27 Şubat 2013, Çarşamba 14:03:02

HAVA KUVVETLERİ'NDE ŞOK İDDİA!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "Sayıştay’ın denetim kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 'milli gizli' derecesinde bilgiler istediği, bazı subayları 1987’de lise öğrencisi olduğu dönem için dahi sorumlu tuttukları" iddiasını Meclis gündemine taşıdı...
  • Umut Oran bir baska oluyor ya. Ulkemizin en can alici sorunlara parmagini basiyor izini cikariyor. Merak ediyorum acaba bu sorulari sorarken,dusunurken yorulmuyor mu?? Bence Oran'in maksati boyle sacma sapan sorular sorup CHP'yi kucuk dusurup zayiflatmak ondan sonra da Baykal zamaninda ki gibi zayifladigini dusundugu CHP baskanligina aday olmak. Benim aklima gelen bu ihtimal var baskada yok.
  • Komple TSK yi kaldirsinlarda bastakilerde amerikadakilerde rahat etsin.Dusmanlarda rahatca parcalayip bolsun ulkeyi bunu istiyorlar ama TSK da bunlara gore onlem alamiyor ne vahim.Savasla yikamayacaklarini anladilar Turkiyeyi icerden bitirmeye calisiyorlar uydurma davalarla
  • Böyle yargı olmasa da olur, zaten herkese bunu dedirtmeye çalışıyorlar ki sonra "bakın kadı sistemi ne kadar iyi" deyip önümüze onu sürecekler herhalde. Allah bunların tümünden hayırlısıyla kurtulmamızı nasip etsin.
  • kedidir kedi!!!
  • her gun tsk yada hava kuvvetleri haberi, yeterin ya buradada mi sizinle ugrasacak millet. Tamam supersiniz, sutten cikmis ak kasiksiniz anladik.

Oran, Milli Savunma Bakanı Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, Sayıştay’ın Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2011 yılı hesapları için yaptığı denetim sırasında 1987-2012 dönemini kapsayan bilgilerin de denetime dahil edildiğini belirtti.

6085 sayılı Sayıştay Yasası’nın 3 Ekim 2010 tarihinde TBMM’de kabul edilmesi ve Taşınır Mal Yönetmeliği’nin 1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe girmesi karşısında, Sayıştay Başkanlığı’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) elindeki taşınır mallara ilişkin denetim ve yargılama yetkisinin 1 Ocak 2011 ve sonrasını kapsaması gerektiğini belirten Oran, 2011 öncesi için denetimin MSB Teftiş Kurulu ve İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından yapılmış olması gerektiğini vurguladı.

Oran, Milli Savunma Bakanı’na şu soruları yöneltti:

“Söz konusu denetlemenin 1987 yılına kadar uzatılması, 6085 sayılı Yasa’nın yürürlük tarihinin öncesini kapsaması nedeniyle yasaya aykırılık oluşturmuyor mu?


Bu denetlemeler nedeniyle bazı subayların, henüz yaşının 18’in altında bir lise öğrencisi olduğu 1987 yılı için bugün hesap vermek durumunda kalması hukuk ve mantığa aykırı değil midir?

Denetleme sırasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan ‘milli gizli’ gizlilik derecesinde olan doğrudan uçağa yüklenerek düşman birlikleri üzerine atılabilecek ‘tam atım mühimmat’ hakkında da bilgiler istendiği doğru mudur? Bu bilgiler için Sayıştay’da dışarıdan erişimi önleyecek internet/intranet’e veya CD/DVD’ye yüklememe, çift kilitli çelik dolapta muhafaza, sadece güvenlik belgeleri personelin teması gibi güvenlik önlemlerine uyulup uyulmadığı denetlendi mi?
Bu bilgilerin verildiği Sayıştay denetmenleri için Sayıştay’ın görevlendirme emirleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi mi?

‘Milli gizli’ gizlilik dereceli belgelerin istenmesi, teslimi ve ihmal-özensizlik sonucunda kamuoyuna yansıması durumunda Türk Ceza Yasası’nın ‘Devletin güvenliğine ilişkin belgeler’ başlıklı 326 ve ‘Yasaklanan bilgileri açıklama’ başlıklı 336. maddelerine aykırılık oluşturmaz mı? Bu durumda kim sorumlu olacaktır?

Bu Sayıştay uygulaması nedeniyle çok sayıda subay-astsubayın istifa kararı aldığı duyumu doğru mudur?
Denetim için gerekli olan evrakların 10 yıllık saklama süreleri dolduğu için emir gereği rutin olarak imha edilmiş olması karşısında TSK görevlilerinin Sayıştay’ca zan altında bırakılması hukuka aykırı değil midir?  (Vatan)

HAVA KUVVETLERİ'NDE ŞOK İDDİA!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

umudumuz Umut Oran! ~ 9 yıl önce
Umut Oran bir baska oluyor ya. Ulkemizin en can alici sorunlara parmagini basiyor izini cikariyor. Merak ediyorum acaba bu sorulari sorarken,dusunurken yorulmuyor mu?? Bence Oran'in maksati boyle sacma sapan sorular sorup CHP'yi kucuk dusurup zayiflatmak ondan sonra da Baykal zamaninda ki gibi zayifladigini dusundugu CHP baskanligina aday olmak. Benim aklima gelen bu ihtimal var baskada yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komple ~ 9 yıl önce
Komple TSK yi kaldirsinlarda bastakilerde amerikadakilerde rahat etsin.Dusmanlarda rahatca parcalayip bolsun ulkeyi bunu istiyorlar ama TSK da bunlara gore onlem alamiyor ne vahim.Savasla yikamayacaklarini anladilar Turkiyeyi icerden bitirmeye calisiyorlar uydurma davalarla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yer mi? ~ 9 yıl önce
Bunu da denediler 1918'de. Ordu topla, tüfekle, üniforma ile olmaz. Olsa, Saddam'ın ordusu hala direniyor olurdu. Ordu yürekle, bilekle olur, gönülle olur, Kurtuluş Savaşında olduğu gibi.
HPM900 ~ 9 yıl önce
Böyle yargı olmasa da olur, zaten herkese bunu dedirtmeye çalışıyorlar ki sonra "bakın kadı sistemi ne kadar iyi" deyip önümüze onu sürecekler herhalde. Allah bunların tümünden hayırlısıyla kurtulmamızı nasip etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havaci ~ 9 yıl önce
kedidir kedi!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
her gun ~ 9 yıl önce
her gun tsk yada hava kuvvetleri haberi, yeterin ya buradada mi sizinle ugrasacak millet. Tamam supersiniz, sutten cikmis ak kasiksiniz anladik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne anladın ~ 9 yıl önce
Senin başka işin yok mu? Git tedavi ol.
HPM900 ~ 9 yıl önce
Rahatsız mısınız, gidin tedavi olun. Bu haksız saçmalıklara günün birinde sizin maruz kalmayacağınız ne malum? Bakalım o zaman ne diyeceksiniz? TSK düşmanı olmak için ne lazım acaba çok merak ediyorum.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000