13 Mayıs 2011, Cuma 17:13:59

GÜNEŞ ENERJİSİYLE AVRUPA SEMALARINDA UÇUYOR

Tamamiyle güneş enerjisiyle çalışan deneysel uçak Solar Impulse, ilk uluslararası seferi için İsviçre'den Belçika'ya uçuyor.
  • insanlık kendi kendini yok etmezse geleceğe umutla bakmak için güzel bir neden... 24 saat havada kalmak ne demek bir de havasız ortamda ilerlemek için alternatif yöntemler bulunabilirse herşey yapılır artık...

Tek kişilik uçak, geçen yıl, 24 saatten fazla süre havada kalan ilk insanlı ve güneş enerjisiyle çalışan uçak olmasıyla tarihe geçmişti.

Solar Impulse HB-SIA, kuvvetli rüzgarlar yüzünden üç saatlik bir gecikmeyle İsviçre'nin Payerne Havaalanı'ndan sabahın erken saatlerde havalandı.

Brüksel Havaalanı'na kadarki 600 kilometrelik bir uçuşu akşam saatlerinde tamamlaması bekleniyor.

Bir Boeing 777 kadar kanat genişliğine sahip olan Solar Impulse, ilk uçuşunu 2009 yılında İsviçre'de gerçekleştirmiş, geçen yıl da 26 saat durmadan uçarak gündüz saatlerinde topladığı güneş enerjisiyle, gece de havada kalabileceğini kanıtlamıştı.

Andre Borschberg adlı pilot ve Bertrand Piccard adlı girişimciden oluşan ekip, Solar Impulse'ın Fransa, Lüksemburg ve Belçika üzerinden uçuşunun, uluslararası hava trafiği şebekesinden yararlanması gerekeceğinden ayrı bir sınav olacağını kaydettiler.

Ekip, Solar Impulse'ın daha gelişmiş bir şeklini 2012 yılında dünya çevresinde uçurmayı hedefliyor.

Solar Impulse'ın İsviçre-Belçika seferinin, ekibin internet sayfasında canlı olarak izlenebileceği bildiriliyor.

GÜNEŞ ENERJİSİYLE AVRUPA SEMALARINDA UÇUYOR

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
insanlık kendi kendini yok etmezse geleceğe umutla bakmak için güzel bir neden... 24 saat havada kalmak ne demek bir de havasız ortamda ilerlemek için alternatif yöntemler bulunabilirse herşey yapılır artık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000