31 Temmuz 2020, Cuma 12:28:54

Hava İş; 'Tarihin en kötü bayramı'

Hava İş Sendikası THY ile yaşanan son sürece ilişkin bir açıklama yayınladı.
  • Manifesto... Sendikada çalışan eski TK çalışanı Pınar hanımın kardeşi siz ismini çok iyi biliyorsunuz şirket ve sendika arasındaki bütün bilgileri uçuşlarda paylaşmıyormuydu.Yine sendika disiplin kurulu üyesi ve kabin memuru bağzı kişilerin akrabası siz kimden bahsettiğimi çok iyi biliyorsunuz. Uçuşta kaptandan daha forslu gezmiyormuydu.Yine sendika yöneticilerinin hepsi Abantta çalışan TK Kadın personeline uygunsuz tekliflerde bulunmuyorlar mıydı.Yine sendikanın yöneticileri sendika kredi kartı ile ultra lüx mekanlarda arkadaşları ile sendikanın parasını yiyip içmiyorlarmıydı. Yine eski Türk hava yolları çalışanı üst düzey bir yönetici sendikanın kazanması için kamyoncuları taksicileri ve minübüsçüleri seçime sokmadımı. Sendika çalışanı bağzı personellere uçsuz bucaksız limitlerle kredi kartı verilip genel seçim öncesi insanlara hediyeler yemekler ısmarlanmadı mı yine Türk hava yollarındaki bağzı yöneticiler şirket içindeki atılacak adımları el altından sendikacılar sızdırıp şirket içinde yayılmasını (tea)... kendi şahsi menfaatleri için sendika genel merkezini ve sendika kooperatiflerini bütün hukuki zeminlerini ayarlayarak yapımını kendi yandaşlarına vermediler mi(sweethoney) şirket dağıttığı bayram çikolatalarını bağzı yerlerden gelen talimatlarla daha pahalı fiyatlarla başaka firmalara yaptırmadımı. Uçak alım ihalesinde fesat olduğu ortaya çıktığı halde bağzı yerlerlerden gelen emirlerle fesat karıştıran yönetici hala şirkette çalışıyormu.Yine sendika yöneticileri den bir tanesi şirkete yaklaşık 1000 kişiyi milletvekilleri aracılığı ile (Young unity) vakıflardan kişileri hiçbir şekilde yabancı dilleri olmadıkları halde THY ye kabin memuru olarak işe soktuklarını ve buna istihdam başkanlınığının aracılık ettiğini bilmiyormuyuz ve yine şirket patronu tarafından lüks arabalara, transfer araçlarına lüks otellere kendi ve ailesini menaffatleri için şirket kasasından harcamalar yaptığını bilmiyormuyuz yine ayni yönetici tarafından sponsorluk anlasmalarina giderken yaninda eşi film izliyorken IFE sistemi çalışmiyor diye eşinin kulakligini cikarttirip hanimefendinin de duyacagi sekilde hatirlat geri dondugumuzde butun teknigi kovucagim diyerek ego tatmin etmedi mi? yine 20 milyon TL 2020 yılı başında şirket yöneticilerine prim olarak dağıtıldığını bilmiyormuyuz yaklaşık olarak 10 yıldır sürekli yıldan yıla artarak her yılbaşına en az 500 milyon lira kar eden şirketin kasasında bayram öncesi perosnelin maaşını ödecek kadar para kalmadığını bilmiyormuyuz.Bağzı şehzadelerin ismi çok meşhur bir liseden mezun olan sınıf arkadaşları ve onların alt devrelerinin hiç bir vasfı olmadığı halde şirkette yönetici olduklarını bilmiyormuyuz.Bağzı sendika yöneticilerinin şirketten el altndan nemalanarak TİS i şirketin istediği şekilde yazdıklarını bilmiyormuyuz.Eğer birilenin ipliği pazara çıkarılacaksa biz sizden daha iyi çıkartırız. Yayınlamazsanız yayınlatacak yer buluruz.
  • Şirketi mahvettiniz.
  • okadar seviniyorumki bu thy calisanlarinin basina gelenleri,,,3 ayda bir tam maas ikramiye ve calisma sartlari ile diger havayolu calisanlarina üstden bakmalari falan,,,torpilli insanlar,,,ingilizce bilmemelerine ragmen tanidiklariyla mulakati gecen cahiller toplulugu,,,iyi oluyor size bunlar
  • Evet ucaklar uçuyor ama kac kişiyle uçuyor. Kac aydir yolcudan para girisi yok sirkete. Cargo ile Leasing odemeleri aksatilmadan yapılıyor. Ustune birde aylardir iptal edilen biletlerin iadeleri var. Ucan yolcularin cogu yeni bilet alip ucmuyor. Mevcutlari kullaniyor. Sirketin gelirinde sureklilik yokken, pandemi belirsizligi korurken sirket isten cikarmama sözü veriyor. Eyvallah herkes sıkıntıda. Ama sureklilik hepimiz icin gerekli. Bugün sizi oraya oturtsalar, Patron siz olsaniz ne yapardiniz? Müdürü azaltirdim edebeyatini birakin. Azaltabileceginiz müdürun sağlayacağı tasarruf %0.1 bile degil.
  • Bu işi sadece Cumhurbaşkanım çözer. Herkes CIMER e yazmalı. Şirketi batıracak bu beceriksizler. 7 tane pegasus eden şirketin değeri şimdi sadece 2. Yazık beceriksiz eğitimsiz bu yönetim Türkiye nin en büyük markasını batıracak. Çalışanı tehdit et, tweetle sinirlen masadan kalk, millete bayramı zehir et. Yazık...
  • THY YONRTIMI ISTIFA
  • Pandemi diye yıllık gelirin %30 u kesildi zaten. Şimdi kalan %70 in %50 sini kesince kalır yıllık gelirin %35 i. Primleri de kesince kalır %25. El insaf hangi iş kolundan yıllık gelirinin %75 kesinti yapabiliyorsun.
  • Sevgili arkadaşlar kokpitten , yer görevindeki tüm birimlere ; malesef şirketimiz en kötü senaryoya karşı personelden çok fazla fedakarlık istiyor ayrıca geleceğe dair hiçbir umut vermeden , daha önceki krizlerde şirket ilerisi için toparlanınca telafi edeceklerini vaat etmiş ve yapmıştır ancak ülkenin durumu ve niteliksiz yöneticiler sayesinde durum bu , kazanılan paraların nerelere gittiği , gereksiz bir sürü müdürlük ve şeflikten hepiniz haberdarsınız ve artık bunları duymaktan sıkılmışsınızdır , en zor zamanlarda uçan , pazar ve yol kesildiğinde şirkete başkaldırmıyan personele , Yeni havalimanın tüm zorluklarını yaşayan personele ödül vereceğine , kesintiler ve mobbing uygulamakta , bu işin çözülür yolu sendika ile uzlaşmaktır , ve bu kriz biter bitmez eski haklara geri dönülmesi ve telafi edilmesidir , 2022 bilmediniz 2024 derseniz , ne aidiyet kalır ne gönülden çalışan kişiler , sahte yüze gülen , hergün zoraki işe giden gelen vasıfsız kişilere kalırsınız , bu devran dönünce , bu en çok kokpitte ve kabinde yaşarsınız , kurumsal anlamda nitelikli personelinizi kaybedersiniz ;)
  • Sayin uzman, sizce kokpite adaptasyon icin 1 hafta sure uzun degil mi ? Ben uzman degilim ama daha kisa surede halledilebilecegini dusunuyorum. Tesekkur ederim
  • Bu sirketin tek calisani pilotlar mi? Yer personeli de bunlar yuzuden magdur oluyor. Sendika yonetimin teklifini kabul edenlerle etmeyenler icin 2 ayri yol izlesin. Edenler en azindan kisa calismadan kurtulmus olur. Bu sekilde daha cok magdur oluyoruz. Etmeyenlerde anlasana kadar gorusmeye devam etsin. Sendika pilotlarin talebini tum personelin talebi gibi gostermekten vazgecmeli. Sonucta kimse zorla calistirilmiyor. Yonetim Avrupali ornekleri gibi toplu cikartma da yapmiyor. Ne istiyoruz gercekten?

Hava İş Sendikası THY ile yaşanan son sürece ilişkin bir açıklama yayınladı.

Hava İş Açıklaması:

Değerli üyelerimiz,

İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde elimizden geldiğince sizlere süreci tüm açıklığıyla anlatmaya gayret ediyoruz. Ancak sizlerinde takip ettiği üzere gündem sürekli olarak değişmektedir. Kifayetsiz ve muhteris işveren yöneticileri tarafından verilen sözler tutulmamakta, mutabık kalınan anlaşma maddeleri dahi değiştirilmekte ve sizleri açlık sınırının altına itecek teklifler sunulmaktadır.

Siz değerli üyelerimize dün gece saatlerinde duyurduğumuz gibi Sayın Genel Başkanımız Ali Kemal TATLIBAL ile THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker AYCI ihtilafa sebep olan hususlar için bir araya gelmiştir. Yapılan bu görüşmede dün sizlere duyurduğumuz maddeler üzerinde mutabık kalınmış, yapılması planlanan maaş indirim anlaşması için masada olan oranları konuşmak üzere 30.07.2020 Perşembe günü bir araya gelinmesi ve görüşmelerin devam etmesi planlanmıştır.

Üyelerimizi belirsizlikten kurtarmak için tüm iyi niyetimizle yürüttüğümüz bu görüşmeler nihayetinde mutabık kaldığımız maddeler yerine 30.07.2020 Perşembe günü sabah saatlerinde tarafımıza aşağıda bulunan protokol metni iletilmiştir. Bu metinde önceki gece mutabık kalınan maddeler olmadığı gibi 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ndeki kazanımlardan da vazgeçilmesi yönündeki teklif sürekli uzlaşı için çabalamamıza  rağmen bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır. Üyelerimizin kaybettiği refah ortamını tekrar tesis etmek üzere elimizi taşın altına koymuş olmamıza rağmen gün içerisinde işveren tarafından bizlere bildirilmeden tek taraflı olarak görüşmelere son verilmiş olması üyelerimizin ve sendikamızın sabrını taşırmıştır. Yaptığımız duyurularla belirsizlikten kurtulma ışığını gören, aileleri ile huzurlu ve mutlu bir bayram yaşamanın arifesinde olan üyelerimiz işverenin yayınladığı bu duyuru ile şirkete olan tüm aidiyetlerini yitirmiş durumdadır.

Şahsi hırsları, kibir veya egolarından dolayı bizlerle uzlaşmaya yanaşmayan ve üyelerimize THY ailesinin en kötü bayramını yaşatan işveren yetkilileri bilsinler ki artık uzlaşmacı olması gereken kendileridir. Çünkü açlık sınırının altına itmeye çalıştıkları THY emekçisi üyelerimizin şirkete olan tüm aidiyetlerini yıktıkları gibi üye ile Sendikamız arasını açmak için oynadıkları oyun boşa çıkmıştır. Bu oyunu boşa çıkararak işveren ile yürüttüğümüz görüşmeler esnasında 100'lerce üyemiz Sendika Genel Merkezimize gelerek desteklerini iletmişlerdir. Fiilen yanımızda olamasalar da ülkemiz ve dünyanın dört bir tarafından üyelerimiz; telefon ve mail yoluyla desteklerini iletmişler ve emekçinin alın terini hiçe saymaktan başka bir amaç taşımayan bu teklif karşısında Sendikamızın yanında dimdik durduklarını beyan etmişlerdir.

Hayatlarını riske atarak pandemi süreci boyunca çalışan emekçi üyelerimizi ev kiralarını ödeyemeyecek, temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak, ailelerini sefalete sürükleyecek anlaşmalara zorlayan işveren karşısında Hava-İş Ailesi olarak dimdik duracağımızı bildiririz. Üyelerimizin bu süreçte verdiği destekten ötürü teşekkür eder, Tüm üyelerimizi bundan sonraki süreçte birliğimizi pekiştirmek adına hep beraber omuz omuza durmaya davet ediyoruz.

İşverenin bu yaklaşımı üyelerimizi belirsizlik ortamına tekrardan sürüklemiş ve bayram sevincini yaşayamamalarına sebep olmuştur. İşveren yetkililerinin dayanışmadan, anlayıştan, bayramın manevi ikliminden uzak bu tavırla bu mübarek günleri nasıl idrak edeceğini merak etmekteyiz. Bu vesile ile tüm üyelerimizin kurban bayramını en içten dileklerimizle kutlar bayramın milletimize hayırlar getirmesini temenni ederiz.

Saygılarımızla,

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)Hava İş; 'Tarihin en kötü bayramı'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (353)

Kabakçı Mustafa ~ 7 ay önce
Manifesto... Sendikada çalışan eski TK çalışanı Pınar hanımın kardeşi siz ismini çok iyi biliyorsunuz şirket ve sendika arasındaki bütün bilgileri uçuşlarda paylaşmıyormuydu.Yine sendika disiplin kurulu üyesi ve kabin memuru bağzı kişilerin akrabası siz kimden bahsettiğimi çok iyi biliyorsunuz. Uçuşta kaptandan daha forslu gezmiyormuydu.Yine sendika yöneticilerinin hepsi Abantta çalışan TK Kadın personeline uygunsuz tekliflerde bulunmuyorlar mıydı.Yine sendikanın yöneticileri sendika kredi kartı ile ultra lüx mekanlarda arkadaşları ile sendikanın parasını yiyip içmiyorlarmıydı. Yine eski Türk hava yolları çalışanı üst düzey bir yönetici sendikanın kazanması için kamyoncuları taksicileri ve minübüsçüleri seçime sokmadımı. Sendika çalışanı bağzı personellere uçsuz bucaksız limitlerle kredi kartı verilip genel seçim öncesi insanlara hediyeler yemekler ısmarlanmadı mı yine Türk hava yollarındaki bağzı yöneticiler şirket içindeki atılacak adımları el altından sendikacılar sızdırıp şirket içinde yayılmasını (tea)... kendi şahsi menfaatleri için sendika genel merkezini ve sendika kooperatiflerini bütün hukuki zeminlerini ayarlayarak yapımını kendi yandaşlarına vermediler mi(sweethoney) şirket dağıttığı bayram çikolatalarını bağzı yerlerden gelen talimatlarla daha pahalı fiyatlarla başaka firmalara yaptırmadımı. Uçak alım ihalesinde fesat olduğu ortaya çıktığı halde bağzı yerlerlerden gelen emirlerle fesat karıştıran yönetici hala şirkette çalışıyormu.Yine sendika yöneticileri den bir tanesi şirkete yaklaşık 1000 kişiyi milletvekilleri aracılığı ile (Young unity) vakıflardan kişileri hiçbir şekilde yabancı dilleri olmadıkları halde THY ye kabin memuru olarak işe soktuklarını ve buna istihdam başkanlınığının aracılık ettiğini bilmiyormuyuz ve yine şirket patronu tarafından lüks arabalara, transfer araçlarına lüks otellere kendi ve ailesini menaffatleri için şirket kasasından harcamalar yaptığını bilmiyormuyuz yine ayni yönetici tarafından sponsorluk anlasmalarina giderken yaninda eşi film izliyorken IFE sistemi çalışmiyor diye eşinin kulakligini cikarttirip hanimefendinin de duyacagi sekilde hatirlat geri dondugumuzde butun teknigi kovucagim diyerek ego tatmin etmedi mi? yine 20 milyon TL 2020 yılı başında şirket yöneticilerine prim olarak dağıtıldığını bilmiyormuyuz yaklaşık olarak 10 yıldır sürekli yıldan yıla artarak her yılbaşına en az 500 milyon lira kar eden şirketin kasasında bayram öncesi perosnelin maaşını ödecek kadar para kalmadığını bilmiyormuyuz.Bağzı şehzadelerin ismi çok meşhur bir liseden mezun olan sınıf arkadaşları ve onların alt devrelerinin hiç bir vasfı olmadığı halde şirkette yönetici olduklarını bilmiyormuyuz.Bağzı sendika yöneticilerinin şirketten el altndan nemalanarak TİS i şirketin istediği şekilde yazdıklarını bilmiyormuyuz.Eğer birilenin ipliği pazara çıkarılacaksa biz sizden daha iyi çıkartırız. Yayınlamazsanız yayınlatacak yer buluruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sergio ~ 7 ay önce
Vay be !!!! Film şeridi gibi aktı bütün haberler gözümüzün önünden, hala sendikada kalan üyeler ne düşünecek acaba, “bana ne “ der geçerler büyük ihtimal! Yazık
Güzelim ~ 7 ay önce
Şirketi mahvettiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ismetce ~ 7 ay önce
okadar seviniyorumki bu thy calisanlarinin basina gelenleri,,,3 ayda bir tam maas ikramiye ve calisma sartlari ile diger havayolu calisanlarina üstden bakmalari falan,,,torpilli insanlar,,,ingilizce bilmemelerine ragmen tanidiklariyla mulakati gecen cahiller toplulugu,,,iyi oluyor size bunlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km ~ 7 ay önce
Sen , ben neden az kazanıyorum değil de onlar benden neden daha fazla alıyor deyip hasetlikten boğulacağına kendin için birşeyler yapsan keşke , senin bu kadar kararmış kalbine üzüldüm arkadaşım .Düşene bir tekme de ben vurayım mantığı emin olun sizi tepeye çıkarmaz.Tek temennim şu süreci sağlıklı atlatıp içeride çalışan emekçi arkadaşlarımın görevlerine devam edebilmeleri.
Farketmek ~ 7 ay önce
Evet ucaklar uçuyor ama kac kişiyle uçuyor. Kac aydir yolcudan para girisi yok sirkete. Cargo ile Leasing odemeleri aksatilmadan yapılıyor. Ustune birde aylardir iptal edilen biletlerin iadeleri var. Ucan yolcularin cogu yeni bilet alip ucmuyor. Mevcutlari kullaniyor. Sirketin gelirinde sureklilik yokken, pandemi belirsizligi korurken sirket isten cikarmama sözü veriyor. Eyvallah herkes sıkıntıda. Ama sureklilik hepimiz icin gerekli. Bugün sizi oraya oturtsalar, Patron siz olsaniz ne yapardiniz? Müdürü azaltirdim edebeyatini birakin. Azaltabileceginiz müdürun sağlayacağı tasarruf %0.1 bile degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cumhurbaşkanı ~ 7 ay önce
Bu işi sadece Cumhurbaşkanım çözer. Herkes CIMER e yazmalı. Şirketi batıracak bu beceriksizler. 7 tane pegasus eden şirketin değeri şimdi sadece 2. Yazık beceriksiz eğitimsiz bu yönetim Türkiye nin en büyük markasını batıracak. Çalışanı tehdit et, tweetle sinirlen masadan kalk, millete bayramı zehir et. Yazık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Iscı kardes ~ 7 ay önce
THY YONRTIMI ISTIFA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
maaş ~ 7 ay önce
varken iyiydi 3ayda bi ikramiye vs sesiniz çıkmıyordu. 2018de dolgun maaşa ulaşınca nasıl da memnun sessizliğe bürünmüştünüz,aynı yönetim ama size dokunmayan yılan bin yaşasındı değil mi o zamanlar,çekin bakalım
Sanane Şaklaban ~ 7 ay önce
Biz yine o paralari alicaz,sende çatır çatır catlayacaksin fesatindan...Seni Şaklaban seni
Sana ne? ~ 7 ay önce
Sen şirketin avukatı mısın? Dalkavuk. Çok seviyorsan bedavaya çalış. Uyuşuk beyinli. Şakşakçı seni.
Hiç mi utanma yok. ~ 7 ay önce
Pandemi diye yıllık gelirin %30 u kesildi zaten. Şimdi kalan %70 in %50 sini kesince kalır yıllık gelirin %35 i. Primleri de kesince kalır %25. El insaf hangi iş kolundan yıllık gelirinin %75 kesinti yapabiliyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bla bla bla ~ 7 ay önce
Sevgili arkadaşlar kokpitten , yer görevindeki tüm birimlere ; malesef şirketimiz en kötü senaryoya karşı personelden çok fazla fedakarlık istiyor ayrıca geleceğe dair hiçbir umut vermeden , daha önceki krizlerde şirket ilerisi için toparlanınca telafi edeceklerini vaat etmiş ve yapmıştır ancak ülkenin durumu ve niteliksiz yöneticiler sayesinde durum bu , kazanılan paraların nerelere gittiği , gereksiz bir sürü müdürlük ve şeflikten hepiniz haberdarsınız ve artık bunları duymaktan sıkılmışsınızdır , en zor zamanlarda uçan , pazar ve yol kesildiğinde şirkete başkaldırmıyan personele , Yeni havalimanın tüm zorluklarını yaşayan personele ödül vereceğine , kesintiler ve mobbing uygulamakta , bu işin çözülür yolu sendika ile uzlaşmaktır , ve bu kriz biter bitmez eski haklara geri dönülmesi ve telafi edilmesidir , 2022 bilmediniz 2024 derseniz , ne aidiyet kalır ne gönülden çalışan kişiler , sahte yüze gülen , hergün zoraki işe giden gelen vasıfsız kişilere kalırsınız , bu devran dönünce , bu en çok kokpitte ve kabinde yaşarsınız , kurumsal anlamda nitelikli personelinizi kaybedersiniz ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
"Uzman"a ~ 7 ay önce
Sayin uzman, sizce kokpite adaptasyon icin 1 hafta sure uzun degil mi ? Ben uzman degilim ama daha kisa surede halledilebilecegini dusunuyorum. Tesekkur ederim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Heh heh ~ 7 ay önce
Cok guldurdun beni, zeka seviyene guldum
Gerçekçi bir analiz ATC Ankara ~ 7 ay önce
Pilot arkadaslar, Thy teklifini kabuo etmeyip de ne yapacaklar..isten cikarilsalar 5 bin lira kazanacak kac kisi var disarda.. Hele cadetler onlar dua etsinler bol bol Thy zor durumda 3 4 yila pilot olarak bitirirseler cok ii. Allah Devletime zeval vermesin..Dua edin Thy yonetimine isten cikarmiyor cözüm bulmaya calisiyor.. Zaten teklifi kabul etmememe gibi bi sansiniz da yok.. Kaptanlarin tuzu kuru da fo lar icin sansizlik olacak belli bi süre..
Sen ~ 7 ay önce
Vesika al , kadikoyden. Onu bile 1 haftada alamazsın.
Yolcu ~ 7 ay önce
Yolcu bilet fiyatlarında %50 indirim yapılıp 1.5 yıl zam yapılmayacak değil mi?
Uçan aşçı ~ 7 ay önce
Flying chefler ne olucak diye hiçbir açıklama yok.400 tane fc belirsizlik içinde ortada kaldı.Umarım THY ve Doco dünya standartlarında olan ve THY için bir değer olan bu insanları kaybetmeZ.Uçaktaki ikram normale dönmeli THY ye uçakta su ve sandviç vermek marka değerine çok büyük zarar veriyor.Tekrar yolcu tarafından çok beğenilen dünyada defalarca Ödül alan ikram konseptiniz geri gelsin ve uçan aşçılarda işlerine devam etsin.Uçan aşçılar kabinin çiçeğidir purser Kabin memurları arkadaşlarımızla çok güzel bir ekip olmayı başaran bu güzel konsepti küçük hesaplar uğruna yok etmeyelim.Herkese iyi bayramlar.
Sesli ~ 7 ay önce
Güldüm :))
Ankara atcye ~ 7 ay önce
Siz once kendinizi biraz gelistirin sonra bize sukur ogretin her esenbogaya gelirken bir tehdit de atc diye eklioz brifinglerde
Yer personeli ~ 7 ay önce
Bu sirketin tek calisani pilotlar mi? Yer personeli de bunlar yuzuden magdur oluyor. Sendika yonetimin teklifini kabul edenlerle etmeyenler icin 2 ayri yol izlesin. Edenler en azindan kisa calismadan kurtulmus olur. Bu sekilde daha cok magdur oluyoruz. Etmeyenlerde anlasana kadar gorusmeye devam etsin. Sendika pilotlarin talebini tum personelin talebi gibi gostermekten vazgecmeli. Sonucta kimse zorla calistirilmiyor. Yonetim Avrupali ornekleri gibi toplu cikartma da yapmiyor. Ne istiyoruz gercekten?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kesinlikle ~ 7 ay önce
Aynen yeter artık pilotlar doyacak diye olan bize oluyor

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000