03 Şubat 2018, Cumartesi 11:23:43

Gümüşhane ve Bayburt'ta havalimanı heyecanı

Gümüşhane ve Bayburt halkının yıllardır beklediği ve 16 Ocak'ta ihalesi yapılan havalimanı projesi, iki kenti daha havaalanı ile buluşturacak.
  • Lan bu dışardan havlayanlara ne oluyor size ne gümüşhane bayburttan yıllardır siz çekmediniz 20 saat yollari
  • Yorumları okuduğumda ileriyi düşünen yok,herkes anı düşünüyor. Ulaşım = medeniyettir.
  • Gümüshane nüfusu 170 Bin Bayburt nüfusu 80 Bin Gümüshane-Salyazi arasi 65 Km. Bayburt Salyazi arasi 40 Km Allah askina herhangi bir yerlesim yerine Havalimani insa etmek icin hangi sartlar gerekiyor. 80 Binlik Bayburttan hangi vatandas Türkiyenin neresine gitmek icin 40 Km yolu katedecek. Bütün plan Bayburt ve Gümüshaneden sadece istanbula gidecekler icin mi yapildi. Gümüshane - Trabzon ve Bayburt-Erzurum arasi 100 Km.. Karayolunu iyilestirip sadece 1 saatte gidiliebilecek yerler varken bu Kadar masrafa gerek var mi.. Sorarim senede ne miktar yolcu ucacak ve bu havayolu firmalari icin ne Kadar ekonomik olacak. yoksa THY nin zararina uctugu yerlerden mi olacak. Belli hersey 2019 secimlerini kazanmak icin..
  • Ya kardesim bu iki ilcede insan mi kaldi. Hepsi buyuksehirlere kactilar. Kecioren'in nufusu gumushaneden fazla :))))
  • Önceden devlet hizmet getirmişti diye ağladı millet şimdide ne gerek vardı diye cirpiniyolarr
  • Turkiye de yer alan ilcelere de havalimani yapılsın ilcelerinde hakkı
  • Erzincan, trabzon, erzurum havalimanları neyine yetmiyor bunların ya?
  • elektrikli trenle veya tramvayla hızlı şekilde havalimanı bağlantıları oluşturulsa keşke. yatırımı yüksek olsa da o havalimanını besleyecek ve adeta şehire birleşik yapacak şey budur, minibüs otobüs değil
  • demek böyle oluyor bu işler. biz g.haneli olarak sevinçten havalara uçalım siz ilgi alakasız insanlarda burda ahkam kesin. eferim size
  • Arap turizm yayla yeşil için yapılan alternatif turizm yatırımları gelecekte büyük faydası olabilir

Gümüşhane ve Bayburt halkının yıllardır beklediği ve 16 Ocak'ta ihalesi yapılan havalimanı projesi, iki kenti daha havaalanı ile buluşturacak.

Gümüşhane'nin Köse ilçesine bağlı Salyazı köyünde inşa edilecek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gümüşhane ve Bayburt illerini ziyaretinde 2019 sonuna kadar bitirilmesi talimatını verdiği ve yaklaşık 300 milyon lira bedelle ihale edilen havalimanına Gümüşhane'den daha kısa sürede ulaşmak için alternatif güzergah çalışmaları da sürüyor.

"Aktif ve kullanılabilir bir havalimanı olacak"

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gümüşhane ve Bayburtluların heyecanla beklediği havalimanı projesinin ihalesinin 16 Ocak'ta gerçekleştirildiğini hatırlattı.

İhaleye yoğun bir katılım olduğunu ve teknik detayların tamamlanmasının ardından kısa süre içerisinde yer teslimi yapılarak projeye başlanacağını ifade eden Memiş, projenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda 2019 sonuna kadar tamamlanacağını vurguladı.

Gümüşhane şehir merkezinden alana ulaşımın yaklaşık 1 saati bulduğunu ifade eden Memiş, alana daha kısa sürede ulaşmak için alternatif güzergahlar üzerinde çalışmalar yapıldığını ve bu sürenin yarım saate indirileceğini vurguladı.

Memiş, havalimanının yapılacağı alanda 1 kilometre uzunluğunda 30 metre genişliğinde bir pistin bulunduğunu ve yeni projeyle pist uzunluğunun 3 kilometreye, genişliğinin ise 50 metreye çıkarılacağını bildirerek, "En az yılda 2 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanı olacak. Aktif ve kullanılabilir bir havalimanı olacak. Bu bölgenin yolcu kapasitesini fazlasıyla karşılayacak, potansiyeli fazlasıyla olan bir havalimanı olacak. Bizim bu yörede çok ciddi sayıda gurbetçimiz var. Kış nüfusumuz 200 bin belki ama yaz nüfusumuz en az bunun iki katı. Aktif ve kullanılabilir bir havalimanı olacak. Yer teslimi yapılacak ve kazmayı vuracağız." diye konuştu.

"Uçaklar rahatlıkla inip kalkacak"

Vali Memiş, havalimanının kente büyük avantaj sağlayacağına işaret ederek, kolay ulaşımın kentin turizmine ciddi katkılar sunmasını beklediklerini dile getirdi.

Memiş, havalimanının Gümüşhane mülki sınırları içerisinde yer aldığını ancak adının henüz belirlenmediğini, Gümüşhane ve Bayburt'un ortak kullanacağı bir havalimanına kavuşacağını ifade ederek, şunları söyledi:

"Salyazı'da etrafta hiç yüksek dağ yok. Uçakların, olumsuz hava koşullarında, aşırı yağmurda ve siste havalanması önemli. Bu bölgede sis neredeyse hiç olmuyor. Bu havalimanı yapılan teknik ölçümlerde mania hattı ve iklim koşulları itibarıyla Karadeniz Bölgesi'nin en avantajlı havalimanı olacak. Dolayısıyla Karadeniz Bölgesi'nde, Trabzon'da, Ordu-Giresun'da ve hatta Rize ve Artvin için yapılacak havalimanlarına mevsim koşullarından dolayı inemeyecek uçakların inebileceği en yakın güzergah bizim havalimanımız olacak. Hava koşullarından en az etkilenecek havalimanı olacak. Bu bizi çok avantajlı kılacak. Bölgenin coğrafi ve topografik şartlar ve iklim koşulları açısından en iyi havalimanı Gümüşhane-Bayburt havalimanı olacak. Uçaklar rahatlıkla inip kalkacak. Hep birlikte istediğimiz yere uçacağız."

Gümüşhane ve Bayburt'ta havalimanı heyecanı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

Gümüşhaneli ~ 5 yıl önce
Lan bu dışardan havlayanlara ne oluyor size ne gümüşhane bayburttan yıllardır siz çekmediniz 20 saat yollari

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hoşşttt ~ 5 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
Hoşştttt ~ 5 yıl önce
Kemiği fazla geldi anlaşılan. Az dişle de 2 saat yol git başka yerden bin uçağa!
Havacı ~ 5 yıl önce
Yorumları okuduğumda ileriyi düşünen yok,herkes anı düşünüyor. Ulaşım = medeniyettir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havagazı ~ 5 yıl önce
sadece yol,köprü,tünel,havaalanı yaparak medeniyete sahip mi olacağız öyle mi yani?
Hayal ~ 5 yıl önce
Gümüshane nüfusu 170 Bin Bayburt nüfusu 80 Bin Gümüshane-Salyazi arasi 65 Km. Bayburt Salyazi arasi 40 Km Allah askina herhangi bir yerlesim yerine Havalimani insa etmek icin hangi sartlar gerekiyor. 80 Binlik Bayburttan hangi vatandas Türkiyenin neresine gitmek icin 40 Km yolu katedecek. Bütün plan Bayburt ve Gümüshaneden sadece istanbula gidecekler icin mi yapildi. Gümüshane - Trabzon ve Bayburt-Erzurum arasi 100 Km.. Karayolunu iyilestirip sadece 1 saatte gidiliebilecek yerler varken bu Kadar masrafa gerek var mi.. Sorarim senede ne miktar yolcu ucacak ve bu havayolu firmalari icin ne Kadar ekonomik olacak. yoksa THY nin zararina uctugu yerlerden mi olacak. Belli hersey 2019 secimlerini kazanmak icin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haha ~ 5 yıl önce
Ya kardesim bu iki ilcede insan mi kaldi. Hepsi buyuksehirlere kactilar. Kecioren'in nufusu gumushaneden fazla :))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rmzn ~ 5 yıl önce
Önceden devlet hizmet getirmişti diye ağladı millet şimdide ne gerek vardı diye cirpiniyolarr

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 5 yıl önce
Turkiye de yer alan ilcelere de havalimani yapılsın ilcelerinde hakkı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Xx ~ 5 yıl önce
Erzincan, trabzon, erzurum havalimanları neyine yetmiyor bunların ya?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
elektrikli tren ~ 5 yıl önce
elektrikli trenle veya tramvayla hızlı şekilde havalimanı bağlantıları oluşturulsa keşke. yatırımı yüksek olsa da o havalimanını besleyecek ve adeta şehire birleşik yapacak şey budur, minibüs otobüs değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mendo ~ 5 yıl önce
demek böyle oluyor bu işler. biz g.haneli olarak sevinçten havalara uçalım siz ilgi alakasız insanlarda burda ahkam kesin. eferim size

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İlgi alaka derken ??? ~ 5 yıl önce
Sen havaya uç bakalım ama o havalimanından uçabilecek misin ? Senede bir defa ya uçacaksın ya da uçmayacaksın diye 80 küsür milyonun sırtına böylesine bir yük yüklemek hangi mantığa akla sığar soruyorum sana. Yaşayan sayısı belli ki yolcu sayısı da ona göre olur daha siz memleketinizde durmaz kaçarken kim gelir oraya gezmeye sence düşün bakalım bayramda eşini dostunu akrabanı görmeye gittiğini düşünelim hadi ailecek 3-4 kişi uçakla git gel kaç para tutar hesapladın mı hiç ?? Yani sende kullanamayacaksın o havalimanını kısacası ve seninde benimde ve diğer 80 milyonunda cebinden çıkacak bu para bir daha düşün istersen bunu mantıklı hareket etmek lazım bu konularda ve zaten belli neden yapıldığı.....
Bjv ~ 5 yıl önce
Arap turizm yayla yeşil için yapılan alternatif turizm yatırımları gelecekte büyük faydası olabilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000