30 Mart 2020, Pazartesi 21:42:40

Havacılık sektörüne Koronavirüs tavsiyesi

İskenderun Teknik Üniversitesi Havacılık Yönetimi Öğretim Görevlisi Harun Yılmaz, Koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlanan havacılık sektörüne tavsiyelerde bulundu.
  • Değerli hocamızın yaptığı sayısız çalışmaların, gayretlerinin ve sektör adına verdiği uğraşların değeri her ne kadar bilinmesede birebir eğitim almış öğrencisi olarak, verdiğiniz tavsiyeleri önemsiyoruz.
  • Kendisini havacilik sektorune adamis bu konuda sayisiz calismasi olan sayisiz ogrenci yetistiren bir hocamizin tavsiyesini dinliyemiyecek kadar zihni bos nefretle konusan bir topluluk var bu arkadaslara benimde tavsiyem sudur ki insanlara onyargi ile yaklasmayin emeklerini hic etmeyin..
  • Alakasız bir yazı olmuş
  • Özellikle yöneticilerin çalışanlar ile telefon görüşmeleri yapması tavsiyesi ile anket önerisi değerli. Anket konusuna, canlı anketi ilave etmek isterim. Eğer yöneticiler ve şirket böyle kriz anlarını şeffaf bir iletişime çevirirseler, kendisine sevgi ve saygı ile bağlı çok verimli bir çalışan portföyüne ulaşabilirler. Bunun için liderlere ihtiyaç vardır. Nitekim Lufthansayı 10 yıl sonra yönetecek kadro şu an LOADING. Umarım bir gün bizim de böyle uzun vadeli planlar yapılan sistemlerimiz olur. Eline sağlık değerli Hocam. Emek vermişsin. Sen yukardaki arkadaşlara bakma, onlar altın kafeste hapsolmuş ve ruhları en çok sevdikleri tarafından öldürülmüş insanlar. Allah yardım etsin böyle eleştiriler yapan canlara. Sevgiler
  • nasıl bir seviye? nasıl bir içerik? nasıl bir yazı? yazık tek kelimeyle yazık!!!!
  • Standart atmosfer basıncında yapılan deneyler ve goruslere ornekler... Universiteler ve gerçek sektor arasındaki farkları goren hocalar olsa gerek bu universitelere...
  • Sektörde yöneticilik seviyesine ulaşmayanlar kesin şekilde akademisyen olarak kabul edilmemeli. Olaya çok uzaklar maalesef. 1-2 sene çalışan da kendisini tecrübeli saymamalı...
  • Dişe dokunur olsa iyiydi.
  • Ya ne olur şurada her yazıyı yayınlamayın. Bu ilkokul çocuklarına sabah törenlerinde verilen bilgilerle eşit seviyede bir yazı olmuş. Değerli görevli umarım bunları üniversiede anlatmıyordur. Sonra neden herkes üniversitelere güvenmiyor diye birbirimize soruyoruz. Yazık hem de çok yazık
  • İskenderun Teknik Üniversitesi’nden sonrasını okumadım.

İskenderun Teknik Üniversitesi Havacılık Yönetimi Öğretim Görevlisi Harun Yılmaz, Koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlanan havacılık sektörüne tavsiyelerde bulundu. 

İşte Yılmaz'ın havacılık sektörüne çözüm tavsiyeleri ve çözüm önerileri;

2020 Mart sonu itibariyle, tüm dünyada hayatın durma noktasına geldiğini söylemek herhalde yanlış olmaz. Virüs yayıldıkça ve hayatını kaybedenlerin sayısı arttıkça insanoğlu daha da tedirgin olmaktadır. Bunun yanında iyileşmelerin yaşanması ve topyekün bir mücadele ile durumun kontrol altına alınmasıyla insanlarda bir rahatlama belirtisi görülmeye başlandı. Virüs tüm sektörleri durma noktasına getirdi. Üretim ve hizmet sektörleri neredeyse % 20 lik bir kapasite ile çalışabilmektedir. Bu sektörlerin başında da ulaştırma gelmektedir.

Ulaştırma sektörü yolcu ve kargo taşımacılığının yapıldığı bir sektör. Ulaşım sektörünün durması demek hayatın durması demek anlamına geliyor. Üretim sektörü kadar önemli olan o ürünün dağıtılması yani ulaşımıdır. Hava taşımacılığı sektörü kara, deniz ve demir yoluna göre virüsten en çok etkilenen ulaşım alt sektörüdür. Uçakların yerde olması (uçamaması)ndan dolayı hava taşımacılığı sektörünün tüm paydaşları olan üretim, havayolu taşıyıcıları, havalimanı ve terminal işletmecileri, yer hizmetleri firmaları, hava seyrüsefer kurum ve kuruluşları ile eğitim birimleri faaliyetlerini durdurma noktasına getirmiştir. Bu bir kriz. Bu kriz birçok çalışanın iş kaybına uğramasına ve yine birçok işletmenin de belki iflasına sebep olacaktır. Devlet destekli kurum ve kuruluşların yanında finansal gücü yüksek olan ve kriz günlerini önceden öngörüp hazırlıklı olan işletmeler bu krizi ciddi kayıplar ile birlikte bir şekilde atlacaktır. Ancak finansal gücü zayıf olan veya kriz günlerini hiç hesaba katmayan, öngörmeyen hazırlıksız firmalar ise hayatta kalma konusunda pek başarılı olamayacaklardır. Demek ki krizin olmadığı zamanlarda işletmelerin kötü günleri gözeterek iyi bir finansal gücünün de olması bir elzem haline gelmiştir.

Krizin aşılması için koordineli bir çalışma, işbirliği ve tabi ki devlet desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında havacılık sektöründe yer alan işletmelerin kriz günlerinde çok ciddi adımlar atması gerekiyor. Birincisi çalışanların işkaybına uğramaması birinci öncelik olmalı. Ücretlerde, en azından kriz zamanlarında, daha adil bir dağıtıma gidilmelidir.

Devletlerin almış olduğu sokağa çıkma veya evinde kal uyarılarını da çok ciddiye alarak hareket etmek gerekiyor. Bu anlamda dönüşümlü çalışma sistemi çok uygun.

Havacılık sektöründe faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve işletmelerin şu zamanları çok iyi değerlendirmesi gerekmektedir. Peki neler yapılabilir?

Personelin çoğunun evinde olmasından dolayı;

Uzaktan Eğitim. Uzaktan eğitim yapılarak personelin mesleki bilgisinin artması sağlanabilir. Ayrıca yabancı dil ve kişisel gelişim eğitimleri de personelin gelişimine önemli katkıda bulunacaktır.

Anket. Personelin genel durumunu, davranış ve tutumlarını ölçmek için çok iyi bir fırsat. Şu ana kadar yapılamayacak kadar bilimsel anketler yapılarak önemli veriler toplanabilir. Bu verilerin yine bilimsel yöntemler ile analiz edilmesiyle elde edilen sonuçlardan çok ciddi çözümlere ulaşılabilir. Özellikle burada üniversiteler ile işbirliği yapılmasının altını çizmek gerekiyor.

Faaliyet, Finansal, Sürdürülebilirlik ve Kurumsa Sosyal Sorumluluk Raporları. Hemen hemen her kurum veya işletme her yıl bir takım raporlar hazırlamaktadır. Ancak bu raporlar, tüm personel tarafından detaylı incelenmemektedir. İşte bu kriz esnasında firmanın yıllık faaliyet, finansal, sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk raporları baştan sona okunabilir. Böylelikle, bu raporların da önemine daha çok varılmış olunacaktır. Personelin kendi firması hakkında daha detaylı bilgiye ulaşması sağlanacaktır.

Emniyet Yönetim Sistemi. Personele havacılık sektörünün olmazsa olmazı olan emniyet yönetim sistemi daha detaylı anlatılabilir. Özellikle firmada önceden yaşanan ciddi kaza ve olaylardan örnekler verilerek yapılan hata ve yanlışlar daha detaylı analiz edilebilir ve sebep-sonuç ilişkisi çerçevesinde değerlendirmeler ve tavsiyeler geliştirilebilir.

Ast-Üst İlişkisi. Yöneticilerin uzaktan da olsa personelleri ile iletişim kurabileceği çok önemli bir durum ile karşı karşıyayız. Özellikle telefon aramaları, mail ve mesaj gönderimi yoluyla yönetici ile personel arasındaki bağın güçlenmesi sağlanabilir. Buradan tüm yöneticilere sesleniyoruz. Çalışanlarınız ile yakından ilgilenme zamanı. Bu da sizin için bir fırsat.

Bu kriz, bizlerden çok şey götürse de aslında çok önemli kazanımlar da sağlıyor. Bizlere çok şey öğretiyor. Hayatta her şeyin maddiyat olmadığını ve sağlığın yine her şeyin başı olduğunu daha iyi anlıyoruz. Sevdiklerimizin kıymeti ve değeri gözümüzde büyüyor. Herhalde, havacılık sektörü personelinin ailesi ile vakit geçirdiği tek zamanın bu kriz zamanı olduğunu söyleyebiliriz.

Aile ve işyeri bağlarının daha da güçlendiğini görmek dileğiyle…

Havacılık sektörüne Koronavirüs tavsiyesi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Sefa Han ~ 2 ay önce
Değerli hocamızın yaptığı sayısız çalışmaların, gayretlerinin ve sektör adına verdiği uğraşların değeri her ne kadar bilinmesede birebir eğitim almış öğrencisi olarak, verdiğiniz tavsiyeleri önemsiyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet ~ 2 ay önce
Kendisini havacilik sektorune adamis bu konuda sayisiz calismasi olan sayisiz ogrenci yetistiren bir hocamizin tavsiyesini dinliyemiyecek kadar zihni bos nefretle konusan bir topluluk var bu arkadaslara benimde tavsiyem sudur ki insanlara onyargi ile yaklasmayin emeklerini hic etmeyin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yok artık ~ 2 ay önce
Alakasız bir yazı olmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İncedal ~ 2 ay önce
Özellikle yöneticilerin çalışanlar ile telefon görüşmeleri yapması tavsiyesi ile anket önerisi değerli. Anket konusuna, canlı anketi ilave etmek isterim. Eğer yöneticiler ve şirket böyle kriz anlarını şeffaf bir iletişime çevirirseler, kendisine sevgi ve saygı ile bağlı çok verimli bir çalışan portföyüne ulaşabilirler. Bunun için liderlere ihtiyaç vardır. Nitekim Lufthansayı 10 yıl sonra yönetecek kadro şu an LOADING. Umarım bir gün bizim de böyle uzun vadeli planlar yapılan sistemlerimiz olur. Eline sağlık değerli Hocam. Emek vermişsin. Sen yukardaki arkadaşlara bakma, onlar altın kafeste hapsolmuş ve ruhları en çok sevdikleri tarafından öldürülmüş insanlar. Allah yardım etsin böyle eleştiriler yapan canlara. Sevgiler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şaka mı ~ 2 ay önce
nasıl bir seviye? nasıl bir içerik? nasıl bir yazı? yazık tek kelimeyle yazık!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
standart atmosfer ~ 2 ay önce
Standart atmosfer basıncında yapılan deneyler ve goruslere ornekler... Universiteler ve gerçek sektor arasındaki farkları goren hocalar olsa gerek bu universitelere...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ekmek ~ 2 ay önce
Bize ekmek laxım biz alıştık Havacılık duruyorsa yiyorsa tüm sektörlere yansıyacak yazıktır
AP ~ 2 ay önce
Sektörde yöneticilik seviyesine ulaşmayanlar kesin şekilde akademisyen olarak kabul edilmemeli. Olaya çok uzaklar maalesef. 1-2 sene çalışan da kendisini tecrübeli saymamalı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Diş ~ 2 ay önce
Dişe dokunur olsa iyiydi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tavsiye ~ 2 ay önce
Ya ne olur şurada her yazıyı yayınlamayın. Bu ilkokul çocuklarına sabah törenlerinde verilen bilgilerle eşit seviyede bir yazı olmuş. Değerli görevli umarım bunları üniversiede anlatmıyordur. Sonra neden herkes üniversitelere güvenmiyor diye birbirimize soruyoruz. Yazık hem de çok yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Öğrenci ~ 2 ay önce
Havacılık sektöründe bi hoca ne yazabilir. Derslerde böyle değil bunu bilin,gayet faydalı bi hocadır kendisi hatta üniversitedeki faydalı 2 hocamdan biridir.
Boş ~ 2 ay önce
Bir şekilde kendini kanıtlamış birisi ve ayrıca birşeyler yazmış bilgilendirme amaçlı krizi fırsata çevirmek için emek vermiş sen bu yazıyı okuyup olumsuz eleştiri yapmak kolay sizde birşeyler yapın yazın bilgilendirin tabi eğitiminiz yetiyorsa insanların emeğine saygısızlık yapmayın ama
Bartu ~ 2 ay önce
İskenderun Teknik Üniversitesi’nden sonrasını okumadım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 2 ay önce
Üniversitelerde çalışma yapan akademisyenlerin çalışmalarını görev yaptığı üniversitelere göre değerlendirip önyargılı bir şekilde eleştiriyorsunuz yani, eminim bu akademisyenin senin yorumuna ihtiyacı yoktur.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000