05 Aralık 2018, Çarşamba 16:36:20

Havacıları ilgilendiren kanunla ilgili çarpıcı sözler

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Meclis tarafından kabul edilen yasa sonrası söz isteyerek havacılık sektörünü yakından ilgilendiren kanunla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
  • thy teknikte nde cuma günü 39 yaşında engelli arkadaşımız performans sebebiyle işten atıldı tam engelliler haftasında Allah büyüktür
  • Herkes bosuna yazıyor reisimiz ne isterse o olacak alisin buna iki kurus az alacaksiniz diye aglamayin hani parasiz maassiz bile havacilik yaparim diyenler nerdesiniz
  • Tez zamanda bu oranın arttırılması dileği ile..Aylık 50 bin tl adamın vergi oranı artınca 49bin tl kalacak diye ağlaması yapmacık geliyor. Uçan şoförlerin işi gücü show
  • Süper olmuş sayın millet vekilim ağzınıza sağlık. Keşke borçlar kanunundanda bahsetseydiniz. Bizde artık iş kanununa geçmek istiyoruz. Lütfen mecliste bu konuda konuşulsun. Biz uçuş personelleri iş kanununa geçmek istiyoruz artık. sayın vekilim binlerce insan bunu bekliyor. Desteğinizi rica ediyoruz. Mecliste bizi en iyi siz anlarsınız
  • Çok teşekkür ederiz. Güzel bir konuşma olmuş. Havacılık kanununu da bekliyoruz.
  • Kasım bordrosu çıkmış, brüt maaşımın %52 si net olarak kalmış. Kalan %48 e devlet babamız çökmüş. Şaka gibi... Benden gaspedilip saraya, yandaşa, suriyeliye bilmemkime harcanan bu parayı helal etmiyorum. Benden bu vergileri alırken müteahhitten, pırlantacıdan, ihaleciden almayanları sadece Allah' a havale edebiliyorum (başka da bir şey gelmiyor elden)
  • Herkes birbirine düşman olmuş. Eğitime, tecrübeye kimsenin saygısı kalmamış. Utanmasalar pilotlar haksız maaş kazanıyor diyecekler. Herkes kendine yontuyor. Allah sonumuzu hayır etsin!
  • Uçucu personel , teknisyenden , masa başındakinden fazlamı kazanacak :-):):) yok yok yanlışlık var.
  • kabin kokpite,kokpit kabine,bu ne kin ?,biri kabinin maasina laf atar..digeri,kokpite,biri kabine garson der digeri ona baska birsey...yapmayin lutfen hepimiz emekciyiz hepimiz ayni gemideyiz...herkes egitimi tecrubesi,bulundugu konuma gore maas aliyor...helali hos olsun hepinize ama kokpitte kabini garson olarak gorenlere soyluycem bir hatirlatma var...uniforma icinde gordugun sahislar..kabin memuru degil aslinda...(muhendiside var orda,matematikciside var,genetikciside,astoronomuda,ogretmenide) olay su..anlayin artik bu gencler bu ulkede askeri ucrete talip oldugu icin( ki askeri ucret gecinmek icin cok zor bir oran) buralara geldiler..15 saat mesailer,aillelriden uzak bayramlardan uzak..karda kista kurumlar tatil olurken birilerini bir yerlere ulastirmak icin caba harcayan..aldigi egitimine ragmen profesyonelce davranip yolcuya hizmet eden,yolcu hastalandigindada gecenin yarisinda ilk yardim yapan...o kokpit olmazsa o yolcu ucamaz..o teknik olmazsa o ucak bakima girmez..yer hizmetleri olmazsa temizlik ikram olmazsa bu sektor olmaz..hepimizde ac kaliriz...bunu anlamaya zihniyeti ben anlamiyorum..bu bizin millete has bisey olsa gerek.. sucu bucu tittle...vergi konusuna gelince, bir kucuk isletmeden fazla vergi veriyorduk zaten..simdi ekstra her ay calisanin bir ev kirasi gidicek...belki fazlasi...hani sanki hic yuksek vergi vermiyormusuz gibi...bir cozum yolu bulunur umarim ...haydi hayirli ucuslar
  • Abilerim ablalarım yorumlarinizi ibretle okuyorum. Nasil olduda bu hale geldi bu insanlar,nasik bu kadar acımasiz ve kötü olabiliyorsunuz. Hadi bunları oldunuz nasıl bu kadar çok afedersiniz ama aptal olabiliyorsunuz. Mecliste bir kanun gorusulup kabul ediliyor ve bunun altina yapilan yorumlar konu ile alakasiz kiskirtici yaralayici yok kabin memuru şoyle yok kaptan boyle. Arkadas sorun o degil şu an. Şu an problem vergilendirme ile is arkadasinin cebinden cekilen bir para. Ben 7 8 yildir bu sirketeyim. Ve şunu cok net şekilde goruyorum,sirket ve devlet olabildigince kısmaya calisiyor. Kesmeye calisiyor. Kaptan dan alip tgs ye vermiyor yani. Sevinmeyin şu islere, devlet ve sirket aliyor. Ses cikmadikca baska turlu bir adim atiyor. Ben teknisyenim,benim alternatifim daha kolay yetisir ve bulunur. Ama tecrubeli bir pilotu kaybederseniz yeri cok zor dolar. Bunu kabullenmek gerek. Ayrica almazlar diyen arkadaslar var,onlarada sorum şu 10 tane alsalar 100 tane gitse 300 tane gitse sirket olumlu birseymi bu. Giden her personel kayiptir. Bizdede ayni problem var,eskiden vergi alinmiyormus. Simdi aliniyor. Firsatini bulan kacar bir sirketmi olmak istiyoruz? Bence istemiyoruz ve istememeliyiz. Beyin gocu dedigimiz sey boyle boyle basliyor.

AK Parti tarafından TBMM'ye sunulan 71 maddelik kanun teklifinden pilot ve kabin memurlarını ilgilendiren vergi kesintisi teklifi komisyondan geçti. CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Meclis tarafından kabul edilen yasa sonrası söz isteyerek havacılık sektörünü yakından ilgilendiren kanunla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık 30 bin kişiyi ilgilendiren kanun teklifi ile devletin yılda 375 milyon TL tasarruf etmesi hedeflenirken, CHP Milletvekili Çelebi, "Sonu gerçekten kötü olur, pilotlar kaçarsa uçaklar zaten çalışamaz hâle gelir" ifadelerini kullandı.

İŞTE ÇELEBİ'NİN TBMM'DE YAPTIĞI KONUŞMANIN TAM METNİ:

Teşekkürler Sayın Başkan.

Aynı zamanda bir helikopter, uçak pilotu olarak bazı teknik bilgiler de vermek istiyorum.

Şimdi, burada, sektördeki yetişmiş iş gücünün maaşlarından kesilen vergi oranını artıran bir düzenleme var. Nedir o? Hâlihazırda pilotların yüzde 85 maaşı vergiden muaf, şimdi siz bunu yüzde 70'e indiriyorsunuz, artı, sıfıra da indirebilirim diyorsunuz. Yani vergi oranını iyice artırabilirim diyorsunuz. Yani burası, yüzde 85 oranı önemli. Aslında burada pilotların cebine el atılmaya çalışılıyor, bunun özü bu. Burada herhangi bir sosyal yarayı kapatma yok, sektörde herhangi bir konuyu düzeltme yok. Biraz önce söylediğim gibi, maddedeki istisna oranını yüzde 100'den yüzde sıfır, yüzde 100-yüzde sıfır şeklinde değiştirilebileceği yetkisi, gelecekte bu pilotların maaşlarının aşırı derecede düşmesine sebep olabilecek. Diğer ülkelerde, Sayın Tanal'ın dediği gibi, bu net sözleşmelerle yapılır ve vergi de işveren tarafından karşılanır, buna müdahale edilemez.

Şimdi, bunu kim belirler? Cumhurbaşkanı belirleyemez, bunu piyasa belirler zaten. Bir kural vardır piyasada: Aynı işi yapan aynı ücreti alır. Şu an Emirates pilotuna ne kadar maaş veriyor? 14-15 bin dolar maaş veriyor. Biz ne kadar veriyoruz? 9-10 bin dolar. Zaten en az veriyoruz biz. Siz diyorsunuz ki: Biraz daha kırpayım ben bunu. Bunu yaptığınızda neler olur, hep beraber göreceğiz. Yani bizde birinci pilot 50 bine yakın alıyor, ikinci pilot 30 bine yakın alıyor. İkinci pilotlar da zaten eğitim döneminde 135 bin euroluk bir eğitimden geçtikleri için, on sene boyunca maaşları kesiliyor, siz: Biraz daha keselim bu ikinci pilotlardan diyorsunuz, bunlar kaçarlar.

"BUNUN SONU KÖTÜ OLUR!"

Şimdi bir hesap dikkatlerinize sunmak istiyorum: Aylık ciro hesabı, pilotları kaçırmamanız için, aylık bir ciro hesabı. Aylık 5 milyon TL ciro yaptırıyorlar bir uçuş ekibi. Nasıl yaptırıyorlar? Şöyle bir hesap yapalım: 160 yolcu 250 eurodan Avrupa'ya git-gel 80 bin euro yapar; bir uçuş, git-gel, 80 bin euro. Ayda 10 sefer yapsa 800 bin euro. Ne kadar bu? 5 milyon TL ciro yaptırıyor bu bir ekip size, bir uçuş ekibi. Sizde diyorsunuz ki: Bunların maaşlarından biraz daha vergi yapalım. İşte bunlar kaçarlar. Pilotlar çünkü bizler öyle havada oynaklığı, türbülansı sevmeyiz, stabilite önemlidir, her şeyin net olması önemlidir. Gider Emirates'le anlaşır. 300 tanesi anlaşsa bugün ne yapacaksınız? Uçakların hepsi "ground" olacak yani yerde kalacak. Uçaklar yerde kaldığında da biraz önceki dediğim hesap devreye girecek, daha fazla zarar edeceksiniz. Gerçekten de böyle olur, pilotları kaçırmayın, kabin memurlarını kaçırmayın ve ayrılıyorlar da son bir senede sorun kaç tane pilot ayrıldı Türk Hava Yollarından, 300'e yakın pilot ayrıldı, gittiler. Neden? Zaten şu an uçuş sürelerinde aşırı yüklenme ve ücret adaletsizliği var, bu sebeple ayrıldılar bunlar gittiler. Siz diyorsunuz ki: Biraz daha alalım. Bunun sonu gerçekten kötü olur, pilotlar kaçarsa uçaklar zaten çalışamaz hâle gelir.

Ayrıca, pilot giderse onun tecrübesi de gidiyor. Tecrübesi giderse tecrübesiz pilotlar geliyor, sert inişler yapıyor; eğitim tekrarı alıyor, bu sefer yine maliyet artıyor dolayısıyla bunları kaçırmamamız gerekiyor. Uçağın maliyetini söylemeye bile gerek yok, zaten siz onları bizden daha iyi bilirsiniz.

Burada havacılığın çok çeşitli sorunları var, buraya gelene kadar, onlardan bahsetmek lazım. Mesela, Türk Hava Kurumunda mali kriz var, öğretmensizlikten öğrencilerini uçuramıyorlar. Sağlık Bakanlığı ambulans helikopteri ihalesini ağır aksak yerine getirebiliyor. Orman yangını gibi riskli uçuşları 70'lerden kalma amfibik uçaklarla yapıyoruz. Amatör havacılıkta onlarca madde var, onları sonra açıklarız.

Benim söyleyeceklerim bu kadar.

Teşekkür ediyorum.

Havacıları ilgilendiren kanunla ilgili çarpıcı sözler

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (189)

tk ~ 2 ay önce
thy teknikte nde cuma günü 39 yaşında engelli arkadaşımız performans sebebiyle işten atıldı tam engelliler haftasında Allah büyüktür

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thy ~ 2 ay önce
hasta insanla ne ugrasırsınız be
Bosuna ~ 2 ay önce
Herkes bosuna yazıyor reisimiz ne isterse o olacak alisin buna iki kurus az alacaksiniz diye aglamayin hani parasiz maassiz bile havacilik yaparim diyenler nerdesiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Reisin degil TBMM ~ 2 ay önce
Yasa yapmaya yetkili olan adi üzerinde yasama organi, senin reisinin öyle bir yetkisi yok, önce vatandaslik bilgisi dersini gec, sonra icerige gelirsin vaktin yeterse.
Tez Zamanda ~ 2 ay önce
Tez zamanda bu oranın arttırılması dileği ile..Aylık 50 bin tl adamın vergi oranı artınca 49bin tl kalacak diye ağlaması yapmacık geliyor. Uçan şoförlerin işi gücü show

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Borçlar kanunu ~ 2 ay önce
Süper olmuş sayın millet vekilim ağzınıza sağlık. Keşke borçlar kanunundanda bahsetseydiniz. Bizde artık iş kanununa geçmek istiyoruz. Lütfen mecliste bu konuda konuşulsun. Biz uçuş personelleri iş kanununa geçmek istiyoruz artık. sayın vekilim binlerce insan bunu bekliyor. Desteğinizi rica ediyoruz. Mecliste bizi en iyi siz anlarsınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumbacı ~ 2 ay önce
Çok teşekkür ederiz. Güzel bir konuşma olmuş. Havacılık kanununu da bekliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kabini kokpiti geç de, yerdeki ne olacak? ~ 2 ay önce
Kasım bordrosu çıkmış, brüt maaşımın %52 si net olarak kalmış. Kalan %48 e devlet babamız çökmüş. Şaka gibi... Benden gaspedilip saraya, yandaşa, suriyeliye bilmemkime harcanan bu parayı helal etmiyorum. Benden bu vergileri alırken müteahhitten, pırlantacıdan, ihaleciden almayanları sadece Allah' a havale edebiliyorum (başka da bir şey gelmiyor elden)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Düşman ~ 2 ay önce
Herkes birbirine düşman olmuş. Eğitime, tecrübeye kimsenin saygısı kalmamış. Utanmasalar pilotlar haksız maaş kazanıyor diyecekler. Herkes kendine yontuyor. Allah sonumuzu hayır etsin!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THK hiyerarşi, ~ 2 ay önce
Uçucu personel , teknisyenden , masa başındakinden fazlamı kazanacak :-):):) yok yok yanlışlık var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cok acı ~ 2 ay önce
kabin kokpite,kokpit kabine,bu ne kin ?,biri kabinin maasina laf atar..digeri,kokpite,biri kabine garson der digeri ona baska birsey...yapmayin lutfen hepimiz emekciyiz hepimiz ayni gemideyiz...herkes egitimi tecrubesi,bulundugu konuma gore maas aliyor...helali hos olsun hepinize ama kokpitte kabini garson olarak gorenlere soyluycem bir hatirlatma var...uniforma icinde gordugun sahislar..kabin memuru degil aslinda...(muhendiside var orda,matematikciside var,genetikciside,astoronomuda,ogretmenide) olay su..anlayin artik bu gencler bu ulkede askeri ucrete talip oldugu icin( ki askeri ucret gecinmek icin cok zor bir oran) buralara geldiler..15 saat mesailer,aillelriden uzak bayramlardan uzak..karda kista kurumlar tatil olurken birilerini bir yerlere ulastirmak icin caba harcayan..aldigi egitimine ragmen profesyonelce davranip yolcuya hizmet eden,yolcu hastalandigindada gecenin yarisinda ilk yardim yapan...o kokpit olmazsa o yolcu ucamaz..o teknik olmazsa o ucak bakima girmez..yer hizmetleri olmazsa temizlik ikram olmazsa bu sektor olmaz..hepimizde ac kaliriz...bunu anlamaya zihniyeti ben anlamiyorum..bu bizin millete has bisey olsa gerek.. sucu bucu tittle...vergi konusuna gelince, bir kucuk isletmeden fazla vergi veriyorduk zaten..simdi ekstra her ay calisanin bir ev kirasi gidicek...belki fazlasi...hani sanki hic yuksek vergi vermiyormusuz gibi...bir cozum yolu bulunur umarim ...haydi hayirli ucuslar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Soyluycem ~ 2 ay önce
Dediğin anda bıraktım okumayı.
Tk Tknk ~ 2 ay önce
Abilerim ablalarım yorumlarinizi ibretle okuyorum. Nasil olduda bu hale geldi bu insanlar,nasik bu kadar acımasiz ve kötü olabiliyorsunuz. Hadi bunları oldunuz nasıl bu kadar çok afedersiniz ama aptal olabiliyorsunuz. Mecliste bir kanun gorusulup kabul ediliyor ve bunun altina yapilan yorumlar konu ile alakasiz kiskirtici yaralayici yok kabin memuru şoyle yok kaptan boyle. Arkadas sorun o degil şu an. Şu an problem vergilendirme ile is arkadasinin cebinden cekilen bir para. Ben 7 8 yildir bu sirketeyim. Ve şunu cok net şekilde goruyorum,sirket ve devlet olabildigince kısmaya calisiyor. Kesmeye calisiyor. Kaptan dan alip tgs ye vermiyor yani. Sevinmeyin şu islere, devlet ve sirket aliyor. Ses cikmadikca baska turlu bir adim atiyor. Ben teknisyenim,benim alternatifim daha kolay yetisir ve bulunur. Ama tecrubeli bir pilotu kaybederseniz yeri cok zor dolar. Bunu kabullenmek gerek. Ayrica almazlar diyen arkadaslar var,onlarada sorum şu 10 tane alsalar 100 tane gitse 300 tane gitse sirket olumlu birseymi bu. Giden her personel kayiptir. Bizdede ayni problem var,eskiden vergi alinmiyormus. Simdi aliniyor. Firsatini bulan kacar bir sirketmi olmak istiyoruz? Bence istemiyoruz ve istememeliyiz. Beyin gocu dedigimiz sey boyle boyle basliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000