15 Mayıs 2024, Çarşamba 15:21:37

Hava Şehitleri Edirnekapı Şehitliğinde Anıldı

İstanbul'un tarihî mekânlarından biri olan Edirnekapı Şehitliği, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) öncülüğünde düzenlenen bir törenle hava şehitlerini andı.
  • Siz bu gibi işlere bakın, havacılık, sorunları size ağır gelir.

İstanbul'un tarihî mekânlarından biri olan Edirnekapı Şehitliği, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) öncülüğünde düzenlenen bir törenle hava şehitlerini andı.

Törene TALPA Yönetim Kurulu üyeleri, Türk Hava Yolları (THY) temsilcileri, Ayjet Uçuş Okulu, Türk Havak, Hava-İş, Hava-Sen, TASSA, TATCA, Vecihi Hürkuş Derneği, şehit yakınları ve muharip gaziler ile emekli pilotlar katıldı. Katılımcılar, Türkiye'nin havacılık tarihinde önemli bir yere sahip olan şehitlerin ruhlarına şükranlarını sundular.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. TALPA Başkanı Kpt. Plt. Okan Üreksoy'un yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk'ün havacılığın önemine dikkat çektiği sözlerine vurgu yapıldı. Üreksoy, Türk ulusunun havacılık alanında yetiştirdiği kahramanların yanı sıra, isimsiz kahramanların da önemine değindi.

1914 yılında uçaklarının düşmesi sonucu ilk şehitlerimiz olan Yüzbaşı Fethi Bey, Yüzbaşı Sadık Bey ve Teğmen Nuri Bey'in anısına da değinildi. Havacılık şehitlerinin aziz hatıraları her yıl 15 Mayıs'ta minnetle anılmaktadır.

Törenin ardından, Şehitlikteki Şeref Defteri TALPA Başkanı Kpt. Plt. Okan Üreksoy tarafından imzalandı. Katılımcılar, şehitlerin kabirlerine çelenkler koyarak, THY şehitliğini ve görev başında yaşamını yitiren THY personelinin kabirlerini ziyaret ederek kırmızı ve beyaz karanfiller bıraktılar.

Bu anlamlı törenle, hava şehitlerinin fedakârlıkları ve ülkenin havacılık alanındaki ilerleyişi bir kez daha hatırlanmış oldu.Hava Şehitleri Edirnekapı Şehitliğinde Anıldı

Yorumlar

Talpa ~ 12 gün önce
Siz bu gibi işlere bakın, havacılık, sorunları size ağır gelir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000