27 Ağustos 2016, Cumartesi 16:51:54

Güneş enerjisiyle çalışan İHA geliyor

Güneş enerjisiyle çalışan "Solar Impulse 2" uçağının mucidi ve pilotu Borschberg, 2 yıl içinde tamamıyla güneş enerjisiyle çalışacak insansız hava aracı (drone) üretmek istediklerini söyledi.
  • ŞAYET İMKANIMIZ VAR İSE BİZDE ÜRETSEK HİÇ FENA OLMAZ YANİ, SAYGILAR .
  • Gelecegin yakiti kömürdur. Güneş enerjisi ruzgar vs bunlar verimliliği çok düşük olan kaynaklar. Gelip geçici bir heves sadece. İnsan ilk basladigi yere yani kömüre elbet donecek!

Güneş enerjisiyle çalışan ve geçen ay dünya turunu tamamlayan "Solar Impulse 2" uçağının mucidi ve pilotu Andre Borschberg, iki yıl içinde tamamıyla güneş enerjisiyle çalışacak insansız hava aracı (drone) üretmek istediklerini söyledi.

Borschberg, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tasarlanacak "drone"un 6 ay hiç durmadan güneş enerjisiyle çalışabileceğini, aracın özellikle tarım ve iletişim sektörlerinde kullanılabileceğini belirtti.

"Drone"un özellikle sağladığı esneklik açısından uydulara göre daha avantajlı olduğunu ifade eden Borschberg, "Ekip olarak tamamıyla güneş enerjisiyle faaliyet gösterecek bir insansız hava aracı üzerinde çalışıyoruz. Bu projeyi yaklaşık iki yıl içinde hayata geçirmeyi hedefliyoruz." dedi.

Borschberg, uyduların havada sabit kalamadığını ve sürekli dünya çevresinde turlamak zorunda olduğunu vurgulayarak, "Drone’lar ise sabit kalabiliyor. Ayrıca bu aracı, istediğiniz zaman yere indirebilir, yapısında değişiklikler yapabilirsiniz. Bu açıdan uydulara göre daha avantajlı. Araç, normal hava trafiğinin 20 kilometre üzerinde stratosferde uçabilecek." diye konuştu.

Facebook, Google, Airbus ve Boeing de üretmek istiyor

Dünya genelinde birçok büyük şirketin güneş enerjisiyle çalışan "drone" üretmek için çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Borschberg, "Facebook, Google, Airbus ve Boeing de tamamıyla güneş enerjisiyle faaliyet gösteren bir drone imal etme projesi üzerinde çalışıyor. Facebook ve Google, bu araçlar sayesinde havadan yüksek hızlı internet ve uzun mesafeli iletişim yöntemleri sağlamayı amaçlarken, Boeing ve Airbus da ileride uyduların yerini alabileceği düşünülen bu tarz insansız hava araçlarının imalatıyla sektördeki yerlerini şimdiden sağlamlaştırma amacı güdüyor." ifadelerini kullandı.

Borschberg, farklı rotalarda uçan güneş enerjili "drone"larla kurulacak bir ağ sayesinde, kesintisiz ve hızlı internet konusunda büyük ilerleme kaydedileceğini belirterek, "Araçlar ayrıca tarım ve iletişimin yanı sıra, coğrafi oluşumlar, hava kirliği gibi konularda da araştırma yapabilecek. Altı ay kadar hiç durmadan güneş enerjisiyle çalışabilecek biçimde tasarlanıyorlar." dedi.

Güneş enerjisiyle çalışan İHA geliyor

Facebook Yorum

Yorumlar

MEHMET ŞANLI TÜRK ~ 4 yıl önce
ŞAYET İMKANIMIZ VAR İSE BİZDE ÜRETSEK HİÇ FENA OLMAZ YANİ, SAYGILAR .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lort mat ~ 4 yıl önce
Gelecegin yakiti kömürdur. Güneş enerjisi ruzgar vs bunlar verimliliği çok düşük olan kaynaklar. Gelip geçici bir heves sadece. İnsan ilk basladigi yere yani kömüre elbet donecek!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000