01 Nisan 2020, Çarşamba 18:47:25

Hava İş Sendikası'ndan üyelere "Geçici Madde" bilgilendirmesi

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava İş) üyelerine kısa çalışma ödeneği hakkında bilgi verdi.
  • Aidat nekadar merak ettim.
  • İşverenin seçimde diğer grubu tehdit etmesiyle sendikaya başkan olana,ekibine ve işverene o zaman birlik olarak tepki verilecekti azınlık harici kimse umursamadı maaş,ikramiye ve paslar olsun da kim sendikaya gelirse gelsin dediler şimdi de ağlıyorlar. Adamlardan aidatları almayacağız diye bir açıklama hala yok. Toplu olarak bu sendikadan çıkın tepkinizi gösterin buyrun yapın görelim. Bu toplumun şark kurnazı,paraya ve çıkara tapan,neme lazımcı,bana neci, şükürcü, tepkisiz,sorgulamaz,umursamaz, şakşakçı olmasından iktidar ve türevleri iyi faydalandı hala daha faydalanıyor,her krizde acısı çalışandan çıkıyor,işveren de sendika sa sizi satıyor ama kimseden ses yok. Hepinize müstahak acı ama gerçek.
  • Hey sendika.. Bizden 3 ay aidat alma. Su an aidatin sirasi degil. Bunu sende biliyosun.
  • Tüzük gereği aidat kesinti yapmasi hukuken zor gozukuyor.Zaten alinacak maaşlarin dusmesinden dolayi 15 tl ile 60 tl arasi aidat kesintisi olur.Zaten aidatlar dusuyor.Bunu daha once 1994 ve 2001 yillarinda yasadik.Bunu sadece genel kurul karar almasi gerekir.
  • beynini mi kemirdin bu süreçte.sendikanın üyelerine ne zaman para yardımı yaptığını gördün. tüzükte yok bir kere. akıl fikir diliyorum sana. atın atmayın demiyorum ama mantıklı sallayın biraz. çamur at izi kalsın gevşek seni..
  • Uçuşlar başlayana kadar aidat alınmamalı tam tersi üyelere yardımcı olması lazım. Bu süreç içerisinde bodromda Havaiş aidatı altında kesinti görürsem hemen üyelikten çıkarım. Kesilirse sizlerde çıkın derim.
  • Bu zamana kadar kazandıgım para için havasen sürecinde bizi destekleyen cesur akıllı yılmaz cengaver adam madam... tüm kabin ekiplerine teşekkür ederim. Sizin sayenizde kısa süre içinde zam aldık ev aldık araba aldık sonra da hiç demedik ki bu amir memur vardı bizimle yürüyen bunlara ne oldu ya :/
  • Buradan sayın sendika başkanıma bir soru sormak istiyorum ; Entegre Bşk lığında bulunan sözde sendika yöneticinize benim maaşımdan kestiğiniz aidatları oradaki müdürlere yalakalık yapıp saatlerce hiç bir iş yapmadan müdürlerin yanında oturup dalkavukluk yapması için mi veriyorsunuz.Bu şahsiyet artık herkesin gözüne batmaya başladı , bir işe yaramadığı gibi 8 saat oradaki müdürlerin yanında onlara goygoyculuk yapıyor ? ? ? Siz bu arkadaşı kime sordunuzda sarı sendikanızda yönetici yaptınız , bunun birde rizeli versiyonu vardı şimdi oda istanbul istasyonda yeni şeyhine goygoculuk yapıyor...Bizim aidatlarımız ile siz birde bunlara maaş veriyorsunuz ? ? ? Nasıl olacak bu işler Sayın Tatlıbal ???
  • Yorum yapmaktan bile acizler, google da aratsak zaten bu bilgilere ulaşabiliriz. Siz ne yapıyorsunuz? Sizin kendiniza ait bir düşünceniz, bir eylem planınız yok mu?
  • Sendika agalarimiz 3 ay maaş almasınlar. Aidatlar kesilsin. Düşük maaş alan personele yardım yapılsın. Milyonlarca TL aidat topladininiz hepsini yemediniz inşallah!

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava İş) üyelerine kısa çalışma ödeneği hakkında bilgi verdi.

4447 sayılı kanuna eklenen geçici madde ile işten çıkarılmaların önüne geçildi.

İşte Hava İş'in üyelerine gönderdiği metin;

25/03/2020 tarihli 7226 Sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 41. Maddesi uyarınca 4447 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 23 – 30/6/2020 tarihine kadar geçerli olmak üzere, yeni koronavirüs (Covid-19) kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma başvuruları için, ek 2 nci maddenin üçüncü fıkrasında işçinin kısa çalışma ödeneğine hak kazanabilmesi için öngörülen hizmet akdinin feshi hariç işsizlik sigortası hak etme koşullarını yerine getirmesi hükmü, kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan son üç yıl içinde 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olması şeklinde uygulanır. Bu koşulu taşımayanlar, kısa çalışma süresini geçmemek üzere son işsizlik ödeneği hak sahipliğinden kalan süre kadar kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaya devam eder.

Bu madde kapsamında kısa çalışma uygulamasından yararlanabilmek için, iş yerinde kısa çalışma uygulanan dönemde 4857 sayılı Kanunun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (II) numaralı bendinde yer alan sebepler hariç olmak kaydıyla işveren tarafından işçi çıkarılmaması gerekir. Bu madde kapsamında yapılan başvurular, başvuru tarihinden itibaren 60 gün içinde sonuçlandırılır.

Bu madde kapsamında yapılan başvuru tarihini 31/12/2020 tarihine kadar uzatmaya ve birinci fıkrada belirlenen günleri farklılaştırmaya Cumhurbaşkanı yetkilidir.”

4447 sayılı kanuna eklenen geçici 23. Maddesi uyarınca; işverenin kısa çalışma uygulanmasından yaralanabilmesi için kısa çalışma uygulanan dönemde 4857 sayılı kanunun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (II) numaralı bendinde yer alan Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri gerekçeleri dışında iş akdinin feshinin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. İş güvencesinin sürekliliği ve istihdamın devamı prensipleri uyarınca kanun koyucu tarafından getirilen bu önlemin işveren açısından caydırıcılığı kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayacak oluşudur.

Kısa çalışma uygulaması dönemi içerisinde işveren tarafından sözleşmelerin İş Kanunu Md 17, 18, 19 uyarınca geçerli nedenle fesih hali, İş Kanunu Md 25/2 dışında kalan haklı nedenle fesih halleri de dahil olmak üzere herhangi bir nedene dayanılarak sözleşmelerin feshedilmesi ve bu durumun iş müfettişleri tarafından tespiti halinde; işverenin kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayacağını ve bunun sonucunda ciddi kayıplarla ile karşı karşıya kalacağı unutulmamalıdır.

Hava İş Sendikası'ndan üyelere "Geçici Madde" bilgilendirmesi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (142)

Tk ~ 2 ay önce
Aidat nekadar merak ettim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Müstahak ~ 2 ay önce
İşverenin seçimde diğer grubu tehdit etmesiyle sendikaya başkan olana,ekibine ve işverene o zaman birlik olarak tepki verilecekti azınlık harici kimse umursamadı maaş,ikramiye ve paslar olsun da kim sendikaya gelirse gelsin dediler şimdi de ağlıyorlar. Adamlardan aidatları almayacağız diye bir açıklama hala yok. Toplu olarak bu sendikadan çıkın tepkinizi gösterin buyrun yapın görelim. Bu toplumun şark kurnazı,paraya ve çıkara tapan,neme lazımcı,bana neci, şükürcü, tepkisiz,sorgulamaz,umursamaz, şakşakçı olmasından iktidar ve türevleri iyi faydalandı hala daha faydalanıyor,her krizde acısı çalışandan çıkıyor,işveren de sendika sa sizi satıyor ama kimseden ses yok. Hepinize müstahak acı ama gerçek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hey sendika ~ 2 ay önce
Hey sendika.. Bizden 3 ay aidat alma. Su an aidatin sirasi degil. Bunu sende biliyosun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eski temsilci ~ 2 ay önce
Tüzük gereği aidat kesinti yapmasi hukuken zor gozukuyor.Zaten alinacak maaşlarin dusmesinden dolayi 15 tl ile 60 tl arasi aidat kesintisi olur.Zaten aidatlar dusuyor.Bunu daha once 1994 ve 2001 yillarinda yasadik.Bunu sadece genel kurul karar almasi gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havak yaptı bile; ~ 2 ay önce
beynini mi kemirdin bu süreçte.sendikanın üyelerine ne zaman para yardımı yaptığını gördün. tüzükte yok bir kere. akıl fikir diliyorum sana. atın atmayın demiyorum ama mantıklı sallayın biraz. çamur at izi kalsın gevşek seni..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HAVAIŞ AIDAT ~ 2 ay önce
Uçuşlar başlayana kadar aidat alınmamalı tam tersi üyelere yardımcı olması lazım. Bu süreç içerisinde bodromda Havaiş aidatı altında kesinti görürsem hemen üyelikten çıkarım. Kesilirse sizlerde çıkın derim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Açıksözlü P4 ~ 2 ay önce
Bu zamana kadar kazandıgım para için havasen sürecinde bizi destekleyen cesur akıllı yılmaz cengaver adam madam... tüm kabin ekiplerine teşekkür ederim. Sizin sayenizde kısa süre içinde zam aldık ev aldık araba aldık sonra da hiç demedik ki bu amir memur vardı bizimle yürüyen bunlara ne oldu ya :/

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dispage ~ 2 ay önce
Buradan sayın sendika başkanıma bir soru sormak istiyorum ; Entegre Bşk lığında bulunan sözde sendika yöneticinize benim maaşımdan kestiğiniz aidatları oradaki müdürlere yalakalık yapıp saatlerce hiç bir iş yapmadan müdürlerin yanında oturup dalkavukluk yapması için mi veriyorsunuz.Bu şahsiyet artık herkesin gözüne batmaya başladı , bir işe yaramadığı gibi 8 saat oradaki müdürlerin yanında onlara goygoyculuk yapıyor ? ? ? Siz bu arkadaşı kime sordunuzda sarı sendikanızda yönetici yaptınız , bunun birde rizeli versiyonu vardı şimdi oda istanbul istasyonda yeni şeyhine goygoculuk yapıyor...Bizim aidatlarımız ile siz birde bunlara maaş veriyorsunuz ? ? ? Nasıl olacak bu işler Sayın Tatlıbal ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km ~ 2 ay önce
Yorum yapmaktan bile acizler, google da aratsak zaten bu bilgilere ulaşabiliriz. Siz ne yapıyorsunuz? Sizin kendiniza ait bir düşünceniz, bir eylem planınız yok mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sarı sendika ~ 2 ay önce
Sendika agalarimiz 3 ay maaş almasınlar. Aidatlar kesilsin. Düşük maaş alan personele yardım yapılsın. Milyonlarca TL aidat topladininiz hepsini yemediniz inşallah!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000