27 Ocak 2010, Çarşamba 07:42:29

Göklerin yeni kartalları brövelerini taktı

İzmir'in Çiğli İlçesi'ndeki 2'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda pilotaj eğitimlerini tamamlayan 1'i kadın 48 teğmen, törenle brövelerini takıp mezun oldu.
  • Buraya yorum yapan ve asker pilotlara bir şekilde çamur atmaya çalışan sivil kökenli pilotlar... Sizler kaç yaşında pilot olmaya karar verdiniz? Hangi uçuş okulunda lisans aldınız? Sivil havayoluna girmeden önce kaç saat uçtunuz? Uçuş okulunda uçtuğunuz saatler doğru tutuldu mu? Pekii... Bu memleket için çarpıştınız mı? Vurdunuz ya da vuruldunuz mu? Atlamak zorunda kaldınız mı? Bizler para kazanmak için para vermedik... Uçmak için sevdalandık, karşılığında para kazanmak yerine bu ülke göklerini sizin için bekledik. Şimdi ise şerefle taşıdığımız üniformamızı kaldırıp iş aramaya başladık. Bütün bunlar olurken biz sivil ayırımı yapmadık.
  • Değerli yorum sahibi; eğer uçucu isen ve elini biraz vicdanına koyabilirsen birdaha böyle yorum yapmazssın.Genç teğmen arkadaşlar binbir güçlüğü geçip ülke savunmasına genç kartallar olarak katılmış olmasının haklı gururunu yaşadağı bugünde bu yorum hiç olmamış , ayrıca south west şirketinin profilinde hava kuvvetleri pilotları şirketin her kademesinde yer almaktadır.Ayrıca sivil asker ayrımı yapmak yaşadığımız şu dönemde çok gereksizdir
  • Görüyoruz her bir şeyi!
  • BAHTINIZ VE YOLUNUZ AÇIK OLSUN GENÇ KARTALLAR.
  • 11 yıllık harekat koordinatörü olarak şunu söyleyebilirim: Öncelikle sivilden yetişen pilot sayısındaki artışı olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Gerçekten çok saygıdeğer insanlar var aralarında. Ama Asker kökenli pilotlarımızın yeri her zaman ayrıdır. Onlar babadır, THY'de kimler geldi kimler geçti. O insanlarla tanışmış olduğum için çok şanslıyım. Son yaklaşmada tek motora düşmesine rağmen sorunsuz iniş yapan askeri kökenli pilot da tanıdım; CB'yi göre göre içine giren Sivili de tanıdım..neyse bu konu derin konu; ama Sivillerin Askeri kökenli Baba Kaptanlardan öğrenecekleri çok şey var.
  • Hala asker pilot sivil pilot ayrımı yapanların aklına şaşarım. Allah akıl fikir versin. Lütfen artık pilotları iyi pilot ve kötü pilot diye ayıralım. Kötüleri ayıklamaya çalışalım. Bu işin askeri sivili yok.
  • peki nadem öyle neden askeriye de başlayıp sivil havacılığa geçiyorlar?Farkı ne?Lütfen makul bir cevap verirseniz sevinirim.
  • askeri havacılıktaki kader arkadaşlığını sen ve senin gibiler içinde olmadıkça asla anlayamazsınız, sen ve senin gibileri de oraya asla almazlar...
  • Hedefiniz: abileriniz gibi sivil havacılığa geçip hem emekli maaşı almak hem sivil arkadaşlarınıza hiçmiş gibi davranıp hem de sivil havacılıktaki askeri anlayışı sürdürmeye devam etmektir!!! İleri...
  • Emniyetli uçular, genç kartallar.

Pilot teğmenler arasında tek kadın olan Kerime Kumaş, büyük gurur yaşarken, “Çok mutluyum. Görevimi en iyi şekilde yapacağım” diyerek sevincini dile getirdi.

TEĞMENLERİN GURUR GÜNÜ

2008-A devresi pilot teğmenler için Çiğli'deki 2'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda düzenlenen mezuniyet törenine, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 2'inci Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Güngör Kurubaş, 1'i kadın 48 teğmen ve aileleri katıldı. Tören birliğinin yerini almasının ardından konuşan Üs Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Güngör Kurubaş şunları söyledi:

“Teğmenlerimize yeni atandıkları birliklerinde emniyetli uçuşlar ve başarılı görevler diliyorum. Çağımızın en gelişmiş uçakları ile uçmaya, yeni silah sistemlerini kullanmaya ve uzaydaki yerinizi almaya hazır olun. Hava Kuvvetleri ailesinin en genç çelik kanatlı bekçileri olarak sizlere güvenim tamdır. Yüce Türk milleti, sizlerin çelik kanatları altında yarına güvenle bakmaktadır. Meslek hayatınız boyunca, ulusumuzun sizlere karşı duymakta olduğu güveni, her şeyden üstün tutacağınıza inanıyor, mezuniyetinizi candan kutluyorum.”

Tümgeneral Kurubaş ayrıca, üste bugüne kadar 7 bin 304'üncü pilotun yetiştirildiğini de belirtti.

DÖNEM BİRİNCİSİNDEN YAŞ KÜTÜĞÜNE MAKET

Devre birincisi Hava Pilot Teğmen Celal Alptekin Çevik de konuşmasında, “En büyük amacımız, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Hava Kuvvetlerini, şanlı tarihimize layık bir şekilde geleceğe güvenle taşımak, vatan semalarına yönelebilecek her türlü tehdidi ne pahasına olursa olsun yok etmek olacaktır. Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, aziz vatanın bir karış toprağına uzanacak eller karşılarında bizi bulacak, kılıçlarımız daima keskin ve hazır olacaktır. Şerefimizle doğduk, şerefimizle yaşayacak ve şerefimizle öleceğiz” dedi. Teğmen Çevik, konuşmasının ardından yaş kütüğüne uçak maketi çaktı. Daha sonra dereceye girenlere ve diğer pilot teğmenlere, törene katılanlarca bröveleri takıldı.

İSTİKBAL GÖKLERDEDİR HEDEFİ

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay da genç pilot teğmenlere hitaben şöyle konuştu:
“Şunu çok iyi bilmelisiniz ki, Büyük Önder Atatürk'ün eşsiz dehası ile dile getirdiği ‘İstikbal Göklerdedir’ parolası, Türk Havacılığı'nın değişmez hedefidir. Bu hedefe ulaşmada çağı ile yarışan modern bir hava kuvveti oluşturma yolundaki gayretlerimize, sizler de yoğun çalışmalarınızla çok büyük katkılar sağlayacaksınız. Bu kapsamda günümüzde, üç boyutlu harekat ortamına dördüncü ve beşinci boyut olarak uzay ve bilginin de dahil olması, harekatı tüm boyutlarda planlayacak, yönetecek ve icra edecek sizlerin çok iyi yetişmiş olmanızı gerektirmektedir. Bu çok boyutlu ortamda görev yapabilecek şekilde bilgi ve becerinizi arttırmanız, Hava Kuvvetlerine ve yüce ulusumuza karşı en büyük sorumluluğunuzdur. Genç havacıların almaya hak kazandığı brövelerin kendilerine, vatanımıza, milletimize ve hava kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

TEĞMEN KERİME, İLGİ ODAĞI OLDU

Konuşmaların ardından Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, mezun olan pilot teğmenlerle anı fotoğrafı çektirdi. Teğmenler daha sonra hep birlikte kılıçların gökyüzüne kaldırıp çattı. Teğmenler arasında tek kadın olan, Konya 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı Arama Kurtarma Birliği Helikopter Pilotluğu görevine atanan Kerime Kumaş, ilgi odağı oldu.

Büyük gurur yaşayan Teğmen Kumaş, “Çok mutluyum, çok gururluyum, hepimiz için çok zordu ama üstesinden geldik. Görevimi en iyi şekilde yerine getireceğim” diyerek sevincini anlattı.

(Hürriyet)

Göklerin yeni kartalları brövelerini taktı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 12 yıl önce
Buraya yorum yapan ve asker pilotlara bir şekilde çamur atmaya çalışan sivil kökenli pilotlar... Sizler kaç yaşında pilot olmaya karar verdiniz? Hangi uçuş okulunda lisans aldınız? Sivil havayoluna girmeden önce kaç saat uçtunuz? Uçuş okulunda uçtuğunuz saatler doğru tutuldu mu? Pekii... Bu memleket için çarpıştınız mı? Vurdunuz ya da vuruldunuz mu? Atlamak zorunda kaldınız mı? Bizler para kazanmak için para vermedik... Uçmak için sevdalandık, karşılığında para kazanmak yerine bu ülke göklerini sizin için bekledik. Şimdi ise şerefle taşıdığımız üniformamızı kaldırıp iş aramaya başladık. Bütün bunlar olurken biz sivil ayırımı yapmadık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Değerli yorum sahibi; eğer uçucu isen ve elini biraz vicdanına koyabilirsen birdaha böyle yorum yapmazssın.Genç teğmen arkadaşlar binbir güçlüğü geçip ülke savunmasına genç kartallar olarak katılmış olmasının haklı gururunu yaşadağı bugünde bu yorum hiç olmamış , ayrıca south west şirketinin profilinde hava kuvvetleri pilotları şirketin her kademesinde yer almaktadır.Ayrıca sivil asker ayrımı yapmak yaşadığımız şu dönemde çok gereksizdir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Görüyoruz her bir şeyi!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
BAHTINIZ VE YOLUNUZ AÇIK OLSUN GENÇ KARTALLAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
11 yıllık harekat koordinatörü olarak şunu söyleyebilirim: Öncelikle sivilden yetişen pilot sayısındaki artışı olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Gerçekten çok saygıdeğer insanlar var aralarında. Ama Asker kökenli pilotlarımızın yeri her zaman ayrıdır. Onlar babadır, THY'de kimler geldi kimler geçti. O insanlarla tanışmış olduğum için çok şanslıyım. Son yaklaşmada tek motora düşmesine rağmen sorunsuz iniş yapan askeri kökenli pilot da tanıdım; CB'yi göre göre içine giren Sivili de tanıdım..neyse bu konu derin konu; ama Sivillerin Askeri kökenli Baba Kaptanlardan öğrenecekleri çok şey var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Hala asker pilot sivil pilot ayrımı yapanların aklına şaşarım. Allah akıl fikir versin. Lütfen artık pilotları iyi pilot ve kötü pilot diye ayıralım. Kötüleri ayıklamaya çalışalım. Bu işin askeri sivili yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
peki nadem öyle neden askeriye de başlayıp sivil havacılığa geçiyorlar?Farkı ne?Lütfen makul bir cevap verirseniz sevinirim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
askeri havacılıktaki kader arkadaşlığını sen ve senin gibiler içinde olmadıkça asla anlayamazsınız, sen ve senin gibileri de oraya asla almazlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Hedefiniz: abileriniz gibi sivil havacılığa geçip hem emekli maaşı almak hem sivil arkadaşlarınıza hiçmiş gibi davranıp hem de sivil havacılıktaki askeri anlayışı sürdürmeye devam etmektir!!! İleri...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Emniyetli uçular, genç kartallar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000