24 Nisan 2015, Cuma 09:05:31

HAMDİ TOPÇU'DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR

6 Nisan’da aldığı ani kararla THY Yönetim Kurulu Başkanlığından istifa eden Hamdi Topçu, oğlu gibi gördüğü şirketten değişim istendiğini hissettiği için ayrıldığını söyledi.
  • Bu dünyada işin işte ahirette vay haline!
  • Yurt dısındaki thy mudurleri iyi denetlenmeli Tayinleri max 3 yılda gerceklesmeli bazıları icin ıstanbuldan gorundugu gibi degil veya ıstanbula bıldırıldıgı gıbı degıl .bazı yurt dısı mudurlerı yolsuzluk batagına saplanmıs...
  • Thy icinde hala sımarık isle alakası olmayan ensesi kalın hatta ofisine bile haftada bir ugrayan yurt dısı mudurlerine ne demeli .bu toplumun bu zıhniyetten kurtulması sart
  • H.T. Paralel üçgenin kaçıncı seviyesinde bilseydiniz bu kadar yazışmalara gerek kalmazdı. Özellikle hangi TV kanallarında demeç verdiğine dikkat edin..
  • Senin zulumunu Allah'a havele ettim Hamdi Topcu.
  • Tgs torpille girdiniz diyen arkadaş sen kpss ile mi tk veya benzeri bi yere girdin. Tgs liler neden var biliyorsunuz. Sizin cok maaşla tembel olmanızdwn dolayı dimi. Raziyiz ve şartlari zorlayacagiz. Unutmayin bize zenci muamelesi yapmaniz zenci sevginizden
  • ınsan ılkınde ogrenır ıkıncı ısınde uzmanlasır turkıye satında bulunan ozel hava yollarını bıraz emek vererek ılerıye tasıyacahınıza emınım THY gıbı bır hava yolunu dunyanın en ıyılerının arasına koyan sahsınıza TURKIYE CUMHURIYETI vatandası olarak tesekur ederım ALI PENDAZ
  • Yükü tutmak için 5 yıl yeterli mi?
  • Şu TGS cilerin Herşeyden şikayet etmesi kadar sacma bi sey yok. Zaten hepiniz torpille ve Şartları bilerek girdiniz, niye devamlı alıyorsunuz ????
  • Tgs de yediğiniz haklar size 1,ömür boyu yeter..En capsiz thy memuruna sayısız haklar verirken asıl işi yapan tgs personelini görmezden geldiniz. Thy personeli yılda 5 KEZ bedava uçarken tgs li ye indirim bile yok.. En basiti thy vasıfsız thy memuru 3500 4000 lira artı yılda 4 ikramiye gece ve haftasonu primi alırken uçağın yerde tek sorumlusu olan Harekat personeli 1600 1900 lirA ve 0 sosyal hak ile açlığa mahkum edildi. Yazmaya satırlar yetmez

6 Nisan’da aldığı ani kararla THY Yönetim Kurulu Başkanlığından istifa eden Hamdi Topçu, oğlu gibi gördüğü şirketten değişim istendiğini hissettiği için ayrıldığını söyledi.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu 6 Nisan’da ani bir kararla istifa etmişti. 12 yıl boyunca şirketin tepe ismi olarak büyük başarılara imza atan Topçu ile istifasının ardındaki sebepleri ve THY macerasını konuştuk.

-Türk Hava Yolları’na yıllarınızı verdiniz, biraz tatsız bir ayrılık mı oldu?

Hayır, tatsız bir ayrılık değildi ama ani oldu. Hiçbir zaman kartvizitim benden büyük olmadı. İnternet sitesine girip bakın, sadece üç satırlık bir özgeçmişim var. Ama bu süreçte kişilikleri, kartvizitlerinin altında ezilen yöneticiler de gördüm.

‘BIRAKMA ZAMANIMIN GELDİĞİNİ HİSSETTİM’

-Peki, neden istifa ettiniz?


Muktedir olamazsanız karar veremezsiniz. Karar veremiyorsanız da patinaj yapmaya gerek yok. Kimseden telkin almadım, ama değişim istendiğini hissettiğim an bunun önünü açmam gerekiyordu.

-Değişim istendiğini mi hissettiniz?

Aramızdaki konuşmalardan kısmen böyle hissettim. Makamlar geçicidir. Ben 12 yıl boyunca bu şirkete her şeyimi verdim. Keşke diyeceğim bir şey yok.

-Vefasızlık hissediyor musunuz?

Yok, hissetmiyorum. 12 yıl boyunca bana destek veren insanlara, 12 yıl sonunda “Bana vefasızlık yaptınız” demek doğru olmaz.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimlerden biriydiniz. İstifa haberinizi nasıl karşıladı?

Cumhurbaşkanımızla ya da Başbakanımızla istifadan sonra herhangi bir görüşmem olmadı.

-İstifanızla Erdoğan’ın bir ilgisi var mıydı?

Bırakma zamanımın geldiğini hissettim ve istifa ettim.

-“Kırgın değilim, ama üzgünüm” demişsiniz…

Aldığım karardan pişman değilim ama 12 yıl sonunda böyle bir usulle bırakmam biraz hüzünlü oldu tabii. 12 yıl orada tam yetkiyle görev yaptım. Bugüne kadar hiçbir yönetim kurulu başkanı benim kadar risk alıp yetki kullanmamıştır. Yetkimi hep yüzde 150 kullanırım. Ortak akla önem veririm. Şeffaf bir yönetim yaptım, alnım açık. Allah’a hamdediyorum ki, Türk Hava Yolları’nı tertemiz aldım ve tertemiz teslim ettim.

‘GÜÇ ZATEN BENİM ELİMDEYDİ’

-Temel Kotil’le aranızda anlaşmazlık olduğu doğru mu?

Kişisel olarak problemim olmaz. İş anlamında stilimiz farklıydı. 2006’dan sonra zaten başkanlık sistemine geçmiştik. Temel bey gibi 17 genel müdürümüz daha vardı. Aramızın nasıl olduğunu ona sormanız lazım.

-Bir daha Türk Hava Yolları ile uçmam diyor musunuz?

Hayır canım, olur mu öyle şey! Türk Hava Yolları benim oğlum gibi çalışanları da ailem gibi. Cirosunu 10 kat artırdım gecemi gündüzümü buraya verdim. 39 yaşında girip, 52 yaşında ayrıldım. Bu kadar emeğin üzerine asla böyle bir şey olmaz. Bütün emeklerim, ülkeme ve Türk Hava Yolları’na helal olsun.

-İstifa haberi evde nasıl karşılandı?

Eşim televizyondan öğrendi. Aramadı bile. 11 yaşındaki kızım “Baba artık daha çok evde olacağın için mutluyum” dedi. Bütün ailem destek oldu. Ailem ile işimi hiç içiçe sokmadım.

"ÇOK ALTERNATİFİM VAR, KAMUYA DÖNMEK İSTEMİYORUM"

-Bundan sonra ne yapacaksınız?

Bir adım sonrasını planlamış değilim, ama çok alternatifim var. Artık kamuya dönmek istemiyorum. Havacılığı da hobi olarak izlerim, çünkü ben bu işin hazzını aldım. Mali müşavirlik şirketimi emanet ettiğim arkadaşlarım “Dönersen yerin hazır” diyorlar.

Biraz dinlenip bir karar veririz.

‘ATILIM YAPTIK, THY’Yİ GERÇEKTEN UÇURDUK’

-THY sizin döneminizde ciddi bir başarı ivmesi yakaladı. Şansınız yaver gitti anlaşılan!

THY’yi gerçekten uçurduk. Nisan 2003’te göreve geldiğimde uçuşla ilgili deneyimim yoktu. Mali müşavirlik ve danışmanlık yapıyordum. Kozyatağı’nda hatırı sayılır bir ofisim ve gelirim vardı.

-Havacılık tecrübeniz yokken nasıl oldu da koskoca THY’yi size emanet ettiler?

AK Parti kurulurken hareketin içindeydim. Tayyip Bey, THY yönetim kurulu üyeliği teklif etti. Sektörden anlamadığımı söyleyip tereddüt ettim ama işin asıl konusunun mali işler olduğunu, para kaynaklarının iyi kontrol edilmesi gerektiğini söyleyince kabul ettim. İlk 6-7 ayım dinlemekle geçti. 7 geniş gövde, 57 dar gövde uçağıyla bölgesel bir havayolu şirketi devraldık. 2009 krizinde herkes kabuğuna çekilirken aldığımız agresif büyüme kararı THY’yi global bir şirket haline getirdi.

‘PAZARLIK YAPTIM TEMSİLCİ KALP KRİZİ GEÇİRDİ!’

THY’yi satın alma konusunda şeffaf hale getirdik. Başında olduğum süre içinde hiçbir şaibe yaşanmamıştır. Ticaretten iyi anlarım. İlk uçak siparişini verirken, fiyat indirme konusunda çok ısrar ettim. Temsilci toplantı sırasında kalp krizi geçirip hastaneye kaldırıldı! Bir de Tanzanya hattının açılışında Zanzibar Devlet Başkanı “Türkleri çok seviyoruz, çünkü siz burayı 70 yıl yönettiniz” dedi. Çok mutlu olduk.

BİLİNMEYENLERİ

-Hayatım boyunca çalıştım. Rize’de yaşıyorduk, babam fırıncıydı. Ortaokul ve liseyi İstanbul’da okudum. Kadıköy Fikirtepe’de bakkal dükkânımız vardı. Hem bakkalda çalışıyordum, hem okuyordum. Marmara Üniversitesi’nde İşletme okudum. 1986’da üniversite 3. sınıfa giderken Kartal’da mali müşavirlik bürosu açtım. Mezun olduğumda para kazanan işletmem vardı.
-Birçok sivil toplum örgütünde aktif rol aldım. Hayır kurumlarında da çalıştım.

-Sosyal yönü ağır basan biriyim. Her akşam arkadaşlarımla dışarı çıkarım.

-Teknolojiyi iyi kullanırım. Ortaokuldan beri fotoğraf çekerim. 8-10 makinem var.

-Her yıl mutlaka yüzmeye giderim. Balık tutmayı çok severim. Lüferi, kalkanı, Karadeniz mezgitini çok severim.

-İyi yemek yaparım. Güveç ve Karadeniz yemeklerinde iddialıyım.

-Büyük kızım Tugba iç mimarlık okudu, 25 yaşında ve evlendi. Büyük oğlum Cengiz 23 yaşında, şu anda Kırklareli’nde asker ve iletişim okudu. Diğer oğlum Abdülhamid, hukuk okuyacak. Küçük kızım Elif, ilkokul 5. sınıfta.

FAVORİLERİ

-Uçmayı en çok sevdiği ülke: Tanzanya.
-Türk Hava Yolları’ndan sonra en çok sevdiği havayolu şirketi: Singapore Airlines, Emirates ve Qatar Airways.
-Dünyada en sevdiği lounge: Atatürk Havalimanı’ndan sonra Basel’deki lounge.
-Olmazsa olmazları: Rahat koltuklar, uçağın zamanında kalkması ve de havayolu şirketinin güvenlik sicili.
-THY’de en sevdiği mönü: İslim kebabı.

Kübra Par / Habertürk

HAMDİ TOPÇU'DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Bu dünyada işin işte ahirette vay haline!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Yurt dısındaki thy mudurleri iyi denetlenmeli Tayinleri max 3 yılda gerceklesmeli bazıları icin ıstanbuldan gorundugu gibi degil veya ıstanbula bıldırıldıgı gıbı degıl .bazı yurt dısı mudurlerı yolsuzluk batagına saplanmıs...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Thy icinde hala sımarık isle alakası olmayan ensesi kalın hatta ofisine bile haftada bir ugrayan yurt dısı mudurlerine ne demeli .bu toplumun bu zıhniyetten kurtulması sart

Yanıtla

Kalan karakter 1000
/_ ~ 5 yıl önce
H.T. Paralel üçgenin kaçıncı seviyesinde bilseydiniz bu kadar yazışmalara gerek kalmazdı. Özellikle hangi TV kanallarında demeç verdiğine dikkat edin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Senin zulumunu Allah'a havele ettim Hamdi Topcu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Tgs torpille girdiniz diyen arkadaş sen kpss ile mi tk veya benzeri bi yere girdin. Tgs liler neden var biliyorsunuz. Sizin cok maaşla tembel olmanızdwn dolayı dimi. Raziyiz ve şartlari zorlayacagiz. Unutmayin bize zenci muamelesi yapmaniz zenci sevginizden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
apendaz ~ 5 yıl önce
ınsan ılkınde ogrenır ıkıncı ısınde uzmanlasır turkıye satında bulunan ozel hava yollarını bıraz emek vererek ılerıye tasıyacahınıza emınım THY gıbı bır hava yolunu dunyanın en ıyılerının arasına koyan sahsınıza TURKIYE CUMHURIYETI vatandası olarak tesekur ederım ALI PENDAZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
5yıl kalmaşı diye ~ 5 yıl önce
Yükü tutmak için 5 yıl yeterli mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Şu TGS cilerin Herşeyden şikayet etmesi kadar sacma bi sey yok. Zaten hepiniz torpille ve Şartları bilerek girdiniz, niye devamlı alıyorsunuz ????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
operation ~ 5 yıl önce
Tgs de yediğiniz haklar size 1,ömür boyu yeter..En capsiz thy memuruna sayısız haklar verirken asıl işi yapan tgs personelini görmezden geldiniz. Thy personeli yılda 5 KEZ bedava uçarken tgs li ye indirim bile yok.. En basiti thy vasıfsız thy memuru 3500 4000 lira artı yılda 4 ikramiye gece ve haftasonu primi alırken uçağın yerde tek sorumlusu olan Harekat personeli 1600 1900 lirA ve 0 sosyal hak ile açlığa mahkum edildi. Yazmaya satırlar yetmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tgs ~ 5 yıl önce
tgs nin ücret skalası elbette düşündürücüdür, genel olarak Türkiye şartları böyle, istenir ki herkes insanca yaşam düzeyine kavuşsun, geleceğine ait endişeleri olmasın ama maalesef böyle. yalnız aynı çatı altında birlikte görev yaptığınız insanlara vasıfsız, çapsız gibi yakıştırmalar eleştiri sınırları içinde kabul edilebilir değildir. o da kalkar sana başka bir şey söyler ve ezilirsiniz, zaten kendiniz yazmışsınız farklılıkları. bu üslup yerine birlik içinde hareket ederek şartlarınızın iyileştirilmesi yolunda mücadele etmeniz gerekirken, sağa sola bu tür ithamlarda bulunmak doğru gelmedi bana. dolayısı ile daha işin başında iken imza attığınız sözleşme hükümlerine bağlı olarak istihdam ediliyorsunuz, daha iyi şartları elbette isteriz ama bu böyle. yani tk nın yer hizmetlerinin tasfiye edilerek tgs adı ile taşeron olarak yeni bir oluşum altından ne çıkmasını bekliyordunuz ki. hukukta işveren ve alt işveren kavramları vardır, araştırın farkı anlarsınız. hepiniz sağlıcakla kalın.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000