14 Nisan 2017, Cuma 18:23:42

Gerilim tırmanıyor: Çin uçuşları askıya aldı

Kuzey Kore'nin yarın kurucu liderinin doğum günü dolasıyla düzenlenecek etkinliklerde yeni bir nükleer silah denemesi yapabileceği iddia ediliyor. Tansiyon karşılıklı açıklamalarla giderek artarken Çin'den "her an savaş çıkabilir" uyarısı geldi. Çin havayolu şirketi Kuzey Kore'ye uçuşları askıya aldı.

Kuzey Kore'nin Batılı ülkelerden gelen tüm uyarılara karşın yarın yeni bir nükleer silah denemesi gerçekleştirmesi bekleniyor.

Amerikan NBC televizyonu böylesi bir nükleer denemeyi önlemek için ABD'nin Kuzey Kore'ye önleyici askeri operasyon düzenleyebileceğini duyurdu.

Amerikan NBC televizyonu, Kuzey Kore'nin nükleer tesislerini Tomahawk füzeleriyle vurabilmek için ABD'nin iki savaş gemisini bölgeye konuşlandırdığına dikkat çekti. Bu iddialar ABD'li yetkililer tarafından doğrulanmadı. Ama ABD'li ve Kuzey Koreli yetkililerin karşılıklı açıklamalarıyla tansiyon giderek yükseliyor. 

ÇİN UÇUŞLARI ASKIYA ALDI

Çinli havayolu şirketi Air China da, Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'a uçuşları geçici olarak durdurdu. Çin Merkezi Televizyonu'nun (CCTV) haberine göre, Air China Pyongyang'a uçuşları 17 Nisan'dan itibaren askıya alacak.

Pyongyang'a son uçuşun bugün yapıldığı belirtilen haberde, şirketin uçuşları niçin askıya aldığı ya da tekrar ne zaman başlatacağı konusunda bilgi verilmedi. 

Gerilim tırmanıyor: Çin uçuşları askıya aldı

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000