20 Haziran 2009, Cumartesi 08:27:36

Güneş enerjisiyle çalışan uçak dünya turu yapacak

Dünyanın ilk güneş enerjisiyle çalışan uçağının 2011'de dünya turuna çıkacağı, projenin sponsorları tarafından Çin'de açıklandı.
  • umarım Türk hava sahasına girmez, Girersede umarım Ankaradan geçmez, Geçersede umarım evimin üstünden geçmez! siz istermisiniz Çin malı bi uçağın evinizin üzerinden geçmesini? :)

Şinhua ajansının haberine göre, Alman-Çin Ortaklığı Bankası sponsorluğundaki proje hakkında bilgi veren bankanın yetkilisi Cin Say, uçağın yalnızca güneş enerjisiyle çalışacağını ve 2011 yılında her kıtaya bir kere inmek suretiyle 30 günde dünyayı gezeceğini söyledi.

Bu projeyle dünyadaki en temiz ve gelecek vadeden enerjinin güneş enerjisi olduğunu vurgulamak istediklerini belirten Cin, 2007 yılından beri projenin üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Liaonin eyaletinin başkenti Şınyang kentinde bir modeli sergilenen uçak, 12 bin fotovoltaik pille çalışıyor. 63,4 metre kanat genişliğinde, 1600 kilogram ağırlığında ve saatte 70 kilometre hıza ulaşabilen uçağın bir prototipi de 26 Haziranda İsviçre'nin Zürih kentinde sergilenecek.

Projenin kalan bölümü, 2010 yılında yapılacak Şanghay Dünya Fuarında duyurulacak.
 

Güneş enerjisiyle çalışan uçak dünya turu yapacak

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
umarım Türk hava sahasına girmez, Girersede umarım Ankaradan geçmez, Geçersede umarım evimin üstünden geçmez! siz istermisiniz Çin malı bi uçağın evinizin üzerinden geçmesini? :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000