26 Mart 2023, Pazar 10:27:23

Gökbey’i uçuracak motor göreve hazır

TEI Genel Müdürü Akşit: Bir aksilik olmazsa mart sonunda insanlı uçuş için ilk iki motorumuzu vereceğiz, TUSAŞ da bu motorları takacak.
  • Şu ağzından salyalar saçarak savunma sanayi goygoyu yapan gaza gelmiş kitlenin artık aklını başına alması lazım. Millete kitlenmiş 3459234 projenin alt yüklenicileri yarın evinizi soymaya başladığında inim inim inlerken bu yorumu hatırlayacaksınız.
  • TEI kurulali neredeyse yarim yy oldu; bugune kadar ne gorduk ne duydul; Aile ve Tarikat yapilanmasi devletin Memesine sarilmis emen onlaraca Parazit, simdi urettik uretiyotuz ayaklariyla kutsanmay calisiliyor, neasil bir kepazelik

Eskişehir’de kurulu TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) tarafından üretilen ve ilk yerli genel maksat helikopteri Gökbey’e güç verecek insanlı uçuş olgunluğuna ulaşmış iki TEI-TS1400 motoru mart ayı sonu itibarıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’ye (TUSAŞ) teslim edilecek.

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, 2023 yılında en büyük hedeflerinin ilk yerli genel maksat helikopteri Gökbey için ürettikleri TEI-TS1400 motoruyla havalanmasını ve Türkiye’de tasarlanmış, geliştirilmiş ilk millî turbofan motoru TEI-TF6000’in ilk çalıştırılması olduğunu söyledi. “İnsanlı uçuş olgunluğuna ulaşmış iki TEI-TS1400 Turboşaft Motoru’nu mart ayı sonu itibarıyla vereceğiz” diyen Akşit şöyle konuştu:

Daha önce TUSAŞ’a motor teslim etmiştik. Bu daha çok entegrasyon çalışmalarını başlatmak içindi. Bu arada motoru, insanlı uçuşu yapabilecek olgunluğa getirmek için var gücümüzle çalıştık. Motorumuzu 1572 beygir güce çıkardık. Motoru maksimum devrin üzerine de çıkarıp, yüzde 100 devrin üzerinde de çalıştırdık. Ciddi bir sorunla karşılaşmadık. Artık motorumuzun insanlı uçuş için hazır olduğunu düşünüyoruz.

Mahmut Faruk Akşit, Gökbey’in insanlı uçuşuna karar verecek asıl kurumun koordineli çalıştıkları Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ olduğunu bildirdi. Uçuş güvenliğiyle ilgili bir komitenin de bulunduğunu anlatan Akşit, şöyle devam etti: O komitenin mart ayı sonundaki toplantısını bekliyoruz. TUSAŞ’a motor teslim edilmeden önce insanlı uçuş öncesi yapılması gereken testlerin hemen hemen hepsini tamamladık. Biraz daha süremiz olduğundan ilave testlerle motorları çalıştırıyoruz ama şu anda bir sıkıntımız yok. Bir aksilik olmazsa inşallah mart ayı sonunda insanlı uçuş için ilk iki motorumuzu vereceğiz, TUSAŞ da bu motorları takacak. İlk insanlı uçuşu bu yıl içinde görürüz diye umuyoruz.

58. ATAK TSK ENVANTERİNDE
Bu arada Kara Kuvvetleri Komutanlığının envanterine bir Atak helikopteri daha alındı. Faz-2 konfigürasyona sahip T-129 Atak helikopterinin envantere alınmasıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesindeki Atak helikopteri sayısının 58’e ulaştığı belirtildi.

Gökbey’i uçuracak motor göreve hazır

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Goygoyu azaltın ~ 10 ay önce
Şu ağzından salyalar saçarak savunma sanayi goygoyu yapan gaza gelmiş kitlenin artık aklını başına alması lazım. Millete kitlenmiş 3459234 projenin alt yüklenicileri yarın evinizi soymaya başladığında inim inim inlerken bu yorumu hatırlayacaksınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
20-40 ~ 11 ay önce
TEI kurulali neredeyse yarim yy oldu; bugune kadar ne gorduk ne duydul; Aile ve Tarikat yapilanmasi devletin Memesine sarilmis emen onlaraca Parazit, simdi urettik uretiyotuz ayaklariyla kutsanmay calisiliyor, neasil bir kepazelik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korsanpilot ~ 11 ay önce
Aynen öyle kendinde itiraf ettin yarim yüzyillik dönemde son 20 yilda bir seyler yapilmis ,acaba parazit kimler oldugu belli ediyor
Ne tarikatı ~ 11 ay önce
Adamın babası cami.hocası vaiz. Suçmu bu iyice sapıttınız ha
Yanup ~ 11 ay önce
Zoruna gidwn ne yy olmuş ama olmuş yapmış senin kafa parkta orda burda heykel yapmaktan başka birşey düşünmediği den yarim yüzyıl geçti samancı

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000