11 Nisan 2017, Salı 09:11:00

Havacılık GTÜ'de ele alındı

‘Sürdürülebilir Havacılık Araştırmaları Çalıştayı’ Uluslararası Sürdürülebilir Havacılık Derneği (SARES) işbirliği ile Gebze Teknik Üniversitesi’nde (GTÜ) yapıldı.

‘Sürdürülebilir Havacılık Araştırmaları Çalıştayı’ Uluslararası Sürdürülebilir Havacılık Derneği (SARES) işbirliği ile Gebze Teknik Üniversitesi’nde (GTÜ) yapıldı.

Türkiye’de havacılık sektörünün geldiği nokta, milli ve yerli imkânlarla geliştirilen savunma sanayi ürünlerinin durumunun, sektörün yaşadığı sorunların tartışıldığı “Sürdürülebilir Havacılık Araştırmaları Çalıştayı” Onursal Başkanlığı'nı Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ ün yaptığı Uluslararası Sürdürülebilir Havacılık Derneği (SARES) işbirliği ile Gebze Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Çalıştaya havacılık alanında çalışan bilim adamları ile sanayide bu alanda çalışan mühendis ve araştırmacılar katılım sağladı. GTÜ Elektrik- Elektronik Mühendisliği salonunda 6-7 Nisanda yapılan çalıştay SARES Başkanı Prof. Dr. T. Hikmet Karakoç ve GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün yaptığı açılış konuşmaları ile başladı.

Konuşmasında Karakoç sürdürülebilir havacılık konusundaki gelişmelere büyük oranda genç araştırmacıların dikkatini çekmek amacı ile bu çalıştayı düzenlediklerini belirtti. Geleneksel hale getirmeyi umut ettiklerini ifade ettiği bu ilk çalıştayın GTÜ Kampüsünde gerçekleşmesine imkan tanıyan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’e de teşekkür etti.

“Havacılık serüvenine katkımızı sağlayacağız”

Ev sahibi olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten GTÜ Rektörü Prof. Dr. Görgün konuşmasında, "Sürdürülebilir havacılık araştırmaları konusu üniversitemizin gündeminde olan bir konu. İnterdisipliner bir konu, bilgisayar, elektronik, malzeme, nanoteknoloji gibi birçok enstitümüzü, araştırmacılarımızı ve öğrencilerimizi ilgilendiren bir konu olması nedeni ile önemsiyoruz. Köklü medeniyetimize baktığımızda batıdan çok çok önce İsmail Cevheri ile başlayan havacılık serüvenimiz bin yılı aşkın bir süredir devam etmektedir. Günümüzde milli helikopterimizin yapılması, insansız hava araçlarındaki gelişmeler ve 2023 yılında hedef olarak ortaya konulan milli uçağımız yine bu serüven içinde önemli kilometre taşları oluşturuyor. Bunları gerçekleştirirken Gazi Mustafa Kemal’in ‘İstikbal göklerdedir’ cümlesini düstur edinen ve yine kendisinin tüm ümidi gençliktedir sözünden kuvvet alan ülkemizin pırıl pırıl gençlerine güveniyoruz. Bu alanda yapacakları katkıları da bekliyoruz. Geçtiğimiz yaz ayı sonunda TÜBİTAK düzenlediği uluslararası insansız hava araçları yarışında proaktif rol alarak üniversitemizde düzenlenmesini istedik. Bu yarışmada bizde heyecanla yarıştık. O ve bu çalıştay gibi bu alana yönelik her türlü adımı desteklemeye ve katkı sunmaya üniversite olarak devam edeceğiz” dedi.

Çalıştay sektörün önemli isimlerini bir araya getirdi

Çalıştaya katılan Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beycan İbrahimoğlu Plazma ‘Teknolojilerinin Havacılıkta Uygulanması’, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Kılkış ‘Hava Alanlarında Sürdürülebilirlik ve Enerji’, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. ‘Chingiz Hajıyev Uçuş Kontrol Sistemlerinde Arıza Tespiti, Teşhisi ve Yeniden Şekillendirilebilir Kontrol’, Pars Makine’dan Prof. Dr. İbrahim Sinan Akmandor, Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nafiz Alemdaroğlu ‘Özgün Türbo-Döngüsel Motor Tasarımı, imalatı ve Komponent Performans Değerleri’, Gebze Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rafig Mehdiyev ‘MR-Process Yanma Mekanizması Kullanılarak İnsanız Hava Aracı için Yeni Nesil Wankel Motor Geliştirilmesi’ sunumlarını yaptı.

Ayrıca çalıştayda sunum yapan diğer isimler ve konu başlıkları şöyle:

“Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi ve SARES Başkanı Prof. Dr. Tahir Hikmet Karakoç ‘SARES ve Sürdürülebilir Havacılık Teknolojileri’, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (E) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın ‘Göğüş Havacılık Mühendislisinde Sürdürülebilirlik Kavramı’, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz YAMAN ‘Büyük Oranda Şekil Değiştirebilen Kanatlar ve Kontrol Yüzeylerine Sahip Geleceğin Hava Taşıtlar!’ , TEI Ar-Ge Direktörü Prof. Dr. Ali Osman Ayhan ‘TEI'nin Motor Tasarım ve Geliştirme Serüveni’,GE Türkiye Teknoloji Genel Müdürü Dr. Aybike Molbay ‘Havacılık Sektöründe Yenilik için İşbirliği.
SSM İnsansız ve Akıllı Sistemler Daire Başkanı Gökhan Uçar ‘SSM IHA Projeleri ve IHA Yol Haritası’ , Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Adnan Midilli ‘Sürdürülebilir Havacılık için Teknolojik İnovasyon Stratejileri ve Yönetimi’, Saha İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş ‘Kümelenmeyle Oluşan Kolektif Gücün Savunma, Havacılık, Uzay Sanayi ve Teknolojisinin Gelişmesine Katkıları’, Kale Havacılık Danışmanı Yalçın Yılmazoğlu ‘Savunma ve Havacılık'ta İleri Kompozit Üretimine Geçişi”.

Çalıştayda SARES Üstün Hizmet Ödülü ODTÜ Emekli Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Yalçın Göğüş’e verildi.

 

Havacılık GTÜ'de ele alındı

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000