23 Mart 2010, Salı 15:01:18

Havaalanı güvenliklerini üst seviyeye çıkardılar!

İngiltere’de terör tehdidi seviyesi geçen aydan bu yana en yüksek düzeye çıkarılmış durumda. Ülkedeki uluslararası havaalanlarında vücut tarama cihazları ve bagaj kontrolleri arttırıldı.
  • Ercan havalimanı bitmiştir. Dünyada temizlikçilerin aranmadığı ve ayrıcalıklı olduğu tek meydandır. Olacaklardan da Emniyet müdürlüğü sorumludur.
  • Şubat ayında lefkoşa'dan istanbul'a gitmek için ercan havaalanına gittim. Giriş kapısından cebimdeki bozuk paralara kadar çıkarıp binaya girdim. Fakat dış kapıdan isteyenin rahatlıkla içeri girebildiğini gördüm. Bu kapı sigara içmek için dışarı çıkanlar tarafından giriş-çıkış olarak kulanılıyordu ve sürekli açıktı. Diğer güvenlik kontrolünden de çantamda bir şişe su ile geçtim. Gate'ler de isteyenin istediği zaman girip çıkabileceği şekilde sürekli olarak açıktı...
  • Devlet devlet olacak ki, hesap soracak.. Bizde devlet halka ve askere karşı duruyor. Yani sahipsiziz. Hele işiniz bir resmi kuruma düşsün, polislik olun, hastanelik olun, adalete ihtiyaç duyun, ne demek istediğimi anlarsınız. Bırakın sınırdışını, sınırlarımızın içinde bile azınlık hakları çoğunluğun haklarında üsttedir.
  • bu iste bir bit yenigi varya?????
  • Polisin Musluman olduguna dair bir veri yok.. suclamayin insanlari bos yere..
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • rezil bosnalılar bunların haklarından sırplar gelir ancak
  • ya benım anlayamadım.gecengun yolcu olarak ucuyordum bır baktım tav airport yazıyor havaalanın adı atatürk airport değilmiydi bunu kımse gormuyor.
  • Air Bosnayi komple satin alalim. Hatta Saraybosna havalanini komple satin alalim bunlari ds hatlara komple kapatalim da görsünler günlerini. Ozaman SIRP lara siginsinlarda yasasinlar kim kimin ciplak fotograflarini cekiyo.

Havayolu ulaşımında güvenliğin sağlanması, yalnızca İngiliz yetkililerin değil Washington yönetiminin de öncelikleri arasında.

Londra’daki Heathrow Havaalanı güvenlik açısından en çok önem verilen havalanlarından biri. Hergün bu havaalanından Amerika’ya onlarca uçak kalkıyor. Vücut tarama makineleri Heathrow ve Manchester havaalanlarında kullanılıyor. Manchester İngiltere’nin en büyük ikinci kenti. İngiltere İçişleri Bakanı Alan Johnson daha çok havaalanına tarama cihazı yerleştirileceğini söyledi. Johnson, “Zamanla bu cihazlar daha yaygın olarak kullanılacak. İngiltere’deki bütün havalanlarında bu yıl sonuna kadar patlayıcı detektörleri kullanmaya başlayacağız,” diye konuştu.

İngiltere’de havaalanları yılda 200 milyondan fazla yolcuya hizmet veriyor. Bu yolcuların büyük bir kısmı uluslararası seyahat ediyor. Vücut tarama cihazları bu yolcular için kullanılacak. Makineler giysilerin altında bir şey gizlenip gizlenmediğini tespit edebiliyor. Tarama cihazlarının kullanımı medeni hak savunucuları tarafından eleştiriliyor. İngiliz Parlamenter Ben Wallace bu eleştirilerin yersiz olduğunu söylüyor. Wallace şöyle konuşuyor: “Tarama sırasında vücudun mahrem yerlerini örtecek nitelikte tasarlanmış bilgisayar programları var. Zaten cihazın başında oturan kişi patlayıcı maddeler dışındaki ayrıntıları seçemiyor.”

Eleştiri yöneltenler tarama cihazlarının sıvı ya da plastik cisimleri seçemediğini, dolayısıyla güvenilir olmadıklarını öne sürüyor. İngiliz yetkililer yolcuların kimliklerinin de bundan sonra daha dikkatli inceleneceğini belirtiyor. Havacılık güvenlik uzmanı Chris Yates daha kapsamlı bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu söylüyor. Yates’e göre vücut tarama cihazları çözümün sadece bir parçası. Üzerinde çalışılması gereken başka konular ve teknolojiler de var.

2006 yılında Londra’dan Amerika’ya giden bir uçakta sıvı patlayıcı kullanma girişiminde bulunulması,  uçaklara sıvı maddeyle binilmesinin yasaklanmasına neden oldu. Bir kutuyu açmadan içindeki sıvının ne olduğunu tespit edebilen yeni makineyi üreten şirketin yetkilisi Arnab Basu, 25 saniyede sıvının ne olduğunun tespit edildiğini söylüyor. Tarama cihazları Amerika’ya giden uçaklarda kullanılıyor.

Havaalanı güvenliklerini üst seviyeye çıkardılar!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 12 yıl önce
Ercan havalimanı bitmiştir. Dünyada temizlikçilerin aranmadığı ve ayrıcalıklı olduğu tek meydandır. Olacaklardan da Emniyet müdürlüğü sorumludur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Şubat ayında lefkoşa'dan istanbul'a gitmek için ercan havaalanına gittim. Giriş kapısından cebimdeki bozuk paralara kadar çıkarıp binaya girdim. Fakat dış kapıdan isteyenin rahatlıkla içeri girebildiğini gördüm. Bu kapı sigara içmek için dışarı çıkanlar tarafından giriş-çıkış olarak kulanılıyordu ve sürekli açıktı. Diğer güvenlik kontrolünden de çantamda bir şişe su ile geçtim. Gate'ler de isteyenin istediği zaman girip çıkabileceği şekilde sürekli olarak açıktı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Devlet devlet olacak ki, hesap soracak.. Bizde devlet halka ve askere karşı duruyor. Yani sahipsiziz. Hele işiniz bir resmi kuruma düşsün, polislik olun, hastanelik olun, adalete ihtiyaç duyun, ne demek istediğimi anlarsınız. Bırakın sınırdışını, sınırlarımızın içinde bile azınlık hakları çoğunluğun haklarında üsttedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
bu iste bir bit yenigi varya?????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Polisin Musluman olduguna dair bir veri yok.. suclamayin insanlari bos yere..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
rezil bosnalılar bunların haklarından sırplar gelir ancak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
ya benım anlayamadım.gecengun yolcu olarak ucuyordum bır baktım tav airport yazıyor havaalanın adı atatürk airport değilmiydi bunu kımse gormuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Air Bosnayi komple satin alalim. Hatta Saraybosna havalanini komple satin alalim bunlari ds hatlara komple kapatalim da görsünler günlerini. Ozaman SIRP lara siginsinlarda yasasinlar kim kimin ciplak fotograflarini cekiyo.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000