20 Temmuz 2011, Çarşamba 13:45:40

HAVA KARGO TAŞIMACILIĞINDA YENİ DÖNEM

Hava yoluyla gerçekleştirilen hızlı kargo taşımacılığı kapsamında yapılan ithalat ve ihracat işlemlerinin hızlandırılmasını ve basitleştirilmesini hedefleyen düzenleme, bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi
  • nadiren de olsa yapilan guzel seyleri gormek guzel, hele THY nin kargo isini eline yuzune bulastirip tum apronu kargoyla doldurup herkese sac bas yoldurdugu su gunlerdee bu haber iyi geldi.
  • iki masa başında başlatılan bu iş bugün gurur verici. biliniyorki kurucu sayın Uygur ACUNER'in emekleri çok var. Kendisine havacılık sektörüne katkılarından dolayı teşekkürlerimizi bir borç biliyoruz.
  • mng yi ilk kuran mehmet nazif beyi ikna edip bu sektöre girmesini sağlayan bilmem yaşıyormu öldümü bir kişi cıksında bir teşekkür etsin yokmu arkadaşlar
  • Resimle tam isabet etmissiniz. MNG-Kargo Havayollari Turkiye'yi yurtdisinda en iyi temsil eden TURK-Kargo Sirketidir. Masallah diyelim, geride kalan TURK-Kargo Sirketlerinden ayni performansi bekleyelim. Bu yeni donem hepimize hayirli olsun!
İhracatta hız ve kolaylığı sağlamak adına getirilen düzenlemeyle hava yoluyla hızlı kargo taşımacılığı kapsamında ihracata konu olan eşya için öngörülen limitler beş katına çıkarılarak, 30 kilogram ve 1500 euro limitleri, 150 kilogram ve 7500 euro olarak yeniden belirlendi. Hızlı kargo taşımacılığında sektörün talepleri dikkate alınarak önemli kolaylıklar getiren düzenleme aynı zamanda ülke güvenliği ve toplum sağlığını tehdit eden eşyanın ithal ve ihracının önlenmesi ve gerekli denetimin yapılmasını sağlamayı hedefliyor.

Gümrük Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ kapsamında şu düzenlemeler getirildi:
Hava yolu ile hızlı kargo taşımacılığı kapsamında ihracata konu edilebilecek eşya için öngörülen 30 kilogram ve 1500 Avro limitleri, ihracatın hızlı ve kolay gerçekleştirilebilmesini teminen 150 kilogram ve 7500 Avro olarak yeniden belirlendi.

Hava yoluyla hızlı kargo taşımacılığı yapan firmalar tarafından her bir dokümanın ayrı kalem olarak beyan edilmesi, sistemin hızlı çalışmasını engellediğinden; doküman kapsamına giren gönderilerin, tek bir kalemde topluca beyan edilebilmesi yönünde bir kolaylık getirildi. Hava yoluyla hızlı kargo taşımacılığı kapsamında yapılan ithalat ve ihracat işlemlerini yapan firmalar tarafından yapılan gönderinin tasnif edilmesi işleminin; hızlandırılması, kolaylaştırılması ve gümrük memurunun gözetiminde gerçekleştirilmesine ilişkin düzenleme yapıldı.

Hava yoluyla hızlı kargo taşımacılığı işlemlerini yapan firmalarla çalışmak üzere sözleşme yapan gümrük müşavirleri, bu kapsamda yaptıkları işlemleri dışında gümrük müşavirliği faaliyetinde bulunamıyorken yapılan düzenleme ile bu kapsamda yaptıkları işlemler dışında da gümrük müşavirliği faaliyetinde bulunabilmelerine imkan sağlanmıştır.

Hava yoluyla hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen ve muayeneye tabi tutulmayan tüm gönderilerin, zorunlu olarak x-ray kontrolünden geçirilmesine yönelik düzenleme yapılmıştır. Ayrıca; işlemlerin hızlandırılmasını teminen gerekli görülmesi durumunda gümrük idare amirinin uygun görüşünün alınmasına gerek kalmaksızın bu gönderilerin muayenesinin yapılabilmesi yönünde düzenlemeye gidildi.

Posta ve hızlı kargo yoluyla muafiyet kapsamında gelen gönderilerin belli süreler içinde hangi alıcıya ne kadar geldiğinin takibinin yapılabilmesi için, alıcıların TC kimlik numaralarının ya da vergi numaralarının elektronik ortamda gümrük idaresine bildirilmesine yönelik düzenleme yapıldı. Hava yolu ile hızlı kargo taşımacılığı kapsamında fiilen ihraç edildikten sonra beyanı yapılan eşyanın muayenesi mümkün bulunmayacağından, bu şekilde beyanı yapılabilecek eşya, teşvik, sübvansiyon veya parasal iadeye ya da ayniyat tespitine konu olmayacak ihracat gönderileri ile sınırlandırılmıştır. Bu eşyanın gümrüğe beyanı için verilen süre uçak kalkışından sonraki 4 saat iken işlemler çok yoğun olduğundan kolaylık sağlanması amacıyla uzatılarak 24 saat olarak belirlendi.
HAVA KARGO TAŞIMACILIĞINDA YENİ DÖNEM

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
nadiren de olsa yapilan guzel seyleri gormek guzel, hele THY nin kargo isini eline yuzune bulastirip tum apronu kargoyla doldurup herkese sac bas yoldurdugu su gunlerdee bu haber iyi geldi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
iki masa başında başlatılan bu iş bugün gurur verici. biliniyorki kurucu sayın Uygur ACUNER'in emekleri çok var. Kendisine havacılık sektörüne katkılarından dolayı teşekkürlerimizi bir borç biliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
mng yi ilk kuran mehmet nazif beyi ikna edip bu sektöre girmesini sağlayan bilmem yaşıyormu öldümü bir kişi cıksında bir teşekkür etsin yokmu arkadaşlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Resimle tam isabet etmissiniz. MNG-Kargo Havayollari Turkiye'yi yurtdisinda en iyi temsil eden TURK-Kargo Sirketidir. Masallah diyelim, geride kalan TURK-Kargo Sirketlerinden ayni performansi bekleyelim. Bu yeni donem hepimize hayirli olsun!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000