22 Ekim 2017, Pazar 14:40:00

Havacılık devleri için Manisa'da parça üretiyor

Airbus, Boeing ve Bombardier uçakları için parça üretimi yapan Manisalı HMS Makina, kilogram başına ihracatını 500 doların üzerine taşımayı başardı.
  • Ben hayat boyu çalışıp bir daire ve bir reno alabişdim. Fotoğraftaki binayı çok güzel yapmışlar. Pırıl pırıl mermer, ayna gibi camlar. Gurur duydum. Bu binanın sahibine hertür yağcılığı yapmaya hazırım. Elime ne geçecek bilmiyorum ama burada yıkarım, köpürtürüm, yağlarım.
  • Patentli bir şey üretip,satamadıktan sonra çok da önemi yok.
  • Eski bakanlardan biri 'bizde icat yapacak kafa yok ancak ara eleman çıkar' diyordu. Biz eğitime,bilime,patentli icat yapmaya önem vermeyiz ancak ona buna parça üretiriz bununla da gurur duyarız,yağcılık yapar,başarı sayarız adamların ucuz işçilik,vergi kolaylıkları vs sebebiyle ülkemizde üretim yaptırdıklarını ya unuturuz ya da ülkemizde döviz gelsin de nasıl gelirse gelsin deyip umursamayız.
  • Bu hükümet zamanında kurulmamış bir fabrika başarısı tesadüf değil.Malesef bu hükümet zamanında bir kaç firma dışında kurulan başarıyı yakalamış firma yok.Mevcut olanlar desteklenmeli
  • Turkiye boeing airbus bombardier hepsini satin almali.
  • Adam ticaret yapıyor ülkeye döviz kazandırıyor. Buda birilerine batıyor burada boş boş konuşuyorlar
  • Mikrolightıma bir pusula alayım bunlardan var mı acaba? Yoksa bir uçak civatası ısmarlasak?
  • Ege Marmara altın değerinde. Ne güzellik varsa burada.
  • kapı menteşesi ve tuvalet kilidi yapan adam biz olmasak boeing ,airbus mahvolur tadında röpörtaj veriyor. rols royce genel müdürü bile bu havalarda değil beyefendi.
  • Cumhuriyet 100 yasina girecek. Komple urettigimiz birsey var mi? Hep zaman oldurme parca uretimi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamlarına göre yılın ilk  yarısında 1,39 dolar olarak gerçekleşen kilogram başına ihracatını AB ülkeleri  seviyesine çıkarma hedefi koyan Türkiye'de yüksek teknolojiye dayalı ürünlerle  dünyada adından söz ettiren firma sayısı da arttı.

YÜKSEK TEKNOLOJİ İLE KATMA DEĞER ARTIŞI

Sivil ve askeri uçak projelerine parça üretmek üzere İzmir'de kurulan  ve 2 yıl önce Manisa'ya taşınan HMS Makina, onay süreçlerini tamamladığı kimyasal  proses sayesinde uçaklara doğrudan takılabilen parça üretimine başladı.

Airbus A 380, A 350 ve A 400 M nakliye uçaklarının yanı sıra lüks  jetler üreten Bombardier'e doğrudan parça göndermeye başlayan firmanın ihracatı,  bir yılda ikiye katlanarak 17 milyon dolara ulaştı.

Alüminyum, nikel ve titanyum alaşımlarıyla milimetrenin binde birine  karşılık gelen mikron ölçeğinde talaşlı imalat yapan firma, son olarak bu  parçaların doğrudan uçağa monte edilebileceği kimyasal proses, boya ve çatlak  test laboratuvarlarını tamamladı.

Bu yatırımla Türkiye'de sadece Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ'de  (TAI) bulunan kimyasal prosesi yedekleyen firma, uluslararası kuruluşların  onayını da aldıktan sonra ihracatını artırdı.

Şirket Genel Müdürü Aziz Meydan, uçak kapıları üzerinde bulunan küçük  parçaların torna işlerini yaparak girdikleri sektörde halen tuvalet kilidinden  uçuş kontrol bilgisayarına kadar çok sayıda yapısal parçayı yapabildiklerini  kaydetti.

TAI ile birlikte doğrudan uçağa takılabilecek yüksek katma değere  sahip uçak komponenti üretebilen iki firmadan birisi haline geldiklerine işaret  eden Meydan, şu bilgileri verdi: "Havacılık sektöründe bitmiş bir uçağın kilogram başına fiyatı 2 bin  dolardır. Bunun büyük bölümü yazılım ve tasarım boyutudur ancak yüksek  teknolojiye dayalı komponentlerde de kilogram başına fiyat 500 doların üzerinde.  Kimyasal prosesi devreye almadan önce siparişini aldığımız parçaların talaşlı  imalatını yapıp son işlemleri için yurt dışındaki tesislere gönderiyorduk.  Buradaki katma değeri kullanamıyorduk. Bu prosesin tamamlanmasıyla artık doğrudan  tedarikçi statüsü kazandık. Böylelikle parça başına 2-3 kat daha yüksek  fiyatlarla ürün göndermeye başladık. Şu anda kilogram başına ihracatımızın 500  doların üzerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ürettiğimiz bazı parçalarda  bu değer 2 bin dolara ulaşıyor."

Meydan, havacılık şirketlerinden çok sayıda talep aldıklarını ancak  sindire sindire büyümek istediklerini dile getirerek, çok hassas olan bu alanda  bir hata yapmak istemediklerini ifade etti.

Kimyasal prosesin devreye alınmasıyla hemen hemen tamamı ihracat olan  cironun ikiye katlandığını, bu sürecin aynı hızla devam edeceğini dile getiren  Meydan, bu gelişmeyi göz önüne alarak Manisa'da 4 yıl sonra ikinci tesisi yapmak  üzere inşaata başladıklarını kaydetti.

NİTELİKLİ ÇALIŞAN İÇİN OKUL KURDU

Çalışan sayısının 4 yılda 4 kat büyüyerek 400'ü geçtiğini, elemanların  niteliğini artırmak için Milli Eğitim Bakanlığı izniyle fabrika bünyesinde  çıraklık okulu kurduklarını anlatan Meydan, her yıl 10 çocuğu iş garantili olarak  eğittiklerini, bu sayıyı artırmak istediklerini belirtti.

Meydan, Türkiye'nin havacılıkta üretim kültürü ve teknik altyapı  bakımından gelişmiş ülkelerle yarışabilir düzeyde olduğunu ifade ederek, bunun  doğru yönlendirilmesi ve KOBİ'lerin dışa açılmasının desteklenmesi halinde yüksek  katma değerli ihracatın artabileceğini kaydetti.

Avrupalı firmaların Türkiye ile iş birliği yapmaya istekli olduğuna  dikkati çeken Meydan, "İş dünyası, siyasete çok bakmıyor. Türkiye ve Avrupalı  şirketler arasındaki ilişkiler, siyasi gelişmelerden etkilenmeden devam edecek.  Bizler de bir olumsuz etkilenme görmedik." diye konuştu.

Bir Türk şirketi olarak "uçar parça" üretmenin gurur verici olduğunu  anlatan Meydan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Uçağın tuvaletinden uçuş kontrol radarlarına, kanatlarından kabin içi  ekipmanlara kadar birçok parçayı üretiyoruz. Uçağa bindiğinizde görebileceğiniz  dokunabileceğiniz birçok parçamız var. Örneğin bineceğim uçak Airbus ise girerken  kapıya her zaman bakarım çünkü kapıyı gövdeye bağlayan parçalar ve ana gövde  parçaları bizden çıkıyor. Bu projelerin içinde olmak gurur verici."

Havacılık devleri için Manisa'da parça üretiyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Fotoğraf ~ 1 yıl önce
Ben hayat boyu çalışıp bir daire ve bir reno alabişdim. Fotoğraftaki binayı çok güzel yapmışlar. Pırıl pırıl mermer, ayna gibi camlar. Gurur duydum. Bu binanın sahibine hertür yağcılığı yapmaya hazırım. Elime ne geçecek bilmiyorum ama burada yıkarım, köpürtürüm, yağlarım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
patent ~ 1 yıl önce
Patentli bir şey üretip,satamadıktan sonra çok da önemi yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havagazı ~ 1 yıl önce
Eski bakanlardan biri 'bizde icat yapacak kafa yok ancak ara eleman çıkar' diyordu. Biz eğitime,bilime,patentli icat yapmaya önem vermeyiz ancak ona buna parça üretiriz bununla da gurur duyarız,yağcılık yapar,başarı sayarız adamların ucuz işçilik,vergi kolaylıkları vs sebebiyle ülkemizde üretim yaptırdıklarını ya unuturuz ya da ülkemizde döviz gelsin de nasıl gelirse gelsin deyip umursamayız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Realist ~ 1 yıl önce
Bu hükümet zamanında kurulmamış bir fabrika başarısı tesadüf değil.Malesef bu hükümet zamanında bir kaç firma dışında kurulan başarıyı yakalamış firma yok.Mevcut olanlar desteklenmeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B ~ 1 yıl önce
Turkiye boeing airbus bombardier hepsini satin almali.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ziyaa ~ 1 yıl önce
Tech ~ 1 yıl önce
Adam ticaret yapıyor ülkeye döviz kazandırıyor. Buda birilerine batıyor burada boş boş konuşuyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harika ~ 1 yıl önce
Mikrolightıma bir pusula alayım bunlardan var mı acaba? Yoksa bir uçak civatası ısmarlasak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Egeli ~ 1 yıl önce
Ege Marmara altın değerinde. Ne güzellik varsa burada.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
baba sultan ~ 1 yıl önce
kapı menteşesi ve tuvalet kilidi yapan adam biz olmasak boeing ,airbus mahvolur tadında röpörtaj veriyor. rols royce genel müdürü bile bu havalarda değil beyefendi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne deseydi? ~ 1 yıl önce
Ivır zıvır yapıyoruz işte mi deseydi. Herkesin yaptığı işi iyi yapması ve temsil etmesi gerekir ki adam öyle yapmış. Senin gibi vizyonsuz boş mu konuşsaydı.
Parca uretimi ~ 1 yıl önce
Cumhuriyet 100 yasina girecek. Komple urettigimiz birsey var mi? Hep zaman oldurme parca uretimi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Love can damage your health ~ 1 yıl önce
Hainleri %100 yerli üretiyoruz. Ziraatte başarılı olması gereken topraklar özellikle hain yetiştirmede çok başarılı oldu ama iç piyasaya arz etmek değil de ihracatını yapabilirsek şahane olur. Yunanistan pilot bölge seçilebilir örneğin. İklimi de çok müsait hain yetiştiriciliğine. Özellikle Yunanistan'ın turistik bölgeleri vatan haini yetiştiriciliği için çok elverişli. Türkiye'den tecrübeliyiz.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000