19 Mayıs 2014, Pazartesi 08:23:39

GÖZYÜZÜNDE ZAFER LAMB'IN OLDU

Red Bull Air Race Dünya Şampiyonası'nın Putrajaya ayağının galibi İngiliz pilot Nigel Lamb oldu.

Malezya'da aşırı sıcak havada düzenlenen Red Bull Air Race Dünya Şampiyonası'nda İngiliz pilot Nigel Lamb, Avusturyalı Hannes Arch'ı geride bırakarak kariyerinin ilk zaferini kazandı.

Üç kıtadaki yedi ülkede durakları olan sekiz yarışlık dünya şampiyonasının üçüncü raundunun ardından Arch ikinci olmasına rağmen 30 puanla genel klasmanda liderliğe yükseldi. 15 yarışlık podyum serisi kesintiye uğrayan Bonhomme 25 puanla genel klasmanda ikinci sırada yer alırken Lamb ise 17 puanla üçüncülüğe çıktı.

Kariyerinde beş yıl önce bir gösteri pilotu olarak tropik kuşaktaki Malezya'yı turlamış olan ve hala ülkede büyük bir popüleriteye sahip olan Lamb, Putrajaya Gölü'nün kıyılarından yarışı izleyen yerel hayranlarına nemli göklerde olağanüstü bir uçuş gösterisi sundu. 40 dereceye yaklaşan sıcaklıktan yılmayan Lamb, son dört yarışında, yüksek hızlı, düşük irtifalı parkurda serinkanlı bir şekilde uçtu ve 1 dakika 15,023 saniyelik bir süreyle günün en hızlı geçişini yaptı.

Yedi yıllık kariyerinde girdiği 43 yarışta beş kere ikincilik elde etmiş olan Lamb kazandığı zaferden sonra gözyaşlarını tutamayarak, "Bu duyguyu yaşayacağımı hiç düşünmüyordum. Bu harika bir duygu. Yedi yıldan ve birçok iniş çıkıştan sonra nihayet emeğimin karşılığını aldım" dedi.

Son dörde kalan, son pilot olan Kanadalı Pete McLeod günü hayal kırıklığıyla tamamladı. Başlangıçta en kısa süreyi elde etmek için uçağını sonuna kadar zorlayan pilot, başlangıç kapısında 370 km/s'lik (200 knot) maksimum giriş hızını aşınca uçuşu geçersiz sayıldı.

GÖZYÜZÜNDE ZAFER LAMB'IN OLDU

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000