus savaş uçaklarıyla karşı karşıya geldi. Rus ordusu, F-35'lerin önünü Su-35'le kesmeyi denedi.

TELSİZ BAĞLANTISI KURULAMADI

Estonya ise, Rusya'ya ait bir Il-96 uçağının yaklaşık bir dakika boyunca Baltık Denizi'nde bulunan Vaindloo adası çevresinde hava sahasını ihlal ettiğini belirterek Moskova yönetimini protesto etti.

Estonya ordusuna göre, Rus uçağı Baltık Denizi üzerine gelmeden önce Talin yönetimine bilgi vermedi. Ayrıca Estonya Havacılık İdaresi'ylede telsiz irtibatı kurmayı başaramadı.

Rusya Büyükelçisi Alexander Petrov olayın ardından Estonya Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı ve hava sahasının yaklaşık 15 kilometre ihlal edilmesinin 'ciddi bir olay' olduğu Moskova'ya iletildi.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Baltık Deniz'ndeki küçük ada Vaindloo'nun Rus yolcu ve savaş uçaklarının hava koridorunun yanında olduğunu aktarıyor.

Rusya, St. Petersburg ile Avrupa'nın ortasındaki toprağı Kaliningrad arasındaki uçuşları, söz konusu hat üzerinden gerçekleştiriyor. Estonya, Rus uçaklarının son bir yılda defalarca hava sahasını ihlal ettiğini belirtiyor.

Havada gergin dakikalar...

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000