19 Mart 2021, Cuma 17:00:12

Hava Yolu seyahatinde virüs nasıl bulaşıyor?

Yeni Zelandalı bilim insanlarının, hava yoluyla seyahat edenler üzerinde yaptığı araştırma, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını konusunda alınan sıkı önlemlere rağmen, havada asılı kalan partiküllerin, virüsün yayılmasını sağlayabileceğini ortaya koydu.
  • Bu konuyu Thy yönetime sormalısınız. Bugün itibariyle ekonomide sıcak yemek servisine geçilmiş durumda ve mutasyon virüslerin artmış olduğu dönemde. Sürekli maskelerin takılı olması gereken bir durumda bu hem yolcularını hem personelini ateşe atmaktır. Aynı sırada oturan yolcular aynı anda maskelerini çıkaracağını düşünürsek herkesi ateşe atmaktır. Yolcusu olduğum thynin bu durumdan dönmesi gerekmektedir.
  • Havada da asili kalan partikul yok esyalarin cisimlerin uzerinde de kalmiyor bu virus, simdiye kadar bir defa bile mikroskop ile virusun bir cismin uzerinde tespit edilip fotograflandigini gorduk mu? Eger oyle olsaydi, simdiye kadar gecen 2 yili askin surecte herkesin Korona virusunu kapmis olmasi gerekirdi. Bu bir grip virusudur. Olduruculugu de bulasma sekli de grip virusu ile aynidir. Ozellikle halki korkutup insanlari hasta ettiler, ekonomiyi mahvettiler. Surekli maske takip karbondiyoksit solumak Korona virusunden daha tehlikelidir. Ben ve cevremdeki bircok kisi bu hastaligi ayakta ilac kullanmadan atlattik. Ilac kullanma konusuna deginmicem bile, akilli mantikli her insan gunde 8 tane hap alinmamasi gerektigi konusunda benimle hemfikirdir herhalde.

"Emerging Infectious Diseases" dergisinde yayımlanan araştırmada, uluslararası bir hava yolu seferinde seyahat eden ve sefer sonrası karantinaya giren kişilere Kovid-19'un nasıl bulaştığı incelendi.

Araştırmaya göre, Ağustos 2020'de Hindistan'dan Yeni Zelanda'ya seyahat eden yolculardan "hasta G" kod adı verilen kişi, seyahatin ardından 14 günlük karantina sürecini tamamladı ve yapılan iki Kovid-19 testi negatif çıktı.

Ancak karantinadan serbest bırakıldıktan sonra bu kişinin 18 Eylül 2020'de Kovid-19 testi pozitif çıktı.

"Hasta G" ile beraber Hindistan'dan Yeni Zelanda'ya gelen yolculardan 8'inin karantina sürecinde Kovid-19 testleri pozitif sonuç verdi. Söz konusu 8 kişiyle "hasta G"nin, yaklaşık 3'te bir oranında doluluk oranıyla sefer yapan, maske takma ve koltuklar arasında belli mesafe olması zorunluluğu bulunan uçakta birlikte seyahat ettiği kaydedildi.

Yeterince havalandırılmayan karantina oteli de yayılımı kolaylaştırdı

Uçaktan indikten sonra yolcular, balkon, tuvalet ve banyoları birbirinden bağımsız şekilde bulunan bir otelde ayrı ayrı odalarda karantinaya alındı. Bu süreçte herhangi bir şekilde birbiriyle fiziksel temasa girmeyen yolcuların Kovid-19 testlerinin pozitif çıkması sonucu, virüsün genetik izi takip edildi.

Bu 9 kişinin virüsleri arasında genetik bir benzerlik bulunduğu belirtilerek, söz konusu kişilerin alınan sıkı önlemlere ve birbiriyle temas etmemelerine rağmen salgına yakalanmasının ana nedeninin, havada asılı kalan partiküller olabileceği sonucuna varıldı.

Araştırmada, kapalı ve yeterince havalandırılmayan karantina otelinin de bu yayılımı kolaylaştırdığı ifade edildi.

Hava Yolu seyahatinde virüs nasıl bulaşıyor?

Facebook Yorum

Yorumlar

Passenger ~ 3 yıl önce
Bu konuyu Thy yönetime sormalısınız. Bugün itibariyle ekonomide sıcak yemek servisine geçilmiş durumda ve mutasyon virüslerin artmış olduğu dönemde. Sürekli maskelerin takılı olması gereken bir durumda bu hem yolcularını hem personelini ateşe atmaktır. Aynı sırada oturan yolcular aynı anda maskelerini çıkaracağını düşünürsek herkesi ateşe atmaktır. Yolcusu olduğum thynin bu durumdan dönmesi gerekmektedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korku ! ~ 3 yıl önce
Havada da asili kalan partikul yok esyalarin cisimlerin uzerinde de kalmiyor bu virus, simdiye kadar bir defa bile mikroskop ile virusun bir cismin uzerinde tespit edilip fotograflandigini gorduk mu? Eger oyle olsaydi, simdiye kadar gecen 2 yili askin surecte herkesin Korona virusunu kapmis olmasi gerekirdi. Bu bir grip virusudur. Olduruculugu de bulasma sekli de grip virusu ile aynidir. Ozellikle halki korkutup insanlari hasta ettiler, ekonomiyi mahvettiler. Surekli maske takip karbondiyoksit solumak Korona virusunden daha tehlikelidir. Ben ve cevremdeki bircok kisi bu hastaligi ayakta ilac kullanmadan atlattik. Ilac kullanma konusuna deginmicem bile, akilli mantikli her insan gunde 8 tane hap alinmamasi gerektigi konusunda benimle hemfikirdir herhalde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000